Jump to content

marian761

Użytkownik
 • Content count

  4
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About marian761

 • Rank
  Przechodzień
 1. Na razie jest tak, że rośliny wyraźnie odżyły. Niektóre te bliżej dna zaczęły wypuszczać nowe liście a chciałem je już utylizować. Zobaczymy co będzie dalej.
 2. Chyba się nie zrozumieliśmy. U mnie padało praktycznie wszystko. Wzrost w lecie był tak mały, że nawet na roślinach najprostszych pojawiały się glony bo ich wzrost był praktycznie zerowy. Trochę ratowały sytuację krewetki i otoski. W zimie kiedy było mniej światła z zewnątrz rośliny zamierały i wypływały na powierzchnię. Straciłem trochę czasu ale na 112l 32 W w LED wydaje się minimum. W każdym razie sytuacje mam taką, że rośliny zaczęły rosnąć ale wcale nie jakoś szybko. Kupiłem już takie, które powinny się wszędzie utrzymać jak Hygrophila Polysperma czy Hygrophila Siamensis 53B. Teraz spojrzałem na zestaw roślin z pierwszego zakupu to ta pierwsza odmiana była w zestawie. To chyba świadczy, że mówiąc delikatnie warunki nie były najlepsze jeśli i ta roślina padła. A mówi się, że to chwast jest. Zastanawiam się nad lepszym filtrem bo mam - jak pisałem- wewnętrzny i tutaj też zdania są podzielone. Niektórzy piszą, że widzieli kiedyś filtry wewnętrzne w akwariach po 200 czy 300 litrów i wszystko było ok. Mnie trochę denerwuje czyszczenie co tydzień przy podmianie wody. Naprawdę nie wiem czy taka zmiana przy tak małym baniaku ma sens i tutaj proszę o wasze doświadczenia. Czy zmienić na filtr zewnętrzny czy może na jakiś lepszy wewnętrzny. https://allegro.pl/oferta/aquael-unifilter-uv-1000-akwarium-250-350l-7629401355?reco_id=c26f3763-0f9e-11eb-ac87-b8ca3a6abcd8&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco& https://allegro.pl/oferta/filtr-kubelkowy-zewnetrzny-hw-302-1000l-h-wklady-9349580221 P.S Patrząc na twoje akwaria myślę, że mogłem skopiować listę roślin i mieć spokój....albo dowiedzieć się ostatecznie, że nie o światło tu chodziło.
 3. Dzięki, tylko na wielu forach pisali co innego. Szkoda roślin które musiały kończyć żywot tak a nie inaczej, pieniędzy, czasu. To lider nadaje kierunek. Tak myślę. Pozdrawiam
 4. Witam, To mój pierwszy post na forum. Także jeszcze raz, witam Od razu napisze, że jestem laikiem więc proszę nie nie śmiać z tego co tu napiszę. Piszę ten post bo może komuś zaoszczędzę roku zabawy. Także od początku. Kupiłem zestaw jak w opisie. Do tego żwirek, filtr fun2, grzałka tej samej firmy. Kupiłem zestaw na allego "łatwych roślin" nie in vitro i zasadziłem. Oczywiście zapytałem sprzedawcy czy takie oświetlenie będzie ok, "będzie" . Po 3 tyg wpuściłem pierwsze rybki otoski a potem neonki, kiryski, i razmirezy. Po pewnym czasie (3 miesiące) rośliny, które jeszcze na początku jakoś wegetowały zaczęły zamierać. Padły też dwa ostoski. Glonów przybywało (chyba brunatnice, ale się nie znam) Sytuacja była taka, że prawie wszystkie rośliny oprócz kryptokoryny wylądowały w koszu. Piszę maila do kolejnego sprzedawcy na allegro i czytam dużo na forach. Ogólnie dowiaduje się, że światło ok, że dla takich roślin wystarczy. Być może mam niedojrzałe akwarium i dlatego tak się stało. No dobrze. Akwarium stoi dość blisko okna także oprócz oświetlenia LED sporo światła odbitego wpada do akwarium. Kolejne tygodnie patrzenia na rośliny które wegetują albo zamierają. Tylko kryptokoryna i żabienica amazońska dają radę. Reszta w odwrocie. Kupuję nawóz Tetry i jest efekt. Zwartka rośnie dwa razy szybciej...Reszta zasadniczo bez zmian. No dobrze po roku dodam światła. Pewnie znawcy tematu mają rację, ze 16W powinno wystarczyć ale ja dokupię choć nie chcę żadnego High Tech ani nic podobnego. I.. w ciągu paru dni martwe prawie rośliny odżywają. Najlepiej widać to na roślinach "trawnikowych". Piszę w cudzysłowie bo chodzi o te niższe, mniej odporne potrzebujące lepszych warunków. Rośliny czerwone zaczynają nabierać barw właściwych dla gatunku. Zobaczymy co będzie dalej bo rośliny bąblują co podobno nie jest całkiem w porządku dla ich kondycji ale może po prostu muszą się przyzwyczaić. Daję bardzo niewiele nawozów bo jak pisałem nie chce mieć High Tech ale jednocześnie robi się większa masa roślinna więc chce uniknąć dziur w liściach itd. Acha po rocznej walce brunatnice także w odwrocie choć pojawiają się inne rodzaje glonów ale z nimi otoski i Amano całkiem nieźle sobie radzą. Dziękuje za ewentualne rady ale głównie piszę dla tych, którzy kupią zestaw i będą myśleć, że 16 W LED to już super jest bo tak sprzedaje znana firma. U mnie w każdym razie nie było super.
×