Jump to content

Blogs

Our community blogs

 1. Tydzień po kupnie pierwszego malca, jak tylko minęły mrozy (a raczej śniegi) poleciałam do zoologa kupić kolejne COŚ. W końcu obiecałam samcowi kupić dwie samiczki w ramach pocieszenia po stracie. No i kupiłam. Biedactwo skuliło się na dnie woreczka, aż myślałam, że padło w czasie transportu. A to tylko tak się bało. W ramach adaptacji do nowych warunków pewien czas młode (bo niby "na pewno samica", ale ja nie wiem) spędziło czas w woreczku zanurzonym w akwarium. Pierwsza "samica" rzuciła się na woreczek, jak byk po ujrzeniu czerwonej płachty. Agresor rybie nie przeszedł do tej pory, ale senior rodu wziął się za wychowywanie młodych. I tak ryby muszą spać razem z nim. Kiedy "pierwsza" chciała przegonić najmłodszego z miejsca noclegowego, senior zakazał jej tego w dość bolesny sposób. O jedzenie żebrzą obecnie również wszystkie trzy (inaczej tego nie nazwę). Senior w końcu się naje, bo ostatnie lata był na dobrowolnej diecie. Zbrojnikowi chyba się podoba towarzystwo, chociaż w zasadzie wszystkie gurami uciekają przed nim. Ale tylko wtedy, kiedy ten się rusza. W zasadzie zbrojnik nie narusza nonego rewiru guramich. Te zaś czasami za dnia obmacają go swoimi płetwami. 

   

  A tak wyglądał najmłodszy z guramich tuż po zakupie. Nie jestem pewna, czy jest tej samej płci co "pierwsza".  IMG_9654.thumb.JPG.c8b79e9b3aeddadc8a433f2df3a30ec6.JPG

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 652
   views

  No blog entries yet

  • 1
   entry
  • 0
   comments
  • 5394
   views

  Recent Entries

  Miłosz01
  Latest Entry

  chciał bym założyć akwarium o pojemnosci 240 l i zastanawiam się nad obsadą pod uwagę biorę nastepujące gatunki :
  - Gurami mozajkowe i dwubarwne
  - Modrook słoneczny
  - szczupieńczyki Idyjskie
  - piskorki
  - proporczykowiec z kap lopez
  - kirysek karłowaty
  Chciał bym wiedzić któe z tych ryb mogą żyć razem w jednym akwarium i w jak dużych gromadach ale najbardziej zależy mi na gurami i to pod nie chciałbym obsadzić resztę akwarium za propozycje i wypowiedzi natentemat zgóry dziekuje

  • 1
   entry
  • 0
   comments
  • 4189
   views

  Recent Entries

  Adam24
  Latest Entry

  Witam, pod koniec 2016 r. kupiłem nowe akwarium, 375 l.[wymiary standardowe ,grubość szkła 1 cm] ,nie ma wzmocnienia poprzecznego , a w czerwcu tego roku /brawo ja/ zauważyłem, że wzmocnienia wzdłużne są nie tej samej długości /przód 108cm a tył 128cm/ aktualnie akwarium zalane jest do połowy i moczą się w nim korzenie. Proszę o radę czy nie grozi mi jakaś katastrofa po zalaniu akwarium?

 2. blog-0596190001491251192.jpg

  Do napisania niniejszej notki zmotywowały mnie dwie rzeczy: koniec przygody z akwarystyką słodkowodną oraz artykuł z portalu Reef Builders - "Falling in love with the hobby again" (polecam).

   

  W życiu prawie każdego hobbysty przychodzi po pewnym czasie moment gdy zaczyna się rutyna. To co dawało satysfakcję przestaje już tak bardzo cieszyć i staje się w większym stopniu obowiązkiem niż przyjemnością. Zaczyna brakować czasu, bo inne zajęcia stają się ważniejsze w hierarchii priorytetów, a w skrajnych przypadkach po prostu zapada decyzja o sprzedaniu baniaków i rezygnacji.

