Jump to content

CZARNE WODY AMERYKI POŁUDNIOWEJ


Rafi200
 Share

Recommended Posts

Witam. Chciałem założyć ten temat z kilku przyczyn:

- na internecie przeważnie nie ma za wiele informacji o tym biotopie

- akwaryście zakładając te akwaria często robią błędy spowodowane właśnie niewielkimi ilościami informacji

- jest też przeważnie rzadko zakładany również spowodu niewielkich ilości informacji

- ponieważ jestem zaintrygowany tym biotopem i chciałbym założyć w przyszłości takie akwarium ;)

 

Moja praca opiera się głównie na pracy ze strony internetowej http://www.aquaportal.info jednak korzystając z niej poprawiłem ją oraz dodałem coś od siebie 8-)

 

Wody dorzecza Amazonki można podzielić na 3 rodzaje (lub 4 traktując osobno czarne wody płynące i stojące):

- białe wody (white water)

- przejrzyste wody (clear water)

- czarne wody (black water)

Jednak ja poruszę tylko czarne wody, a więc:

 

CZARNE WODY W „BW” – BLACK WATER

 

Czarne Wody w Ameryce Południowej

Czarne wody biorą swa nazwę od koloru samej wody, ma ona kolor bursztynowy, herbaciany, jak kto woli, od licznych garbników i kwasów humusowych. Mimo swej barwy woda ta jest bardzo przejrzysta. Sam kolor wody nadają ziemie bielicowe, przez które płynie woda, liczne butwiejące kawałki drewna, liście itp. Najbardziej znana przedstawicielka Czarnych Wód jest Rio Negro. Jeśli chodzi o chemie wody... Przyjęło się że Czarne Wody są wodami kwaśnymi o pH w granicach 4.5-6.5 pH , przy twardościach bliskich zeru (bardzo miękka do miękkiej – jest to spowodowane dużymi opadami deszczu) co jest skutkiem jej jałowości. W takich wodach żyje sporo rożnych gatunków ryb. Należy pamiętać ze w takich wodach żyje również bardzo mało roślin, są to głownie rośliny pływające lub okresowo zalewane trawy. Czarne wody można podzielić z kolei na dwa rodzaje:

:arrow:Czarne wody płynące

Dno czarnych rzek płynących zalegają korzenie i zatopione drzewa w przeważającej większości martwe, choć zdarzają się również zatopione korzenie żywych drzew. Nie ma tam natomiast skał i kamieni. Na dnie znajdują się również duże ilości liści, które stanowią doskonałe kryjówki dla mniejszych ryb. W wodach tych prawie nie występuje roślinność, a jeżeli już to w niewielkich ilościach, głównie żabienice.

Parametry wody wody:

- 5.5 - 6.5 ph (kwaśna do lekko kwaśnej)

- TWO 0 - 5 dH (bardzo miękka)

- temp. 26° - 28°C

Flora:

Echinodorus: amazonicus, bleheri, bolivianus, cordifolius, parviflorus, tenellus, subalatus, grandiflorus, schlueteri i inne

Fauna:

Dyskowce, Skalary, Tetry z rodzaju: Hemmigrammus, Boehlkea, Hyphessobrycon i Thayeria, Smukleniowate, Pielęgniczki, Mandiowate, Zbrojniki, Kiryski, Pstrążenice

:arrow:Czarne wody stojące

Wody te charakteryzują się doskonałą przejrzystością i herbacianym kolorem. Dno najczęściej jest gliniaste lub piaszczyste, pokryte grubą warstwą liści i korzeni, oraz fragmentów drzew. Występuje tam wiele gatunków roślin, częściowo tylko zanurzonych.

Parametry wody wody:

- 4.5 - 6.5 ph (kwaśna do lekko kwaśnej)

- TWO 0 - 4 dH (bardzo miękka)

- temp. 27° - 30°C

Flora:

Echinodorus: amazonicus, bleheri, bolivianus, cordifolius, parviflorus, tenellus, subalatus, grandiflorus, schlueteri i inne. Heteranthera zosterifolia, Cabomba, Ceratophyllum demersum

Fauna:

Pielęgniczki, Smukleniowate, Pstrążenice, Tetry, Dyskowce, Skalary, Kiryski, Zbrojniki

 

Dołączona grafika

 

Występowanie Czarnych Wód:

Do czarnych wód zaliczamy rzeki: Rio: Negro, Apaporis, Arapiuns, Coari, Miriti - Parana, Piorini, Tahuayo, Tefe, Uatama, Urubu, Vaupes. Dopływy Orinoko: Atabapo, Caroni, Inirida, Ventuari, Vichada, Tuparro.

