Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 02/28/2020 in all areas

 1. 1 point
  1. Akwarystyczny 24 2. Plantagarden 3. Clarias 4. Belio 5. Peha 68 . . . . . . Rosliny Akwariowe- omijac
 2. 1 point
  Mamy dwie grupy preparatów: nawozowe bakteryjne Z nawozowych znalazłem Revitalize Caps Aquabotanique. Opis: " Wydajnie poprawia stan zbiornika i przywraca prawidłowy wzrost roślin nawet w starych podłożach." Wiążą metale ciężkie Odtruwają podłoże Przywracają prawidłowe pH podłoża Poprawiają kondycję zbiornika. Kapsułki REVITALIZE CAPS są całkowicie naturalnym, unikalnym produktem o złożonym działaniu. Dzięki możliwości wiązania metali ciężkich i wielu toksyn poprawiają warunki biologiczne w zbiorniku, zwiększając bezpieczeństwo i biologiczną stabilość zbiornika. Mineralny kompleks zawarty w kapsułkach skutecznie reguluje pH podłoża przeciwdziałając jego powtórnemu zakwaszeniu przez wiele tygodni. Wydajnie poprawia to stan zbiornika i przywraca prawidłowy wzrost roślin nawet w starych podłożach. Z preparatów bakteryjnych między innymi odtruwających podłoże używałem: Azoo NitraAct Azoo PSB Kordon Tidy Tank Microbe-Lift Special Blend Microbe-Lift Gravel & Substrate Cleaner Po tych preparatach nie oczekuj natychmiastowego działania. Efekty przychodzą powoli. Microbe Lift to klasa sama w sobie. Aktualnie stosuję Azoo NitraAct, Jest najbardziej ekonomiczny. Niedawno minęło 5 lat mojej dwusetki na niezmienianym podłożu. Rosną w nim Zwartki, Nurzańce, Żabienice i inne. Nie widzę jakichś konfliktów między tymi rośłinami.
 3. 1 point
  https://allegro.pl/oferta/hw-302-filtr-kubelkowy-zewnetrzny-100-250l-8994644772
 4. 1 point
  Usiadłem dzisiaj do PC zainspirowany zestawem Ferplast. Postanowiłem wyprodukować coś w oparciu o możliwości obróbki tworzyw jakie mam lub mogę zlecić do wykonania. Tym sposobem uzyskałem takie coś: Tutaj przekrój konstrukcji 1.Element toczony z PCV ( z walca ) 2.Rurka Plexy PMA FI 20/2 3.Uszczelka cięta z arkusza gumy za pomocą waterjet 4.Nakrętka z stali s235 ciętej laserem 5.Uszczelka z katalogu 19.8 wewnętrzna 6.Blacha dociskowa 2mm cięta laserem Pozostałe elementy ( nakładki wewnętrzne na rurki ) Druk 3D z ABS / lub coś się uda dopasować z produkowanych. Jako że miało DIY to chyba to jest tylko czy zlecenie elementów podchodzi. Muszę jeszcze przemyśleć to i owo. Zastanawiam się nad kwestą uszczelnienia rurek 😕 ( może lepiej pozyskać uszczelki trapezowe ). Tak czy siak to dopiero początek. Jak by ktoś chciał coś podpowiedzieć to zachęcam. Bo tak jak piszę, zastanawiam się jak uszczelnić rurki w korpusie. Zawsze od biedy można wkleić na klej do PCV, ale chciał by zachować regulację wysokości.
 5. 1 point
  Cześć, jestem szymon, posiadam akwarium 240L, dlatego jestem na forum. extra! Jestem z czernicy. Ogólnie na forum mi się podoba, miałem problem z grubowargiem zielonym, rozwiązany dzięki forum. witam się z wszystkimi!
 6. 1 point
 7. 1 point
  Ok dzięki za porade!!!
 8. 1 point
  Niektórzy to robią. Osobiście uważam, że tylko artemia solowiec żywa lub mrożona, ponieważ jest wolna od pasożytów. Nie ma gwarancji, że mrożenie dafni lub ochotki zabija w nich wszystkie pasożyty. Raz na dwa lata lub rzadziej. Nie ma potrzeby jej wymieniać, wystarczy ją płukać jak zauważysz znaczny spadek przepływu i to też bez przesady, żeby nie zabić bilogi. Najlepiej w wodzie z akwarium, podczas podmiany. Odciągasz wężem lub zbierasz plastikowym naczyniem wodę z akwarium do wiadra i we wiaderku płuczesz gąbkę z filtra.
