Jump to content

Wstrętnie zielona woda w akwarium

Recommended Posts

Witam,

Na początek chciałbym zaznaczyć, że już kiedyś miałem problem z chorowaniem ryb (white spots) i na tym właśnie forum znalazłem cenne rady, dla tego tutaj kieruję swoje kolejne "problemy" a mianowicie...

Zielona woda w akwarium - Roma 90

Historia zaczyna się jakieś 12m wstecz, kiedy córka dostała na urodziny akwarium około 60L i 2 malutkie złote rybki.

Rybki szybko rosły i na Święta dostały nowe 100L akwarium

Stało ono w kuchni, gdzie z 1 strony było okno a z 2 drzwi do ogrodu - ktoś zasugerował, że woda jest mętna i zielona ponieważ jest za dużo światła, więc przeniosłem akwarium w "kąt" obok drzwi, gdzie nie ma słońca.

Akwarium stoi już tam kilka miesięcy, ale wciąż mam problem z wodą.

Kilka fotek...

Jako początkujący akwarysta amator mogę powiedzieć, że chyba jestem cierpliwy ale wciąż coś robię źle.

Z rzeczy jakie próbowałem to:

1)zaciemnianie - na około 10 dni - folią okryłem akwarium - wszystkie rośliny padły, nic nie pomogło

2)wymiana wody w ilości nawet do 70% (zazwyczaj wymieniałem tylko 20%)

3)magiczne środki glonobójcze, eliksyry z BIOlife etc.

^ Kolejność odwrotna do stosowanej czyli 3,2,1 - w tej kolejności próbowałem

Parametry wody w tej chwili to :

Fotka...

oświetlenie w akwarium to: SUN GLO + AQUA GLO - do 8h dziennie

Reszta w podpisie

Nie wiem co jeszcze można napisać... czekam na Wasze sugestie.

post-5067-1368515892747_thumb.jpg

post-5067-13685158928054_thumb.jpg

post-5067-13685158928558_thumb.jpg

Jest tam filtr lub coś takiego jak jest kiedy ostatnio go czyściłeś ??

A i taka rada co do wyglądu wsadź te roślinki w podłoże

co to jest takie białe przy pokrywie co zwisa do wody ??

Kiedy ostatni raz odmulałeś podłoże bo przy welonkach to trzeba trochę częściej niż przy innych rybkach .

Ile razy dziennie dajesz im jedzenie .

Nie lej chemii , ona nie zadziała .

1. Rośliny nie powinny być w doniczkach

2. Filtr to podstawa , nie wiem czy takowy przedmiot wsadziłaś do akwarium .

Na twoim miejscu , zrobił bym restart . Oddał welonki , poczekał 2 tygodnie aż akwarium dojrzeje i kupić jakieś mniejsze i prostsze w hodowli rybki .

Jest tam filtr lub coś takiego jak jest kiedy ostatnio go czyściłeś ??

Filtr jest z zestawu FLUVAL 2 PLUS w środku standardowe gąbki + polyester

A i taka rada co do wyglądu wsadź te roślinki w podłoże

co to jest takie białe przy pokrywie co zwisa do wody ??

Roślinki już zgniły kiedy zrobiłem 12dni zaciemniania akwarium - nie ma ich obecnie wcale, przedtem były w podłoże wkopane

Wydaje mi się, że to odbicie z drzwi wejściowych do domu :)

Kiedy ostatni raz odmulałeś podłoże bo przy welonkach to trzeba trochę częściej niż przy innych rybkach .

Ile razy dziennie dajesz im jedzenie .

Nie bardzo odmulam, bo za każdym razem kiedy to robię wsysa mi tony piasku i zostają tylko kamyki.

Rybki karmię 1x dziennie w ilościach: trochę "flakes" płatków z zestawu, a dla glonojada jedzonko w postaci tabletki małej zielonej. Rybką raz na 2 tygodnie zamiast płatków dam takie jedzonko co się podaje w "pond" - w stawach.

Rybki to urodzinowy prezent dla dziecka - mają imiona i w ogóle jest to jak z małym pieskiem nie ma mowy o ich oddaniu - już próbowałem

Poniżej zamieszczam zdjęcie z "przed chwili" dosłownie...

