Jump to content

trilia

Użytkownik
 • Content count

  12
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by trilia

 1. Akwarium 112l Podłoże substrat Temperatura 26-7*C Gęsto zarośnięte, ale nadal z przestrzenią do pływania. Korzenie, kokos, kryjówki z kamieni. Rośliny również pływające. Akwarium stoi od ponad 2 lat i nigdy nie było odmulane, nie wymaga tego. Nie podmieniam też wody, tylko uzupełniam co odparuje (ok. 5l miesięcznie). Woda jest krystalicznie czysta. Braki uzupełniam RO z dodatkiem minerałów. Testy wychodzą idealnie. Ważne: Akwarium musi być w stanie przetrwać tydzień bez jakiejkolwiek interwencji. Obsada: 4 kirysy (2 parki). 5 piskorków. 4 otoski. 2 atya gabonensis. 3 amano. Mnóstwo red cherry. 2 neritiny. 2 helenki. Parę świderków. Mnóstwo zatoczków. Pytanie: Strzeliło mi ostatnio do głowy żeby wprowadzić do akwarium gurami całujące i ukośniki, jako ryby z górnych partii. Co o tym sądzicie? Z założenia, w przypadku braku pokarmu przez parę dni gurami dobiorą się do roślin (co mi odpowiada). Nie jestem pewna czy ukośniki znajdą jakiś pokarm... Nie wiem ile one jedzą i jakie mają zachowania - dla porównania, stadko 10 razbor plamistych czy borneańskich spokojnie wyżywi się samo przez tydzień.
 2. jachaja5 przywracasz mi wiarę w ludzi Kiedy już zaczynałam wątpić w jakąkolwiek kompetentną odpowiedź, pojawiasz się TY, jak rycerz na białym koniu Dziękuję pięknie za wskazówki, doczytam na ten temat.
 3. Akwa: 112l, substrat za podłoże, sporo roślin, korzenie, piaskowiec. Obsada: krewecie babaulti, krewecie mieszańce (są różowawe, skrzyżują się z babaulti), krewecie amano. +2 babki złote od 2dni. Problem: karmienie. Babki złote jedzą pokarm żywy. Ze względu na mój tryb życia nie jestem w stanie ich codziennie karmić, czasami nawet nie raz w tygodniu. Z tego powodu akwarium założyłam takie, które może przetrwać bez mojej ingerencji przez jakiś czas. Krewetki nie narzekają. Babki miały z założenia żywić się młodymi kreweciami, ale wydaje mi się, że na razie są na to zbyt małe. Nie atakują kreweciej młodzieży (wielkości ok. 5mm), z tego co zaobserwowałam. Od czasu do czasu zdarza mi się przyuważyć jakieś białe, wijące się robaczki. Mam nadzieję, że babki mogą je zjadać. Pytanie1: czy babki będą w stanie przeżyć w tych warunkach bez dokarmiania? (sprzedawca twierdził, że tak. Sklep był dobry. Ale jeszcze w innym miejscu wolałabym zapytać.) Pytanie2: jeśli bezwzględnie potrzebują pomocy, czy istnieje taki pokarm żywy, który mógłby żyć w moim zbiorniku, rozmnażać się, a nie czynić szkody roślinom i mieszkańcom?
 4. Karmnik się nie nadaje. Eh, mam tylko nadzieję, że jednak są w stanie polować na krewetki, a ja po prostu tego nie widziałam. Jak na razie nie pozostaje mi nic innego jak obserwować...
 5. Albo zrób takie akwarium, którego karmić nie musisz. Rośliny + krewetki właśnie takie są. Babki też miały być. Czy mogę w końcu liczyć na jakąś inną radę niż "oddaj"? Ma ktoś doświadczenie w hodowli babek?
 6. Za taką pomoc to ja dziękuję bardzo. Mam już dosyć powtarzania się.
 7. Bosz... Umiesz czytać w ogóle? "Mam akwarium, bo kocham akwaria", rozumiesz co to znaczy? Jeszcze raz powtórzę, na czym polega mój problem: myślę, że babki są za małe, żeby się żywić młodymi krewetkami. Myślisz, że skoro młoda krewetka jest za duża to młody gupik nie będzie?! I tak w ogóle to zwracam uwagę, że przecież chodzi mi o to, że nie ma kto akwarium karmić. Uważasz, że hodowla gupików rozwiązuje ten problem? Co niby te gupiki będą jadły?!
 8. Powtórzę jeszcze raz: krewetki i rośliny nie narzekają i mają się świetnie. Babki trafiły do mnie, bo podobno, w takich warunkach "będą w stanie coś sobie upolować". Mam akwarium, bo kocham akwaria. A w związku z tym, że często mnie nie ma, moje akwarium funkcjonuje samodzielnie. (Mam włącznik czasowy światła.)
 9. Mam taki karmnik. Ale jak on niby miałby dozować żywy pokarm? A płatków babki nie jedzą.
 10. trilia

  silikon w akwarium

  Super, dzięki bardzo za uspokojenie mnie 8-) Panika stąd, że mi zabrakło silikonu. Poszłam do innego zoologa, a tam sprzedali mi inny, tej samej firmy. http://www.akwarystyczny24.pl/silikon-a ... -2139.html Na tym wyraźnie jest napisane "akwarystyczny". A panika się nakręciła, gdy naczytałam się jakiś dziwnych, starych (ok.2009r) postów na jakiś forach i się tam ludzie dziwnie rozwodzili nad zapachem silikonów.
 11. trilia

  silikon w akwarium

  Kleję grotę do akwarium. Zanim się za to zabrałam udałam się do sklepu zoologicznego w celu zakupu silikonu akwarystycznego. Sprzedano mi takie coś: http://www.budujesz.pl/silikon-klej-usz ... aba-37738/ Niewiele myśląc, zabrałam się do pracy. Dopiero niedawno dotarło do mnie, że na opakowaniu jest napisane "uniwersalny"... Jak myślicie, zaszkodzi? Grota prawie skończona... A w akwarium żyją krewetki, które bywają dość wrażliwe...
 12. trilia

  silikon w akwarium

  Dziwi mnie, że mi to sprzedali w zoologu... Więc chyba powinno być ok?
×