Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 04/15/2021 in all areas

 1. 1 point
  Dodałem kolejne 2 szt świetlówek 80W t5. Mamy łącznie 766W, co daje 1,22W/l po akwarium a netto 1,47W/l. Solarium. Mam też 6 nowych mieszkańców.
 2. 1 point
  OK, ogarnęłam na razie kompendium o ospie, biorę się za następny temat o objawach chorobowych. W planach mam zrobić porządny temat z opisem poszczególnych chorób i sposobami ich leczenia, bo takiego tematu brakuje na forum. Znalazłam jakieś 53 choroby, trochę będzie z tym roboty. DavyJones, jak tam twój temat o roślinach? Tak sobie poczytałam dzisiaj parę podpiętych tematów w różnych działach... Ja chyba nigdy ich nie czytałam odkąd jestem na forum - gdzieniegdzie to takie głupoty i śmietnik, że mała głowa Przestanę to czytać chyba, bo mi się odechciewa Naprawdę trzeba by tu porządnie odświeżyć i pozamiatać. Macie jeszcze jakieś pomysły jak ożywić tą trupiarnię? 🤣
 3. 1 point
  Przymierzam się do zrobienia opisów roślin pływających spotykanych w akwarystyce. Mam 26 gatunków, z czego 21sprawdza się w akwarium.
 4. 1 point
  @1) Dla żółwia potrzebujesz tylko test na NO3. Przydają się też na amoniak i NO2.z JBLa powinny być ok, nie kojarzę czy ostatnio ktoś tego nie obalił w imię polecania czegoś innego. Testy na twardosć nie są ważne. @2) Żółwie wonne były spotykane na głębokościach nawet kilku metrów. Nie ma czegoś takiego jak "za duże akwarium". Ale obecne jest w porządku. Jedyne co idzie za zmianami to to, że im większe akwarium zamówisz, tym lepiej dla żółwia a tym samym dla Ciebie (większy sztuczny ekosystem = stabilniejsze warunki = mniejsze wymagania co do Twojej ingerencji). Odoratusy lubią kopać w podłożu, wobec czego głębsze dno pozwoli mu na więcej aktywności w ciągu dnia. Tak z 4-5cm starczy. @3) Zrób rewizję prowadzenia gospodarki świetlnej w akwarium. Wyłącz światło nocne. Koniecznie. W naturze poza terenami opanowanymi przez ludzi nocą jest całkowicie ciemno. To, co Ty robisz jest właśnie nienaturalne dla zwierząt. Częściej rób podmiany wody. To wystarczy. :) Daj np. lampę grzewczą i UVB nakierowane na część akwarium, gdzie żółw może się wygrzewać i nie świeć nad akwarium niczym innym, zwłaszcza lampami akwarystycznymi, które spowodują wysyp glonów. Żółw tego nie potrzebuje, gupiki tego nie potrzebują. Nie dokładaj ryb. Więcej ryb = więcej nawozu = więcej glonów. Otoski zjedzą glony a potem zdechną z głodu jeśli nie będziesz ich karmić. W dodatku to ryby stadne, delikatne. @4) Nie dokupuj żadnych ryb. Zredukuj karmienie żółwia. Skoro jest dorosły, wystarczy jak nakarmisz go raz-dwa na tydzień, objętościowo tyle ile zajmuje głowa żółwia. Z czasem głodny żółw znajdzie sposób na dogonienie gupików. Jak zredukuje się ich ilość możesz karmić żółwia częściej. Alternatywnie wyjmuj gupiki pojedynczo i likwiduj przez natychmiastową dekapitację ostrym nożem, po czym nakarm żółwia. To bardziej humanitarna opcja wykończenia ryby, niż przerybienie i choroby. Zapewnij żółwiowi w diecie kawałki sepii. Dokup mu kiełża. Spróbuj czasem zorganizować ślimaki, np. zatoczki. Mój odoratus uwielbia zatoczki, dałaby się pewnie za nie pociąć :)
 5. 1 point
 6. 0 points
  Wiecie co? Weszłam sobie właśnie na pierwsze forum akwarystyczne, jakie wyświetla się googlach. Tam nie ma działu, w którym nie byłoby świeżych postów, jak nie z tego roku, to minimum z poprzedniego. Wpisałam sobie w szukajkę tego forum tak oklepane tematy jak ospa, czy gupik w ciąży i ludzie cierpliwie odpowiadają, nawet na tak "upierdliwe" tematy. Naszła mnie refleksja, że to nie jest tak, że wszędzie jest cisza w eterze. Nie mam konta na fejsie, ale powiedzcie, czemu tam jest ruch, a tutaj cisza? Można tam pisać swobodnie, bez obaw o "zbesztanie", czy o co chodzi? Ja wiem, że nawet ci, którzy się aktualnie uaktywnili, są tu głównie z sentymentu... Ale tak, to nie "rozkulamy" tego forum, nawet jak się Admini odezwą... To u nas wymarło... A nie wszędzie... I jest tego jakiś powód. Pytanie tylko jaki?


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×