Jump to content

ewka123

Użytkownik
 • Content count

  11
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About ewka123

 • Rank
  Podglądacz
 1. Witam ponownie. Posiadam zbiornik 96l (80sz/30g/40w) Bawiłam się nawożeniem, najpierw linią easy-life, gdzie rośliny wyglądały ładnie, ale stwierdziłam, że chcę nauczyć się nawożenia solami. Zakupiłam chyba kiepskie nawozy i nic nie wygląda jak powinno. Bardzo zależy mi na dobrej kondycji roślin. Posiadam żwir bazaltowy o granulacji 2-5mm. Oświetlenie to 2*20W i 1*18W. Zamierzam w niedługim czasie rozpocząć całkowity restart, z tym, że decyduję się na akwarium typu LT. Bardzo proszę o odpowiedź na masę moich pytań, bo naczytałam się i informacje są sprzeczne. 1.Czy mam płukać i wyparzać bazalt z obecnego zbiornika? 2.Czy dodać glinę razem z ziemią? 3.Czy muszę wypłukać rośliny z obecnego zbiornika? 4.Czy konieczne jest wyparzanie korzeni (na nich już są umocowane anubiasy) 5. Czy potrzebna jest siatka pomiędzy ziemią a bazaltem? 6. Ile dać ziemi na taki litraż? 7. Czy na takim podłożu mają byt rośliny czerwone, czy są zbyt wymagające? 8. Czy mogę po założeniu nowego baniaka, stosując filt z poprzedniego Eheim 2010 i stosując większość wody z poprzedniego akwarium wpuścic ryby, bo nie mam drugiego akwarium, gdzie rybcie mogłyby przeczekać? 9. Czy w takim akwarium podaje się easy carbo i potas? 10. Czy do podmian wody można stosować uzdatniacz wody, bo nie mam miejsca, by trzymać gdzieś wiadro z wodą przez 24 h? 11. Jak długo świecić światło po założeniu akwarium? 12. Czy w LT mogą byc ślimaki helenki? 13. Jak robić porządek z roślinnością, np. z nurzańcem, który szybko się rozrasta i jak go usunąć nie wzburzając podłoża?
 2. ewka123

  pył na szybach

  Dziękuję Ci bardzo. Ale czy możesz podpowiedzieć co z dalszym nawożeniem? Mam teraz sole, w 1 butelce mam micro(B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn) dawkowanie to 3ml dziennie, ja podaje 1,5 ml, w drugiej macro(N, P, K)zgodnie z instrukcją nawożenie 2,5ml dziennie, ja podaję 1ml. Chyba zrobiłam błąd zakupując te nawozy, powinnam każde micro i macro mieć osobno i skomponować nawozy na moje potrzeby, bo zbiornik zbiornikowi nie równy. Myślę też o przeprowadzeniu restartu, bo nie wiem czy podłoże nie jest już wyjałowione. Subwassertang i alternanthera została zakupiona wraz z nawozami, więc już ok. tygodnia a jeszcze się nie ukorzeniły. Naczytałam sie i niby za dużo micro powoduje taki brunatny nalot, więc może nie podawać micro wogóle. Co radzisz? Może dodam jeszcze, że zbiornik ma już rok.
 3. ewka123

  pył na szybach

  Witam, piszę, bo nie wiem jak poradzić sobie z pyłem na szybach i z zielenicami punktowymi. Dotąd nawoziłam linia easy-life, jednak zdecydowałam się przejść na nawożenie solami. Kupiłam osobno micro i macro. Podaję o połowę mniejsze dawki niż zaleca producent, bo to dopiero pierwszy tydzień "zabawy" z solami. Testów nie posiadam. Nadal podaję easy carbo 5 ml dziennie. na przedniej szybie pojawił sie nalot, ciemny, brunatny, trudno go sfotografować. Na subwasssertang i microsorium również jest mnóstwo brązowego nalotu. Sporo ostatnio przesadzałam roślin, do tego zmiana nawożenia i chyba stąd te problemy. Zauważyłam, że rośliny słabiej rosną. Mam nadzieję, ze z Waszą pomoca uda mi się pozbyć tych glonów, jak i nauczę się prawidłowo nawozić zbiornik solami. zbiornik 96l. oświetlenie: 2*20W i 1*18W podłoże bazaltowe 2-5mm filtr: Eheim 2010 zaraz postaram sie dołączyć kilka zdjęć
 4. Zakupiłam nawozy makro(N, P, K), oraz mikro (B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn). Każdy jest podobno doskonale zbilansowym nawozem , nadającym się do każdego akwarium. Wystarczy tylko saszetki rozpuścić, każdy w 500ml wody RO i gotowe. Czy ktoś już wcześniej stosował takie gotowce? Dotychczas stosowałam linię produktów easy-life,(easy carbo, ferro, kalium potasium i pro fito). Zbiornik 96l. Oświetlenie 2*20W i 1*18, roślinność:nurzaniec, anubias, alternanthera splendida, microsorium, staurogyne repens, ludwigia arcuata, marsilea hirsuta, moczarka, żabienica, sagitaria, subwassertang obsada: otoski, fantomy czarne, czerwonogłówki, neony innesa, otoski
 5. ewka123