Zmiany dokonane w akwarium:

--- Filtr przeniesiony z tył, prawej na przód lewą stronę

--- Kokos wywalony - zastąpiony został butelką - ponieważ rybki wcinają jedzenie od glonojada :(

--- roślinka widoczna po prawej z tyłu - sztuczna - chowają się za nią rybki

--- w akwarium znajduje się korzeń którego nie widać na zdjęciu mniej więcej po środku

Co z tym zakwitem wody mam zrobić skoro próbowałem 3 sposobów i nic ?

post-5067-13685158929898_thumb.jpg

Kupiłeś odmulacz czy sam zrobiłeś?

Kwestia wciągania piasku - odmulacz może ma za wąską "rurkę ssącą" i zakrótką?

Ja sobie odmulacz zrobiłem z gumowego węża 10mm i butelki plastikowej 0.33l do 0.5l - koszt ok. 5zł całość. Utnij dno a do zakrętki przymocuj węża, jak będzie długa przestrzeń i dość szeroka zabełta dnem i ładnie odmuli. Pozostanie Ci ręczne wyrównanie dna. Ewentualnie spróbuj założyć jakieś sitko.

http://www.youtube.com/watch?v=ZhGGllTUFGc

1 odmulanie

2 zwiekszony przepływ wody + deszczownia

Nie są napewno przekarmiane ryby?

Ryby raczej nie są przekarmiane, zjadają wszystkie płatki w kilka minut

Chcę kupić kubełek FLUVAL 105 albo 205 - mieszkam na wyspach i tu raczej nic innego nie ma.

Transport z Polski wyjdzie podobnie w cenie jak zakup tutaj.

Ten filtr jest niedrogi a możesz mieć kubełek lub kaskadę jak Ci będzie lepiej (jeżeli kubełek pomysl nad deszczownią - będzie Ci pomagac w zwalczeniu i zapobieganiu zakwitowi)

http://new.aquaszut.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=326&Itemid=43

Możesz jeszcze podłaczyć do filtra lampę UV

Filtr z link, który podałeś jest stanowczo za slaby. Zamiast lampy UV można kupić inne rzeczy, które są bardziej przydatne. To, że to akwarium jest dla dziecka nie zawsze musi oznaczać, że trzeba ulegać. Nawet jak będzie mega filtracja, masa roślin to i tak nie jestem pewien czy da się utrzymać równowagę biologiczną. Jeśli byś miał dużego psa to raczej byś nie trzymał go cały czas w budzie 50x50cm tylko dla tego, że nie masz innej budy. Nie pokazywałbyś dziecku, że tak się robi. Tak samo jest z rybkami. Nie trzeba zawsze ulegać tylko po to żeby płaczu nie było. Weź pociechę do akwarystycznego, pokaż inne rybki takie, które się nadają i to co się spodoba kup. Zawsze można powiedzieć, że złote rybki "odeszły", wiem, że to drastyczny pomysł ale czasami warto. Jestem pewien, że jeśli dziecko zobaczy ładnie zarośnięte akwarium z rybkami, które samo wybrało będzie cieszyć się bardziej niż teraz choćby dlatego, że będzie mogła zobaczyć rybki bo teraz jest to niemożliwe przez glony i co byś nie zrobił, po pewnym czasie zawsze tak będzie niestety :(

Filtr z link, który podałeś jest stanowczo za slaby.

Dlaczego? filtr jest do 120l a on ma 100l Jak nie będzie w stanie utrzymać równowagi w akwarium to chocby kupił na te 100l filtr na 200l baniak to nie wiem czy mu to pomoże.

Filtr z link, który podałeś jest stanowczo za slaby.

Dlaczego? filtr jest do 120l a on ma 100l Jak nie będzie w stanie utrzymać równowagi w akwarium to chocby kupił na te 100l filtr na 200l baniak to nie wiem czy mu to pomoże.

To co producent opisuje w danych tech. to fikcja. To są złote rybki, a nie kilka neonków. Sam napisałem, że utrzymanie równpowagi w każdy sposób będzie niemożliwe. Nad filtracja będzie zatem wielkim atutem w prowadzeniu takiego akwa o ile nie koniecznością.

Mogę kupić tanio kubełek FLUVAL 105 lub FLUVAL 205 za około 25zł ekstra. Pytanie czy nie wziąć od razu tego drugiego ?

Jeśli już o tym mowa, jakie media kupić do tego ?

Jak masz dostęp tanio kupić to lepiej kupić większy, nie będzie się tak szybko zapychał (nie znam tych modeli ale zawsze w większych jest możliwość pokąbinowania z innymi wkładami)

Share

• Create New...