 

Sprzęt:

Niektórzy preferują akwarium gęsto zarośnięte roślinami z idealnie przejrzystą wodą a inny bardziej surowy klimat składający się z samych korzeni a dno pokryte liśćmi i brązowym zabarwieniem wody.

:arrow:Akwarium

W zależności, co będziemy chcieli trzymać takie trzeba kupić szkło....Odkrywcze. No, ale nie wszyscy wiedza, jakie. W założeniu że chcemy jakieś Apistogramma bądź inne małe pielęgniczki - akwarium dla jednej pary powinno mięć około 50 litrów, przy czym powinno być długie i szerokie, nie wysokie. Pielegniczki to ryby raczej przydenne wiec wysoki zbiornik nie będzie konieczny, jeśli będziemy mieli zamiar trzymać więcej niż jeden gatunek należy oczywiście zaopatrzyć się w akwarium o większej powierzchni dna pamiętając ze pielęgniczki to ryby terytorialne.

:arrow:Światło

Z tym aspektem przy Czarnych Wodach jest o wiele „luźniej” niż przy innych zbiornikach, a to, dlatego że w czarnych woda prawie nie ma roślin ukorzenionych, poza tym garbiki nadające wodzie herbaciany kolor, rozpadają się pod wpływem zbyt silnego światła. Zatem przy Czarnych Wodach stosunek W/L spokojnie może być 0,3. Oczywiście, jeśli ktoś przesadzi z garbnikami będzie trochę za ciemno wtedy no, ale trzeba to robić z wyobraźnią i nie przesadzić. Jeśli mamy rozpatrywać to od technicznej strony to myślę ze można użyć świetlówki o świetle dziennym „tropikalnym” oraz świetlówki uwidaczniające kolory ryb. I to jest zaletą tego biotopu nie trzeba inwestować do drogie świetlówki pod rośliny. W przypadku Czarnych Wód najlepsze będzie światło o długości fal 56 000 – 10 000 nm., czyli emitujące światło niebieskie i fioletowe. Takie rozwiązanie jest o tyle dobre przy czarnych wodach, ponieważ nie ma roślin, którym powinno się dostarczyć również światło w innych zakresach fal, a poza tym takie siwiało dociera znacznie głębiej niż światło w innych widmach. Zatem najlepiej zastosować tu świetlówki typu GLO, AQUARELLE, DAYLIGHSTAR oraz AQUASTAR.

:arrow:Filtracja

Filtry to jest coś, na czym nie powinniśmy oszczędzać zakładając akwarium z biotopem Czarnych Wód. Do Czarnych Wód można zastosować filtr RO tzw. osmoza. Osoba, która chce założyć omawiany biotop może się zaopatrzyć w takiego rodzaju filtr. Filtr dostarczy nam świeżej miękkiej wody pozbawionej substancji mineralnych. W pierwszej kolejności filtr do czyszczenia wody a akwarium. Powinien on być bardzo wydajny i najlepiej zewnętrzny. Czemu zewnętrzny? Zaoszczędzimy miejsce, które jest potrzebne w tym biotopie, poza tym w filtrach zewnętrznych jest większa masa i powierzchnia filtracyjna, co powoduje większą wydajność filtra. Innym aspektem przemawiającym na korzyść „kubełków” jest wygoda i możliwość włożenia do nich np. torfu. Oczywiście minusem jest cena, która jest stosunkowo większa od cen filtrów wewnętrznych. Oczywiście można zamiast kubełka zakupić kaskadę jest to tańsza opcja jednak do większych zbiorników średnio się nadaje, no i jeszcze kwestia hałasu samej wody przy kaskadach. Sam nie używałem, ale z wyczytanych wypowiedzi wiem ze plusk wody można wyeliminować. Jeśli chodzi o filtry wewnętrzne, jest to najtańsze rozwiązanie i moim zdaniem najgorsze pod względem praktycznym i wydajnościowym.

:arrow:Ogrzewanie

Nikogo nie zdziwię pisząc ze będzie potrzebne również urządzenie o ogrzewania wody, zwłaszcza, że ryby z regiony tropikalnego żyją stefie bardzo małych wahań temperatur wody. Zazwyczaj wybierana jest do tego celu grzałka z termostatem, można również użyć kabla lub maty grzewczej, ale ze względu na montaż są one trochę kłopotliwe.