 9. 1 point
  Gotowanie wody wytrąca wodorowęglany i tym samym "zbija" KH. Jak chcesz się w to bawić.
 10. 1 point
  Powinien dać radę, ewentualnie Eheim 400, ten już ma dwa wyjścia i sporo mocy. Zależy co chcesz osiągnąć. Pomyśl raczej o podwieszeniu go w szafce, brzęczyk to jednak brzęczyk, jak będzie wisiał na jakieś gumie to zawsze mniej będzie szafka wpadała w rezonans.
 11. 1 point
  Koleżanka tak się skupia na różnej maści przeliczeniach, że gubi chyba sens ich wykonywania. Księgowa z zawodu, czy po prostu nerwica natręctw? Rośliny nie mają w tej chwili co jeść, więc jak wsadzisz ich jeszcze trochę to nie będą miały tym bardziej. Masz jakiś nawóz makroelementowy? Ewentualnie odrobinę saletry potasowej, tak na samiutkim czubku łyżeczki. Podmiany jak najbardziej, coś tam dołożysz w wodzie kranowej mikroelementów czy nawet odrobinę makro. Podmień 2-3 wiadra, to dobry przelicznik. Pomyśl o jakimś sposobie zmiękczenia wody, bo bardzo ograniczy to możliwości obsady. Chwilowo możesz dodać odrobinę octu (2-5ml dziennie), to trochę (niewiele) wpłynie na twardość, a z drugiej strony dostarczy odrobinę węgla roślinom.
 12. 1 point
  Filtracja może być niewystarczająca. Podmiany wody mogą być też niewystarczające. Daj pożyć akwarium. Może po 3-6 tygodniach zbiornik zacznie dochodzić do siebie.
 13. 1 point
  na początku, przy starcie spokojnie możesz podmieniać kranówką bez odstawiania. Dopiero w trakcie używasz odstanej. i później. możesz używać tylko dwóch próbówek do wszystkiego, ale pamiętaj wypłukać je kilkakrotnie w gorącej wodzie i dobrze wysuszyć przed ewentualnym nałożeniem zatyczek. A przed kolejnym testem przepłukaj zimną wodą i dobrze "otrząśnij"
 14. 1 point
  Czy ja dobrze widzę? Zestaw za niespełna półtora tysiąca, gdzie nie ma nawet filtra? W ogóle to uważam, że kupowanie gotowych zestawów to jakieś nieporozumienie. Oczywiście kupno wszystkiego osobno, to trochę więcej zachodu, ale wychodzi taniej i można wszystko dopasować. Pod względem rozmiaru i estetyki. Bo tą z tych gotowych zestawów uważam za mocno wątpliwą.
 15. 1 point
  Akurat tutaj podpowiedziano mi fajny patent na to, który później znalazłem w 3 czy 4 filmach. Oddziele ciemny żwirek od jasnego piasku "murkiem" z kamienia. Murek sklejony silikonem, a do tego od strony żwiru pójdzie grubszą folia, która zapobiegnie przesypywaniu się piasku i zwirku przez pozostałe otwory Konsultowane z chłopakiem, który to ma i działa bezbłędnie Zawsze coś tam będzie ale to pojedyncze ziarna. Dzięki za żwirek!
 16. 1 point
  Pozostałe ryby w akwarium też są zainfekowane tylko nie mają objawów lub są nosicielami. Podawanie leków gdy w filtrze jest węgiel nie ma sensu.
 17. 1 point
  Tak. Niestety skalar padł. To najprawdopodobniej wiciowce. Leczyłeś z węglem w filtrze? 🤔
 18. 1 point
  Mimo nieporozumienia Serdecznie dziękuje.
 19. 1 point
  Kobieto zanim coś napiszesz zerknij na datę. Post był przed awarią. Poza tym twoje rady polegały na powtarzaniu w kółko tego samego nie umiesz podejść do tematu obiegu azotowego na spokojnie. Stało się więc działamy w dany sposób. Mówisz tak a dokładnie piszesz jak bym co dziennie miał 40 padłych ryb. A tu niespodzianka wszystko żyje. Odcień wody może to nie kryształ ale a bardziej polski staw. Ale każde akwarium jest inne z różnych przyczyn post o 240 był lub jest sprawozdaniem i szukaniem pomysłu lub korekt. A rady typu spość połowę ryb w kiblu bo trafiły z adopcji a jest niedomknięty cykl azotu mnie średnio bawi. Bocje dają masę uciechy z sadzeniem hemiantusa 2 razy dziennie.
