Jump to content

Natatan

Użytkownik
 • Content count

  8
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About Natatan

 • Rank
  Podglądacz
 1. Natatan

  Wybór budżetowego filtra asap

  Właśnie wolałbym kubełek tym bardziej, że to welony. Ale aktualnie z kasą bardzo słabo żeby kupić jakiś dobry kubełek (jako student w dobie pandemi i bez pracy to już w ogóle xddd) Dlatego zupełnie nie wiem co lepiej, bo czytałem w innym temacie o ikoli właśnie chyba twoja odpowiedź i patrzyłem na ceny, ale to koszt z tego co kojarzę 400 zł... Edit https://allegro.pl/oferta/ikola-filtr-zewnetrzny-400-maxx-akwarium-do-400l-6193869172?utm_medium=app_share&utm_source=facebook Jeśli o tym mowa, to nawet za 300zl się da.
 2. Hej hej, Uratowałem 4 welony z objęć pielęgnic od taty mojej dziewczyny. Są aktualnie w bardzo awaryjnym akwarium 45l, ale 200l już w drodze. Budżet mam bardzo ograniczony, bo welony i kojene akwarium nie były planowane, ale potrzebuje filtra na teraz. Mam 220 zł do zagospodarowania, a to mało jak na filtr do 200l i welony potrzebujące bardzo wydajnej filtracji. Może udałoby mi się wygrzebać jakieś 250 zł więc do tej granicy szukam. Stąd moje pytanie Czy kupić aquaela turbo 1500/2000 wewnętrzny narazie, a potem inwestować w kubełek jak uzbieram fundusze? Czy lepiej od razu kubełek np. Aqua nova NCF - 800/1000 lub SUNSUN HW - 302? Dodam, że na moment obecny mam fan 1 plus, który mogę w razie czego używać z nowym filtrem w 200l jako dodatkowa filtrację.
 3. Właśnie też o tym potem pomyślałem, ale dopiero teraz 😂 Dzięki wielkie ❤️
 4. Dziękuję ahr, że mówisz. Dużo czytałem o tych slimaczkach i starałem się dowiedzieć jak najwięcej, ale tej informacji nie widziałem nigdzie. Nymphoidesa w razie czego oddam, chyba, że będę ratował welony od pyszczaków... (tata mojej dziewczyny kupił pyszczaki do welonów i jest dramat, welony są okropnie pogryzione). Wtedy użyje nymphoidesa do drugiego akwarium.
 5. Bardzo dziękuję, mega mi pomogłeś! te kulki to tak właściwie dla malutkich jeszcze nymphoides sp. Taiwan z invitro i mam nauczkę z tą gąbką na przyszłość 😂 Jeszcze raz dzięki wielkie
 6. Hej Obecnie posiadam dwa akwaria 16l z dwoma bojownikami i 4 ampulariami. Zamontowałem dwa filtry turbinowe, wew. i ustawiłem tak aby nie było zbyt dużego prądu w wodzie. Ciężko u mnie z napowietrzaniem (deszczownica nad taflą wody i prosto w dół skierowana), więc chciałbym to poprawić dla bakterii nitryfikacyjnych, bo bojowniki radzą sobie labiryntem. Dlatego też zastanawiam się czy zostawić turbinowe czy kupić nowe z napowietrzaczem? Najważniejsze, żeby nie były zbyt mocne dla bojowników (dlatego przekonuje mnie też brzęczyk z regulacją).
 7. Podłoże to czarny żwirek od aquaela z linii decoris, a pod nim jeszcze warstwa żwirku o ostrzejszych krawędziach (noname z zoologika). Możliwe, że to bazalt. Czy mimo wszystko powinienem był wypłukać gąbkę tylko w starej wodzie mimo, że zostało by odrobinę pleśni? Kulki są na samym dnie dodatkowo przecięte na pół, żeby na pewno nie wystawały, ale nie mam pojęcia czy podłoże przepuszcza nawóz czy nie. Czy powinienem wymienić podłoże? I zamiast kulek dać substrat? Mógłbyś coś polecić? Załączam obecny wygląd akwariów.
 8. Cześć wam Jestem w posiadaniu dwóch akwariów 16l, w każdym bojownik i po 2 ślimaki (ampularia). Akwaria z filtrami gąbkowymi wew. (200l/h) ustawionymi tak, aby nie robiły dużego ruchu wody. Dotychczas bez napowietrzania. Podłoże to czarny żwirek akwarystyczny dobrze wypłukany, pod nim kulki gliniano-torfowe. Anubiasy na korzeniach, rogatek oraz nymphoides sp. Taiwan z invitro. Kamienie łupek drzewiasty. pH 7,5 ; GH 10 ; temp. 27 INVITAL EasyTank PRO LED 16 litrów z filtracją w pokrywie biały | Invital.pl - to mój zestawik (jedynie filtry moje stare) Oba akwaria zostały ustawione, wlałem sera bionitrivec i dojrzewały przez 1,5 tyg. w akwariach były też nowe roślinki pływające (salvinia natans) i pojawiła się na nich pleśń po 2 dniach od startu zbiornika. Tak samo pleśń pojawiła się w starych akwariach, do których włożyłem 2 sadzonki salvinii. Usunąłem szybko roślinę i postarałem się usunąć jak najwięcej pleśni z akwariów. Kiedy minęło 1,5 tyg. i przeprowadzałem rybki, dołożyłem kulki nawozowe pod podłoże i wypłukałem dokładnie anubiasy, grzałkę i filtry. Musiałem zamienić nowe filtry na stare już używane, bo nowe robiły zbyt duży prąd jak dla bojowników. Okazało się ze cała gąbka w filtrze jest pokryta pleśnią, dlatego umyłem wszystko pod bieżącą wodą (w wodzie ze starego akwarium nie szło tego zrobić na tyle dobrze, żeby pozbyć się pleśni). Włożyłem wszystko do nowych akwariów i po 2 dniach woda zaczęła się robić mętna. Spodziewałem się niestety tego, podejrzewam, że to wina tego mocnego płukania gąbki. Przeczytałem, że może to być zakwit pierwotniaków i należy uruchomić mocne napowietrzanie (ślimaki często brały powietrze z powierzchni, bo pewnie brakowało tlenu w wodzie, bojowniki standardowo wychylały łepki, jak to one). Wyciągnąłem deszczownice nad powierzchnię wody i dałem strumień prosto w dół, żeby wpadało jakiekolwiek napowietrzenie. Stąd moje pytania: 1. Czy mogę coś jeszcze zrobić oprócz napowietrzania? słyszałem o occie, ale nie wiem czy to bezpieczne dla ryb i ampularii... 2. Czy kupić brzęczyk i filtr na brzęczyk, żeby napowietrzać i filtrować akwarium i nie robić dużego ruchu wody?
×