:arrow:Podłoże

Zakładając biotop Czarnych Wód nie musimy w jakiś sposób przygotowywać podłoża, ponieważ nie będziemy mieć zbyt wielu roślin. Moim zdaniem najlepszym podłożem jest piasek kwarcowy, można oczywiście pokusić się o, np. umieszczenie pod piaskiem bio-gruntu lub ziemi ogrodowej z dodatkiem torfu. Myślę również ze mogły wystarczyć sam torf w granulkach lub miejscami włóknisty przebijający się przez piasek.

:arrow:Dekoracje

Korzenie... to podstawa. Zakładając zbiornik z biotopem Czarnych Wód nie możemy pominąć tak ważnego elementu dekoracji, jakim są korzenie i inne drewniane elementy. Same drewniane elementy dostarczają przede wszystkim kryjówek dla ryb, ale również garbników i w niektórych przypadkach mogą zakwaszać wodę. Można także się pokusić o lignity są to kawałki drewna, które najprościej tłumacząc są pomiędzy martwym drewnem a skamieniałym drewnem. Do dekoracji należą też liście np. dębu. Szyszki olchy czarnej z których robi się także wywar dzięki niemu woda przybiera barwę herbacianą. By uzyskać wodę herbacianą można także nalać wody do kubka, dodać torfu (bez nawozu!!! czysty torf) mieszać i podgrzewać, a potem wlać do akwarium, lub kupić specjalny środek (będzie na pewno w każdym sklepie akwarystycznym, wystarczy zapytać). Należy pamiętać że w BW nie występują większe skały wiec nie dajemy je do wystroju takiego akwarium.

 

Rośliny występujące w Czarnych Wodach:

- Echinodorus

- Heteranthera

- Ceratophyllum

- Vallisneria

- Cabomba

 

Ryby występujące w Czarnych Wodach:

:arrow:Pielęgnice i pilęgniczki:

- dyskowce (Symphysodon)

- żaglowce (Pterophyllum)

- uaru (Uaru)

- pielęgniczki (Apistogramma agassizi, Apistogramma cacatuoides, Apistogramma trifasciata)

:arrow:Kąsacze:

- hokejówki (Thayeria boehlkei)

- żwawiki (Aphyocharax)

- tetry (Boehlkea)

- żałobniczki (Gymnocorymbus)

- miedziki (Hasemania)

- czerwonogłówki (Petitella)

- neony i neonki (Paracheirodon, Cheirodon)

- zwinniki (Hemigrammus)

- bystrzyki (Hyphessobrycon)

- kąsacze (Exodon paradoxus)

:arrow:Pstrążenicowate:

- pstrążenice (Carnegiella)

- pstrążnice (Gasteropelecus)

- topornice (Thoracocharax)

:arrow:Kiryskowate:

- kiryski (Brochis splendens, Corydoras adolfoi, Corydoras aeneus, Corydoras arcuatus, Corydoras habrosus, Corydoras hastatus, Corydoras paleatus, Corydoras panda, Corydoras pygmaeus, Corydoras reticulatus, Corydoras trilineatus, Scleromystax barbatus)

:arrow:Mandiowate:

- sumy (Perrunichthys perruno, Phractocephalus hemioliopterus, Pimelodus, Pseudopimelodus raninus, Pseudoplatystoma fasciatum, Sorubim lima)

:arrow:Zbrojnikowate:

- zbrojniki (Ancistrus, Chaetostoma, Farlowella, Hypancistrus, Hypostomus, Liposarcus, Otocinclus, Panaque, Peckoltia, Pterygoplichthys, Rineloricaria, Scobinancistrus, Sturisoma)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaportal.info/artykuy/biotop/27-czarne-wody-bw-black-waters-.html

Nie prościej było wkleić link?

borelki, ramirezy, kiryski i zbrojniki to nie BW a i te rośliny to nie BW

Po pierwsze łał szybki jesteś napisałem ze to z tej strony :zamieszany:

A po drugie skąd ty taki BW :?: Skąd możesz wiedzięć że akurat te ryby i rośliny nie są z BW. Jesteś sam przeciwjo wszystkie strony o BW na internecie więc se daruj :roll:

