Jump to content

lenydance

Użytkownik
 • Content count

  55
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by lenydance

 1. lenydance

  Problem z obsadą

  Witam! Piszę ponieważ mam problem z moim akwarium, a właściwie z jego obsadą Aktualnie posiadam zbiornik 60l i ryby: 1) harem prętników 2)4 neonki innesa(jakiś czas temu zdechły 2) 3)5 kirysy(spiżowy, albatros, 2 pstre i lamparci) 4)1 młody glonojad 5)1 młoda kosiarka 6)1 gupik jako pozostałość po dawnym stadzie(resztę oddałem) I tu pojawia się problem, ponieważ mój tata(nie jestem pełnoletni) ma zamiar kupić jakieś 10 brzanek sumatrzańskich. Po co? Żeby coś się działo w akwarium. Ja na to, że po pierwsze za małe akwarium, żeby jeszcze coś dorzucać, a po drugie, brzanki i prętniki?? Zły pomysł. No ale w wakacje mamy robić generalny remont w akwarium. Pewnie ryby też niektóre wymienimy. Ja zaproponowałem, że zamiast brzanek można kupić razbory klinowe, ale dopiero jak będzie ten remont. No to, nie zgodził się, bo trzeba te brzanki kupić małe, to nie będą agresywne i teraz, bo jego kolega to ma jeszcze więcej ryb niż my w takim samym akwarium. Załamałem się i nie wiem co zrobić. Brzanki są ładne, ale żeby było dobrze dla ryb, trzeba byłoby większego akwarium i innych ryb. A razbory są raczej spokojniejsze od brzanek. A tata wierzy we wszystko co mu powie ten kolega i gość w sklepie. Nie wiem co o tym myśleć. Czy ktoś ma może jakiś pomysł, co mam zrobić, żeby przekonać tate, że brzanki to zły pomysł.( chodzi o jakieś sensowne argumenty) I dodatkowo, czy razbory klinowe to rzeczywiście dobry pomysł, na przykład zamiast neonków(za małe akwa na dwa gatunki stadne). Z góry dzięki za pomoc.
 2. lenydance

  Obsada do akwarium

  Też radzę to skończyć, ponieważ dostałem już wszystko co chciałem w pierwszym poście. I Pley, przepraszam, że na Ciebie tak naskoczyłem. Nie wiem co we mnie wstąpiło. <wyciągam rękę w geście przepraszania> Chyba muszę przystopować z samouwielbieniem i zacząć samokrytykę :/
 3. lenydance

  Obsada do akwarium

  Witam! Mam już akwarium dosyć długo, ale postanowiłem zmienić trochę obsadę. Otóż zamierzam dodać kilka rybek. Mój skład, który by mi odpowiadał wygląda tak: (Akwarium 60 litrów) -4 kirysy -1 zbrojnik -5 neonów inessa -5 neonów czerwonych -1 kosiarka -4 prętniki karłowate(2 samce i 2 samice) I tutaj pojawia się moje pytanie. Jak ma sie sprawa z prętnikami? Czy mogą być 2 pary w akwarium? Samce nie będą się gryźć? No i czy prętniki mogą być z wyżej wymienionymi rybami? Sporą część akwarium zarasta zwartka wendta, mam także kabombę i nurzańca śrubowego. Czy są jeszcze jakieś uwagi co mogłoby być źle w moim akwarium? Proszę o odpowiedzi
 4. lenydance

  Obsada do akwarium

  Jeśli określenie "teoretyk" to dla Ciebie obraza to widzę, że rzeczywiście nie mam co pisać, bo z kim? Lecz zauważ, że jakie środowisko jest naturalne dla ryb urodzonych w akwarium. Przecież to były młode rybki jak je kupowałem, więc nie wierzę, że były prosto ze środowiska gdzie występują naturalnie. Akurat mój znajomy jak zaczynał wybrał taki zestaw więc wiem z doświadczenia. Ale to miło, że wiesz takie rzeczy z teorii, bo przecież ktoś TAK DOSKONAŁY jak ty na pewno by czegoś takiego nie zrobił, prawda?
 5. lenydance