 20. 1 point
  Nie radzisz sobie z jednym zbiornikiem, a zakładasz kolejny?! Człowieku, ty nie masz pojęcia na co się porywasz! Ja już kończę mój udział w Twoich postach i problemach, bo słów mi zabrakło, a wyobraźnia zawiodła Życzę powodzenia w uzyskaniu porad, ja odpadłam, bo do Ciebie nic nie dociera. Pozdrawiam
 21. 1 point
  Czy 2x36W było z odbłyśnikami? LED 24W może być trochę za mało. Czekać. Może to wystarczy. Lanie teraz nawozów nie ma sensu. Jeśli ilość światła jest niewystarczająca to będzie wysyp glonów.
 22. 1 point
  Mała aktualizacja. Dino i bryopsis wreszcie zniknęły! Myślę, że podziałało ograniczenie podmian i stosowanie sporej ilości bakterii probiotycznych wraz z pożywką, plus ręczne usuwanie cholerstwa i ogromna dawka cierpliwości (uniknęłam chemii i/lub zaciemnienia zbiornika). Wpuściłam pierwsze ryby: 2x Dascyllus melanurus. Nic szczególnego, ale autentycznie mam z obserwacji frajdę jak dziecko. W tym miesiącu dojdą też 2x Amphiprion ocellaris oraz ślimaki turbo, krewetka czyszcząca i może coś jeszcze... Potem przyjdzie czas na zapełnianie baniaka koralami. Akwarium ma 7 miesięcy, spokojnie dojrzewało sobie sobie przez ten czas i żyło swoim życiem. Rozwinęła się w nim masa drobnego mikro życia, od pierdyliona oczlików, makroalg i licznych gąbek, po pokaźną populację kiełży. Ryby mają więc co podjadać między posiłkami, a chętnych na drobne resztki nie brakuje. Cały czas się uczę, ale jednego jestem niezmiennie pewna - akwarystyka to nie wyścigi, natura wymaga cierpliwości i na nią zasługuje... Choć przyznam, że widok świeżej partii dino porastającego od nowa wszystko już dzień po sprzątaniu, doprowadzał mnie często do cichej furii. Niemniej opłacało się być systematycznym i czekać. Zbiornik wciąż dopiero raczkuje i jeszcze daleka droga przed nim zanim w ogóle choć zbliży się wyglądem do tego co planuję, ale z niczym mi się nie spieszy. Już teraz mam masę satysfakcji z obserwacji tej małej kropli morza w domu. Trochę fotospamu: Pozdrawiam
 23. 1 point
  Nie bardzo jest co apdejtować. Poza pojawianiem się nowych polipów brak zmian, miałam ostatnio trochę innych spraw na głowie. Nie mogę też póki co grzebać w solniczce z uwagi na nowy tatuaż - aby go zabezpieczyć musiałabym chyba zaopatrzyć się w długie weterynaryjne rękawice, takie jak do grzebania krowom w d... Gdy będę już mogła swobodnie moczyć łapy dokończę walkę z dino, którego widok doprowadza mnie powoli do szału. Kiedy się go wreszcie pozbędę na pewno wrócę do palenia pieniędzy w sklepach, a na razie muszę niestety być cierpliwa. Siemka Khazad, dzięki za kibicowanie. Co do sumpa to w pierwotnym założeniu miał być. Były projekty i wyceny, ale ostatecznie szafka okazała się za niska, poza tym nie chciałam już dłużej kombinować i czekać z założeniem zbiornika. I szczerze mówiąc okazuje się, że panel jest spoko i wszystko co trzeba się w nim mieści. Oczywiście z sumpem na pewno byłoby wygodniej, mogłabym też mieć jeden większy odpieniacz zamiast dwóch mniejszych, ale ogólnie nie sadzę aby sump był mi niezbędny do szczęścia. W panelu są odpieniacze, grzałka, koszyki z mediami (aktualnie: rowa phos, sioprax, matrix, węgiel) i wciąż jest jeszcze miejsce, więc nie jest źle. W kolejnym, większym akwarium na pewno będzie już sump (i szafka zostanie inaczej zaplanowana), ale przy obecnym zaledwie 300-litrowym szkiełku naprawdę mi go jakoś mocno nie brakuje. Na koniec standardowo obrazki: Pozdrawiam!
 24. 1 point
  A jak sobie wyobrażasz taki wodospad w akwarium? Z wody?
 25. 1 point
  Nie wiem czy jest sens trzymać na forum takiego czereśniaka Ja bym proponował poczęstować go banem na ip


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×