Jump to content

lysy13

Użytkownik
 • Content count

  37
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About lysy13

 • Rank
  Małomówny
 1. lysy13

  Jaki filtr do 240 L?

  Witam. Krótko i na temat. Własnie zmieniłem swój zbiornik i w miejsce 126 L pojawiło się 240 L. Pytanie moje dotyczy filtra. Na chwilę obecną załozyłem filtr, który miałem w poprzednim zbiorniku czyli kaskadę AQUAEL FZN-2. Tylko nie wiem czy na ten zbiornik da radę? Znalazłem też Filtr kaskadowy HBL-701o mocy 8W, przepływ 600l/h ze skimmerem. Co myślicie ktory będzie lepszy? Czy w ogóle AQUAEL FZN-3? A może są jakieś inne dobre filtry. Proszę o sugestię.
 2. Witam. Krótko i na temat. Własnie zmieniłem swój zbiornik i w miejsce 126 L pojawiło się 240 L. Pytanie moje dotyczy filtra. Na chwilę obecną załozyłem filtr, który miałem w poprzednim zbiorniku czyli kaskadę AQUAEL FZN-2. Tylko nie wiem czy na ten zbiornik da radę? Znalazłem też Filtr kaskadowy HBL-701o mocy 8W, przepływ 600l/h ze skimmerem. Co myślicie ktory będzie lepszy? Czy w ogóle AQUAEL FZN-3? A może są jakieś inne dobre filtry. Proszę o sugestię. Jak założysz po raz kolejny taki sam temat, to będą nagrody. Przenoszę do odpowiedniego działu. Dbaj o pisownię. andy102
 3. lysy13

  Komoda pod akwarium 240L

  Dzięki za pomoc. Temat zamkniety. Jako plecy przykręcilem plytę 1,5 cm, do pionowych desek w środku dołozylem rownież deski po 1,5 cm do których przykręciłem półki. Pod spodem dla wzmocnienia dałem dodatkowe dwie poprzeczki, które podtrzymują cala komodę a na wierzch blat kuchenny grubości 3 cm. Wszystko stoi stabilnie i bez najmniejszych problemów wytrzymaloby jeszcze większe obciązenia.
 4. Dzięki za opinie. Tak pomyślalem, że na blat lepiej może dać płytę wiorową klejoną (blat kuchenny) i może zamiast desek od środka wzmocnić kątownikami perforowanymi stalowymi. Koszt tańszy a i chyba wytrzymalość większa. jak myślicie?
 5. Witam. Jak w temacie. Opisywałem już w innym poście mój problem, ale jeszcze raz ponawiam temat. Tym razem jednak spróbuję dokładniej opisać sprawę i proszę o rady. Przymierzam się do zmiany akwarium z posiadanego do tej pory 112l na 240l. Aktualnie akwarium stoi na komodzie, która ponad dwa lata daje sobie radę. Jednak akwarium 240l + podłoże + sprzęt i pozostałe rzeczy to ciężar ok 300 kg. Tak więc sporo. Najprościej byłoby, kupić szafkę dedykowana konkretnie pod takie akwarium, ale nie chcę dakladać kolejnego mebla. Zresztą nie posiadam na tyle dodatkowego miejsca. Po przemyśleniu sprawy postanowiłem, że wzmocnię posiadaną komodę tak żeby można było spokojnie i bez obaw postawić na niej akwarium 240l. Wymiary komody (zdj.1): -wys: 86 cm -szer: 140 cm -gł: 39 Ścianki boczne i gór (blat) zrobione z płyty o grubości 2 cm, ścianki środkowe dzielące komodę i spód zrobione z płyty o grubości 1,5 cm. Pod spodem komodę wzmacnia poprzeczka na całej długości. Tył (plecy) to zwykła płyta (zdj. 2 - czarne linie oryginalne płyty komody). Mój pomysł na wzmocnienie komody jest następujący: Na blat dodatkowa deska grubości 2 cm (czyli w sumie góra to już 4 cm), do obu ścianek bocznych również deski o grubości 2 cm (czyli razem grubość obu boków także 4 cm), do dwóch pionowych desek dzielących komodę w środku także deski o grubości 2 cm (w sumie grubość ścianek dzielących komodę to 3,5 cm), spód podobnie ( po połączeniu dwóch desek grubość 3,5 cm), na tył również deska 2 cm na całą powierzchnię od ziemi do samej góry. Dodatkowo pod spodem jeszcze na całej szerokości dodatkowe 2 poprzeczki. Myślałem jeszcze o podłożeniu na szerokości w miejscach gzie są pionowe deski dzielące komodę dodatkowych klocków (dla pewności). Zdj. 3 (białe linie to wzmocnienia dodatkowymi deskami komody). Po całej operacji wymiary komody przedstawiały by się następująco: -wys: 90 cm -szer: 144 cm gł: 41 cm Co myślicie. Czy tak wzmocniona komoda wytrzyma obciążenie akwarium 240l? Oczywiści wszystko łączone na konfirmaty. Proszę o opinie i sugestie.
 6. lysy13