I nie kłóć się bo nie chcę żeby mi znowu artykuł usuneli

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaportal.info/artykuy/biotop/27-czarne-wody-bw-black-waters-.html

Nie prościej było wkleić link?

borelki, ramirezy, kiryski i zbrojniki to nie BW a i te rośliny to nie BW

Po pierwsze łał szybki jesteś napisałem ze to z tej strony :zamieszany:

A po drugie skąd ty taki BW :?: Skąd możesz wiedzięć że akurat te ryby i rośliny nie są z BW. Jesteś sam przeciwjo wszystkie strony o BW na internecie więc se daruj :roll:

I nie kłóć się bo nie chcę żeby mi znowu artykuł usuneli

nie napisałeś tylko skopiowałeś ;)

Ramirezki to na 100% nie jest bw tak jak większość z tych ryb co jest tam opisana

Jak mogą tam żyć jak tolerują ph od 6 do 8 a w BW jest 4,5 do 6 trochę to dziwne nie?

Ale dobra nie będę się z wami spierał

Link to comment
Share on other sites

Do ramizery też miałem największe wątpliwości. Ale pozostałe ryby i rośliny występują tak jak najbardziej.

 

proszę cytat z superakwarium.pl:

"Woda powinna być kwaśna (pH 5,5-6)"

wikipedia.pl:

Skala pH 5 – 7

akwarium.info.pl:

pH 5,5-7,0

cytat z akwa-mania.mud.pl:

Odczyn pH około 5,5

Nie wiem gdzie ty masz pH 8 :zamieszany:

Link to comment
Share on other sites

Do ramizery też miałem największe wątpliwości. Ale pozostałe ryby i rośliny występują tak jak najbardziej.

 

proszę cytat z superakwarium.pl:

"Woda powinna być kwaśna (pH 5,5-6)"

wikipedia.pl:

Skala pH 5 – 7

akwarium.info.pl:

pH 5,5-7,0

cytat z akwa-mania.mud.pl:

Odczyn pH około 5,5

Nie wiem gdzie ty masz pH 8 :zamieszany:

wiem że ramirezy tolerują takie ph ale niestety nie występują w BW chodziło mi raczej o inne rybki

"Chociaż powszechnie kojarzona z Amazonią, lasem deszczowym i biotopem wód czarnych, pielęgniczka Ramireza naprawdę pochodzi ze skrajnie odmiennego rejonu Ameryki Południowej - z llanos, czyli stepów w dorzeczu Orinoco na obszarze Wenezueli. a także wokół rzeki Meta na terenie Kolumbii, gdzie zamieszkuje strumienie, starorzecza i niewielkie jeziorka."

źrudło: http://info.biotopy.pl/artyku%C5%82y/Pi ... a_Ramireza

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie! żadne kiryski ani zbrojniki nie należą do biotopu czarnych wód

Tekst poparty książkami a nie tak jak twój nie wiadomo skąd

 

Wody czarne:

 

Terminem "wody czarne" (port. água preta, ang. blackwater), stosowanym najczęściej w odniesieniu do ekosystemów Ameryki Południowej, określa się występujące w rejonach tropikalnych lasów deszczowych rzeki i leśne strumienie o charakterystycznym zabarwieniu wody, która na płyciznach przypomina kolorem mocną herbatę, a na głębinach nieprzejrzystą smołę. Kolor ten pochodzi od butwiejących w wodzie liści i korzeni, ponieważ rzeki te płyną przez tereny podmokłe, czy też okresowo podtapiane lasy, tzw. igapó. Niesione przez wodę organiczne cząsteczki (głównie taniny) powodują zakwaszenie (spadek pH) i niewielką utratę przejrzystości. Jednocześnie wody czarne są praktycznie pozbawione składników mineralnych, pod względem chemicznym niemal sterylne i z tego względu wymagają od zamieszkujących je zwierząt specyficznych przystosowań.

 

Typowym przykładem wód czarnych są rzeki: Rio Negro, Rio Cuiéros.

 

Akwarium biotopowe

 

Wyposażenie

 

• Zbiornik 60x30x30 cm

• Filtr z komorą na torf

• Torf lub wyciąg z torfu

• Grzałka

• Pokrywa z niezbyt mocnym światłem

Wystrój

 

• Drobny, najlepiej ciemny piasek

• Plątanina korzeni drzew

• Sezonowane liście dębu

• Szyszeczki olchy

Przykładowi mieszkańcy

 

• Para pielęgniczek A. nijsseni

• Zwinniki jarzeńce - 10-15 szt.

