Jump to content

scorpio_sic

Użytkownik
 • Content count

  15
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About scorpio_sic

 • Rank
  Nowoprzybyły
 1. Cześć, chciałbym prosić o poradę dotyczącą zamontowania dodatkowego oświetlenia w akwarium. Posiadam pokrywę diversa 120x40 z belką oświetleniową 2x30W (załączam zdjęcie od spodu). Chciałbym dołożyć przynajmniej jedną świetlówkę t5 54W (105cm), natomiast nie znalazłem w sumie jak do tej pory odpowiedniego rozwiązania (może z wyjątkiem dodatkowej belki, jednak jej koszt jest za duży, prawie tyle co cała pokrywa no i już nie byłoby jak ręki wsadzić do akwarium - brak miejsca). Czy ktoś by doradził jak dołożyć świetlówkę t5 54W bez ingerencji w pokrywę i bez zabawy w elektryka? http://www.zoolight.pl/product-pol-768-Bryzgoszczelny-zestaw-oswietleniowy-1x54W-.html to rozwiązanie jest jak dla mnie już w miarę przyzwoite, aczkolwiek dyndający statecznik na kablu i montaż świetlówki na drugiej świetlówce w ruchomej belce co może się skończyć obecnością kabli w wodzie, wciąż mnie odstraszają. Proszę o porady, z góry dziękuję. Znalazłem rozwiązanie dla siebie http://www.zoolight.pl/product-pol-771--117-5cm-1x54W-oprawa-AquaLux.html temat do zamknięcia
 2. Cześć, kupiłem wczoraj roślinkę i wsadziłem ją do kuli. Dziś zauważyłem jakieś białe "coś" przy powierzchni na jej liściach. Ktoś wie może co to?
 3. Kupie badisy bengalskie. Ktoś wie gdzie mogę je znaleźć, w którym zoologu, może u hodowcy?
 4. scorpio_sic

  Ryby giną

  Jest ktoś w stanie powiedzieć mi co z krewetka jest nie tak? Ma czarne przednie łapki, wyglądają jakby miała martwice.
 5. scorpio_sic

  Ryby giną

  Dziękuję za pomoc
 6. scorpio_sic

  Ryby giną

  Corbicula javanicus - to małża, Brotia Herculea - a taki świder chodzą mi po głowie. Zawsze myślałem, że to ampularie przeradzają się w plagę. A co do rasbory to wszystko rozumiem i doskonale wiem, że to nie jest rasbora. Ale weź ją kup używając innej nazwy.. mało który osobnik Cię zrozumie, chociaż z reguły pytam o "galaxy". To proponuje w takim razie: 25 - danio perłowy 15 - Innesa 5 - Dario Dario 10 - kirys panda no i co z głowaczykiem.. nada się jeszcze parka? Czy jakieś krewetki nadały by się do moich parametrów? Rak mi został z pogromu który miałem, więc raczej go nie wyrzucę (nawet pomagał w utylizacji truchła z dna), pobędzie w kwarantannie z 2 miesiące i może trafi do zrestartowanego zbiornika. Apropos - jak utwardzić naturalnie wodę? Czytałem o wrzucaniu muszli, ale to chyba dosyć długotrwałe rozwiązanie. No i jeszcze powrócę po raz trzeci do wcześniejszego mojego pytania - czy po restarcie (odkażenie chloraminą zbiornika i sprzętu), mogę odkazić rośliny nadmanganianem potasu i będą nadawały się do nowo założonego baniaka?
 7. scorpio_sic

  Ryby giną

  Po restarcie chciałbym zasiedlić moje akwa (240L, pH 6,5, GH 7, 24*C) taką oto obsadą: 20 - rasbora galaxy 10 - Innesa 5 - kiryski panda lub pigmej 2 samce i 5 samic - Dario Dario 10 - krewetki neocaridina rak orange 2 - krewetki filtrujące 3 - ślimaki świderki 2 - małże Zastanawiam się jeszcze nad głowaczykiem barwnym. Ktoś coś doda, odejmie, może jakieś uwagi?
 8. scorpio_sic

  Ryby giną

  A czy ktoś odpowie mi na moją propozycję odkażenia akwarium? Jest dobra?
 9. scorpio_sic

  Ryby giną

  Co dzień padają kolejne ryby i już niewiele ich zostało. Napisałem wcześniej o chęci restartu i odkażenia całej zawartości akwarium (podłoże, kamienie, grzałka, kubełek). Prosiłbym o poradę czy taki sposób podejścia będzie w porządku. Wyciągnąć ryby, które przetrwały do małego baniaka. Do wody w której aktualnie giną ryby chciałbym wlać, większą niż zalecana dawka, chloraminę i zostawić na kilka godzin, aby przepłukała też filtr, wkłady w nim, węże i rurki. Zastanawiam się jeszcze nad alternatywą dla chloraminy - perhydrolu, bądź preparatu virkon S. Co polecacie? Wyjęte z akwarium rośliny planuje odkazić przy pomocy nadmanganianu potasu. Czy takie działania wystarczą, czy zrobić to w jakiś inny sposób?
 10. scorpio_sic

  Ryby giną

  Ryby w workach wsadzilem do akwarium na 10minut, potem po trochu dolewalem do worków wody z akwarium. Nie sprawdzałem wody w worku ale była to stara woda z mojego akwarium i różniła się większą ilością NO3 (robiłem testy starej wody dzień wcześniej). W baniaku była świeża woda o 3 stopnie chlodniejsza.
 11. scorpio_sic

