Jump to content

AdamSikora

Użytkownik
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by AdamSikora

 1. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Witam, Wystartowałem akwarium (40x25x25) pod krewetki (Neocardiny) Podłoże i wystrój: czarny bazalt i shrimp powder 50/50, łupek drzewiasty, piasek kwarcowy. Flora: gałęzatka, anubias nana, micranthemum monte carlo Fauna: w niedługiej przyszłości Neocardiny Woda: mineralna z butli (lub kranowit przepuszczony przez filtr węglowy i sedymentacyjny) mieszana z RO w proporcji 70/30 ( wstępnie pH 6,8 - 7,0). W akwarium jest około 18L wody (netto). Oświetlenie: Sylviana grolux t5 8W Porządne zdjęcia dodam później, na razie tylko fota z telefonu.
 2. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Update. Rośliny rosną jak szalone, tutaj trawnik po przycięciu. W akwa pojawiło się z 20-cia młodych Blue Velvet i dołożyłem nowych mieszkańcó, czyli kilka Crystali. Parametry wody to: ph 7 - 7,5 w zależnosci od pory dnia i ilości roślin (roślinki dosyć mocno konsumują CO2 i wtedy pH lekko się podnosi, dlatego przycinki są koniecznością) Przewodność 212 na mierniku, czyli jakieś 430 us kH 2-3 gH 7 - 10
 3. Witam, Kupiłem mienik pH i TDS. pokazuje mi pH 7,5 (resztki testów kropelkowych pokazały tak samo), TDS pokazuje 80 ppm czyli przewodność około 160μS/cm (na destylce mienik pokaza 7ppm a na kranówce 230ppm, więc kalibracja jest ok). Ostatki testu kH pokazują zmianę barwy po 1-2 kroplach, czyli kH około 2 (te krople są dosyć stare więc nie do końca im ufam). Wygląda na to że pomimo niskich parametrów wody takich jak przewodnictwo i twardość mam dosyć wysokie pH. Nie podaję żadnnych nawozów czy CO2 (które by zbijały pH). Zastanawiam się czy nie wlewać więcej kranówki żeby podbić TDS do 150ppm czyli przewodności okolo 300. W akwarium mam tylko krewecie, Neocardiny. Co Wy na to? Moje akwa: Pozdrawiam
 4. AdamSikora

  Parametry wody dla Neocardin

  Podmieniłem 15% wody na kranówkę z RO w proporcji 90/10 (kranowa/RO). kH skoczyło z 1-2 na 3-4, przewodność z 80ppm na 118ppm, pH się nie zmieniło nadal 7,5. Na razie tak zostawiam. Jutro dorzucę do akwa garść szyszek olchy.
 5. Ja zamiast bimbrowni stosowałem reaktor z kwasku i sody, dużo bardziej stabilny i nie trzeba tak często skłądników wymieniać.
 6. Ja w roślinniakach które miałem (112L i 250L) stosowałem oświetlenie od 0,5W/L do 0,7W/L, przy czym podawałem tylko co2 z reaktora lub butli, i podmiany 10-15% co tydzień, bez nawożenia. Jak chciałem stosować 0,8-0,9W/L i nawożenie to niby się to udawało, ale jakakolwiek zmiana w akwarium (łącznie ze zmianą obsady rybnej) powodowała destabilizację środowiska i powrót do stabilnych wartości zajmował mi 1,5-2h dziennie przez dłuższy czas. Moim zdaniem roślinniaki HIGH TECH z 0,8-1,0W/L to kupa roboty, najlepiej się trzymać z 0,5W/L z możliwym podawaniem CO2 i dać roślinkom powoli dorastać. Ttylko uwaga wtedy leje się odstaną kranówkę, albo w max proporcji 70/30 kranówka/RO, zeby roślinom dostarczać składniki do wzrostu, nie można lać samej RO.
 7. Możesz nie podmieniać 50% jak robi się lepiej, ale na pewno bym przestał dawkować chemię do akwarium (łącznie z carbo). A w czym Ci przeszkadza błona bakteryjna? Cienka błona bakteryjna która łatwo się przerywa to raczej norma. Przy dużych ilościach błony zdarzało mi się używać skimmera, ale tylko w skrajnych przypadkach używałem mechanicznych metod jej usuwania (np. przerybienie lub gdy podawałem spore ilości CO2 z butli i błona powodowała nagromadzenie co2 pod powierzchnią wody).
 8. Kurcze, nie kumam trochę, roślinki nawet nie zdąrzyły się zakorzenić a Ty : "Dzień drugi rozpocząłem dodawanie carbo 1ml Dzień czwarty dodałem 5ml nawozu dla roslin. Dzień szósty Znowu 5ml nawozu microbe-lift plant fertilise" Po co to, ja przez pierwszy miesiąc oprócz podmian 10% co tydzień nigdy nic nie podawałem, aż nie zauważyłem że rośliny się porządnie ukorzeniły. Moim zdaniem z tego co wlałeś tylko nieznaczy ułamek trafił do roślinek, a cała reszta zasyfiła Ci wodę. Zrób podmianę 50% i nie wlewaj nicz nawozów przez 2-3 tygodnie, robiąc podmiany 10% wody co tydzień, daj się środowisku ustabilizować i roślinom ukorzenić.
 9. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Mieszkańcy.
 10. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Mały update.
 11. AdamSikora

