Jump to content

skorupa123

Użytkownik
 • Content count

  141
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by skorupa123

 1. skorupa123

  SERA CO2-START

  Są przecież elektrozawory do butli CO2, raz ustawiasz a później taki zawór załącza się tam sobie jak chcesz o której godzinie potrzeba jak masz programator czasowy. Mniej bawienia się niż z bimbrownią.
 2. skorupa123

  Programator do oświetlenia

  Spore marże w hurtowniach elektrycznych narzucają, złodziejuchy
 3. skorupa123

  Programator do oświetlenia

  U mnie elektroniczny kosztuje o połowę drożej (jakieś 50 parę zł), a na allegro jakieś 20 zł. A na tej aukcji jeden kosztuje 3 zł. Śmiesznie mała cena. Elektronicznego nie maiłem więc nie wypowiem się na jego temat. Trzeba sprawdzić jak się sprawuje.
 4. skorupa123

  Programator do oświetlenia

  Tak, możesz. Są tam takie jak by zapadki (jedna to 15 min). W instrukcji pisze co i jak ustawić, banalny w obsłudze.
 5. skorupa123

  Oświetlenie do akwa 45l

  http://allegro.pl/zestaw-dodatkowe-oswi ... 06494.html Tutaj masz moduł + świetlówka którą znalazłeś i odbłyśniki (które możesz sam wykonać jak kolega Basteq napomniał).
 6. skorupa123

  Oświetlenie akwa 60l

  Chciał bym sprostować, że nie nawozi CO2 tylko leje węgiel w płynie, więc nie zaszkodzi.
 7. skorupa123

  Programator do oświetlenia

  Mam. U mnie się po pół roku użytkowania się późni zegar, czasem i słychać szczególnie w nocy tykanie, a tak to wszystko oki jest. Teraz mam zamiar kupić elektroniczny i go przetestować. Kupuj za taka cenę (ogólnie jest bardzo ciekawa cena, ja za swój w hurtowni artykułów elektrycznych zapłaciłem ok 25 zł).
 8. skorupa123

  Problem rotala rotundifolia indica

  Wyrwij je, obetnij te łyse części i zasadź te łodygi z listkami. Akurat u mnie było podobnie, no i okazało się że do dolnych części roślin docierało za mało światła. Nie wydaje mi się by odrosły listki, więc proponuje zrobić tak jak mówiłem.
 9. skorupa123

  Problem rotala rotundifolia indica

  Pewnie światło nie dociera do dolnych partii rośliny, temu tak się dzieje.
 10. skorupa123

  CO2

  Węgiel w płynie by wystarczył, albo możesz pobawić się z bimbrownią
 11. skorupa123

  Czy to może być...?

  Masz taki plan by obsadzić całe akwarium niską roślinnością? Światła za mało stanowczo, przydało by się dodać jeszcze światła , tak do 0,5W/l, a nawet więcej ponieważ są to niskie rośliny, i mniej światła do nich dociera. Wystarczy na pewno, przy dobrych warunkach się rozrosną.
 12. skorupa123

  Średnia wielkość zarybienia akwarium.

  no wydaje mi się, że 50, 40. Najwięcej baniaków dostępnych w sklepach ma taką wysokość, zależy od długości czy szerokości. Z reszto na zamówienie to można baniak o najróżniejszych rozmiarach zrobić.
 13. skorupa123

  Średnia wielkość zarybienia akwarium.

  Witam. Wiele osób nie potrafi dobrać ilości ryb do wielkości akwarium. Otóż spotkałem się z takim "zestawieniem", która przedstawia średnią wielkość zarybienia. Żeby nie było, że wymyśliłem jakieś herezje to podaje źródło: ,,Poradnik Encyklopedyczny: Ryby Akwariowe", autor: John A Dawes, tłumaczenie: Monika Rozwarzewska i Marcin Łakomy. Lekturę tą polecam początkującym akwarystom, która pomoże odpowiedzieć na wiele pytań rodzących się na początku tego hobby. Wracając do sprawy, nie będę opisywał tego ''zastawienia'' bo jest raczej wszystko czarne na białym Nie ma uwzględnionej ilości ryb przypadających na akwaria powyżej 150l oraz ryb powyżej 10 cm, jednak dla młodego akwarysty powinno wystarczyć. Osobiście zmniejszył bym troszkę te liczby o parę sztuk, ale myślę że spokojnie można owe "zestawienie" brać za punkt zaczepienia przy doborze liczby ryb do naszych zbiorników. Oczywiście należy pamiętać że przed doborem trzeba zapoznać się z warunkami hodowli interesujących nas gatunków. Pozdrawiam
 14. skorupa123

  Średnia wielkość zarybienia akwarium.

