Jump to content

mmajkel

Użytkownik
 • Content count

  16
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About mmajkel

 • Rank
  Nowoprzybyły
 • Birthday 07/15/1986

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Chciałem dziś kupić coś do podłoża ale okoliczne sklepy "akwarystyczne" nic nie mają. Znalazłem butelkę i mam już rozrobiony magnez. Od dziś podaje.
 2. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Jeśli będę podawał co2 przez cała dobę to muszę zmniejszyć ilość bąbli na sekundę? Płyn był wymieniany całkiem nie dawno, może dwa tygodnie temu 🤔 Butla wróciła i wymieniłem też płyn. Potas mierze testem zoolek. Nie podaje. Ale mam go w postaci soli. Mógł bym go rozrobić, ale muszę kupić dodatkowa butelkę i test bo nie mam. Jeśli chodzi o butelki z pompką to zauważyłem że różnie odmierzają płyn mimo że są „identyczne”. Butelka z Fe 10 naciśnięć = 10 ml. Butelka z makro 20 naciśnięć = 10 ml. Dlatego teraz podaje do miarki, a nie prosto do akwarium. Szczerze to nie znam dokładnej nawy, ale myśle że tak (zdjęcie). kupiłem też Lagenandra meeboldii red. O to co dzieje się z tą roślina (zdjęcie)🤦🏻‍♂️ łodygi odpadają od korzenia. Wczoraj wymieniłem około 10 litrów na wodę kranowa. Dziś żadnych efektów, test pokazuje dalej mało co2. Bąbelki co2 są widoczne w wodzie i na roślinach. Może jutro znowu wymienię na kranowa, może wymienić od razu z 20 litrów. Nie wiem. Cały tydzień podaje nie tak jak policzył kalkulator 5 ml, a 10 ml wszystkiego mikro makro i żelazo. Potasu nie podaje, chce sprawdzić testem czy spadło czy źle go wykonuje. Na zdjęciu widać też roślinę bacopa. Zauważyłem że ona ma dziwnie długa łodygę i później dopiero liście 🤔
 3. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Dzień dobry. Pozwoliłem sobie odświeżyć temat ponieważ nadal prowadzę swoje 54L. Akwarium między czasie zmieniło się kilka razy, wróciło nawet do PL heh no ale aktualnie znowu kilka problemów. Światło: 1) Sylvana Grolux 24W T5/GRO 438mm 2) 2 razy - Leddy tube Planta 6W Od godziny 13 do 21 Filtr: 1) Marina Jet-80 2) AQUAEL MULTIKANI Temperatura = 23 Co2: Butla CO2 - 50 bąbli na minute od godziny 7 do 21. Woda mierzona testami kropelkowymi: PH 4,5-9,0 = 7,5 PH 6,0-9=8,0 = 7,6 FE = 0,1 KH = 8 GH = 10 NO2 = 0,025 NO3 = 20 NH3 = 0 PO4 = 0,50 K = ponad 125??? Woda w kranie: PH = 7,6 GH = 12 KH = 15 FE = 0 Nawożenie: Własna produkcja z soli: Mikro: 5 ml dziennie. Makro: 5 ml dziennie. Żelazo: 5 ml dziennie. Potas: 1 ml dziennie Kupione: Carbo: 1ml dziennie. Zmieniałem wodę pół na pól - kranówkę z wodą destylowaną + mineralizator. Wszystkie rośliny rosły tak że można było kosiarką kosić Jednak zauważyłem że test co2 nie reaguje, myślałem że to wina słabego rozpuszczania co2 w wodzie (destylowanej). Później zmieniałem wodę na kranową z preparatem Dajana uzdatniacz wody. Na 54 L wody zmieniam 10. Jednak dużo roślin ucierpiało na tym, szczególnie rośliny czerwone. Aktualnie z testów wychodzi niedobór np. FE dlatego zwiększam podawanie. Zastanawiam się czy zwiększyć również podawanie mikro i makro. Może brakuje też potasu chociaż test pokazuje że jest go ponad 125. Nie wiem może źle go wykonuje. Może zmieniać np. na 7 litrów kranu + 3 litry destylowanej? Mineralizator podaje się 1 ML na 1L. Nie wiem czy do takiej mieszanki podawać 3ml na 3L destylowanej czy 10ml na całość? Może w ogóle nie podawać skoro jest kranówka. Wszystkie nawozy obliczyłem kalkulatorem jednak z testów wody nic nie wychodzi tak jak z arkusza? Test JBL jest jasno niebieski czyli co2 jest za mało. Wydłużyłem godziny podawania ale co2 nie przybywa. Dziękuje za wszelkie porady jak rozwiązać sytuacje.
