Jump to content

neutrinus

Użytkownik
 • Content count

  3
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About neutrinus

 • Rank
  Przechodzień
 1. neutrinus

  150L problem z glonem

  Dziękuję za podpowiedzi. Krewetki żyją, RC nawet się mnożą Odłowiłem rybki i krewetki. Wymieniłem 50% wody, wygotowałem żwirek, baniak oskrobany. Rośliny przeglądnięte, sinice usunięte częściowo mechanicznie, miejscowo polane wodą utlenioną (to sporo pomogło), filtr wyczyszczony. Zwierzątka i porcja bakterii do baniaka. . Całość zajęła ~5h - przy "pomocy" synka. Jest na tym forum ktoś z wrocławskich krzyków i zna skład wodociągowej wody? Niestety nie mam znajomych akwarystów. A komplet testów kropelkowych to troche droga impreza jest, które są najistotniejsze (mam już PO4)? Rozumiem że co najmniej NO3? Rozpoczynam instensywne podmiany wody. Obsada rano wciąż żywa, spadł mi kamień z serca Po nocy testy paskowe pokazują zerowe poziomy NO2 i NO3. Na forum wyczytałem że sinice pojawiają się gdy zachwiana jest równowaga pomiędzy forsforem a azotem, a optymalna ich ilość to: NO3 5-15ppm i PO4 0,25-1ppm. Tak jak zasugerowano powinienen zatem dostarczyć azotu, mam sypać KNO3 w proszku? A czy krewetki to przeżyją?
 2. neutrinus

  150L problem z glonem

  Dziękuję za szybkie odpowiedzi. No właśnie mnie niedoświadczonego akwarysty to nie razi aż tak bardzo by robić restart. Z lewej strony jest regał - więc nie ma sensu skrobać. Tak, zapomniałem napisać że zarówno przy zakładaniu baniaka, jak i przy czyszczeniu filtra dodawałem bakterii (azoo 11w1). Nie, tutaj nie ma pomyłki, wymieniałem 18L raz na 3 tygodnie. Testy robiłem raz na miesiąc, pH utrzymywało się wciąż na podobnym poziomie. Papierek lakmusowy też potwierdził (ale on jest mniej dokładny). Żwirek czysty płukany w trzech granulacjach. Nie ma problemu, udostępniam je na CC Oczywista pomyłka, ma być 24C Tak robię głodówki, raz na 2-3 tygodnie przez parę dni (najczęściej z powodu wyjazdu). Dziękuję, już czytam i poprawię. Niechętnie bym robił restart, nie mam innego zbiornika. Obecny stan nie jest mi solą w oku i tak długo jak jest zielono i rybki pływają to żonka mi głowy nie suszy. Chciałbym zatem spróbować odratować tą sytuację. Co do fosforu: zrobiłem wczoraj testy PO4 kropelkowe JBL i wyszło 0.05. Nie mam go chyba zatem za dużo.. Pan w zoologicznym jeszcze zdążył mi wepchnąć fosfor w płynie - mam go dodać więcej? Dziękuję za podpowiedź że to są sinice. Chciałbym zrozumieć dlaczego do tego doszło, moja hipoteza jest taka: Było sporo światła a mało czegoś (azotu? fosforu?) i rośliny były na "głodzie" i w lukę wpasowały się sinice. Czy tak? Jak dojść do tego czego brakowało? Jaki plan na walkę z sinicami? 0. intensywne podmiany wody 1. zaciemnienie? 2. woda utleniona? 3. Jak rozumiem to nie ma sensu teraz podawać CO2, to dokarmia mi sinice głównie.. 4. Może jakieś zwierze (kosiarka/ślimak) co zjada sinice? 5. Lampa UV? Docelowo, na przyszłość: 0. częstsze podmiany wody 1. posadzić anubiasy poprawnie 2. podawać makro 3. ile świecić? (2x39W T5 na 150L), gdzieś poczytałem że co najmniej 10h.. 4. podawać CO2?
 3. neutrinus

  150L problem z glonem

  Dzień dobry, to mój pierwszy post tutaj i moje pierwsze akwarium. Od paru miesięcy glon zarasta mi akwarium. Roślinki słabo rosną, niektóre wręcz znikły (ludwigia). Glon był szaro brązowy i porastał głównie roślinki i kamienie. Na zdjęciu go widać.. Byłem cztery dni temu w akwarystycznym sklepie i polecono mi przedawkować pięciokrotnie CO2, leję więc 15ml easycarbo dziennie. Glon jednak wcale nie znikł, zrobił się zielony i mam wrażenie że dalej rośnie. Przy okazji woda zrobiła się znacznie mniej przeźroczysta - tak jakby zakwitła. Poinformowano mnie że na taką ilość światła _muszę_ dawać CO2. Prawda to? (myślę by spróbować z bimbrownią) Pytanie: Jak pozbyć się tego glonu? Co zrobić by nie wrócił? Wymiary zbiornika: 100x30x50 (150L) Oświetlenie: 2x 39W T5 Sylvania + Narva Grzałka: EHEIM JAGER 125W z termostatem, utrzymuje około 34C, zbiornik nie stoi na słońcu. Filtr: jbl 901 (kubełkowy) 24/dobę z orygianlnymi wkładami (przepłukane wodą miesiąc temu). Zbiornik założony na początku maja czyli pół roku temu. Wodę podmieniam 18L co 3 tygodnie odstanej 24h wrocławskiej kranówy. Test paskowy jbl wody w akwarium ostatni: cl0, ph 6.4, kh 3d, GH>14d, no2 0, no3 10 Nie mam lampy UV. Nie podaje CO2. Nawóz: Planta Gainer Classic (4-5 psiknięć przy podmianie 18L). Rybki karmię codziennie pokarmem suchym w płatkach, tyle by zjadły szybciej niż w minutę Obsada: 2x molinezja czarna 10x neonki 10x rasbora klinowa 8x krewetka amano ~25x krewetka red cherry ~2 ślimaki świderki Roślinki: ludwigie były, niestety nie dały rady 2 anubiasy kupione w tym tygodniu parę kryptokorynek na reszcie się nie znam
×