Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 04/13/2020 in Posts

 1. 1 point
  1. Akwarystyczny 24 2. Plantagarden 3. Clarias 4. Belio 5. Peha 68 . . . . . . Rosliny Akwariowe- omijac
 2. 1 point
  Szyba jest oklejona mleczną folią. Ale niestety jest masakrycznie cienka. Tak masz rację zmienię na czarne bo widać rury od filtra.
 3. 1 point
  Ja zauważyłam, że Samael226 to jakby bloga na forum prowadził, ale uznałam, że skoro nie wie, jaką dawkę leku podać, to prosi o radę. Niestety ostatni post wskazuje, że kolega nie potrzebuje porad.
 4. 1 point
  Jeżeli dasz dobry reaktor za filtrem kubełkowym, to nie zobaczysz żadnego bąbelka CO2 w akwarium.
 5. 1 point
  Trudno jednoznacznie to stwierdzić. Niektórym zbiornikom światło słoneczne pomaga a w innych powoduje problemy. Rośliny nie są specjalnie wymagające. Światło na pewno będzie wystarczające. Kwestia wyboru podłoża, co też nie jest jakoś skomplikowane. Może być odwrotny problem. Jak się uprać z rozrastającym się zielskiem. Z tego powodu zrezygnowałem z trawników i innych roślin, które ekspansywnie przejmują dno. Butla bardzo przyspieszy wzrost i kondycję roślin. Żwir to zły wybór. Zamiast niego lepiej wybrać Manado. Korzenie roślin na Manado są zawsze zdrowe, a na żwirze może być różnie. Ponad Manado, jako że jest z gliny, chłonie w jakimś stopniu nawozy i korzenie roślin mogą z tego korzystać. Pod Manado (6-8 cm) możesz dać ziemię (2 cm max!) Są preparaty które usuwają z wody chlor i chloraminę oraz metale ciężkie. Warto taki preparat zasrtosować. Np. Esklarin, Aquatan itd. Najlepsza opcja to zakup filtra RO. Wtedy bierzesz pod uwagę każdy gatunek ryby bo parametry ustalasz sam. Właśnie tak. Dwa, trzy wiadra z Casto. Najpierw do nich wężem odlewasz wodę z akwarium i do WC. Potem nalewasz kranówkę, dodajesz uzdatniacz i przelewasz do akwarium. Po zalaniu akwarium możesz powiedzmy na drugi dzień zrobić test GH i KH. Możesz go nawet zrobić na wodzie kranowej już dzisiaj, to wiele zasugeruje co do wyboru ryb. Polecam testy firmy Tetra. JBL też nie był zły. Polski Zoolek daje w zasadzie takie same wyniki, porównywałem to. Ja jeśli już stosuję to testy na KH, GH i NO3. Przy wodzie RO, tygodniowych podmianach z mineralizatorem i odpowiednim nawożeniu, można zrezygnować z testów.
 6. 1 point
  Nie. Zostań przy LED, skoro już je kupiłeś. Na forach jest dużo chęci, ale mniej wiedzy i doświadczenia. Widzę, że nie przeszukałeś internetu i tego forum, więc zrobiłem to za ciebie. To powinieneś przeczytać: https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 1/ Ten cytat powinien dać Ci do myślenia: "Wiele osób uważa, że im więcej dana świetlówka czy dioda led ma lumenów, tym lepiej nadaje się do potrzeb akwarystyki. Ale czy tak jest naprawdę? Okazuje się, że niekoniecznie."
 7. 1 point
  Nie. Mnożysz razy 2, maksymalnie 2,4, żeby zastosować W/l (wymyślony dla świetlówek). Więc 3x9 LED to za mało na ten zbiornik. Lumeny jeśli chodzi o rośliny i ich wzrost są mało istotne. Lumen - w uproszczeniu - jest miarą jasności źródła światła dla ludzkiego oka. To co jest dobre dla ludzkiego oka, niekoniecznie jest dobre dla roślin. Temat wałkowany setki razy na tym forum. W tym roku pisałem o tym chyba ze 3 razy, wstawiając zdjęcia i linki. Poszukaj. Led Plant. Co to znaczy? Znaczy, że to oświetlenie posiada diody emitujące światło czerwone i niebieskie. Czyli takie, które najbardziej jest korzystne w procesie fotosyntezy. Różnica między diodą LED - pojedynczą - a świetlówką jest taka, że dioda emituje światło o konkretnej długości fali. Większość świetlówek, poza morskimi, emituje światło od niebieskiego do czerwonego. Osobiście uważam świetlówki za lepsze źródło. Żeby już kolejny raz nie pisać tego samego... poszukaj w goolge: "światło korzystne dla roślin".
 8. 1 point
  Kup 5 i obserwuj molinezje. Jak to Black moli lub inną duża odmiana. To niestety mogą polować. Czym więcej roślin tym bezpieczniej.
 9. 1 point
  Jeśli chodzi o kwarantannę, to sama izolacja nowych zwierząt - bez leczenia - przed wpuszczeniem ich do zbiornika nie ma większego sensu. Danio i inne karpiowate nie zapadają często na choroby w tym pasożytnicze, chociaż jak każda ryba mogą być bezobjawowymi nosicielami, więc możesz je wpuścić do zbiornika po wyrównaniu temperatury i parametrów chemicznych wody w worku z rybami.
 10. 1 point
  Myślę, że powinnaś zwiększyć stadko danio. Na raczkach się nie znam, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę - ale najpierw poczytaj o nich, bo to na razie rzadkość i nie wiem, czy w razie kłopotów znajdziesz na jakimkolwiek forum pomoc.