 4. Teraz mam: mikro z intermag mikro plus. makro: potas (z podania fosforu i azotu - bezpośrednio do makro nie podawałem potasu), magnez, azot, fosfor Dodatkowo podaje: żelazo, potas i carbo Chce zrobić mikro i makro tak samo tylko w butelkach 500 ML. Kalkulatorem przeliczyłem większe proporcje. Pytanie ile na 50 L akwarium, osobne butelki 500 ML podać żelaza i potasu które właśnie się kończą? Potas - 21,20 g żeby wyrównać do 20? Żelazo - 1 g żeby wyrównać do 0,40? Jeszcze jedna techniczna sprawa czy rozrobione żelazo i potas trzeba konserwować SORBINIAN POTASU E 202 i KWAS ASKORBINOWY E300 Carbo - gotowe.
 5. Dziękuje za pomoc. Nawozy podaje już praktycznie cały miesiąc, stopniowo zwiększałem dawki. Efekt jest bardzo pozytywny. Skończyło się żelazo które miałem osobno, za kilka dni skończy się potas. Dlatego mam takie pytanie czy można teraz jeszcze do gotowego nawozu który zrobiłem z intermag mikro plus dosypać żelazo? Czy lepiej zrobić i podawać osobno żelazo? Z samym intermag mikro plus żelazo wyszło 0,23. Jeśli dobrze policzyłem powinno się dosypać 0,60g (lub zrobić osobno) żeby żelazo wyszło 0,41. Potas mogę dodać bezpośrednio do makro, czy lepiej podawać go osobno? Ponieważ kupiłem nowe butelki 500 ml z dozownikiem poniżej zamieściłem nowe obliczenia na 500ml.
 6. Dzień dobry. Pierwszy raz chce stworzyć własny nawóz makro z soli i nawóz mikro na bazie intermag mikro plus. Zrobiłem obliczenia dla mojego akwarium 50L. Prosiłbym o sprawdzenie czy wszystko się zgadza? Oprócz mikro i makro będę podawał jeszcze potas i żelazo które kupiłem kiedyś jako gotowe w butelkach z pompką. Dodatkowo mam węgiel w płynie (carbo 2,5%) i podaje CO2 z butli.
 7. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Jeszcze raz dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Staram się w miarę możliwości odpisywać i wprowadzać zmiany w akwarium. Pracuję na zmiany i teraz jeszcze będę musiał na dwa tygodnie zostawić akwarium. Ciekawe co zastane po powrocie, pewnie masę glonów. Dziś zrobiłem porządek na dnie i wycinałem liście które miały najwięcej glonów. W poniedziałek podałem 25 ML Tetra AlguMin. Podmieniłem około 15 L wody. Woda z domieszką destylowanej i JBL Biotopol. Podawanie CO2 do dwóch „dyfuzorów nic nie zmienia. Test JBL na CO2 też nie zmienia koloru. Kupiłem gotową „bimbrownie” JBL Bio 80 eco. W poniedziałek uruchomiłem, a w wtorek zaczęła produkować CO2. Test JBL od razu zareagował i już zmienia kolor. Kupiłem Sera Flore 4 Plant i podaje 10 ML na moje 60 L raz dziennie przed zapaleniem światła. Tak to Easy-Life Carbo. Podaje po zagaszeniu światła 1 ML dziennie. Easy-Life Profit raz w tygodniu 5 ML. Tak jak pisałem wyżej mam od 13.02 dwa moduły Leddy tube 6W plant, co polecał AHR. Świecą 10 godzin dziennie. Jutro zrobię nowe testy i wstawię wynik.
 8. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Lampy świecą cały tydzień po 10 godzin. Rośliny wcześniej rosły "wszerz" teraz poszły do góry, jednak nie wszystkie. Rośliny które zaznaczyłem strzałkami na zdjęciach nie rosną praktycznie nic. Pewnie potrzeba więcej czasu? Wcześniej było już troszkę glonów, jednak teraz to już inwazja Podaje cały czas Carbo i Profit. Dodatkowo założyłem drugi "dyfuzor" Co2 i podaje teraz Co2 w Sprayu do dwóch "dyfuzorów". Test JBL na Co2 cały czas pokazuje ten sam jasnoniebieski kolor, czyli za mało Co2. Napowietrzanie wyłączyłem całkowicie. Co proponujecie na glony takie jak na zdjęciu? Mam Tetra AlguMin. Dodatkowo kupiłem testy JBL Pro scan. Wynik testów na zdjęciu. Wartość Chlor jest przekroczona. Mieszam wodę która stoi w wiaderku z wodą destylowaną nie wiem dlaczego jeszcze tyle chloru? Kupiłem uzdatniacz JBL Biotopol, zastosuje go teraz przy podmianie wody i zobaczę jaki będzie efekt. Wartość PH też trochę przekroczona?
