Jump to content

tomasz123456

Użytkownik
 • Content count

  20
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About tomasz123456

 • Rank
  Świeżak
 1. tomasz123456

  Glony a restart zbiornika.

  A więc tak do restartu jeszcze troszkę muszę poczekać. Próba walki z glonami. Dzień 1 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii. Dzień 2 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii,podmiana wody 20%. Dzień 3 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii. Dzień 4 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii,podmiana wody 20%. Dzień 5 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii. Dzień 6: w dzień tylko 4h światła ryby dostały jedzenie,chemia odstawiona na czas nieokreślony. Obserwacje na 6 dzień : Ryby zadowolone z jedzenia (nic dziwnego 5 dni głodówki) Rośliny: zaatakowane trawy przez glony zrobiły się czarne,Nadwódka trójkwiatowa odbiła wreszcie ale ma liście pełne (doczytałem ze to jest oznaka małej ilości światła ) Na korzeniu i szybach brak śladów glonów. Dzień 6: Powoli zwiększam ilość światła 1h dziennie więcej. Teraz czekam na dalsze efekty.
 2. tomasz123456

  Glony a restart zbiornika.

  Ok dzięki darekbart. Ciekawe jak ryby zniosą restart , ostatnio mój restart trwał 2 dni ale to tylko dlatego że 180L akwarium zaczęło cieknąć i musiałem szybko je przenieść z powrotem do nowego akwarium bo w wiadrze by nie dały rady za długo.
 3. tomasz123456

  Glony a restart zbiornika.

  Witam ponownie . Nie ma więcej odpowiedzi. A więc postanowiłem poczekać z restartem 2-3 tyg. (brak czasu -a po drugie ciekawość co będzie) Co do walki z glonami to przestałem lać chemie i zaciemniłem akwarium, podmiana wody (30%) i teraz poczekam 3 dni zrobię kolejną podmianę wody (30%) i zobaczymy jakie będą efekty. Człowiek uczy się na swoich błędach , wolałbym uczyć się na inie swoich ale nie ma wyjścia. Co do restartu. Chcę wymienić żwir na JBL Proflora Start - chcę mieć więcej roślin.Tak czy tak restart będzie. Po drugie wiąże się on z montażem reaktora Co2 (z filtra narurowego) Wyrzucenie ozdób plastikowych. Dokupienie i dosadzenie roślin ( wybór jeszcze nie sprecyzowany) PYTANIE: Czytałem wiele artykułów na temat restartu zbiorników,ale kto pyta nie błądzi - podobno Ja chcę zlać 80% wody z obecnego baniaka w pozostałych 20% wypłukać filter i tymi 80% zalać baniak po urządzeniu go na nowo plus 20% czystej odstanej (min 24h) Co wy na to ?
 4. tomasz123456

  Juwel Rio 240L

  Oto moje akwarium. Akwarium Juwel RIO-240L Grzałka - 200w Oświetlenie - Listwa: Juwel Day 54w + Juwel Nature 54w Filter - Fluwal 306 JBL CO2 m1003 Obsada: 3 x Bocja Wspaniała 2 x Barwniak Czerwonobrzuszny 10 x Neon Tetra 1 x Zbrojnik Lamparci ?? x Głupiki - ilość zależna od apetytu pozostałych ryb
 5. Witam wszystkich. I od razu do sedna sprawy. A mianowicie kupiłem zestaw JBL u403 (zestaw na butlę jednorazową ,dyfuzor i komputer) przerobiłem ten zestaw na m1003 (dokupując butlę i redukcję wielokrotnego użytku) Ktoś zapyta dlaczego od razu nie gotowy zestaw m1003 ? Od razu odpowiem za zestaw u403 zapłaciłem 138 funtów za redukcję 18 funtów i za używaną butlę 2Kg 50funtów = 196 funtów. A cena za zestaw JBL m1003 = 450 funtów. Żeby było fajniej przy zakupie butli sprzedający dorzucił małą butle JBL 500 + reduktor JBL + 7KG butla.Taki gratis Po sprzedaży dużej butli ,reduktora i dyfuzora,koszt zestawu to 80funtów :) Chodzi mi o ustawienia komputera u mnie wygląda to tak : Przy ustawieniu automatyczne PH 6.9 komputer przelicza i ustawia KH 6 Włącza i wyłącza się automatycznie (działa 24/7) jeżeli spadnie poniżej PH 6.95 i wyłącza się jak osiągnie PH 6.85. Ustawienia Hysteresis = 0.05 Niezależnie od tego jakie jest PH test JBL KH wskazuje 9 stopni. (jedynie przy testach wody PH 7.1 było 10 stopni) Według kalkulatora zawartość Co2 jest w normie 21.44 ppm Czy to normalne ?
 6. tomasz123456

  Glony a restart zbiornika.