  Alternanthera Splendida

  Teraz już wiem wszystko, dziękuję.
 6. Wczoraj posadziłam tę roślinkę. Dotarła do mnie z lekko poszarpanymi liśćmi. Wiem, że jest to roślinka o wysokich wymaganiach i jej uprawa określana jest jako trudna. Proszę o podpowiedź jak ją uprawiać i na co szczególnie zwrócić uwagę, jakie warunki są dla niej pożądane, by była ozdobą zbiornika. akwarium 96l. podłoże bazaltowe, kulki gliniano torfowe, oświetlenie: 1*18W, 2*20W, nawożenie: linia produktów easy-life( easy carbo, ferro, kalium potasium, pro-fito)
 7. ewka123

  co to jest brzanka dalarafa?

  Dziękuję bardzo za odpowiedź, faktycznie to te rybcie są u Pana w sklepie, ale skąd wziął tę nazwę? To ja jednak poczekam na otoski:)
 8. ewka123

  co to jest brzanka dalarafa?

  Witam, byłam ostatnio w sklepie akwarystycznym w poszukiwaniu otosków. Pan zamiast nich polecił mi "brzanki dalarafa". Nigdy nie słyszałam o takiej odmianie brzanki, podobno zajmują się zjadaniem glonów. Czy ktoś może wie coś na ich temat?
 9. Witam, Od jakiegoś czasu zauważyłam, że hygrophila ma brązowe brzegi liści, sagittaria żółknie, anubias ma ciemne kropki na brzegach liści, a nowoposadzonej marsilei gniją listki. Zakupiłam kulki gliniano torfowe i czekam na efekty, ale minęły już 2 tygodnie, a poprawy nie widzę, gorzej tez nie jest, chociaż zauważyłam, że w podłożu gromadzą się pęcherzyki powietrza, nie wiem czy to zdrowy objaw, szczególnie jest to zauważalne przy przedniej szybie w bazalcie. Moje akwarium 96l(80sz/30g/40w)zostało założone w czerwcu 2012 Podłoże bazaltowe o granulacji 2-5mm, 2 świetlówki (18W Glo-power, 20W Osram), filtr wewnętrzny Eheim pick up2010, Rośliny: nurzaniec, anubias, hygrophila difformis, sagittaria subulata, microsorium mini, Marsilea hirsuta, żabienica, moczarka Obsada: głównie małe kąsaczowate: czerwonogłówki, fantom czerwony, fantom czarny, neony, kosiarki, otoski, ślimaki Helenki, Akwarium nawożę linią easy-life (easy carbo, kalium potasium, ferro, pro-fito) Oświetlenie jest włączone 13 godzin, temperatura 24 w nocy, 25 w ciągu dnia.
 10. ewka123

  marsilea hirsuta

  czyli nie muszę jej przycinać podobnie jak glossostigmy, by się zagęściła? oświetlenie mam 20W osram i 18 W glo-power. Dziękuje za szybką odpowiedź Regulamin 6.1. Mapet
 11. Witam, Czy może ktoś podpowiedzieć mi jak utworzyć zwarty dywan z marsilei hirsuty? Na jej temat znalazłam tylko to, że jest to roślinka niska o małych wymaganiach świetlnych. Nie wiem w jaki sposób ją przycinać, by utworzyć trawnik w akwarium. Akwarium 96l. rośliny: anubias, żabienica, sagittaria subulata, microsorium mini, hygrophila diformis, nurzaniec ryby: głównie małe kąsaczowate(fantom czerwony, czarny, czerwonogłówki, neony innesa, kosiarki, otoski) głównie nawożę akwarium nawozami easy-life(easy carbo, ferro, kalium potasium, pro-fito) niebawem zamierzam zacząć nawożenie solami, ale o tym innym razem.
×