 

 

Flora i fauna południowoamerykańskich wód czarnych

Rzeki z czarną wodą biorą początek w igapó, okresowo podmokłych lasach, głównie na terenach Wenezueli, Brazylii i Peru. Woda niesiona przez płynące przez nie strumienie nie ma kontaktu ze skałami, jest więc praktycznie pozbawiona wszelkich składników mineralnych i przypomina wodę destylowaną lub czystą deszczówkę. Drzewa wchodzące w skład igapó to tylko kilkanaście gatunków najbardziej odpornych na sterylne i kwaśne środowisko oraz długotrwałe podtopienie. Wśród nich należy wymienić "piranheiras" (Piranhea trifoliata), "oeiranas" (Alcornea castaniifolia), "copaibas" (Copaifera martii), "araca de igapó" (Eugenia inundata), Myrciaria dubia i wierzbę Salix humboldtiana, która nawet skryta całkowicie pod wodą potrafi przeżyć wiele lat.

 

W wodzie obecność makrofitów (zakorzenionych roślin) jest raczej wyjątkiem i świadczy o eutrofizacji strumienia, natomiast dno wolno płynących strumieni zalega warstwa rozkładających sie opadłych do wody liści i gałęzi. Tylko nieliczne zwierzęta są w stanie przeżyć ekstremalne warunki wód czarnych. W porównaniu z fauną innych biotopów, praktycznie brak jest drobnych skorupiaków, skąposzczetów i ślimaków, które gdzie indziej stanowią podstawę diety niewielkich ryb. Nie występują tu też komary, pomimo że powszechne są nad brzegami Amazonki. Na prawdziwą obfitość pożywienia ryby mogą liczyć tylko na początku pory deszczowej, kiedy całe chmary drobnych owadów są spłukiwane do rzek. Właśnie dlatego pora ta jest głównym okresem godowym u wielu gatunków. Oczekiwanie na ten okres obfitości jest tak silnie zakodowane u ryb, że w akwarium często przystępują do tarła po podmianie większej ilości wody na chłodniejszą, co w przyrodzie dzieje się podczas gwałtownych opadów deszczu. Mikroskopijnej wielkości narybek zaraz po wykluciu znajdzie dużą ilość unoszących się w wodzie pierwotniaków, niemal trzykrotnie większą niż w innych środowiskach wodnych.

 

W wodach czarnych Ameryki Południowej wśród interesujących nas ryb znajdziemy przede wszystkim wiele gatunków pielęgniczek z rodzaju Apistogramma, dyskowce Symphysodon discus oraz skalary. Poszukując innych pielęgnic napotkamy Geophagus altifrons, Uaru amphiacanthoides. Wśród kąsaczowatych znajdziemy bystrzyki, zwinniki, z których najbardziej pospolity jest chyba zwinnik Blehera oraz neony, które tworzą błyszczące ławice liczące kilka tysięcy osobników, ale napotkamy też duże drapieżne "tsenkori" (Hoplias malabaricus) i piranie z rodzaju Serrasalmus, również należące do characidae. Mieszkańcami większych rzek są także ogromne arrowany Osteoglossum bicirrhosum oraz liczne gatunki Cichla sp., padające często łupem rybaków i wędkarzy.

 

Parametry wody Rio Negro (w pobliżu Novo Airão, Brazylia)

 

• pH: 4,3

• KH: bliskie zera (< 0,1)

• GH: bliskie zera (< 0,1)

• Przewodność: 10 µS/cm

Parametry wody Rio Cuiéros

 

• pH: 3,5

• KH: bliskie zera (< 0,1)

• GH: bliskie zera (< 0,02)

• Przewodność: 30 µS/cm

Obok wód czarnych, charakterystycznymi amazońskimi biotopami są wody białe (água branca) oraz wody przejrzyste (água clara). Podział ten zauważył A.R.Wallace, współtwórca teorii ewolucji, a rozpowszechnili go Sioli i Klinge (1962).

 

Flora i fauna malezyjskich torfowisk

Wody czarne nie są biotopem unikalnym dla Amazonii. Podobne środowiska można odnaleźć m.in. w Ameryce Północnej oraz w południowo-wschodniej Azji i Oceanii, jak choćby torfowe rozlewiska na Półwyspie Malajskim.

