Jump to content

Natural-Aqua

Użytkownik
 • Content count

  98
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Posts posted by Natural-Aqua


 1. Ja myślę, że mogą być - nie ma co przesadzać. Oszczędniej z podłożem i wyjdzie praktycznie to samo co 50cm. Chyba że miałaś na mysli żaglowce (P.Altum), wtedy zdecydowanie za mało.


 2. Żwir naturalny - nie chodzi tu o sam kolor a o barwnik, czyli nie o naturalnym kolorze a po prostu podłoże "niemodyfikowane". Kwarc lub bazalt o granulacji do 5mm. Możesz też zastosować podłoże specjalistyczne.

  O filtrze pomyśl o kaskadowym, wygodniejsza opcja. Brakuje Ci jeszcze odmulacza (kawałek rurki wystarczy).


 3. Filtrujące powinny dać radę, taka atya gabonensis spokojnie, jeśli chodzi o mniejsze jak najpopularniejsza atyopsis moluccensis mogą mieć mały problem chociaż wielokrotnie zdarzały się przypadki powodzenia takiego połączenia. Ale krewetki muszą być wpuszczone do małych skalarów, nie do dorosłych.


 4. Tylko żywe. Sztuczne nie dość, że wyglądają niekorzystnie (wątpliwe walory estetyczne a do tego tworzą się na nich różne osady), to jeszcze mogą powodować problemy jak np. kaleczenie się ryb.

  Jakie posiadasz oświetlenie?


 5. Nie wiem na których rybach najbardziej Ci zależy, ale ogólnie polecam trzymać się Ameryki Południowej i zacząć od obsady, którą podałem:

  2/4x skalar

  15-20x neon czerwony

  10x kirysek

  2x zbrojnik

   

  Są ryby które wymieniłeś więc powinieneś być zadowolony.


 6. Ogólnie nie polecam akwarium profilowanego (ale to kwestia gustu). Oświetlenie z pokrywy pozwoli na hodowanie roślin tylko cieniolubnych. Filtr w tym zestawie dość szybko będzie do wymiany. Grzałki pokroju oferowanej mają zróżnicowane opinie, jest jednak dość spore ryzyko szybkiej awarii. Gratisy bardzo mało istotne. Odradzałbym zakup tego zestawu.


 7. Jeśli to pierwsze akwarium to trzeba skupić się na gatunkach mało wymagających. Dobrze by było też dopasować się jeśli nie do konkretnego biotopu, to chociaż żeby zwierzęta pochodziły z jednego rejonu świata.

  Jako pierwsze ryby podałeś skalary, proponuję jedną lub dwie pary. Jako ławica mogą być neony, z tym że tylko czerwone, inne zostałyby zjedzone przez dorosłe skalary, ilość 15-20. Z sumowatych najlepsze będą kiryski, tutaj odmiana dowolna - 10 sztuk pand myślę że będzie się dobrze prezentować. Jako "glonojad" może być parka zbrojników niebieskich, są to dość odporne ryby i niezbyt duże.

  Jaki dokładnie posiadasz filtr?


 8. Nie powinno być problemu, hokejówki są na tyle dużymi rybami, że jak sam mówisz łagodny bojownik nie powinien ich atakować. Agresja może pojawić się co najwyżej wewnątrz stadka hokejówek.


 9. Jeśli masz możliwość akwarium rzeczywiście byłoby lepsze gdyby było szersze, nawet kosztem wysokości.Wkłady do filtra to standardowo, gąbka i ceramika, nie ma co tu stosować jakichś udziwnień. Filtr wewnętrzny powinien mieć jak największą wydajność, ma służyć do filtracji mechanicznej więc różego rodzaju kombinacje jak na przykład w Biopower 240 są zbędne. Powerline 2048 cena z kosmosu, proponuję zakupić Aquael Turbo i będzie dobrze, może być też to: http://allegro.pl/aquael-circulator-2000-pompa-turbinowa-do-500l-i4277032002.html

  Wyskakuje jakiś błąd "TypeError.." przez co nie mogę napisać dłuższej wiadomości niż powyższa, przy próbie edycji również. Tak więć dalszy ciąg mojej wypowiedzi:Skały możesz zastosować jakie chcesz tak naprawdę, kwestia gustu. Oświetlenie nie gra tak istotnej roli, rośliny które podałeś będą rosły już przy niedużej mocy (jeśli się uchowają).Zastosowałbym T8 3x40W lub T5 2x54W, barwa świetlówek 4000-10000K dla roślin, jak chcesz jakieś bardziej wymyślne efekty możesz dołożyć mniejsze świetlówki o barwie 20000K lub w przypadku T8 jedną zastosować niebieską a dwie pozostałe po 6500K.