  Komoda pod akwarium 240L

  Plecy to niestety zwykla płyta. Wiem, że można zastąpić to czymś o grubszym przekroju tylko nie wiem jak. Czy przykręcić to normalnie do tego co jest czy jakoś inaczej zamocować. I czym to zastąpić? Dodam jeszcze, ze mogę wzmocnić spód podkładając na ciasno pod każdy bok (przód, tył i oba krótsze boki) deskami tak żeby komoda nie wspierała się tylko na 4 nóżkach i poprzeczce pod spodem a na całej praktycznie powierzchni. Proszę o pomoc.
 7. lysy13

  Komoda pod akwarium 240L

  A jak ewentualnie wzmocnić tą komodę. Jakieś rady?
 8. lysy13

  Komoda pod akwarium 240L

  Dlatego chcę zmienić akwarium i mocno dopracować obsadę. Ale chodzi mi o szafkę. Obsada to inny temat.
 9. Witam wszystkich. Chcę zmienić posiadane dotychczas przeze mnie akwarium 126L na 240L. Niestety nie posiadam miejsca na dodatkową szafkę i chciałbym postawić nowe 240 na komodę, na której na razie stoi 126. Z tym akwarium akuratnie daje radę. Nie wiem czy komoda ta da sobie radę z ciężarem nowego akwarium. W końcu akwarium 240 wodą, podłożem i całym sprzętem to ok. 300kg. jak możecie podrzućcie co myślicie na ten temat. czy wytrzyma czy może być problem. Doda, że na blat mam dołożoną deskę jako drugi blat na całej powierzchni i pod pionowymi deskami na środku mam podłożone klocki, które zabezpieczają komodę. Do tego przez całą szerokość na środku pod komodą jest oryginalna deska łącząca oba boki. Proszę o odpowiedzi.
 10. lysy13

  Bimbrownia CO2 - krótko i słabo działa

  Tydzień temu postanowiłem na nowo zrobić zacier. Zgodnie z sugestiami podawanymi sprawdziłem szczelność układu. Wszystko szczelne jak nalezy i nic nie ucieka bokiem. Czyli przyczyna tego,że wszystko działało krótko i słabo leżała gdzie indziej. W tej chili zrobiłem zacier z proporcji podanej wyżej i działa jak należy. Minął tydzień i jest ok. Caly czas pracuje. Zobaczymy jak długo
 11. Właśnie dzisiaj założyłem kaskadę. Zacząłem podawać fosfor. Wcześniej już zacząłem dawkować potas. I uruchomiona nowa bimbrownia. Czekam teraz na efekty.
 12. Kaskada FZN2. Człowiek w sklepie mowił, że do mojego zbiornika będzie dobry. Pisze, że jest dedykowany do zbiorników 40-200 L. Jezeli chodzi o dolewanie wody destylowanej to chcę wlasnie mieszać ją w wiadrze z kranówka i dolewać do akwarium. Nie wiem tylko w jakich proporcjach mieszać. ale jak piszesz będę chyba musial pomału, spokojnie dolewać i starać się zbijac systematycznie pH. Pewnie zajmie mi to trochę czasu, ale mam nadzieję, ze wkońcu dam rade jakoś to wszystko przywrócić do takiego stanu zeby zaczęlo wyglądać ładnie i spełniać swoją funkcję Dbaj o pisownię. andy102
 13. Właśnie zamowielm zgodnie z waszymi sugestiami kaskadę AQUAEL. Będzie na jutro. Zaraz zabieram się do podmiany wody. Nie mam mozliwosci montowania filtra RO więc chciałbym do podmienianej wody dodać wodę destylowanej. Na forum znalazlem wpisy, że przez dodanie destylki mozna spowodować zmniejszenie twardości. Sęk w tym, ze nie bardzo wiem w jakich proporcjach. Jak mozecie pomóc w tej sprawie bedę w dzięczny. Standardowo będę podmieniał 1/wody. W moim przypadku będzie to ok. 30l wody. Co o tym myślicie. Zaczynam tez stosowanie potasu i fosforu codziennie.
 14. * Sól akwarystyczna ( informacja z etykiety ) - usuwa zmetnienie wody, hamuje rozwój pierwotniakow. Stosować przy każdej podmianie wody. * pH - na poziomie między kwaśnym a zasadowym. Myślalem, że jest ok. W takim razie jaki poziom pH bedzie dobry i jak do niego doprowadzić * Rzeczywiście nie monitorowalem PO4. Muszę w takim razie zakupić testy do mierzenia poziomu * NO2 praktycznie bliskie zero * niestety nie posiadam filtra RO więc tutaj będzie problem. * filtr działal od poczatku i dawal radę, ale pomysle nad kaskadą. * potas i fosfor bedę podawal Zobaczymy co to wszystko da.
 15. Tak, tak. to wartości wody w zbiorniku
×