Jump to content

lenydance

Użytkownik
 • Content count

  55
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About lenydance

 • Rank
  Forumowicz
 1. lenydance

  Problem z obsadą

  Witam! Piszę ponieważ mam problem z moim akwarium, a właściwie z jego obsadą Aktualnie posiadam zbiornik 60l i ryby: 1) harem prętników 2)4 neonki innesa(jakiś czas temu zdechły 2) 3)5 kirysy(spiżowy, albatros, 2 pstre i lamparci) 4)1 młody glonojad 5)1 młoda kosiarka 6)1 gupik jako pozostałość po dawnym stadzie(resztę oddałem) I tu pojawia się problem, ponieważ mój tata(nie jestem pełnoletni) ma zamiar kupić jakieś 10 brzanek sumatrzańskich. Po co? Żeby coś się działo w akwarium. Ja na to, że po pierwsze za małe akwarium, żeby jeszcze coś dorzucać, a po drugie, brzanki i prętniki?? Zły pomysł. No ale w wakacje mamy robić generalny remont w akwarium. Pewnie ryby też niektóre wymienimy. Ja zaproponowałem, że zamiast brzanek można kupić razbory klinowe, ale dopiero jak będzie ten remont. No to, nie zgodził się, bo trzeba te brzanki kupić małe, to nie będą agresywne i teraz, bo jego kolega to ma jeszcze więcej ryb niż my w takim samym akwarium. Załamałem się i nie wiem co zrobić. Brzanki są ładne, ale żeby było dobrze dla ryb, trzeba byłoby większego akwarium i innych ryb. A razbory są raczej spokojniejsze od brzanek. A tata wierzy we wszystko co mu powie ten kolega i gość w sklepie. Nie wiem co o tym myśleć. Czy ktoś ma może jakiś pomysł, co mam zrobić, żeby przekonać tate, że brzanki to zły pomysł.( chodzi o jakieś sensowne argumenty) I dodatkowo, czy razbory klinowe to rzeczywiście dobry pomysł, na przykład zamiast neonków(za małe akwa na dwa gatunki stadne). Z góry dzięki za pomoc.
 2. lenydance

  Obsada do akwarium

  Też radzę to skończyć, ponieważ dostałem już wszystko co chciałem w pierwszym poście. I Pley, przepraszam, że na Ciebie tak naskoczyłem. Nie wiem co we mnie wstąpiło. <wyciągam rękę w geście przepraszania> Chyba muszę przystopować z samouwielbieniem i zacząć samokrytykę :/
 3. lenydance

  Obsada do akwarium

  Jeśli określenie "teoretyk" to dla Ciebie obraza to widzę, że rzeczywiście nie mam co pisać, bo z kim? Lecz zauważ, że jakie środowisko jest naturalne dla ryb urodzonych w akwarium. Przecież to były młode rybki jak je kupowałem, więc nie wierzę, że były prosto ze środowiska gdzie występują naturalnie. Akurat mój znajomy jak zaczynał wybrał taki zestaw więc wiem z doświadczenia. Ale to miło, że wiesz takie rzeczy z teorii, bo przecież ktoś TAK DOSKONAŁY jak ty na pewno by czegoś takiego nie zrobił, prawda?
 4. lenydance

  Obsada do akwarium

  Noo, tak. Co jeszcze mają robić? Może mają do mnie pisać listy, że jest im źle lub dobrze? I wierzcie mi. Patrząc na akwarium widzę pustkę. Nie ma tam prawie żadnego ruchu, oprócz powolnych neonków i kirysów. Wiem, że według Was jest to przerybienie, jednak jest dobrze. I znowu przesadzacie mówiąc, że neonki jedne i drugie nie mogą być razem w jednym akwarium. To nie brzanki sumatrzańskie i bojowniki, które rzeczywiście nie mogą. A neonki? Pływają ze sobą, widać, że sobie nie przeszkadzają. Chyba, że Wam. Widać, że wszystko co wiecie o rybach wynika tylko z książek. Zero praktyki, maksimum teorii, która w tym wypadku nie zawsze się sprawdza. Całkiem podobnie mówił do mnie sprzedawca jak kupowałem ryby ostatnio i dopytywałem się o jakieś szczegóły. Wynika z tego,że sprzedawcy mają większe pojęcie(tak jak powinno być).
 5. lenydance

  Obsada do akwarium

  Niestety nie mogę znaleźć Twojego akwarium w galerii, więc powiedz mi jeśli możesz: Jakie trzymasz tam ryby? I nie rozumiem niepotrzebnego czepiania się, Gdybym trzymał 100 ryb w moim akwarium to zrozumiałbym krytykę, ale jak trzymam ich 10? Tak jak wspomniałem. Mania wielkości akwarium dla rybek. Może ta mania wielkości ma inne korzenie i nie wynika ona od rybek
 6. lenydance

  Obsada do akwarium

  Nie gadałem, choć na pewno wiem lepiej czy cokolwiek jest z nimi nie tak. Poza tym wśród moich znajomych jest wiele osób, którzy mają akwaria i część z nich trzyma te dwa gatunki neonków razem. I jakoś na nic nie chorują, ani nie zdychają, ani nie chowają się po kątach, ani nie wykazują żadnych objawów nieprawidłowego zdrowia lub psychiki. Tak jak u mnie zresztą. A tutaj mam pytanie. Jak wygląda Wasze akwarium? Bo jakoś wyobrażam je sobie jako wielki zbiornik z dwoma rybkami. Macie chyba manię na temat przerybienia. Nie rozumiem z czego ona u Was wynika. Jeszcze ani jedna rybka mi nie zdechła, więc nie wiem o co tyle krzyku. Możecie mówić, że jestem sadystą itd., ale to wy jesteście najnormalniej przewrażliwieni :3
 7. lenydance