  Ok jutro podmiana 20% Czyli rozumiem że trzeba się przenieść na testy kropelkowe. Lałem bo chciałem po pierwsze sprawdzić czy do czegoś się nadają i potem dokupić roślin.(jeżeli by się sprawdziły) Dzięki Miniu za odpowiedz. Tak chcę mieć więcej roślin - może nawet to akwarium zostanie tylko roślinne a drugie będzie z rybami. Ale to projekt na przyszły rok - zobaczymy. Jakaś konkretna marka ? Dzięki ahr.
 7. tomasz123456

  Glony a restart zbiornika.

  1.Akwarium zalane 7 miesięcy temu. (stare 160 L ciekło) 2.Litraż -240L (120x40x50) 3.Jakie jest oświetlenie-2x54W = 1xJuwel DayLight + reflector , 1xJuwel Natural 4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 8:30 do 18 (9,5h) 5.Podłoże - żwir ok 3-4 mm 6.Filtracja - Fluval 306 [Fluval Biomax (wkład biologiczny) x2, Fluval Water Polishing Pad (wkład gąbkowy) ,Fluval Bio-Foam (wkład gąbkowy) x2] 7.Typ zbiornika- Ogólny 8.Ozdoby - 2x Korzeń , 3 x kokos , Plastikowy statek i kościotrup (podobno nie zagrażający rybom ) 9.Rośliny -Trawa (razem ok 16 szt.) reszta padła 10.Ryby - Bocja wspaniała x3, parka Barwniak Czerwonobrzuchy Zbrojnik lamparci x1, Neon tetra x10, [gupik (10 młode i 6 dorosłe) w zależności od apetytu pozostałych ryb] 11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tyg 10% i 1x w miesiącu 25% 12.Nawożenie akwarium , JBL Ferropol 24 (4krople x 1 dziennie, 50ml x 1 w tyg ) 13.CO2 - JBL u403 przerobiony na JBL m1003 , podawanie przez komputer ( PH =7,1 , KH =9 14.Parametry wody = PH 6.8 , GH 8, KH 10, NO2 1, NO3 50 (wg testów paskowych z Tetry) Komputer JBL PH 7,1 KH 9 , test kropelkowy JBL KH 9 15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? jeszcze nic (glony pojawiły się tydz temu a za tydz robię restart-ale o tym później) 16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Raz dziennie, mała ilość, nie zostaje nic , denne ryby zjadają co spadnie na dno. Płatki Tetra Min,Aquarian,TetraPro Algae,(na zmianę lecz nie systematycznie) Tetra Min tabletki,mrożone larwy komara i ochotka 17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - 18.Temperatura- 25.8C (termometr Juwel electroniczny) 25C (wskaźnik komputera JBL) Opis problemu- 3 tyg temu podłączyłem Co2 i zacząłem lać ferropol 24 i ferropol week.(przedtem lałem Easy balance ) Rośliny prawie nie rosły , lub rosły bardzo bardzo powoli albo po posadzeniu umierały. Teraz gdy zacząłem używać ferropol tak jak by odżyły- zaczęły rosnąć. Problem z tym że pojawiły się glony brązowe i zielone ( widać na zdjęciach) Ja kto uratować ? W przyszłym tyg. robię restart zbiornika i nie chcę przenieść tych glonów. Restart związany jest z wymianą podłoża ze żwiru ok 3-4 mm na JBL Proflora start + żwir 2-3mm .Dodatkowo będzie montowany reaktor co2 (montowany pomiędzy filtrem a akwarium. Do tego wypadną ozdoby plastikowe a w zamian chcę zrobić więcej kryjówek dla Bocji i Barwniaka
 8. tomasz123456

  Nowy /Stary z pytaniami

  Witam Dzisiaj pytanie odnosnie podłoża,co lepsze żwirek czy piasek ? Żwirek np taki : niestety nie mam na razie zdjęć piasku . O jakiej granulacji musi być żwirek 3mm wystarczy ?
 9. tomasz123456

  Nowy /Stary z pytaniami

  Witam masz rację co do nazwy zaprawy ,ale pisałem to na szybko , co do linka to już przestudiowałem.Dzięki. Ale chciałbym pozostać przy tle wewnętrznym,tylko ciekawi mnie ile bym potrzebował zaprawy na takie tło do mojego akwarium 100x40x40 tło potrzebuje na tylnią scianę i jedną boczną (czy 5kg by starczyło ?) Ciekawostka-U mnie w sklepie akwarystycznym w UK koszt takiego tła (w miarę wyglądajacego) to około 80-100 Ł.
 10. tomasz123456

