Jump to content

Arnoldo

Użytkownik
 • Content count

  18
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About Arnoldo

 • Rank
  Nowoprzybyły

Recent Profile Visitors

177 profile views
 1. Czy ja dobrze widzę? Zestaw za niespełna półtora tysiąca, gdzie nie ma nawet filtra? W ogóle to uważam, że kupowanie gotowych zestawów to jakieś nieporozumienie. Oczywiście kupno wszystkiego osobno, to trochę więcej zachodu, ale wychodzi taniej i można wszystko dopasować. Pod względem rozmiaru i estetyki. Bo tą z tych gotowych zestawów uważam za mocno wątpliwą.
 2. Kożuch bakteryjny. Nawet choćby nie wiem co robić z pokarmem, to i tak się utworzy prędzej czy później. Powiem tak: jedno słowo: skimmer. Chemii raczej bym nie lał.
 3. Temat o zdrowiu ryb, a mam wrażenie, że dyskusja przeniosła się na pH i to, jak je zmniejszyć. Moim zdaniem niesłusznie tak się tym pH przejmujesz. Chcesz za wszelką cenę, żeby było mniejsze, i zmniejszasz twardość KH. KH jest tzw. buforem pH. Im mniejsza tym większe wahania pH mogą występować w akwarium. A to właśnie może być przyczyną chorowania i zdychania ryb. Jednocześnie piszesz, że w akwarium jest dość silne napowietrzanie. Nawet przy KH 1 silne napowietrzanie może spowodować wzrost pH do 8. Poczytaj o zależnościach pH, KH i poziomu CO2 w wodzie. Radzę stopniowo zwiększyć twardość. KH na poziomie 4. To będzie już wystarczający poziom bufora dla stabilnego pH. Zaprzestanie jakiegokolwiek napowietrzania. Wtedy pH powinno ustabilizować się na poziomie odpowiednim dla Twoich ryb.
 4. Arnoldo

  Nowe akwarium 18L

  Hmm. Jeszcze się zastanowię w takim razie. Lampkę chciałem zamontować raczej na bocznej ściance i właśnie stąd pomysł na ten podany przeze mnie LED intenso. Lampka wystająca przed zbiornik jakoś tak średnio mi się widzi. Inna sprawa, że to stare akwarium niemalże pamiętające czasy PRL dlatego takie niewymiarowe. Po prostu chciałem w jakiś estetyczny sposób je wykorzystać. ahr, mówiąc "za bogato" miałeś na myśli rośliny, czy właśnie moc tego oświetlenia?
 5. Arnoldo

  Nowe akwarium 18L

  Tak wysokość to 26. Światła owszem, jest dużo, zwłaszcza że to led. Chodziło mi po prostu o wygląd tej lampki. Do tego leddy tube trzeba kupić osobno oprawkę jeśli się nie mylę? poza tym jaka jest długość modułu 3W? Nie mogę znaleźć informacji na aukcjach allegro. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na ryby jest ciasno. Jeśli to akwarium się dla żadnego gatunku nie nadaje to po prostu wybiorę same krewetki.
 6. Witam. Chciałbym zasięgnąć kilku porad odnośnie nowego projektu akwarium. Jest to stary zbiornik wyciągnięty z piwnicy. Do niedawna służył za tzw. "parapeciak" - przechowalnię roślin. Wymiary to: 37 x 18 x 26. Teraz chcę zrobić z niego jakąś trochę lepiej wyglądającą ozdobę pokoju. Jak na razie wiem tylko, że za filtr posłuży hbl 301. Mała kaskada, chyba jakiś chinol? Co do oświetlenia to zastanawiam się nad tym: http://allegro.pl/oswietlenie-lampa-led-intenso-7-2w-30cm-i6751400405.html I teraz zaczynają się moje pytania. Czy taka lampka była by odpowiednia? Miał może z nią ktoś do czynienia? Celowo nie piszę jakie roślinki chciałbym mieć w tym akwa, te dobiorę zgodnie z Waszymi sugestiami do oświetlenia, które się ostatecznie znajdzie nad zbiornikiem. Początkowo chciałem z głównego zbiornika zaimplementować: Staurogyne repens, Hemianthus Callitrichoides, Hydrocotyle Japan, Echinodorus tenellus. Być może jeszcze coś innego. Podłoże to zwykły piasek, ewentualnie kilka kulek pod roślinki. Chciałbym z drugiej strony akwarium jak najbardziej bezobsługowe. I ostatnia kwestia czy cokolwiek poza krewetkami może żyć w tak małym zbiorniczku? Ślimaków nie liczę.
 7. Arnoldo

