Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 07/04/2015 in all areas

 1. 2 points
  Po co tak oświetlać, co to da? Jak się ma to do okrzemków? I co da restart? Całkowicie się zgadzam Przy dojrzewaniu akwarium, nawet w miękkiej wodzie miałem okrzemki Racja, będzie do estetyczniej wyglądało, da systemowi korzennemu roślin większe pole do popisu. Lekko się zdziwilem powiem szczerze. No tak, dokładnie! To był glon. Jakimi testami wykonałaś pomiar? Nie tykaj tego cuda za często. Rozwalasz tym filtrację biologiczną, co może mieć duży wpływ na brak równowagi parametrów. Swoje kaskady czyściłem raz na pół roku, Ty też nie powinnaś tego częściej robić To bardzo " brzydkie" podłoże Podmiany wystarczą Ci przy tym litrażu raz na 2 tygodnie, możesz raz na miesiąc. Co do podłoża, tutaj koledzy Ci już poradzili, naprawdę warto zmienić na piasek. Nie potrzebujesz go, wystarczy Twój filtr, nie przesadzaj z obiegiem wody, zamiast nad okrzemkami, możesz się pomęczyć z krasnorostami, z tym cholerstwem znacznie trudniej walczyc to rośliny typowo na korzenie nie znając parametrów wody, a podejrzewam że miekkiej nie masz, neony sie nie nadają, tym bardziej że masz mocne światło i jasne podłoże Neony i podejrzewam że Zbrojnik niebieski żyją w kwaśnych,miękkich wodach, przy skąpym oświetleniu. Jeśli już masz coś zostawić, tak by było lepiej, zostaw żyworódki: Gupiki, Molinezje Najlepszym uzdatniaczem jest odstana woda, chemii unikaj za wszelką cenę, czasami robi to więcej złego niż dobrego Wiesz, okrzemki nie zawsze muszą być z powodu słabego oświetlenia, jest pare czynników, ja miałem je przez pewien okres nawet w mocnym świetle, odpowiedniej jego barwie, super nawożeniu, uzupełniając CO2 Z czasem okrzemki będziesz usuwała tylko na szybce, rośliny przy dobrych parametrach nie dadzą im szans.
 2. 2 points
  Jasne, że nie żyją w kałużach. Chociaż wiele rozlewisk w porze suchej wysycha i Betta potrafią w takich kałużach przeżyć, lub z jednej do drugiej się przemieścić (nie bez powodu ewolucja obdarzyła je labiryntem). W każdym razie są to ryby, które za prądem wody i zbyt otwartą przestrzenią nie przepadają. Nie są zwinne w pływaniu i w gąszczu czy gałęziach ukrywają się przed drapieżnikami.
 3. 2 points
  Najważniejsza rada na początek! Nie słuchaj rad mam3koty !
 4. 2 points
  Do napisania niniejszej notki zmotywowały mnie dwie rzeczy: koniec przygody z akwarystyką słodkowodną oraz artykuł z portalu Reef Builders - "Falling in love with the hobby again" (polecam). W życiu prawie każdego hobbysty przychodzi po pewnym czasie moment gdy zaczyna się rutyna. To co dawało satysfakcję przestaje już tak bardzo cieszyć i staje się w większym stopniu obowiązkiem niż przyjemnością. Zaczyna brakować czasu, bo inne zajęcia stają się ważniejsze w hierarchii priorytetów, a w skrajnych przypadkach po prostu zapada decyzja o sprzedaniu baniaków i rezygnacji. Tak było u mnie i przez długi czas chodziła za mną myśl by całkiem odpuścić sobie akwarystykę, bo przestałam mieć jakąkolwiek satysfakcję z moich zbiorników. Jednak zamiast wziąć rozwód z hobby postanowiłam spróbować czegoś nowego, nieco bardziej skomplikowanego i trudniejszego, ale jarającego mnie coraz bardziej: akwarystyki morskiej. Zaczęło się od nieplanowanego zakupu małej kostki, która była polem eksperymentów i częstych porażek. Nie zraziłam się jednak, wyciągnęłam wnioski i zaczęłam coraz więcej czytać aż zapadła decyzja o postawieniu zbiornika 300L. Każdego z nas kręci coś innego: jeden dla odmiany pójdzie w biotopy albo spróbuje zająć się hodowlą gatunków ryb których jeszcze nie miał, inny założy holendra, a jeszcze ktoś inny rasowe BW, Tangę lub zrobi wypasione paludarium. Czasem dużym krokiem w dobrą stronę może być nawet postawienie większego akwarium lub chociaż głupia zmiana aranżacji. W każdym razie warto dać hobby jeszcze jedną szansę i próbować nowych rzeczy. Zmiany bywają dobre i potrzebne. Pozdrawiam czytających.
