Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 05/15/2020 in all areas

 1. 1 point
  Załączam zdjęcia bylo a jest naprawdę dzięki za pomoc 👍👍👍👍
 2. 1 point
  A jak parametry wody w akwarium, bo może to nie sklepy złe tylko hodowca?
 3. 1 point
  Proponowałbym zacząć od jednego gatunku. Po 4 szt ryb które żyją w ławicach/grupach to zły pomysł. Zacznij np od 12 Prystelek - mało wymagające i po aklimatyzacji powinny przeżyć. Mieczyki są za duże do tego akwarium.
 4. 1 point
  Możliwe, że wytrącił się węglan wapnia CaCO3, bo rośliny pobrały CO2 z wodorowęglanu wapnia Ca(HCO3)2 Jest to w sumie nieszkodliwe. Podanie CO2 z bimbrowni/butli itp odwraca ten proces. Jednak długotrwałe utrzymywanie tego nalotu może negatywnie wpływać na fotosyntezę roślin - blokuje dostęp światła.
 5. 1 point
  Ciąg dalszy życia akwarium.... Bez co2 niestety przyrostów spektakularnych roślin nie ma , nawozy póki co wstrzymane . Chyba było za dużo bo glony się panoszyły . W puste miejsce będzie jeszcze 1 duże mikrozorium + duża amazonka.
 6. 1 point
  1. Akwarystyczny 24 2. Plantagarden 3. Clarias 4. Belio 5. Peha 68 . . . . . . Rosliny Akwariowe- omijac
 7. 1 point
  https://www.youtube.com/watch?v=o_ZNy_cyU1g https://www.youtube.com/watch?v=AuR6gHkiFSY
 8. 1 point
  Witam wszystkich :) Nazywam sie Krzysiek, mam 33 lata i akwarystyka zajmuje sie od dobrych kilku lat. Oprócz hobby, mam także sklep internetowy który nie dawno zaczął powstawać :) Mam nadzieje że swoją wiedzą komuś będę w stanie pomóc :) Pozdrawiam :)
 9. 1 point
  Szyba jest oklejona mleczną folią. Ale niestety jest masakrycznie cienka. Tak masz rację zmienię na czarne bo widać rury od filtra.
 10. 1 point
  Jeżeli dasz dobry reaktor za filtrem kubełkowym, to nie zobaczysz żadnego bąbelka CO2 w akwarium.
 11. 1 point
  Trudno jednoznacznie to stwierdzić. Niektórym zbiornikom światło słoneczne pomaga a w innych powoduje problemy. Rośliny nie są specjalnie wymagające. Światło na pewno będzie wystarczające. Kwestia wyboru podłoża, co też nie jest jakoś skomplikowane. Może być odwrotny problem. Jak się uprać z rozrastającym się zielskiem. Z tego powodu zrezygnowałem z trawników i innych roślin, które ekspansywnie przejmują dno. Butla bardzo przyspieszy wzrost i kondycję roślin. Żwir to zły wybór. Zamiast niego lepiej wybrać Manado. Korzenie roślin na Manado są zawsze zdrowe, a na żwirze może być różnie. Ponad Manado, jako że jest z gliny, chłonie w jakimś stopniu nawozy i korzenie roślin mogą z tego korzystać. Pod Manado (6-8 cm) możesz dać ziemię (2 cm max!) Są preparaty które usuwają z wody chlor i chloraminę oraz metale ciężkie. Warto taki preparat zasrtosować. Np. Esklarin, Aquatan itd. Najlepsza opcja to zakup filtra RO. Wtedy bierzesz pod uwagę każdy gatunek ryby bo parametry ustalasz sam. Właśnie tak. Dwa, trzy wiadra z Casto. Najpierw do nich wężem odlewasz wodę z akwarium i do WC. Potem nalewasz kranówkę, dodajesz uzdatniacz i przelewasz do akwarium. Po zalaniu akwarium możesz powiedzmy na drugi dzień zrobić test GH i KH. Możesz go nawet zrobić na wodzie kranowej już dzisiaj, to wiele zasugeruje co do wyboru ryb. Polecam testy firmy Tetra. JBL też nie był zły. Polski Zoolek daje w zasadzie takie same wyniki, porównywałem to. Ja jeśli już stosuję to testy na KH, GH i NO3. Przy wodzie RO, tygodniowych podmianach z mineralizatorem i odpowiednim nawożeniu, można zrezygnować z testów.
 12. 1 point
  Nie. Zostań przy LED, skoro już je kupiłeś. Na forach jest dużo chęci, ale mniej wiedzy i doświadczenia. Widzę, że nie przeszukałeś internetu i tego forum, więc zrobiłem to za ciebie. To powinieneś przeczytać: https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 1/ Ten cytat powinien dać Ci do myślenia: "Wiele osób uważa, że im więcej dana świetlówka czy dioda led ma lumenów, tym lepiej nadaje się do potrzeb akwarystyki. Ale czy tak jest naprawdę? Okazuje się, że niekoniecznie."