 9. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Zamówione, będą świecić od poniedziałku... Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 10. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Znalazłem taki zestaw żeby wymienić moje T8 na LED: sera Świetlówka LED X-Change Tube plantcolor sunrise 360 Długość: 36 cm (+ regulowane wysięgniki) Moc: 4,3W Temperatura: 2450 K Ilość lumenów: 111 lm Odpowiednik: T8-15W-45cm / T5-24W-43,8cm Oświetlenie wzmacniające kolory roślin, dla optymalnego wzrostu (2450 Kelwinów) Wspomaga fotosyntezę Pozwala na symulację wschodów i zachodów słońca w połączeniu z sera cyfrowym regulatorem natężenia oświetlenia LED Digital Dimmer Odpowiednie do akwariów słodkowodnych Świetlówka 100 zł + adaptery 22 zł + przewód 22zł + zasilacz 90 zł = około 250zł Nie wiem czy T8 też wymienić i świecić obie czy wystarczy sama LED? Możecie polecić jakiś inny LED???
 11. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Dzień dobry. Akwarium trochę się zmieniło od ostatniego postu. Zmieniłem podłoże i żwir. Dokupiłem kilka roślin i zmieniłem wystrój. Zmieniłem też nawożenie i podaje Co2. Nie zmieniłem jeszcze oświetlenia. Zastanawiam się co kupić, chciałbym oświetlenie Led. Nie wiem co kupić żeby nie trzeba było nic przerabiać tylko najlepiej żeby pasowało w miejsce T8. Co polecacie dla mojego akwarium? Światło: Sun-Glo 18" 46 cm 15 W T8 od 9 do 19 Filtracja: Filtr Marina Jet-80 + Filtr modułowy zewnętrzny MULTIKANI 800 20-320L Cały czas. Wcześniej pisano o słabej filtracji dlatego zdecydowałem się dokupić filtr Multikani. Mam dwa pojemniki: Górny – zeolit + gąbka Dolny - AQUA BIFIL 8-16 mm, coś jak „ceramika”. Temperatura 24 Napowietrzanie: 2 minuty dziennie. Podaje: Co2 w puszce (sprayu): 1 "dzwon" codziennie EasyCarbo: 1 ml codziennie EasyProfit: 5 ml raz w tygodniu Potas: 4 ml raz w tygodniu Żelazo: 4 ml raz w tygodniu Podmieniam około 10 L wody raz w tygodniu.
 12. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Dzień dobry. Ostatnio nie było czasu napisać ani też większego sensu bo dopiero teraz widać pierwsze efekty. Rośliny przestały się rozpadać, a zaczęły rosnąć i nawet wypuszczają nowe. Jest poprawa jednak nie taka na 100%. Kilka roślin ma jeszcze problem z brązowym nalotem, a niektóre z żółtymi liśćmi. Od ostatniej soboty czyli do dziś pełny tydzień podaje co dziennie 1 ML EasyCarbo. Dodatkowo raz w tygodniu 5 ML EasyProfit czyli dopiero dwa razy podałem. Dodatkowo do korzeni roślin które były najbardziej zniszczone podałem tabletki Tetra Crypto. Nie wiem ile czasu muszę podawać taki zestaw Carbo i Profit żeby zaczęło to przynosić ładny efekt. Co do testów wody to w sklepach ciężko cokolwiek kupić (mają tylko podstawowe na paskach) poszukam coś w internecie. Filtracja: W instrukcji filtra pisze że nadaje się on do akwarium od 40 do 80 litrów. Wydajność to 380 L/H. Filtr miał w środku pojemnik z węglem zamieniłem go na sera siporax mini. W sklepie powiedziano mi że nie można podawać EasyCarbo z węglem w filtrze dlatego zamieniłem. Nie wiem teraz czy można to czyścić czy wyrzucać i dać nowe bo mam tego 270 gram, a do filtra wchodzi bardzo mało. Ustawiłem wylot z filtra w górę tak aby woda się poruszała. Oświetlenie: Cały czas 10 godzin. Napowietrzanie: 2 godziny dziennie.
 13. mmajkel