  Obsada do akwarium

  Noo, tak. Co jeszcze mają robić? Może mają do mnie pisać listy, że jest im źle lub dobrze? I wierzcie mi. Patrząc na akwarium widzę pustkę. Nie ma tam prawie żadnego ruchu, oprócz powolnych neonków i kirysów. Wiem, że według Was jest to przerybienie, jednak jest dobrze. I znowu przesadzacie mówiąc, że neonki jedne i drugie nie mogą być razem w jednym akwarium. To nie brzanki sumatrzańskie i bojowniki, które rzeczywiście nie mogą. A neonki? Pływają ze sobą, widać, że sobie nie przeszkadzają. Chyba, że Wam. Widać, że wszystko co wiecie o rybach wynika tylko z książek. Zero praktyki, maksimum teorii, która w tym wypadku nie zawsze się sprawdza. Całkiem podobnie mówił do mnie sprzedawca jak kupowałem ryby ostatnio i dopytywałem się o jakieś szczegóły. Wynika z tego,że sprzedawcy mają większe pojęcie(tak jak powinno być).
 6. lenydance

  Obsada do akwarium

  Niestety nie mogę znaleźć Twojego akwarium w galerii, więc powiedz mi jeśli możesz: Jakie trzymasz tam ryby? I nie rozumiem niepotrzebnego czepiania się, Gdybym trzymał 100 ryb w moim akwarium to zrozumiałbym krytykę, ale jak trzymam ich 10? Tak jak wspomniałem. Mania wielkości akwarium dla rybek. Może ta mania wielkości ma inne korzenie i nie wynika ona od rybek
 7. lenydance

  Obsada do akwarium

  Nie gadałem, choć na pewno wiem lepiej czy cokolwiek jest z nimi nie tak. Poza tym wśród moich znajomych jest wiele osób, którzy mają akwaria i część z nich trzyma te dwa gatunki neonków razem. I jakoś na nic nie chorują, ani nie zdychają, ani nie chowają się po kątach, ani nie wykazują żadnych objawów nieprawidłowego zdrowia lub psychiki. Tak jak u mnie zresztą. A tutaj mam pytanie. Jak wygląda Wasze akwarium? Bo jakoś wyobrażam je sobie jako wielki zbiornik z dwoma rybkami. Macie chyba manię na temat przerybienia. Nie rozumiem z czego ona u Was wynika. Jeszcze ani jedna rybka mi nie zdechła, więc nie wiem o co tyle krzyku. Możecie mówić, że jestem sadystą itd., ale to wy jesteście najnormalniej przewrażliwieni :3
 8. lenydance

  Obsada do akwarium

  Widzę, że Ty wiesz najlepiej co czują MOJE neony. Nie pamiętam tylko żebyś z nimi gadał. Ale może one są rasistami. Nie lubią kogoś bardzo podobnego a jednak innego. -,- Kirysy za duże? Chyba do szklanki. A ryby, które są już za duże, oddaje komuś.
 9. lenydance

  Obsada do akwarium

  Kirysy mam takie: 1 albatros, 2 spiżowe i 1 jaguarowy. A czemu te nie mogą być? Zbrojnik? Też nie widzę przeciwwskazań. A co do neonów, to mam je 2,5 lata i ani jeden nie zdechł. Więc chyba to, że połowa z nich to są neonki innesa a połowa to neonki czerwone nie przeszkadza im A różnice w optymalnej temperaturze nie sprawiają kłopotów. Kosiarka to niestety MUSI zostać, bo mam problem z glonami nitkowatymi. Najwyżej skarłowacieje. Ale z Twojej odpowiedzi wynika, że prętniki tylko parka. A czy nadają się do takiego zbiornika 2 pielęgniczki ramireza?
 10. Witam! Mam w moim akwarium niemały problem. Za każdym razem, kiedy kupuję gurami(a zrobiłem to już 8 razy - w sumie 4 złocistych, i 4 mozaikowych. za każdym razem kupowałem po 2 te i 2 te)owe rybki mi zdychają. Nie znam przyczyn. Informacje o zbiorniku: -60l(60x30x30) -oświetlenie najmocniejsze możliwe do tego rozmiaru -regularne nawożenie roślin(i oczywiście karmienie ryb) -Obsada: samiec mieczyka, 2 gupiki, 4 neonki inessa, 3 neonki czerwone, kosiarka, glonojad, 2 kirysy.(zastanawiam się jeszcze nad kupnem 3 kirysów i 2 prętników karłowatych, no i oczywiście gurami) Bardzo proszę o pomoc, bo uwielbiam te rybki(gurami) i bardzo chciałbym mieć je w swoim akwarium. Z góry dziękuję. Luna: Przenoszę do odpowiedniego działu.
 11. lenydance