 10. Czy slimaki np. helenki, głęboko zakupują się pod podłoże ?

   

   

  Nie miałem jakiejś grubej warstwy podłoża gdy posiadałem te ślimaki (ok 6cm), ale mogę powiedzieć że na taką właśnie głebokość spokojnie się zakopują. Wydaje mi się że jeśli warstwa jest grubsza to i głębiej wejdą.

   

  Piasek kwarcowy nie zmienia parametrów, od budowalnego może różnić się barwą (w sklepach zazwyczaj masz biały, widać różnicę).

  Kupowany w sklepach jest "czystszy" tzn. mniej płukania będzie i masz pewność że nie ma tam rożnych niechcianych dodatków typu okruchy wapienne.

  • Like 1

 11. Wiem nie jest to tanganika taka jaką większość osób robi ale jest taka jaka mi się podoba .

  I to najważniejsze. Napisałem co bym zmienił, zawsze jak ludzie rzucają propozycje to można zrobić ciekawe zmiany w akwarium na które samemu by się nie wpadło.

  Czekamy na ładne zdjęcia z oświetleniem.


 12. Chciałbym wam przedstawić proces powstawania mojej Nano-Rafy 77L. Początkowo będzie to zbiornik Low-Tech, zobaczymy czy zda to egzamin. Jeśli nie to zrobię to "tak jak należy" ;)

   

  Zbiornik: 55x40x35h - 6mm

   

  Filtracja: FZN-3 z adsorbentami Seachem i węglem

   

  Oświetlenie: Aquel Decolight 55W (3x 20000K + 2x10000K)

   

  Ogrzewanie: Hydor Protherm 50W

   

  Podłoże: Bio Active Aragonite 9kg

   

  Sól: Instant Ocean (przez pierwsze 2 miesiące)

   

  Cyrkulacja: JVP-101

   

  Parametry: -

   

  Inne: Testy JBL i Salifert, Hydrometr JBL, RO+DI.

   

  Zwierzęta: w tej chwili brak planów, na pewno korale miękkie.

   

  Na razie kończę początkową fazę przygotowań. W poniedziałek mam zamiar odebrać szkło od szklarza i ok. środy chciałbym zalać. Część wody jak i całość skały będę miał z działającego zbiornika. Trochę zdjęć sprzętu..

   

  Skręcanie i oklejanie szafki, szef musi wszystkiego sam doglądnąć.

  Dołączona grafika

   

  RO:

  Dołączona grafika

   

  Dołączona grafika

   

  Dołączona grafika

   

  Lampki:

  Dołączona grafika

   

  Hydrometr i podstawowe testy:

  Dołączona grafika

   

  Dołączona grafika

   

  Sól pozytywnie przeszła test na jakość :lol:

  Dołączona grafika

   

  I jeszcze FZN-3, dość spory ten filtr, myślałem że będzie o 1/3 mniejszy ;)

  Dołączona grafika

   

  Czekam na jakieś propozycje, opinie :)


 13. Tło na sucho wygląda całkiem nieźle. Co do filtra, to do przyszłego 240L teoretycznie nada się np. JBL CristalProfi e900 lub coś jego pokroju, ale z moich doświadczeń mogę powiedzieć że jak powiększysz znacznie obsadę to będzie za słaby. Proponowałbym wersję CristalProfi e1500 (lub coś podobnego do tego modelu). Z dekoracji wybierz to co Ci się najbardziej podoba, ja bym brał piaskowca. Co to za żwirek zamówiłeś?

×