  Kilka pytań w sprawie roślin.

  Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi. Całe akwarium było zestawem dlatego myślałem że jakoś to wszystko do siebie pasuje skoro jest sprzedawane razem. Kupiłem jakoś w lutym. Miałem tyko wodę, wystrój i rośliny. Później były ślimaki i dopiero za jakiś czas kupiłem rybki. Rybki też kupiłem wszystkie razem i mówiłem sprzedawcy ile litrów akwarium itd. później się rozmnożyły i szkoda mi było się ich pozbywać no ale postaram się zmniejszy ich liczbę. W weekend postaram się zorganizować lepsze testy wody i zapytam o jakieś filtry. Co do podłoża to pod żwirem jest JBL AquaBasis Plus zapomniałem wcześniej napisać. Posadziłem rośliny i zasypałem później wszystko żwirem. Oświetlenie już zmieniłem na pełne 10 godzin bez przerwy. Znalazłem taką świetlówkę która ma 44 cm, może jakoś będzie tam pasować bo aktualnie jest 46 cm - 24W JUWEL-LITE NATURE 4100K T5. Nie wiem czy wymienić czy dłużej świecić tym co jest. Filtracja chodzi cały czas! To co podałem to napowietrzanie. Mam zostawić tylko w nocy napowietrzanie czy zredukować całkowicie? Filtr czyszczę co dwa, trzy tygodnie. Jest tam "pianka" i koszyczek z "czarnymi kuleczkami" węglem tak? Płucze to wszystko w wodzie z akwarium, a rurki w kranówce. Jeśli chodzi o żelazo to podaje je ponieważ powiedziano mi że jeśli żółkną liście to brak żelaza. Wiem że podaje je trochę w ciemno ale od niedawna. Teraz postaram się załatwić testy. Wystrój akwarium to oprócz tego że jednym się podoba drugim nie to te ozdoby na coś wpływają konkretnie na parametry wody czy nie? Ten drugi nawóz piszą żeby podawać po 5 Ml na 20 L wody raz w tygodniu. MultiFit: "MultiFit nawóz dla roślin zapewnia bujny wzrost roślin wodnych..." "Żelaza, minerałów i pierwiastków śladowych jest idealna mieszanką nawozową (bez azotanów i fosforanów)..." "Zapewnia szybki i silny wzrost roślin wodnych..." Mam jeszcze: Tetra PlantaMin Tetra AlguMin Nie wiem czy może zacząć podawać któryś z tych preparatów? <a href=https://zapodaj.net/c699deb0564d3.jpg.html>IMG_0244.JPG</a> <a href=https://zapodaj.net/de02ae6dc3458.jpg.html>IMG_0266.JPG</a>
 14. Dzień Dobry. To mój pierwszy post i akwarium. Proszę bardziej doświadczonych o pomoc z roślinami. Posiadam akwarium 60 L Światło to tylko jedna świetlówka Sun-Glo 18" 46 cm 15 W T8 (Pewnie za mało, ale tak była w pokrywie) Filtr Marina Jet-80 Temperatura 24 Napowietrzanie: od godziny 11 do 14 i od 23 do 6. Światło: od 9 do 13 i od 15 do 20 czyli 9 H Woda mierzona testem Dajana 3in1: pH 7,6 KH 15 GH 14 (Ciężko na tym pasku odczytać, dlatego nie mam 100% pewności) Cały czas podmieniam wodę pół na pól - kranówkę z wodą destylowaną. Teraz dodatkowo jeszcze taka mieszankę przegotowałem. Parametry tej wody to: pH 6,8 KH 3 GH 7 Dodatkowo podaję żelazo Akwa Ferro Max 10 ml na tydzień. MultiFIt nawóz dla roślin 20 ml na tydzień. Rybki karmione suchym pokarmem i raz w tygodniu żywym żyją i rozmnażają się (gupiki) bez problemu. Problem jest z roślinami dlatego proszę o pomoc czego ewentualnie im brakuje. Bacopa caroliniana - widać brązowy nalot, Alternanthera reineckii - masakra, chociaż jest nadzieja bo widać nowe listki, Lilaeopsis brasiliensis - żółknie, Cryptocoryne wendtii - brązowe plamy, Echinodotus grisebachii - brązowe i żółte plamy, niektóre liści mają uszkodzone końcówki. <a href="https://zapodaj.net/ac474c2f205f5.jpg.html">IMG_0372.JPG</a> <a href="https://zapodaj.net/8056cbdf705fa.jpg.html">IMG_0373.JPG</a> <a href="https://zapodaj.net/f36400c0f6db8.jpg.html">IMG_0374.JPG</a> <a href="https://zapodaj.net/34635acb7f9a6.jpg.html">IMG_0376.JPG</a> <a href="https://zapodaj.net/2c7e966e7491e.jpg.html">IMG_0377.JPG</a>
×