  Problemy ze zdychającymi gurami

  Hmmm.. Otóż nie kupię już więcej gurami, bo to strata pieniędzy. A teraz: Czyli, że parametry wody sądla neonków niewłaściwe? I czemu nie mogę prętników dokupić?
 12. lenydance

  Problemy ze zdychającymi gurami

  Parametry: ph - 7,00 gh - 12 kh - 6
 13. lenydance

  Problemy ze zdychającymi gurami

  Dobra, mieczyk do oddania, kosiarkę muszę zotawić, bo załatwia ona sprawę z nitkowatymi glonami, gupików miałem już kiedyś więcej i nie zamierzam, bo znowu będę miał ich jak królików, więc zostaje parka, glonojad chowa się po kontach, nikomu nie przeszkada więc zostaje, neonki zostają, kirysy zamierzam do kupić, i parkę prętników karłowatych też. PS: chciałbym różne gatunki ryb, żeby było różnorodnie i kolorowo. Napiszcie czy może być taka obsada, oraz czy rybki się będą znosić, czy się będą na przykład obgryzać.
 14. lenydance

  Problemy ze zdychającymi gurami

  Temperatura - 25 stopni. Parametry wody w normie bo sprawdzałem. Zbrojnik niebieski. Więc co może być nie tak? A neonki mają się dobrze w takim towarzystwie, więc nie mów, że powinienem mieć 8 tylko inessa.
 15. Witam! Mam tylko jedno pytanie: Jakie są najmniej wymagające i zarazem najbardziej wytrzymałe rośliny akwariowe(do akwarium 60 l. wysokość-30, szerokość - 30, długość-60)? Chodzi mi o indywidualną opinię każdego. Z doświadczenia wiem, że poradniki typu: "mało wymagające rośliny" nie zawsze się sprawdzają. Z góry dzięki.
 16. Witam! Mam akwarium już od roku, lecz im dłużej je mam tym więcej pytań się nasuwa. Byłbym wdzięczny gdybym dostał na nie odpowiedź: 1. Wszystkie rośliny sadzone przed filtrem(w tym wypadku pogostemon erectus) marnieją-liście im odpadają, gniją, nawet wręcz znikają. Tych pogostemonów miałem tam 7. Zostały 3, lecz 2 z nich już bledną jak pozostałe, których już nie ma. Czy filtr może mieć jakiś wpływ na rośliny? Jakie rośliny są najlepsze do osłonienia filtra? 2. Jakie rośliny mogę jeszcze posadzić do mojego akwarium? Dodam że wszystkie oprócz jednej rośliny które posadziłem(już po starcie akwarium) nie przyjmowały się i gniły od razu. 3. Co może mieć wpływ na gnicie roślin? Brak wymiany wody(dodam, że często brakuje nam na to czasu w domu), brak dodawania składników mineralnych, nawożenia CO2? Proszę o podanie przyczyn. Informacje o akwarium: 1.(długość x szerokość x wysokość)60x30x30 pojemność 60 l 2.Filtr biologiczny, wewnętrzny, do powyżej 150l(miałem kiedyś do 60 litrów, lecz nie wyrabiał) 500l/h. 3.Pokarm dla ryb:płatki, granulki. 4.Skład: 1 mieczyk(samiec), 2 gurami złociste,1 gurami mozaikowy, 4 neonki innesa, 3 neonki czerwone, 2 kirysy, 2 gupiki. Wiem, że skład nie jest najlepszy, lecz zamierzamy sprzedać mieczyka, gupiki i zostawić same gurami, kirysy i neonki. Z góry dziękuję za pomoc.
 17. A jeśli roślinki to jakie? Jakieś mało wymagające i wytrzymałe chyba, więc jakie??
 18. Akurat twardość sprawdzałem kiedyś z moim kolegą i była w porządku. Miałem już wtedy od dawna muszlę. Więc to nie jej sprawka. A czy nie powinienem usunąć żabienicy??
 19. Chce rad i bardzo ich potrzebuję, lecz zamek, nie idzie do wywalenia, bo nie robi on nic złego w tym akwarium. Nic poza tym że (według was) wygląda kiczowato. Zadam jeszcze raz pytanie: jakie roślinki, mało wymagające, wytrzymałe mógłbym kupić?
 20. Zameczek jest dla siostry(2 lata ) rodzice chcieli zrobić jej bajkowy motyw, więc chyba nie idzie to do wywalenia. Oświetlenie... hm..... o to chodzi? jarzeniówka sylvania GRO-LUX F15W/GRO t8. Tyle jest napisane. Jakiś jeszcze powód?
 21. Hej! Mam takie pytanie. Ostatnio zdechła mi samiczka mieczyka_(z niewiadomych powodów, dodam że była w ciąży i nie zdążyła urodzić), od razu potem znalazłem gurami mozaikowego leżącego pod rośliną_(zdechłego). I tu pojawiają się pytania: 1. Czy to możliwe że samiczka mieczyka zdechła z powodu związanego z ciążą? 2. Czy to możliwe że samiec mieczyka zabił gurami mozaikowego bo np: chciał się wyżyć_(do którego wcześniej ,,nic nie miał,,)? Dodam że po śmierci partnerki latał po akwarium nieźle wkurzony. Z góry dzięki.
 22. lenydance