  Obsada do akwarium

  Widzę, że Ty wiesz najlepiej co czują MOJE neony. Nie pamiętam tylko żebyś z nimi gadał. Ale może one są rasistami. Nie lubią kogoś bardzo podobnego a jednak innego. -,- Kirysy za duże? Chyba do szklanki. A ryby, które są już za duże, oddaje komuś.
 8. lenydance

  Obsada do akwarium

  Kirysy mam takie: 1 albatros, 2 spiżowe i 1 jaguarowy. A czemu te nie mogą być? Zbrojnik? Też nie widzę przeciwwskazań. A co do neonów, to mam je 2,5 lata i ani jeden nie zdechł. Więc chyba to, że połowa z nich to są neonki innesa a połowa to neonki czerwone nie przeszkadza im A różnice w optymalnej temperaturze nie sprawiają kłopotów. Kosiarka to niestety MUSI zostać, bo mam problem z glonami nitkowatymi. Najwyżej skarłowacieje. Ale z Twojej odpowiedzi wynika, że prętniki tylko parka. A czy nadają się do takiego zbiornika 2 pielęgniczki ramireza?
 9. lenydance

  Obsada do akwarium

  Witam! Mam już akwarium dosyć długo, ale postanowiłem zmienić trochę obsadę. Otóż zamierzam dodać kilka rybek. Mój skład, który by mi odpowiadał wygląda tak: (Akwarium 60 litrów) -4 kirysy -1 zbrojnik -5 neonów inessa -5 neonów czerwonych -1 kosiarka -4 prętniki karłowate(2 samce i 2 samice) I tutaj pojawia się moje pytanie. Jak ma sie sprawa z prętnikami? Czy mogą być 2 pary w akwarium? Samce nie będą się gryźć? No i czy prętniki mogą być z wyżej wymienionymi rybami? Sporą część akwarium zarasta zwartka wendta, mam także kabombę i nurzańca śrubowego. Czy są jeszcze jakieś uwagi co mogłoby być źle w moim akwarium? Proszę o odpowiedzi
 10. lenydance

  Problemy ze zdychającymi gurami

  Hmmm.. Otóż nie kupię już więcej gurami, bo to strata pieniędzy. A teraz: Czyli, że parametry wody sądla neonków niewłaściwe? I czemu nie mogę prętników dokupić?
 11. lenydance

  Problemy ze zdychającymi gurami

  Parametry: ph - 7,00 gh - 12 kh - 6
 12. lenydance

  Problemy ze zdychającymi gurami

  Dobra, mieczyk do oddania, kosiarkę muszę zotawić, bo załatwia ona sprawę z nitkowatymi glonami, gupików miałem już kiedyś więcej i nie zamierzam, bo znowu będę miał ich jak królików, więc zostaje parka, glonojad chowa się po kontach, nikomu nie przeszkada więc zostaje, neonki zostają, kirysy zamierzam do kupić, i parkę prętników karłowatych też. PS: chciałbym różne gatunki ryb, żeby było różnorodnie i kolorowo. Napiszcie czy może być taka obsada, oraz czy rybki się będą znosić, czy się będą na przykład obgryzać.
 13. lenydance

  Problemy ze zdychającymi gurami

  Temperatura - 25 stopni. Parametry wody w normie bo sprawdzałem. Zbrojnik niebieski. Więc co może być nie tak? A neonki mają się dobrze w takim towarzystwie, więc nie mów, że powinienem mieć 8 tylko inessa.
 14. Witam! Mam w moim akwarium niemały problem. Za każdym razem, kiedy kupuję gurami(a zrobiłem to już 8 razy - w sumie 4 złocistych, i 4 mozaikowych. za każdym razem kupowałem po 2 te i 2 te)owe rybki mi zdychają. Nie znam przyczyn. Informacje o zbiorniku: -60l(60x30x30) -oświetlenie najmocniejsze możliwe do tego rozmiaru -regularne nawożenie roślin(i oczywiście karmienie ryb) -Obsada: samiec mieczyka, 2 gupiki, 4 neonki inessa, 3 neonki czerwone, kosiarka, glonojad, 2 kirysy.(zastanawiam się jeszcze nad kupnem 3 kirysów i 2 prętników karłowatych, no i oczywiście gurami) Bardzo proszę o pomoc, bo uwielbiam te rybki(gurami) i bardzo chciałbym mieć je w swoim akwarium. Z góry dziękuję. Luna: Przenoszę do odpowiedniego działu.
 15. Witam! Mam tylko jedno pytanie: Jakie są najmniej wymagające i zarazem najbardziej wytrzymałe rośliny akwariowe(do akwarium 60 l. wysokość-30, szerokość - 30, długość-60)? Chodzi mi o indywidualną opinię każdego. Z doświadczenia wiem, że poradniki typu: "mało wymagające rośliny" nie zawsze się sprawdzają. Z góry dzięki.
×