  Ryby giną

  Ryby niestety dalej giną. Zaczynam podejrzewać że to już nie szok związany ze zmianą środowiska wodnego, a jakaś bakteria bądź chemia w wodzie. Mam zamiar odseparowac je do małego baniaka. Duży baniak chce potraktować chloramina i potrzymac kilka godzin. Następnie wypompowac cała wodę i wlać nową. Potem już tylko 2 tyg czekania i stabilizacji. Co Wy na taki scenariusz powiecie? Czy może to jednak dalej wynik wypuszczenia do nowej wody?
 12. scorpio_sic

  Ryby giną

  Zatem prosiłbym o poradę.. chciałbym trzymać 20szt. galaxy i najlepiej tak jak teraz 10szt. neonów.. bojownika też bym chciał zatrzymać, coś z reszty obsady może zostać? Kirysków chciałem dokupić, ale czy będą dobre w moim baniaku? Co byś doradził? A tak nawiasem mówiąc to czytałem, że galaxy łatwo się adaptują (na pewno nie tak jak u mnie w jeden dzień) do różnych warunków, a u mnie padły zaraz po wpuszczeniu, a przeżył i dobrze się miewa rak orange, gdzie myślałem, że raki są w miarę delikatne
 13. scorpio_sic

  Ryby giną

  Wiem, że gupiki mi nie pasują ale mam zamiar je oddać jak się znajdzie chętny, aczkolwiek wyczytalem, ze twardej wody potrzebują do rozmnażania. U mnie nawet teraz się kocą. Więc wg. Ciebie wszystkiemu winien jest reset biologiczny?
 14. scorpio_sic

  Ryby giną

  Nieraz robiłem restarty i nic mi nie padło, a tu padły głównie nowe ryby i to na następny dzień. Amoniaku brak i azotynów więc to chyba nie wina biologii nitrifikacyjnej. Do tego dochodzi krzywy gupik (moze genetycznie) i krzywy neon. Galaxy padały na dno i uchodziło z nich życie. Starsze rybki (ok 2 tygodnie były w baniaku) jakoś przetrwały podmianę. Może w baniaku jest jakaś chemia i truje ryby (na pewno nie amoniak)? Nie wiem o co chodzi i jak temu zaradzić. Co do obsady to mam pH, GH i temperaturę optymalną dla wszystkich gatunków w akwa (może z proporczykowcem przesadziłem)
 15. scorpio_sic

  Ryby giną

  Cześć wszystkim, jestem nowy i będzie to mój pierwszy temat Mam problem z ginącymi rybami. Akwarium stało ok 2 m-cy do którego wpuściłem 10 neonków, 9 gupików, węgorka, bojownika syj., 3 kirysy panda, 2 kosiarki i 2 zbrojniki. Akwarium posiadam od kilku lat, jednak nie miałem szafki. Postanowiłem więc kupić cały sprzęt.. między innymi szafkę, filtr kubełkowy, pokrywę. Usadowienie akwarium na szafce wiązało się z wypompowaniem wody. W piątek kupiłem 5 danio margaritatus, parkę proporczykowca, 2 samice bojownika i 6 piskorków. Wpuściłem je do akwarium kolo 1 w nocy. W sobotę około 14/15 wyławiałem wszystkie ryby (do wieczora siedziały w małym akwarium, gdzie dałem tylko brzęczyk) Wymieniłem prawie całą wodę, którą uzdatniłem Aqua Safe z Tetry. Odczekałem kolo 20 minut i wlałem około 30 litrów starej wody. Załączyłem filtr do którego wcześniej dałem bakterie nitrifikacyjne. Wpuściłem ryby po 10 minutowym wyrównaniu się temperatury z wodą w worku. Na drugi dzień padły mi 3 galaxy i samica proporczykowca. Galaxy jedno pływało przy mnie i coraz bardziej tak jakby traciło siły i opadało na dno, co chwile przepływając kawałek, aż w końcu opadło i kaplica. Kolejnego dnia padł samiec proporczykowca i gupik (ten był jakiś powykrzywiany już wcześniej) Parę godzin później zeszły ostatnie 2 sztuki galaxy. Nie wiem jak piskorze bo znaleźć jakiegoś to cud. Poza samicami bojownika padło wszystko nowo nabyte.. no i moze poza piskorzami. W wodzie przed wymianą śmigało wszystko aż miło, a po podmianie po prostu jakiś sajgon. W kranie mam wodę w zasadzie bez chloru, zdatną do picia.. mimo to uzylem aqua safe. Testy wychodziły bardzo dobrze: GH - 7 pH - 6,5 NH4 - 0 NO2 - 0-0,1 NO3 - 10 dodatkowo na pasku testowym JBL - Cl - 0 Moje akwarium to 240l filtr - tetra ex 800 plus żwirek naturalny, piasek kwarcowy, bazalt, kilka kamieni mchy, moczarki, anubis z obsady zostało 10 neonków (jeden krzywy jak padły gupik) 8 gupików, 3 kiryski, węgorek, 2 zbrojniki, 3 bojowniki, 2 kosiarki.. nie wiem jak piskorki bo ich nie widać. Dodam może jeszcze, że wpuściłem krewetki red cherry i zamiast śmigać.. po wymianie wody leżały na plecach i tylko machały nóżkami. Co jakiś czas przepłynęły kawałem i spowrotem leżały na dnie ruszając nóżkami, aż zaczęły je samice bojownika podgryzać. Ktoś może doradzić co mogło być przyczyną i co robić dalej? Proszę o pomoc, gdyż uważam się wciąż za amatora
×