 11. 1 point
  Jak podmieniasz wodę, to dobrze by było jakby była podgrzana do tych 27-28 C
 12. 1 point
 13. 1 point
  Mówiąc szczerze w tym przypadku, nie wiem, co mogło się stać Twojemu bojownikowi. Pasożyty? Być może nastąpiło jakieś pogorszenie jakości wody wodociągowej i stąd problemy? Mocz mu jedzenie w witaminach, naprawdę nie wiem, co można jeszcze poradzić. Spróbuj może dosadzić więcej roślinek, trochę biednie wygląda...
 14. 1 point
  W ten sposób na pewno utrzymasz temperaturę otoczenia, ale musisz to wyczuć i ustawić wentylator na odpowiednich obrotach. Woda będzie szybciej parować, ale jak wiadomo woda studzi się odparowując.
 15. 1 point
  Jeżeli masz z tyłu otwory wentylacyjne, to w jednym z miejsc, które zaznaczyłeś zamontuj wentylator, który będzie wyciągał ciepłe powietrze spod pokrywy. Abyś miał regulację prędkości wentylatora zasil go zasilaczem regulowanym 12V do anten DVB-T. Mam u siebie takie rozwiązanie z wentylatorem 80mm i sprawdza się super. Po lewej stronie w pokrywie z pcv mam otwór po wężach od kubełkowca, a po prawej wentylator, który wyciąga powietrze.
 16. 1 point
  Te pędzelki to Szantrasje, zawleczone do Europy z Azji. Pojawiają się na obumierających częściach roślin, kamieniach, korzeniach, elementach filtra. Niektórzy uważają je za ozdobę. Prawdopodobnie przyczyną ich występowania może być stara woda, wypalenie świetlówek. Ale o tylko przypuszczenia. Usuwaj mechanicznie.
 17. 1 point
  Mamy dwie grupy preparatów: nawozowe bakteryjne Z nawozowych znalazłem Revitalize Caps Aquabotanique. Opis: " Wydajnie poprawia stan zbiornika i przywraca prawidłowy wzrost roślin nawet w starych podłożach." Wiążą metale ciężkie Odtruwają podłoże Przywracają prawidłowe pH podłoża Poprawiają kondycję zbiornika. Kapsułki REVITALIZE CAPS są całkowicie naturalnym, unikalnym produktem o złożonym działaniu. Dzięki możliwości wiązania metali ciężkich i wielu toksyn poprawiają warunki biologiczne w zbiorniku, zwiększając bezpieczeństwo i biologiczną stabilość zbiornika. Mineralny kompleks zawarty w kapsułkach skutecznie reguluje pH podłoża przeciwdziałając jego powtórnemu zakwaszeniu przez wiele tygodni. Wydajnie poprawia to stan zbiornika i przywraca prawidłowy wzrost roślin nawet w starych podłożach. Z preparatów bakteryjnych między innymi odtruwających podłoże używałem: Azoo NitraAct Azoo PSB Kordon Tidy Tank Microbe-Lift Special Blend Microbe-Lift Gravel & Substrate Cleaner Po tych preparatach nie oczekuj natychmiastowego działania. Efekty przychodzą powoli. Microbe Lift to klasa sama w sobie. Aktualnie stosuję Azoo NitraAct, Jest najbardziej ekonomiczny. Niedawno minęło 5 lat mojej dwusetki na niezmienianym podłożu. Rosną w nim Zwartki, Nurzańce, Żabienice i inne. Nie widzę jakichś konfliktów między tymi rośłinami.
 18. 1 point
  https://allegro.pl/oferta/hw-302-filtr-kubelkowy-zewnetrzny-100-250l-8994644772
 19. 1 point
  Usiadłem dzisiaj do PC zainspirowany zestawem Ferplast. Postanowiłem wyprodukować coś w oparciu o możliwości obróbki tworzyw jakie mam lub mogę zlecić do wykonania. Tym sposobem uzyskałem takie coś: Tutaj przekrój konstrukcji 1.Element toczony z PCV ( z walca ) 2.Rurka Plexy PMA FI 20/2 3.Uszczelka cięta z arkusza gumy za pomocą waterjet 4.Nakrętka z stali s235 ciętej laserem 5.Uszczelka z katalogu 19.8 wewnętrzna 6.Blacha dociskowa 2mm cięta laserem Pozostałe elementy ( nakładki wewnętrzne na rurki ) Druk 3D z ABS / lub coś się uda dopasować z produkowanych. Jako że miało DIY to chyba to jest tylko czy zlecenie elementów podchodzi. Muszę jeszcze przemyśleć to i owo. Zastanawiam się nad kwestą uszczelnienia rurek 😕 ( może lepiej pozyskać uszczelki trapezowe ). Tak czy siak to dopiero początek. Jak by ktoś chciał coś podpowiedzieć to zachęcam. Bo tak jak piszę, zastanawiam się jak uszczelnić rurki w korpusie. Zawsze od biedy można wkleić na klej do PCV, ale chciał by zachować regulację wysokości.
 20. 1 point
  Cześć, jestem szymon, posiadam akwarium 240L, dlatego jestem na forum. extra! Jestem z czernicy. Ogólnie na forum mi się podoba, miałem problem z grubowargiem zielonym, rozwiązany dzięki forum. witam się z wszystkimi!
 21. 1 point
  Są pokarmy dla tzw ryb dennych. Np firmy Tropical, takie granulaty. Na etykiecie będzie jakiś Kirysek. Labeo też podje.
 22. 1 point
 23. 1 point
  Ok dzięki za porade!!!
 24. 1 point
  A co myślicie o [...] napowietrzaczu? Myślicie, ze warto inwestować? Drugi post z linkiem do tego samego sklepu. Nie lubimy tu reklam. /Luna
 25. 1 point
  A jak sobie wyobrażasz taki wodospad w akwarium? Z wody?


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×