  Nie chodziło o denne. Myślę, że jest brane pod uwagę akwarium o standardowej wysokości.
 15. skorupa123

  Średnia wielkość zarybienia akwarium.

  Według autora liczy się do powierzchni dna, a nie litrażu. Temu nie podano zapewne wysokości.
 16. skorupa123

  Oświtlenie do 112l

  Powinny być takie by utrzymać całą lampę, wydaje mi się że taka linka by byłą odpowiednia: http://www.poptime.pl/produkt-13,62,632,6
 17. Minikani jednym z droższych? Chyba jednym z tańszych. Mam w swoim baniaku (112l) MiniKani 120. Za taką cenę nie ma szału, kiepskiej jakości plastiki, nie ma przyssawek do przymocowania do szyby rurek i węża tak by było zamocowane stabilnie. Nie miałem żadnych awarii przez ponad rok, jest cichy. Można powiedzieć, że jako tako spełnia swoje zadanie, choć mógł by być wydajniejszy. Ogólnie osobiście teraz bym nie kupił tego filtra do 112l, nadaje się do mniejszych zbiorników.
 18. skorupa123

  Oświtlenie do 112l

  Zabudować tak aby światło nie rozpraszało się po pokoju i powinno fajnie wyglądać.
 19. skorupa123

  Oświtlenie do 112l

  Wydaje mi się że najlepiej będzie tak około 15cm nad taflą wody.
 20. skorupa123

  Jak z tym CO 2 ?

  Myślę, że nie wyjdzie cie wcale taniej na dłuższy okres czasu. Co do legalizacji to jest ona na parę alt, u mnie chyba na 9. Dozuje już CO2 jakoś ponad 3 miesiące z butli 2,5 kg i jeszcze nie napełniałem a i z dostępem do punktu nabicia nie mam problemu a mieszkam w małym miasteczku gdzie nic nie ma Ale twój wybór
 21. Ślimak Anentome Helena żywi się innymi ślimakami i powinien pomóc. Ampulari nie ruszy raczej chyba że zje jaja tego ślimaka.
 22. skorupa123

  Światło

  1). 100 zł za zestaw na dwie świetlówki dodatkowego oświetlenia + świetlówki 24W np. Sylvania AQUA-STATE oraz GRO-LUX - cena za sztukę to jakieś 40 zł (masz tu dwie takie świetlówki razem już : http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... -9847.html . Wydaje mi się że w kwocie 150-160 powinieneś się wyrobić. 2). 60 zł za zestaw na jedną świetlówkę dodatkowego oświetlenia + świetlówka 24W np. Sylvania GRO-LUX (40 zł). Więc 100 zł wychodzi. Nie wiem po co ja rozpisałem tak skoro podałem linki gdzie są ceny podane takiego zestawu do rozbudowy oświetlenia, poszukaj sam na allegro czy gdziekolwiek a może taniej znajdziesz. Świetlówki podałem przykładowo jakie można kupić. Do wyboru masz też innych firm, wystarczy poszukać i popatrzeć ceny. Pozdrawiam
 23. skorupa123

  Światło

  To jest przeróbka już pokrywy czego kolega nie chce, wymienić same oprawki bryzgoszczelne nie wystarczy, statecznik raczej też do wymiany, no i nie wiem czy da się założyć T5 w gniazdo na świetlówki przeznaczone na T8, nie wydaje mi się, ale skoro damian2000 uważa że się da i starczy tylko oprawki bryzgoszczelne wymienić to nie wiem co napisać już......
 24. skorupa123

  Światło

  T5 i T8 są to rodzaje świetlówek. Różnice pomiędzy oświetleniem T5 a T8: - ok 40% więcej światła w porównaniu do T8 - mniejsza średnica świetlówki T5 - świetlówki T5 posiadają większą gęstość strumienia świetlnego - brak efektu migotania świetlówek na końcach (elektroniczne stateczniki) - mniejsze zużycie prądu na opory wewnętrzne zapłonnika - możliwość założenia w pokrywie 120 x 40 cm aż 6 T5 świetlówek o mocy 54W (w sumie 324 W), standardowo w pokrywach 120 cm umieszcza się 2 do 4 świetlówek typu T8 o mocy 30W Źródło: http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... mi.html#5d Jeśli nie chcesz modernizacji pokrywy to możesz kupić taki zestaw do oświetlenia a świetlówki kupić oddzielnie jak już wspomniałem. Do pokrywy twojej (o ile ma wymiary 80x35, ale podejrzewam, że tak) polecił bym 2x24W. Ale jak chcesz mniej światła to jedną możesz zastosować. Linki podałem do takiego dodatkowego oświetlenia.
 25. Możliwe, że to przytulik
×