Skocz do zawartości

Twarda woda, gnicie roślin i inne problemy....


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od ok roku jestem posiadaczem 112l akwarium, od tego czasu nie obyło sie bez problemów, oto kilka z nich:

 

1. Niedawno kupiłem testy wody, po pomiarze okazało sie, że mam bardzo twardą wodę, jak ją obnizyć?

2. W swoim czasie nakupowałem mnóstwo roślin z których większość z czasem gniło albo nie rosło, przeczytałem że to wina braku nawożenia CO2 wiec zastosowałem bimbrownie własnej roboty, stan roślin troche sie polepszył ale bez rewelacji.

Jaki tani sposób nawożenia byscie polecili dla początkującego? Widziałem, że sa dość tanie CO2 w płynie lub inne nawozy ale czy dobre?

3. Raz na jakis czas padają mi pojedyczo rybki, dzwine jest to że padły mi nawet gupiki które sa niby łatwe w utrzymaniu, a żyją np. sumiki szkliste. Czy ta twarda woda moze być tego przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dodać wodę destylowaną.

2. Zależy też jakie masz oświetlenia. Po za tym ważne są też pierwiastki śladowe których potrzebują rośliny. Najtaniej dostarczyć co2 do akwarium za pomocą bimbrowni, patrz dział "zrób to sam" gdzie opisane jest jak ją zrobić.

3. Może podaj dokładnie jakie masz parametry wody. Podłoże, całą obsadę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka ta woda dokładnie? ;)

Zdanie "woda twarda" mówi tyle samo co np. "parametry w normie", czyli niewiele ;)

Podawaj dokładne wartości i napisz jakimi testami mierzysz, zmierz też twardość wody w kranie.

 

Masz inne testy?

Jaki masz żwir?

Czy masz w akwarium jakieś ozdoby lub muszle?

Masz tam jakieś kamienie?

 

Co do roślin, trudno powiedzieć dokładnie co było powodem ich umierania.

Bardzo wiele sprzedawanych roślin w zoologicznych to rośliny doniczkowe i nie nadają się do trzymania w akwarium [mimo że sprzedawca będzie się zarzekał że to rośliny wodne...] - może po prostu trafiłeś na takie egzemplarze.

 

Co do padania rybek, napisz wszystkie dane o akwarium.

Sposoby podmian, filtracja, karmienie, pełna obsada itd. bez tego nikt nie wywróży co jest nie tak ;)

Napisz jak się ryby zachowują, czy nie siedzą pod taflą wody, czy nie mają zaczerwienionych skrzeli, czy nie mają jakiś zmian skórnych....

Postaraj się też zdobyć więcej testów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Załączam zdjęcie pomiaru wody który dzisiaj zrobiłem, nie wiem czy to dobre testy czy nie, nie znam sie na tym...

Podłoże mam mieszane, jest podloze dla roslin, piasek kwarcowy, kamyki...

Jesli chodzi o muszle to juz przeczytałem ze podnoszą twardość wody dlatego je wyciągnąłem

 

Rośliny miałem rożne i typowo akwariowe np. mchy i nie sadzę żeby to był przypadek, że gniją...

Oświetlenie 2 x 18 watt 10h dziennie

 

Raz w tygodniu wymieniam 1/3 wody, filtr od tygodnia mam HW-302 (wcześniej miałem jakis wewnętrzny ale słaby był), napowietrzanie, temperatura 26 C, karmie 2-3 razy dziennie na przemian karma suchą i mokrą

Jeśli chodzi o obsadę to miałem różną i zmieniałem ją, od początku do teraz wszystkie gatunki jakie miałem w akwa to: 10 neonków (zostały 2) 4 sumiki szkliste (zostały 2) parke ramirezek (została 1), 4 brzanki (wszystkie padły jednej nocy), parka gupików (padły), parka skalarów (zyją), węgorek (padł), kiryski (zyją), molinezje (zyja i się mnożą), platki (zyją) ponadto miałem ok 30 krewetek które też dosyć szybko padły, oprócz jednej która żyła długo i w koncu tez padła...

Ryby zachowują sie normalnie i wygladają normalnie, przy tafli wody czasem widzę milinezje i platki które łykają powietrze ale to chyba normalne

A i co najważniejsze u neonków i ramirezki przed śmiercią występowały objawy puchliny (według mnie) czyli wytrzecz oczu, napuchniecie ciała itp.

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz rośliny wymagające które potrzebuja oświetlenia 0,5w/l, niestety ty masz tylko ok. 0,3w/l. To za mało. Możesz się nastawić na rośliny cieniolubne.

 

W akwarium totalne przerybienie. Brzanki pewnie ganiały inne ryby. Rybki pewnie padły od złych parametrów wody, bądź też niedojrzałej wody, a także przerybienia. Obsada do weryfikacji, jeślibyś mógł napisz ile masz dokładnie rybek teraz z każdego gatunki (np. kiryski, jakie?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie trzymałem wszystkich naraz które wymieniłem tylko jak pisałem były jedne potem drugie...

Brzanki nie ganiały innych ryb, pływały spokojnie

Aktualnie mam 2 skalary, 2 kosiarki, 2 kirysy, 2 płatki i 4 molinezje.

Co do oświetlenia to zmienię na mocniejsze jarzeniówki

A jak test wody który przesłałem w załączniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też mi sie zdaje, że jednak nie jest może i bardzo twarda... sam już nie wiem, musze kupic inne testy

A podłoże to mam filtusa (czy jakos tak) zmieszane ze drobnym żwirkiem i przykryte piaskiem. Ogolnie to nie nie byłem zadowolony z tego podłoża filtusa bo wyglądało jak śmieci i po wrzuceniu do akwa musiałem na nowo wymieniać wode bo wygladala bo była aż czarna :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z kranu jest minimalnie mniej twarda niz ta w akwarium. W dalszym ciągu nie wiem czemu od czasu do czasu padają mi rybki, dzisiaj padła mi jedna z platek, wcześniej plywa pod tafla wody ( tylko on reszta nie). Woda dobrze filtrowana, raz w tygodniu podmiana wody, dodaje uzdatniacza, nie przesadzam z karma. Nie wiem co moze byc przyczyna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne rybki... pada jedna na ok 2 tygodnie, ostatnio padła mi platka, z objaw to tylko plywanie przy powierzchni i lykanie powietrza nad taflą wody, nic szczególnego sie nie działo, ryba wyglądała normalnie i normalnie tez sie zachowywała... A z innych objaw jakie zaobserwowałem u ryb gdy mi wcześniej padały to jak przy puchlinie wodnej -spuchnięte ciało, wytrzeszcz oczu. Reszta ryb zachowuje sie normalnie, a mimo to padają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie objawy są przy infekcjach bakteryjnych i przy zatruciach.

Proponuję wykonać pomiar testami kropelkowymi, jakoś dla mnie "wyraźniejsze" w odczycie i okaże się, co z tą wodą w końcu masz. Co to znaczy, że woda w kranie jest minimalnie mniej twarda...?

Zrób testy dla porównania z innej firmy i zobaczysz, czy jest jakaś różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...