Jump to content

Sheeshenzoo

Użytkownik
 • Content count

  5
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About Sheeshenzoo

 • Rank
  Podglądacz
 1. Sheeshenzoo

  Okrzemki atakują!

  Generalnie po mechanicznym wyczyszczeniu problem nie powrócił a minęły już 3 tygodnie, oczywiście osad pozostał w niektórych miejscach gdzie nie mogłam doczyścić, ale z tego co widziałam rybki chętnie łuskały roślinki i kamyczki doczyszczając je. Poszłam za waszą radą i dzisiaj wymieniłam kamyki na piasek. Rzeczywiście wygląda znacznie lepiej! Dzięki wielkie za pomoc. Tak jak mówiliście okrzemki najprawdopodobniej były objawem dojrzewania akwarium po pozbyciu się wcześniejszego "mętnego" glona.
 2. Sheeshenzoo

  Okrzemki atakują!

  Test pH ZOOLEK. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, już wiem, że na pewno powinnam zmienić podłoże. A co z okrzemkami znikną same?
 3. Sheeshenzoo

  Okrzemki atakują!

  Dziękuję A co z roślinami czy mogę je wtedy zostawić? Czy okrzemki po jakimś czasie znikną?
 4. Sheeshenzoo

  Okrzemki atakują!

  Akwarium dojrzewało miesiąc zanim wpuściłam rybki. Które testy powinnam wykonać i jakie podłoże w takim razie polecacie? Słyszałam o podłożach aktywnych ale wiem, że trzeba umieć się z nimi obchodzić. I czy przy restarcie mogę włożyć te same rośliny, skoro dalej jest na nich osad? Wyczyściłam je mechanicznie ale tyle na ile się udało i tylko te mocniejsze, że tak powiem bo tych kruchych nie dałoby rady.
 5. Sheeshenzoo

  Okrzemki atakują!

  Cześć, mam już raczej duży problem wydaje mi się, że z okrzemkami. Poniżej opis mojego akwarium oraz zdjęcia. Proszę was o pomoc :< Przed restartem akwarium był problem z mętną wodą i pokrywającymi się dziwną naroślą korzeniami oraz brązowym nalotem na roślinkach (nie było go wiele - myślałam że to nalot z korzeni, teraz wiem że były to okrzemki). restart - 20 grudnia W akwarium znalazły się rośliny wyczyszczone mechanicznie z poprzedniego (anubias bartera, anubias bartera niski i bakopa drobnolistna) oraz nowe zakupione u innego akwarysty. Po restarcie, woda już bez korzeni, znowu zaczęła mętnieć, jej stan utrzymywał się tak przez 1,5 miesiąca. Aż do zakupu sterylizatora UV do filtra. Został zamontowany 24 stycznia. Po 5 dniach woda była krystaliczna i wszystko wyglądało bardzo ładnie. Ok 10 lutego pokrycie roślinek w akwarium okrzemkami trochę się powiększyło. Wyjechałam na tydzień i akwarium wygląda jak na zdjęciu. Parametry: akwarium ma 112 litrów; pH wody jest poniżej 8; oświetlenie: dwie lampy ledowe 18 W w tym jedna do roślin; czas naświetlania: 8 godzin; grzałka Aquael Comfortzone 100W; podmiany wody: raz na tydzień 40 litrów; podłoże to żwirek akwarystyczny rzeczny 4-8 mm. Filtracja Filtr Aquael Multikani 800 kubełek podstawowy z wkładem zeoMAX oraz dodatkowy moduł carboMAX. Filtr czyszczony jest raz w miesiącu. Moduł carbomax dodany na początku stycznia. Powierzchnia wody jest w ciągłym ruchu dzięki napowietrzaczowi na środku akwarium. Obsada roślinna: Anubias Bartera Anubias bartera niski Bakopa drobnolistna Strzałka pływająca Wąkrotka białogłowa Limnofila pachnąca Didiplis diandra Cryptocoryne lutea Limnophila aquatica Rotala Bonsai Alternanthera reineckii Mini Limnobium rozłogowe echinodorus ovalis Dwóch roślinek nie udało mi się rozpoznać, nie jestem pewna czy powyższe nazwy zgadzają się dokładnie z tym co mam w akwarium, ponieważ starałam się je rozpoznać na podstawie katalogów internetowych, a większość roślin zakupiłam u innego akwarysty a nie w sklepie. Mieszkańcy: 5 neonów 8 gupików pawie oczko 1 glonojad 5 czarnych molinezji (małe) Woda dolewana przy podmianie, nalewana jest tydzień wcześniej do 5 litrowych baniaków (dodaję parę kropli uzdatniacza). Wiem, że jest twarda, ponieważ w naszym czajniku zawsze wytrąca się dużo kamienia. Zamierzam wyczyścić rośliny i akcesoria mechanicznie oraz odmulić dno, co robię zawsze przy podmianie. Czytałam, że okrzemki mogą wystąpić z powodu za słabego oświetlenia, czy moje takie jest? Co poradzicie? Swoją przygodę z akwarystyką zaczęłam niedawno i mimo problemów staram się nie poddawać Jedno ze zdjęć jest z okresu kiedy udało się pozbyć mętnącej wody - po założeniu sterylizatora.
×