 

Pod względem chemicznym azjatyckie wody czarne nie różnią się wiele od tych z Ameryki Południowej. Niski poziom tlenu w połączeniu z wysoką temperaturą wody, duża kwasowość (odczyn od 3,5 do 6,5, czasem nieco więcej) i niemal kompletny brak związków wapnia i magnezu to jedno z bardziej ekstremalnych środowisk, w których mimo wszystko istnieje życie. Woda pod wpływem organicznych związków uwalnianych z butwiejących liści i łodyg barwi się na ciemny brązowy kolor, taki sam jak otaczające ją pokłady torfu.

 

Za typową dla tego biotopu można uznać rzekę Bebar w regionie Pahang w Malezji, nazywaną przez miejscową ludność czarną rzeką. Pomiary próbek wody wykazują pH od 3,5 do 4,5 w zależności od lokalizacji, a temperatura mierzona przy powierzchni od ponad 26 do niecałych 29 stopni Celsjusza. Mimo tak niesprzyjających warunków na dnie rzeki spotkamy rozpowszechnione w całej Azji sumiki Ompok bimaculatus i Mystus nemurus, a w toni wodnej Pristolepis fasciata i brzankę Osteochilus hasseltii. Brzegi rzeki gęsto porasta podobny trochę do wysokiej trzciny, lecz naprawdę należący do ananasowatych pochutnik (Pandanus fascicularis), którego długie liście zwieszają się nad lustrem wody. Lasy porastające malezyjskie torfowiska tworzą głownie Campnosperma macrophylla i Durio carinatus.

 

Bardziej interesujące z akwarystycznego punktu widzenia są małe leśne strumienie na obszarze torfowiskowego lasu deszczowego w regionie Selangor w Malezji, które są często ekstremalnie kwaśne, o pH poniżej 4. Same cyfry mówią być może niewiele, warto więc uświadomić sobie, że podobny odczyn ma np. ocet winny. W takich wodach życie, wydawałoby się, nie powinno istnieć, a ichtiolodzy byli tego tak pewni, że przez długi czas rzeczywiście nikt go tam nawet nie szukał. Odkrycie, że biotop ten zamieszkuje przynajmniej kilkadziesiąt gatunków ryb - specjalistów od przetrwania - było prawdziwym zaskoczeniem. Być może jednak przyszło zbyt późno. Na skutek ekspansywnej gospodarki rolniczej torfowiska południowo-wschodniej Azji są jednym z najbardziej zagrożonych ekosystemów na świecie.

 

Właśnie tam znajdziemy endemiczne ryby wyspecjalizowane w życiu w kwaśnych czarnych wodach. Jedną z nich jest gurami czekoladowy (Sphaerichthys osphromenoides). W tych samych strumykach żyją beloncje Hasselta, pseudogurami Parosphromenus nagyi, jaskrawo ubarwione błędnikowce Betta tussyae, Betta imbellis i Betta waseri, razbory brylantowe (Rasbora einthovenii), czerwonopręgie (Rasbora pauciperforata) i plamiste (Boraras maculata), sumiki Kryptopterus macrocephalus i Wallago leeri. Środowisko to opanowały też rośliny z rodziny zwartek (kryprokoryn), takie jak Cryptocoryne cordata, C. schulzei, C. griffithii, jedne z nielicznych, które są w stanie rozwijać się w kwaśnej i miękkiej wodzie. Dno leśnych strumieni pokrywa gruba warstwa rozkładających się liści i opadłych do wody gałęzi stanowiących świetne kryjówki dla ryb.

 

W czarnych wodach pospolite są też skrzeczyki pręgowane, razbory sumatrzańskie i razbory klinowe, brzanki Oxygaster oxygastroides, Puntius tetrazona i P. fasciatus, czy przezroczyste sumiki szkliste Kryptopterus bicirrhis oraz drapieżny Ompok fumidus. Żyje tu także wiele rzadkich gatunków jak Encheloclarias curtisoma czy Bihunichthys.

 

Interesującym miejscem jest Paya Indah Wetlands Sanctuary w Selangor w Malezji, składające się zarówno z rosnących na torfowiskach lasów jak i obszarów powstałych na skutek działalności człowieka.