  25L pod krewetki

  No i dołączyły Tigery Tangerine.
 12. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Zamierzam je hodować, a karmione będą tym niebieskim w tle
 13. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Pierwsi mieszkańcy.
 14. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Tło będzie w stylu błotnym, ale roślinek więcej nie będzie. Oczywiscie z Micranthemum Monte Carlo ma być gęsty trawnik.
 15. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Pierwsze zdjęcie było z telefonu i mocno zaburzyło kolory, foto z lustrzanki (nowe) jest dużo bliższe realnemu kolorowi, aczkolwiek świetlówka (sylviana grolux) ma czerwonawe zabarwienie, potrafi pięknie podbić kolor krewetek :)
 16. AdamSikora

  25L pod krewetki

  Podmianka foty. Już niedługo zamieszkają w nim Neocardiny.
 17. Witam, Kupiłem łupek drzewiasty do krewetkarium (z poniższej aukcji) i albo mi się wydaje albo jego częścią są jakieś metaliczne wytrącenia. Nie wiem czy to moje przewrażliwienie czy może będzie stanowił problem dla Neocardin (a w przyszłości może Cardin)? Test octowy wyszedł pozytywnie (czyli nie stwierdzono żadnych niepokojących znaków). W załączeniu zdjęcie małego odłamka w wodzie. -------update------ Oglądam testy octowe na YT i każdy ma takie wytrącenia, a niby nie zmienia parametrów wody. No nic chyba zostanie zainstalowany jutro w akwa. https://allegro.pl/oferta/lupek-drzewiasty-skala-do-akwarium-iwagumi-5kg-7733252370?snapshot=MjAxOS0wMS0yOVQxMjo0Mjo1Mi44NTBaO2J1eWVyOzM1MGU1NjQyNWJiNjhlM2QxMjIyMTA4OGI0Y2UzZDI3MmQxMjEyNTQ3MTQ3ZmJmMTMwOGQxMzM4YmMwNjI0NTY%3D
 18. AdamSikora

  Krewetkarium 30l

  Podziwiam nasadzenia, równiutko, dokładnie ... maskara.
 19. Bardzo możliwe że przytargałeś jakąś chorobę, ale biorąc pod uwagę obsadę po dodaniu nowych rybek to miałeś w 180L aż 42 rybki !!! Nawet zamiżając średnią długość ryby do 3cm, miałeś 168cm rybek w 180L. Ewidentne przerybienie, do tego choroba i wyszło co wyszło. Podmieniaj dużo wody (40%) co tydzień, dodaj trochę garbników z zielonej herbaty, liści dębu, szyszek olchy do każdej podmiany, woda będzie lekko brązowa ale odkazi akwarium. Nie przerybiaj, trzymaj się jednego stada niedużych rybek (np. 30 neonów) + parka/harem niedużych "apisto". Miałem kiedyś podobne problemy w 112L i ograniczając rybki + 2 miesiące dolewania/podmieniania wody z garbnikami pomogło.
 20. Witam, Kiedyś byłem dość częstym bywalcem na forum pod nickiem cwic, hasło gdzieś zagineło, maila pod którym je zakładałem już nie pamiętam więc zaczynam od nowa. Akwarystykę porzuciłem około 2012 roku, w tym czasie zmieniło się wiele rzeczy w moim życiu ale akwa-ciągoty pozostały. Chce powrócić, nie w wielkim stylu myślę raczej o 25L z krewetkami o średnich wymaganiach (tiger). Trzymać je chce na mieszance wody RO + kranówa zmiękczona 70/30, na kwaśnawym podłożu. Do tego korzeń i mech. Sęk w tym że akwarium może dostać czasem piłką, czasem autem, czasem dłonią od dzieci (roczniki 2014 i 2016). Myślałem o zabezpieczeniu narażonych szyb płytą plexi, czy to ma prawo zadziałać czy zostawić wszystko na żywioł ? Pozdrawiam Adam
 21. Po prostu wisi na ścianie i nie jest zabezpieczony, ogólnie w rywalizacji dzieci vs telewizor już jest 1:0. Więc wolę nie ryzykować z akwa.
 22. Dzierzka666... nie będę chował akwa w szafie, u mnie generalnie dzieci chodzą luzem koziello... u mnie jest 4-ro letnia córa i 2,5-roczny syn, młody ma ciągotki do młotków, śrubokrętów i ogólnie napraw. Czy będzie chciał naprawić akwarium tacie?! (pytanie retoryczne, odpowiedź jest oczywista). Zdecydowałem że akwarium stanie w pracy, będzie łagodziło stres biurowy Na większy projekt w domu przyjdzie jeszcze czas .
×