  Nowy /Stary z pytaniami

  Witam i dzięki za odp. A więc nie mam pojęcia czy to jest Juwel,co do instrukcji to jej nie mam (akwarium używane).Zajrzę do tej co mi podałes - dzięki raz jeszcze . A teraz z innej beczki,złapałem za portwel poleciałem do sklepu by dokupić parę gratów, i tu szok jak zobaczyłem ceny żwirku i korzeni to mi się wszystkiego odechciało,a już nie wspomnę o tle. Wracam do domu zaglądam w neta (mój ulubiony sklep:)),znalazłem żwirek(patrz zdjęcie)tylko że w necie 25 kg za 20Ł( z przesyłką),a taki sam w budowlanym za 25 kg 2,80Ł,w sklepie akwarystycznym za 2kg= 4,6Ł(duża różnica w cenach). Korzenia to sam naskrobie,lub wyczaruje. Co do tła:ceny z kosmosu,więc szybki pomyslunek -zrobię sam.Pianka nie problem dostępna w każdym sklepie ,ale co do steropianu to to już trzeba wyczarować ,objezdziłem 6 sklepów iznalazłem w ostatnim, o grubosci 2,5 cm,a teraz to czekam na cód gdzie znalesć zaprawę cersanit- trza będzie z polski sprowadzic worek.,lub szukac zamiennika. Mam czas ale wkurza mnie jak akwarium stoi puste.
 11. tomasz123456

  Nowy /Stary z pytaniami

  Witam ,dzięki za szybką odpowiedz. Co do firm ,to chodzi mi o to że jest ich kilka (widziałem w sklepie,jutro spiszę i wkleje na forum). Ale nie wiem których używac,na ebayu znalazłem dużo produktów Tetra a w sklepie było ich raptem z 4 . Podkładka -nawet jak wsadzę tam podkładkę to nie wiem czy to cos da bo akwarium stoi na sciankach,a nie na dnie. W sklepie widziałem kilka akwariów z takim dnem ale były też takie zwykłe, gdy zapytałem o podkładke mieli tylko pod zwykłe.
 12. Witam wszystkich. A więc miałem kiedys akwarium 60L ,ale to było z 16 lat temu teraz chcę założyć nowe 180L. Ale mam kilka pytań ,pisałem na innym forum akwarystycznym,ale po ostatnich pytaniach cisza ,więc próbuje tutaj. Kilka danych:Mieszkam w UK Akwarium 180L pompa:Fluval 205 oswietlenie:Juwel 30 w / Aqua GLO 30w Taki zestaw kupiłem tydzień temu.Akwarium było używane 6 miesięcy. I teraz nadszedł czas na pytania: 1.potrzebuję nazw dobrych firm ze sprzętem akwarystycznym w UK. 2.chodzi o podkładkę do akwarium co z tym fantem zrobić ? -akwarium, chodzi o to że stare akwarium było zbudowane w ten sposób że scianki były oparte na dnie ,a nowe jest odwrotnie akwarium stoi na sciankach ,a dno jest uniesione centymetr nad blatem ( w powietrzu),czy to wytrzyma 220-230 kg(woda + żwirek+ reszta gratów ),czy trzeba tam cos podłożyć (karimatę ,lub podkład panelowy ).Zapomniałem dodać że akwarium ma ramkę plastikową o wysokosci ok 1,5 cm ,ale tylko jest na sciankach,dna nie zakrywa. Dno jest 1 cm nad blatem szafki ,i nie wiem czy podłożyć tam steropian lub cos innego ????? Co do plastików ,to jest ramka na całe akwarium ,zewnętrzna strona ramki zakrywa 2 cm szkła a wewnętrzna 1 cm. A może nic tam nie wkładać ? 3.Rozumiem że jak mam filtr zewnętrzny to muszę dokupić tzw.brzęczyk(pompkę powietrza),czy może małą pompkę i zrobić dzeszczownie (czy jak to zwał) może cos takiego: http://cgi.ebay.co.uk/Double-Outlet-Aquarium-Air-Pump-Starter-Kit-9902_W0QQitemZ180380002613QQcmdZViewItemQQptZUK_Pet_Supplies_Fish?hash=item29ff7c6935&_trksid=p3286.c0.m14, a może ktos używa kurtyny powietrznej np.takiej:http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150371874420&ssPageName=STRK:MEWAX:IT 4.Czy użyć startera po nalaniu wody (nie spieszy mi sie woda może dojżewać nawet 4 tyg ,ryby jeszcze w sklepie ) 5.Czy na 180 l starczy grzałka 200w (w pokoju jest ok 22-25 stopni -cały rok) 6.Jaki termometr najlepszy ? zewnętrzny naklejany na szybe czy wewnętrzny naklejany,a może pozostac przy szklanym na przyssawce?
 13. tomasz123456

  Juwel Rio 240 L

  Akwarium Juwel RIO-240L Grzałka - 200w Oświetlenie - Listwa: Juwel Day 54w Juwel Nature 54w Filter - Fluwal 306 JBL CO2 m1003 Obsada: 3 x Bocja Wspaniała 2 x Barwniak Czerwonobrzuszny 10 x Neon Tetra 1 x Zbrojnik Lamparci ?? x Głupiki - ilość zależna od apetytu pozostałych ryb
×