  Keramzyt a parametry wody

  @raiders Paniki nie robię chciałem po prostu zasięgnąć opinii. Parametry wody w akwarium, jak pisałem są raczej stałe. To, że samo wzrasta to wiem. Zanim wrzuciłem keramzyt do słoika odczekałem 2 dni. Wtedy pH było już ok 7. Po dobie z keramzytem 7,5. Czy czyste RO dobije do takiej wartości samo z siebie?
 8. Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości odnośnie tego medium filtracyjnego. Otóż ostatnio natknąłem się na opisy, jak to keramzyt podnosi pH i/lub twardość wody. Postanowiłem w takim razie zrobić eksperyment z moim i okazało się, że faktycznie tak jest. Po jednej dobie woda RO w słoiku miała Gh 5, KH 2 a pH ok 7,5. Natomiast w akwarium udaje mi się utrzymywać cały czas stałe parametry wody. pH na poziomie 6,6 (no może 6,7 ale to raczej błąd pomiaru) GH 4, KH 2. I teraz, po dokonaniu słoikowych pomiarów zaczynam się zastanawiać, czy keramzyt z filtra wyrzucić, czy jednak zostawić. Jak mówiłem parametry w akwa niby stałe. Czy trzeba dmuchać na zimne, czy zostawić jak jest? Co radzicie?
 9. Arnoldo

  Jaki rodzaj świetlówek do belki

  Wiem, że neony tak jasno nie lubią. Gdybym miał zbiornik w stylu BW to prawdopodobnie poprzestałbym na jednej świetlówce 24W. Ale uwierz mi, że przy obecnym oświetleniu 2x24W + 2x10W (ledowe halogeny) Wcale tak jasno, przy takiej dżungli jaka się rozrosła, w akwarium nie jest. W wielu miejscach panuje taki trochę półmrok. A chciałem zmienić na belkę oświetleniową, bo to zawsze więcej opcji doboru świetlówek. Poza tym Można by w końcu pozwolić nadwódkom "rozwinąć skrzydła". Temat Sławka czytałem. Stąd też mój pomysł na zestaw z pierwszego postu. Chciałem się po prostu upewnić czy tak będzie optymalnie.
 10. Chciałbym poprosić Was o poradę jaką temperaturę barwową dobrać do akwarium roślinnego, do belki oświetleniowej 3x24W t5. Ponieważ jest tam możliwość zamontowania trzech świetlówek to można trochę pokombinować z barwą światła. W belce są świetlówki 10000k, jednak myślę, że to chyba zbyt zimne światło. Zastanawiałem się nad takim miksem. 1x6500k + 1x8500k + 1x10000k (czyli jedną zostawić z kompletu). Dobrze kombinuję, czy może coś byście zmienili? Akwarium 80x35x40 (standard 112l) 10x neon innesa 10x neon czarny 7x bystrzyk barwny 6x otosek pH ok 6,8 (CO2 stale podawane z butli, dlatego czasem może się wahnąć 6,7) Gh ok 4 -3 Kh ok 2 NO3 ok 10 (do 15, jeżeli spóźnię się ze zmianą wody o 1 lub 2 dni) Nazw roślin nie podaję, bo zwyczajnie się na nich nie znam (na nazwach, nie na roślinach) Wygląda to póki co tak: Roślinki do rozpoznania fachwych nazw przez fachowców.
 11. Musisz sprawdzić dokładnie obieg wody w samym filtrze. Mam na myśli prawidłowe ułożenie koszy na media. Czy otwory są aby jeden nad drugim i tworzą, hmmm jakby to nazwać rurę do samego dna kubła. I co najważniejsze czy prawidłowo jest załozona głowica. Czyli otwor dostarczający wodę do filtra jest w jednej płaszczyźnie z otworami w koszach. Jeśli wszystko się zgadza powinno być ok. Wysłane z mojego DRIVE2 przy użyciu Tapatalka
 12. Przede wszystkim to sprawdziłbym tą "skamieniałość", a dopiero potem kamienie. Co to takiego jest dokładnie?
 13. Hmm, co osoba to inna rada. No dobra stawiam na biologię zamówiłem dodatkową ceramikę i keramzyt. Od dołu powędrują dwie gąbki, potem kosz z gąbką i ceramiką, następny z ceramiką i ostatni keramzyt. BB wracają do pudełka.
 14. Ok, dzięki. To chyba zostanę przy tym co mam obecnie. No chyba, że jeszcze ktoś się wypowie i odradzi albo doradzi
 15. Chciałbym się poradzić jakie media filtracyjne polecacie do filtra kubełkowego. Akwarium 80x35x40 z filtrem tetra EX800 plus. Także koszy na różne wkłady posiada 4. Obecnie wygląda to tak (od dołu): kosz pierwszy - ceramika drobnoporowata (ta co ją dodali firmowo razem z filtrem) i jedna gąbka. Kosz 2 ceramika z grubszymi porami i także gąbka. Kosz 3 to biobale (te dołączone do filtra) - tu właśnie nie miałem pomysłu na nic lepszego. Właściwie to ani pomysłu, ani rzeczywiście nic innego, co można by tam wsadzić. I ostatni kosz to zwykła wata filtracyjna. Może coś wymienić, coś dodać? Myślałem, żeby zamiast tych kulek dać może kermazyt. Ale nadaje się taki zwykły, chociażby taki jak z tej aukcji? http://allegro.pl/kermazyt-10-20mm-5l-drenaz-krakow-i5182448798.htmlczy trzeba go jeszcze jakoś "uzdatnić" do użycia w filtrze? Dzięki, pozdro.
×