  Mieczyk i gurami.

  Wiesz, mieczyk na pewno był w ciąży, bo zrobiłem potem małą sekcję zwłok . Ale chodzi mi na przykład o jakiś stres czy coś takiego. A dane: 60 l. mieczyk 2 gurami złociste, 1 gurami mozaikowy 7 neonek 2 gupiki 2 kirysy 2 kosiarki 1 glonojad Parametrów wody nie robiłem, lecz jak długo mam akwarium, tak długo nie zdychały mi ryby.
 23. To nie ja robiłem-mój tata się tym zajął, bo mnie nie było wówczas w domu. Zrobił głupotę i nie wyrównał.
 24. Witam! Dzisiaj kupiłem 2 gurami złociste(samiec i samica) i jeden z nich powoli się dostosowuje, drugi zaś, chowa się za filtrem i wypływa po jedzenie. Główny problem, to to że jak ,,ten drugi,, pływa to jest krzywy. Ogon mu schodzi trochę na prawo(patrząc od jego głowy na wprost). Wygląda jakby był pijany , jednakże obawiam się że może zdechnąć(kiedyś miałem też gurami mozaikowe i samiec od razu zdechł). Z góry dziękuję za pomoc!
 25. Witam! Mam problem z narybkiem gupików. Dzisiaj jedna samica się okociła i część młodych pozjadała. Znaczna część jednak przeżyła i wyłowiłem je do słoika, bo nie chce żeby mi je zjedli. Teraz mam problem. Trudno będzie utrzymać stałą temperaturę w słoiku. Myślę więc żeby kupić coś takiego, co można włożyć do akwarium, ale żeby większe ryby nie zjadły narybku. Może mi ktoś powiedzieć jak się to nazywa i napisać jak to zrobić samemu, albo podać inne rozwiązanie mojego problemu? Od razu powiem, że kupowanie jeszcze jednego akwarium, nie wchodzi w grę. Mam ograniczenia finansowe i nie mam dużo miejsca.
×