Jump to content

rafi1654

Użytkownik
 • Content count

  5
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by rafi1654

 1. Witam. Ja chciałbym się po pierwsze przywitać ze wszystkimi. Sorki za początkową wpadkę. Chociaż akwarium mam kilkanaście lat, to nie uważam się za znawcę w temacie akwarystyki, dlatego wpis na forum dla początkujących. Wiele rzeczy "na oko" mi się udawało z akwarystyką. Ale od pewnego czasu interesuje mnie to coraz bardziej. Mam kilka pytań: Mam zamiar zrobić restarcik małego akwa 54l, chciałbym też zmienić w nim podłoże na takie: dennerle podłoże aktywne roślinne scaper-s soil Dennerle. Pytania moje to: 1. Czy wystarczy tylko takie podłoże bez dodatków na wierzch? 2. Oraz czy w takim podłożu będzie rosła elocharis parvulka? Jakoś nie mam szczęścia do tej roślinki. A podłoże w którym parvulka nie rośnie (dodam tylko że roślinne niby) kupowałem jakieś 15 lat temu, więc nawet nazwy nie pamiętam. Na wierzchu miałem żwirek naturalny o granulacji ok. 3 - 5mm. Oświetlenie mam lekko powyżej 0,5 W/l (2 świetlówki 10 W aquael leddy tube retrofit plant i sunny + 15W świetlówka aqua-glo). Jak ktoś ma doświadczenie nt. tego podłoża, to proszę o info.
 2. rafi1654

  Podłoże do akwarium

  Wydaje mi się, że powinno być mniej problemów niż np. z podłożem na ziemi ogrodowej. Poza tym, z tego co ja wiem, to każde podłoże ma jakieś swoje specyficzne wymagania: np. jedne podłoża trzeba kilka razy wypłukać, przy innych częściej wykonywać podmiany wody, jeszcze inne nawozić w odpowiedni sposób itp. Z reguły większość ważnych operacji, które należy z takim podłożem wykonać jest opisana na opakowaniu. Pozdrawiam.
 3. rafi1654

  Podłoże do akwarium

  To prawda, trochę kłopotów z glonami ostatnio miałem. Oświetlenie takie stosuję od niedawna. Wcześniej była świetlówka 15W + domorosłe paski led w plastikowych osłonach które różnie świeciły. CO2 było w bimbrowni, ale się rozglądałem za butlą. Interesuje mnie konkretnie taki zestaw: CO2. CO2 wykorzystam później w akwarium 200l. Dziękuję DavyJones. Pozdrawiam.
 4. rafi1654

  Podłoże

  Ok. Przepraszam.
 5. rafi1654

  Podłoże

  Witam. Ja chciałbym się po pierwsze przywitać ze wszystkimi. A następnie mam takie pytania: Mam zamiar zrobić restarcik małego akwa 54l, chciałbym też zmienić w nim podłoże na takie: dennerle podłoże aktywne rożlinne scaper-s soil Dennerle. Pytania moje to: 1. Czy wystarczy tylko takie podłoże bez dodatków na wierzch? 2. Oraz czy w takim podłożu będzie rosła elocharis parvulka? Jakoś nie mam szczęścia do tej roślinki. A podłoże w którym parvulka nie rośnie (dodam tylko że roślinne niby) kupowałem jakieś 15 lat temu, więc nawet nazwy nie pamiętam. Na wierzchu miałem żwirek naturalny o granulacji ok. 3 - 5mm. Oświetlenie mam lekko powyżej 0,5 W/l. Jak ktoś ma doświadczenie nt. tego podłoża, to proszę o info.
 6. Akwarystyka to nie hobby, to choroba. Najpierw miałem 54l ze słabym oświetleniem. Dokupiłem oświetlenie, okazało się, że mam za słabą filtrację. Kupiłem filtr zewnętrzny, okazało się, że dla roślinek najlepsze będzie podawanie co2. Zrobiłem bimbrownię. Spojrzałem na akwarium. Wyglądało jak plac zabaw bogatych dzieci - dużo zabawek, mało miejsca. Kupiłem większe akwarium - 200l. Okazało się, że mam za słabe światło... Zabawa zaczyna się od nowa.

×