 13. 1 point
  Nie. Mnożysz razy 2, maksymalnie 2,4, żeby zastosować W/l (wymyślony dla świetlówek). Więc 3x9 LED to za mało na ten zbiornik. Lumeny jeśli chodzi o rośliny i ich wzrost są mało istotne. Lumen - w uproszczeniu - jest miarą jasności źródła światła dla ludzkiego oka. To co jest dobre dla ludzkiego oka, niekoniecznie jest dobre dla roślin. Temat wałkowany setki razy na tym forum. W tym roku pisałem o tym chyba ze 3 razy, wstawiając zdjęcia i linki. Poszukaj. Led Plant. Co to znaczy? Znaczy, że to oświetlenie posiada diody emitujące światło czerwone i niebieskie. Czyli takie, które najbardziej jest korzystne w procesie fotosyntezy. Różnica między diodą LED - pojedynczą - a świetlówką jest taka, że dioda emituje światło o konkretnej długości fali. Większość świetlówek, poza morskimi, emituje światło od niebieskiego do czerwonego. Osobiście uważam świetlówki za lepsze źródło. Żeby już kolejny raz nie pisać tego samego... poszukaj w goolge: "światło korzystne dla roślin".
 14. 1 point
  Jak znam życie to pewnie albo zostaną takie szare albo zrobią sie z nich tak zwane dalmatyńczyki czyli szare w czarne kropki . Czasem też bywa tak że takie dalmatyńczyki z po jakimś czasie zabarwiają się coraz bardziej na czarno . Dodałem Ci foto jak to mniej więcej może wyglądać
 15. 1 point
  Lepsze będą niewielkie korzenie, połamane łupiny orzecha kokosowego, albo specjalne rurki ceramiczne jako kryjówki dla krewetek. Pożądane będą też suche liście dębu, buku, ketapangu, jako schronienie i również pokarm.
 16. 1 point
  Kup 5 i obserwuj molinezje. Jak to Black moli lub inną duża odmiana. To niestety mogą polować. Czym więcej roślin tym bezpieczniej.
 17. 1 point
  Myślę, że możesz.
 18. 1 point
  Jeśli chodzi o kwarantannę, to sama izolacja nowych zwierząt - bez leczenia - przed wpuszczeniem ich do zbiornika nie ma większego sensu. Danio i inne karpiowate nie zapadają często na choroby w tym pasożytnicze, chociaż jak każda ryba mogą być bezobjawowymi nosicielami, więc możesz je wpuścić do zbiornika po wyrównaniu temperatury i parametrów chemicznych wody w worku z rybami.
 19. 1 point
  Myślę, że powinnaś zwiększyć stadko danio. Na raczkach się nie znam, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę - ale najpierw poczytaj o nich, bo to na razie rzadkość i nie wiem, czy w razie kłopotów znajdziesz na jakimkolwiek forum pomoc.
 20. 1 point
  Jak podmieniasz wodę, to dobrze by było jakby była podgrzana do tych 27-28 C
 21. 1 point
 22. 1 point
  Mówiąc szczerze w tym przypadku, nie wiem, co mogło się stać Twojemu bojownikowi. Pasożyty? Być może nastąpiło jakieś pogorszenie jakości wody wodociągowej i stąd problemy? Mocz mu jedzenie w witaminach, naprawdę nie wiem, co można jeszcze poradzić. Spróbuj może dosadzić więcej roślinek, trochę biednie wygląda...
 23. 1 point
  @1) Dla żółwia potrzebujesz tylko test na NO3. Przydają się też na amoniak i NO2.z JBLa powinny być ok, nie kojarzę czy ostatnio ktoś tego nie obalił w imię polecania czegoś innego. Testy na twardosć nie są ważne. @2) Żółwie wonne były spotykane na głębokościach nawet kilku metrów. Nie ma czegoś takiego jak "za duże akwarium". Ale obecne jest w porządku. Jedyne co idzie za zmianami to to, że im większe akwarium zamówisz, tym lepiej dla żółwia a tym samym dla Ciebie (większy sztuczny ekosystem = stabilniejsze warunki = mniejsze wymagania co do Twojej ingerencji). Odoratusy lubią kopać w podłożu, wobec czego głębsze dno pozwoli mu na więcej aktywności w ciągu dnia. Tak z 4-5cm starczy. @3) Zrób rewizję prowadzenia gospodarki świetlnej w akwarium. Wyłącz światło nocne. Koniecznie. W naturze poza terenami opanowanymi przez ludzi nocą jest całkowicie ciemno. To, co Ty robisz jest właśnie nienaturalne dla zwierząt. Częściej rób podmiany wody. To wystarczy. :) Daj np. lampę grzewczą i UVB nakierowane na część akwarium, gdzie żółw może się wygrzewać i nie świeć nad akwarium niczym innym, zwłaszcza lampami akwarystycznymi, które spowodują wysyp glonów. Żółw tego nie potrzebuje, gupiki tego nie potrzebują. Nie dokładaj ryb. Więcej ryb = więcej nawozu = więcej glonów. Otoski zjedzą glony a potem zdechną z głodu jeśli nie będziesz ich karmić. W dodatku to ryby stadne, delikatne. @4) Nie dokupuj żadnych ryb. Zredukuj karmienie żółwia. Skoro jest dorosły, wystarczy jak nakarmisz go raz-dwa na tydzień, objętościowo tyle ile zajmuje głowa żółwia. Z czasem głodny żółw znajdzie sposób na dogonienie gupików. Jak zredukuje się ich ilość możesz karmić żółwia częściej. Alternatywnie wyjmuj gupiki pojedynczo i likwiduj przez natychmiastową dekapitację ostrym nożem, po czym nakarm żółwia. To bardziej humanitarna opcja wykończenia ryby, niż przerybienie i choroby. Zapewnij żółwiowi w diecie kawałki sepii. Dokup mu kiełża. Spróbuj czasem zorganizować ślimaki, np. zatoczki. Mój odoratus uwielbia zatoczki, dałaby się pewnie za nie pociąć :)
 24. 1 point
 25. 1 point
  A jak sobie wyobrażasz taki wodospad w akwarium? Z wody?


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×