 

Paya Indah jest niezwykle cenne przyrodniczo dlatego, że na niewielkim obszarze występują wszystkie typy torfowiskowych zbiorników wodnych. Jednym z nich jest jezioro Gunung o pH około 6,5. Zdecydowanie najbardziej powszechnie występującą w nim rybą jest brzeszczotek ("ryba-nóż"), Notopterus notopterus oraz sumik - bagr kobaltowy (Mystus vittatus). Bez trudności można napotkać łaźca indyjskiego, niezwykłą rybę, która potrafi wędrować po lądzie, oraz niemal wszechobecną tilapię mozambijską (Oreochromis mossambicus). Rzadziej występuje gurami dwuplamisty, Trichogaster trichopterus, gurami syjamski i sumik Clarias batrachus, znany jako długowąs żabi. Wszystkie te ryby są szeroko rozpowszechnione w Azji i ich zasięg nie ogranicza się do wód torfowych, wykazują za to na tyle dużą tolerancję wobec parametrów wody, że mogły opanować również to środowisko.

 

Źródła

 

• Sieniawski A.: Pielęgnice amerykańskie w akwarium, Oficyna Wydawnicza "Hoża", Warszawa 2003

• Konings A.: Pielęgnice - moja pasja, Cichlid Press, 2002.

• Couceiroouceiro, Forsberg, Hamadaamada, Ferreira, Effects of an oil spill and discharge of domestic sewage on the insect fauna of Cururu stream, Manaus, AM, Brazil

• Praca zbiorowa, Habitats of South America, Institute of Terrestial Ecology (Belgia), 1996.

• J. R. Ertel, J. I. Hedges, A. H. Devol, J. E. Richey. Dissolved humic substances of the Amazon River system, American Society of Limnology and Oceanography, Inc., 1986.

• Sven Stürcken, Südamerikanische Biotope, dane odczytane 27.08.2007

• Pisces Conservation Ltd., Comparison between white and black waters, odczytane 27.08.2007

• Z. Abd-Rashid, Z. Awang, Fish and water quality survey in Paya Indah Wetlands Sanctuary, Freshwater Fisheries Research Center, 1999

• M.B.Gasim, B.S.Ismail, E.Toriman, S.Islam Mir, Tan Choon Chek. A Physico-Chemical Assessment of the Bebar River, Pahang, Malaysia, Universiti Kebangsaan Malaysia, 2007

• B.Y.Kamaruzzaman, M.C.Ong, A.H.Khali, Mercury concentration of four dominant species in the Bebar Peat Swampy Forest River, Malaysia, Pakistan Journal of Biological Sciences 1103-1107, 2007

• Maurice Kottelat, Ralf Britz, Tan Heok Hui, Kai-Erik Witte, Paedocypris, a new genus of Southeast Asian cyprinid fish with a remarkable sexual dimorphism, comprises the world’s smallest vertebrate, Proceedings of the Royal Society B 2006(273)

 

napisane przez Admina naszego akwarium

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

A ja mam pytanie co do podłoża. Czy ten piasek kwarcowy to musi być 'akwarystyczny' czy może być: Piasek kwarcowy dekoracyjny KREISEL Granulat 1 mm? Czy to może jedno i to samo? Wiadomo, że piasek ze składu budowlanego wyjdzie o połowę taniej, jeśli to jest to samo.

Link to comment
Share on other sites

Czyli ten ze składu budowlanego w workach 25kg się nadaje? A piasek z piaskownicy to tylko trzeba przesiać, żeby oddzielić większe kamyczki, płukać, gotować w solance, czy coś jeszcze dodatkowo? Bo w przypadku kamyczków to wiadomo, a piasek jednak jest o wiele drobniejszy.

Jeszcze mam jedno pytanie. Jeżeli wezmę piasek z piaskownicy to woda zabarwi się na żółto, czy to podczas filtracji przejdzie tak samo jak inne zmętnienia?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

czytam i myśle . koledzy sie przekomażaja a jak stwierdzil shadow obaj maja racje można sie sprzeczać co do szczegulów lecz istota jest to aby naszym stworkom bylo jak najlepiej .

1) nie stworzymy tak idealnych warunków jakie maja rybki w naturze

2) możemy jedynie naśladować ,brać pewne elementy pod uwage

3) nasze rybki hodowane tu ,rozmnażane wielokrotnie; niewiele maja wspólnego z rybkami dziko żyjacymi

4)chyba ze ( zaznaczam , ktoś posiada wersje rybek dzikich, BW ma już znaczne wieksze znaczenie)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...