 5. 1 point
  U kiryska widziałem kiedyś tutaj na forum podobną dziurę i też to była na 100% pleśniawka
 6. 1 point
  Tak, w aptece mają w tabletkach. Szklana buteleczka 3g.
 7. 1 point
  Nie myślałeś o caudopunctatusie? Pływają w toni, powinny się nadać do wyciągniętej w górę dwusetki. Oświetlenie nie powinno być za jasne, a filtr będzie dobry jak każdy inny to tylko tanganika.
 8. 1 point
  Dzierzka666: jestem naprawdę bardzo wdzięczna za rady, z pewnością się zastosuję. Dhuz: odpowiedź wyczerpująca, na bardzo wysokim poziomie. Serdecznie dziękuję, zabiorę się za to wszystko.
 9. 1 point
  Jak często podmieniasz wodę? Na szybko możesz włożyć do filtra żwirek który pochłania amoniak. Masz sporo azotanów w wodzie. Fosfor i potas mierzysz? Podajesz?
 10. 1 point
  Aquael Turbo1000 będzie ekstra dobry filterek ja mam w 112L 500 jako wspomagający kubełek👍
 11. 1 point
  Taka barwa to raczej nie jest polecana do roślin. Samej mocy jest sporo jak na takie szkło.
 12. 1 point
  Witam serdecznie na początek może opowiem jak zaczęła się moja przygoda z akwarystyką. 16 czerwca 2016 roku odziedziczyłem akwarium bodajże 60l od mojej kuzynki która nie ma czasu na opiekę nad akwarium. Zawsze chciałem mieć akwarium i rybki ale jakoś nie zrealizowałem swojego marzenia, do wczoraj szkoda mi się zrobiło tych rybek i po prostu z racji że zawsze chciałem mieć akwarium bez wahania zgodziłem się podjąć te wyzwanie. Akwarium które dostałem wyglądało tak : Pomyślałem sobie i co ja mam teraz zrobić pierwsze kroki jakie podjąłem to oczywiście odławianie rybek. Następnie przeszedłem do gruntownego czyszczenia akwarium , filtru , grzałki pokrywy. Aha dodam iż rybki jakie dostałem to - Chyba dwa mieczyki jeden na pewno drugi nie wiem bo jest bardzo malutki. - Trzy danio tygrysie bodajże ( wujek google ) - I jakieś 13 do 15 sztuk glonojadów ( fachowa nazwa to chyba Gyrinocheilidae, też znalazłem w google). Wszystkie te rybki oddałem do sklepu zoologicznego dla ich bezpieczeństwa. Co zmieniłem w moim odziedziczonym akwarium - Podłoże Sina Aquarienkies schwarz 2-3mm Do tego zastosowałem kulki gliniano torfowe. Roślinność - Micranthemum Monte Carlo - Anubias nana 'Pinto' - Armoracia Aquatica - Żabienica ocelotowata - Echinodorus Ozelot - Blyksa japońska – Blyxa japonica - Kabomba - Cabomba - Wywłócznik - Myriophyllum Ze względu na umiarkowaną roślinność w tym zbiorniku zastosowałem dwa rodzaje oświetlenia 2x15w. - Osram 15W/827 - Hagen Aqua Glo 15W/18000k - Jedną listwę LED 3W/4000k Zmieniłem również filtrację tego zbiornika tymczasowo zastosowałem Fluval U2. Zainstalowałem również bimbrownię do podawania w dzień Co2 w nocy zaś napowietrzam pompką napowietrzającą. Wczoraj postanowiłem zrobić testy wody : NO3-10mg/l NO2-0,25mg/l PH-6,8 GH-8°d KH-6°d Temperatura 24°C Akwarium cały czas dojrzewa
 13. 1 point
  Zaraz usłyszę że piasek niezbędny dla wszystkich tyb. Jeszcze jedna lektura: Sheila Hunt "corydoras care guide" Pewnie też się pani doktor nie zna


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×