Skocz do zawartości

Jak uratować restart akwa? pomocy!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich akwarystów i serdecznie proszę o wskazówki i o wyrozumiałości tym bardziej ze temat i problem na pewno nie jest oryginalny a ja jestem amatorem akwarystyki choć to wszystko wydawało się takie proste na początku.Opisze krótka historię mojego zbiornika z którym obecnie mam wielki problem bo wygląda bardzo nieciekawie co przyprawie mnie o zawrót głowy a nie chce się poddać i jestem o krok o zrestartowania wszystkiego co się w nim znajduje oprócz kochanych i wdzięcznych rybek. 8-)

 

Zbiornik 70l

Oświetlenie 2x18w( glo-sun i flora-glo na przedzie i świecą ok 12h)

Filtr: VERSAMAX / FZN-2(gabka,zeolit,BIOCERA MAX,gąbka)

Grzałka 100W( nie wiem po co ja kupilem bo jest praktycznie zbędna)

Podłoże:żwirek marmurowy

temp: ok 26-27st

Obsada:

2x Brzanka Sumatrzanska

3x Brzanka Różowa

3x Żółtaczek

 

Jeżeli chodzi o rośliny to na starcie po ok 3 tyg od założenia akwa zakupiłem ok 20 roślinek ze zbiornika nawożonego co2 i po obsadzeniu wcisnąłem kulki gliniano torfowe i wszystko było ok. po ok miesiąca czasu ma szybie pokazaly sie glony przypominające nitki. :o . W ruch poszła żyletka i wszystko było ok. Dodam ze wodę podmieniałem 1 w tyg ok 15 %.

I teraz sprawa wygląda tak: z ok 20 pięknych roślin pozostała mi jedna która kończy swój żywot jak reszta pozostałych pożerana od dołu przez glony, wszystkie rośliny zrobiły się czarne i rosły tylko na samych szczytach w gorę, na szybach w przeciągu 2 dni od czyszczenia osadzają się nowe nitki a od podłoża po szybach pną się w górę gnijace glony straszny widok. Kupiłem nowa roślinę w sklepie akwarystycznym, piekna, zdrowa po 2 tyg zamieniła się w gnój a zielona została tylko na samym szczycie. Co robić?? kupiłem tez nawóz Aqua Art Planta Gainer Pro Ferro+ i Aqua Art Planta Gainer Pro Macro przy podmianach wody dodawałem wedle zaleceń producenta,ale wydawało mi się, ze po tym glony rosły jeszcze szybciej.

Jestem już o krok żeby zrobić reset zmienić podłoże, odkazić akwarium i dokupić z 3 glonojady i zmienic miejsce awarium, bo wydaje mi sie ze stoi w złym miejscu gdyź lapie na godz dziennie promienie sloneczne. :shock:

Pomóżcie bo głupieje a czuje im dłużej to trwa robię się coraz bardziej niecierpliwy i robię coraz wiecęj błedów.

Pozdrawiam :D

:help::help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Osłoń akwa przed promieniami słonecznymi.

2. Wodę podmieniaj tak jak robisz, raz w tygodniu ale około 30% wody.

3. Żółtaczek się nie nadaje na twój litraż.

4. Glonojady, jakie?? Pewnie Zbrojniki Niebieskie a ten nie może być trzymany w 70L.

5. Podaj parametry wody.

6. Fotki mile widziane.

Jakie dokładnie masz rośliny? Może lejesz za dużo tego nawozu? Te "nitki" to mogą być zielenice :arrow:search.php?keywords=zielenice&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 18 dodam zdjecia. O glonojadach to myślałem, o zbrojnikach chyba ze jest inna alternatywa a co do osłonięcia to chyba nie obędzie się bez przeniesienia w inne miejsce. Testów nigdy nie robiłem bo uważałem ze utrzymam wszystko w naturalny sposób bez badania parametrów wody jest to dla mnie lekka przesada kupować stos płynów i testów po których to okaże się ze trzeba będzie jeszcze coś dodawać i tak w kolo to dla mnie jak labolatorium ale mogę się mylić to jest tylko moje wyobrażenie.

A co do obsady w przyszłości gdy będzie już ok co będzie można dołożyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Glonojadów min. 100L. Do akwarium z Brzankami ciężko coś dobrać ponieważ mogą zaczepiać i męczyć inne rybki. Brzanki hoduje się raczej w jednogatunkowych akwariach. Na większe stadko Brzanek też nie bardzo możesz sobie pozwolić. Warto robić testy zwłaszcza przy początkach z akwarystyką. Wiele ciekawostek się dowiesz typu: co zrobić gdy jest za wysokie NO3, pH, no i testy z pewnością odpowiedzą na wiele twoich pytań. Także testy - podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz calkiem możliwe i masz racje lecz znam wiele zbiorników mniejszych wymiarów gdzie nic takiego się nie dzieje a chciałbym uniknać takiej sytuacji w której po zapupe serii testów dowiem się ze przydało by się jeszcze co2 bo jest za mało.Zależy mi bardziej na zbadaniu przyczyny która może nie leży po stronie parametrów wody przed wymiana zawsze 2 dni dojrzewa w kubłach. Nie wiem, chce wziaść wszystko pod uwage zanim pojde do sklepu wydam kilejna stówe.Ale jest luzik zamieszczam kilka zdjec.

Wymiana wody była w Sobote.

post-5182-13685158984578_thumb.jpg

post-5182-13685158984781_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...