Jump to content

bpjl

Użytkownik
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About bpjl

 • Rank
  Podglądacz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witajcie, Po zrobieniu porządku z temperaturą wody w zbiorniku chciałbym doprowadzić do ładu stan roślin i oświetlenia. Moje akwarium to 105l zbiornik nakryty pokrywą Aquael Leddy 75. Zamontowana jest tam taka listwa LED: Jest to Aquael Retrofit 14W mająca w teorii 1700lm. Zastanawiam się czy jest to wystarczające oświetlenie do utrzymania w dobrej kondycji roślin w zbiorniku? Pokrywa ma 2 miejsca na takie "świetlówki led' więc mógłbym dokupić jeszcze jedną. Troszkę postów przejrzałem ale już się pogubiłem. stosować przelicznik W/l czy lm/l? I czy w przypadku takiego oświetlenia to 14W brać pod uwagę w przeliczeniu W/l (co daje dramatyczny wynik) czy też te normy 05-1W/l przyjęte są dla świetlówek i moc LED trzeba jakoś przeliczyć? Ewentualnie jakie oświetlenie polecacie. Oczywiście pasujące do tej pokrywy - czyli 69cm długości i 2,3-2,4 średnicy.
 2. Witajcie, Chwilę nie odpisywałem ale projekt poszedł do przodu. Zamontowałem 2 wentylatory 120mm wciągające powietrze pod pokrywę, podłączone do regulatora obrotów i termostatu. Puki co temperaturę docelową ustawiłem na 21°C, włączenie wentylatorów od 22°C a obroty na jakieś 70%. W ok 1,5h taki układ zbił temperaturę wody z 23,3°C do 21,3 widocznych na zdjęciu. Myślę że zanim napiszę i wyślę ten post to woda będzie miała docelowe 21°C. A tutaj mały worklog: - najpierw zaznaczenie sobie pozycji wentylatora a na niej, poprzez szablon, miejsc na otwory - następnie wiercenie. Najpierw cieniutkim wiertłem a następnie rozwiercanie wiertłem stożkowym/stopniowym. Efekt wyszedł zadowalający choć nie idealny. Wiem dlaczego i jakbym robił to kolejny raz to to już bym tych błędów nie popełnił - na koniec montaż wentylatorów i prowadzenie kabli: zasilacz 12V-->termostat-->regulator obrotów-->wentylatory Teraz mam zamiar obserwować przez jakiś czas ten cały system i wprowadzać ewentualne zmiany w postaci obracania wentylatorów na wyciąganie powietrza bądź korekcji prędkości ich działania.
 3. A czy spadek temperatury (lub chociaż jej utrzymanie na jakimś poziomie) jest widoczny? Chociaż o te 2 stopnie.
 4. Witajcie, Chciałbym przygotować się do lata i już teraz zamontować nawiew w pokrywie akwarium aby obniżyć temperaturę wody. W akwarium pływają sobie welony i już teraz ich woda potrafi dobić do 25°C. Latem pewnie będzie jeszcze cieplej. Zbiornik to 105l a na nim pokrywa Aquael Leddy 75x35cm. Chciałbym w niej zamontować wentylator 120mm na niskich obrotach. 120 dlatego że akurat taki mam a poza tym wolę większy na niskich obrotach niż mały, wyjący wariat, odpalony na max. Ze względu na kształt pokrywy są tylko 2 możliwe miejsca na montaż. Pytanie brzmi czy dla takiej powierzchni tafli wody i wentylatora założonego w takim miejscu i pod takim kątem wystarczy jeden czy lepiej zamontować 2 sztuki? Obrazek poniżej przedstawia o co mi chodzi mniej więcej: Dodam ze pokrywa ma z tyłu wycięte otwory na węże oraz oryginalnie ma otwory wentylacyjne na 3/4 szerokości którymi ciepłe i wilgotne powietrze było by wypychane na zewnątrz.
 5. Walczyłem z tym aquastopem, walczyłem i z uszczelką pod pompką. Przy kolejnej próbie poszły kropelki ze złączki którą przykręca się wąż do filtra. Tu już mnie szlak trafił. Nabyłem tego JBL'a i wpiąłem w istniejącą instalację. Odetchnąłem i usiadłem
 6. Witajcie, Wczoraj rano rozciekł mi się kubełek Tetra ex600 plus. Rozebrałem głowicę i aquastop na części pierwsze, wyczyściłem wszystko, sprawdziłem czy uszczelki całe i przesmarowałem wazeliną. Kubeł dla bezpieczeństwa trafił na noc do michy. Dziś rano znów woda. Doczytałem jeszcze o uszczelce przy przycisku ręcznej pompki. Zrobiłem z nią to co z innymi. Po skręceniu teraz uwalniają się kropelki wody przy złączce węża z aquastop. Ręce mi opadły. Stąd moje pytanie - ratować ten filtr kupując wszystkie nowe uszczelki jakie tylko dostanę i nowe złączki albo nowy aquastop + uszczelka pod głowicę czy olać tą Tetrę i zaopatrzyć się w coś innego. Celuję w JBL CristalProfi e902 Greenline. Mój zbiornik to 120l w którym mieszkają sobie 2 dość spore welonki. Sprawę muszę załatwić jak najszybciej a najlepiej podjąć decyzję dziś do 10:00. Wtedy otwiera się sklep gdzie mógłbym dokonać szybkiego zakupu nie czekając na przesyłki.
 7. bpjl

  Karmienie welonek

  To mój pierwszy wpis na tym forum więc witam wszystkich serdecznie. Podejrzewam że poruszę temat już nie raz będący poddany dyskusji Otóż mam 3 welonki w zbiorniku 105l - oczywiście wiem ze to za mało ale na większy nie mam szans a 3 welon wpadł do niego uratowany od niechybnej likwidacji. Musiałem przygarnąć. Do tej pory jadły tylko moczone płatki co jest rozwiązaniem wygodnym tylko dla mnie gdyż dawałem im jeść rano przed wyjściem do pracy. Jakoś to wszystko funkcjonuje ale chciałbym wreszcie doprowadzić do porządku dietę moich ryb. Wybrałem taki harmonogram: - Pn: płatki TROPICAL BIO-VIT - Wt: mrożony kryl (Ichthyo Trophic) - Śr: płatki TROPICAL GOLDFISH COLOR - Cz: mrożony wodzień (Ichthyo Trophic) - Pi: "wafelki TROPICAL MINI WAFERS MIX - So: płatki TROPICAL BIO-VIT - Nd: dieta No i cały czas dostępna zielenina w zbiorniku którą mogą sobie skubać wedle potrzeb. Proszę o porady co zmienić i dlaczego. Chętnie nauczę się czegoś od mądrzejszych w temacie :D
×