   

  Tak było u mnie i przez długi czas chodziła za mną myśl by całkiem odpuścić sobie akwarystykę, bo przestałam mieć jakąkolwiek satysfakcję z moich zbiorników. Jednak zamiast wziąć rozwód z hobby postanowiłam spróbować czegoś nowego, nieco bardziej skomplikowanego i trudniejszego, ale jarającego mnie coraz bardziej: akwarystyki morskiej. Zaczęło się od nieplanowanego zakupu małej kostki, która była polem eksperymentów i częstych porażek. :) Nie zraziłam się jednak, wyciągnęłam wnioski i zaczęłam coraz więcej czytać aż zapadła decyzja o postawieniu zbiornika 300L.

   

  Każdego z nas kręci coś innego: jeden dla odmiany pójdzie w biotopy albo spróbuje zająć się hodowlą gatunków ryb których jeszcze nie miał, inny założy holendra, a jeszcze ktoś inny rasowe BW, Tangę lub zrobi wypasione paludarium. ;) Czasem dużym krokiem w dobrą stronę może być nawet postawienie większego akwarium lub chociaż głupia zmiana aranżacji. W każdym razie warto dać hobby jeszcze jedną szansę i próbować nowych rzeczy.

   

  Zmiany bywają dobre i potrzebne.

   

   

  Pozdrawiam czytających.

 3. blogentry-24127-0-14903400-1479506216_thumb.jpg To moje pierwsze akwarium, jakie dostałam od brata. Było troszkę biednie, ponieważ nie było pełnego wyposażenia, klapa była robiona własnoręcznie i do tego oświetlenie też, ale pózniej wpadłam na lepszy pomysł, co też prowadziło do satysfakcji własnej kreatywności.blogentry-24127-0-77448300-1479506387_thumb.jpg Tutaj już zainstalowałam szklaną pokrywę i zwykłą żarówkę energooszczędną, ale pomysłów nie było dość, zwłaszcza, że akwarium nie miało zbyt dobrej filtracji i musiałam je co jakiś czas czyścić osobiście własnymi rękoma.blogentry-24127-0-29555900-1479506571_thumb.jpg Ciąg dalszy trwał, nieubłaganie poprawiałam wszystko na tyle ile mogłam, aby uzyskać rezultat taki jaki siedział w mojej głowie.. oczywiście wtedy było biednie i jedynie co mogłam wykorzystać to swoją wyobraznie.blogentry-24127-0-93275400-1479506692_thumb.jpg Tak leciał czas, a ja wciąż patrzyłam na to co mam i próbowałam osiągać coraz to lepsze wyniki z tym, na co mogłam sobie pozwolić. No i tak w końcu posunęłam się ryzykownie do przodublogentry-24127-0-71809300-1479506829_thumb.jpg Ciągle coś i coś.. i tak męczyłam się z jakością wody i zdrowiem ryb poprawą estetyki akwarium.. nie kończąca się historia.. w końcu doszłam do sednablogentry-24127-0-91356900-1479507228_thumb.jpg Tak leciał czas, teraz wróciłam po 4 miesiącach do Polski i pozwoliłam sobie na lepsze warunki i bez zdania widać rezultaty :Dblogentry-24127-0-81136100-1479507385_thumb.jpg Co mogę dodać możecie dobrze prześledzić tą historię, może da się zauważyć, że większość roślinek jak i moich kochanych mieczyków możecie ujrzeć na każdym zdjęciu. Może nie są one wyrazne, ale można jednak obejrzeć jak dorastały. Piszcie, co myślicie o tym. I może jak wyglądała wasza historia od początków akwarium?

  • 1
   entry
  • 3
   comments
  • 11355
   views

  Recent Entries

  Witam serdecznie na początek może opowiem jak zaczęła się moja przygoda z akwarystyką. 16 czerwca 2016 roku odziedziczyłem akwarium bodajże 60l od mojej kuzynki która nie ma czasu na opiekę nad akwarium. Zawsze chciałem mieć akwarium i rybki ale jakoś nie zrealizowałem swojego marzenia, do wczoraj szkoda mi się zrobiło tych rybek i po prostu z racji że zawsze chciałem mieć akwarium bez wahania zgodziłem się podjąć te wyzwanie. Akwarium które dostałem wyglądało tak :

  blogentry-24113-0-47427800-1467569472_thumb.jpg


  Pomyślałem sobie i co ja mam teraz zrobić pierwsze kroki jakie podjąłem to oczywiście odławianie rybek.


  Następnie przeszedłem do gruntownego czyszczenia akwarium , filtru , grzałki pokrywy.


  Aha dodam iż rybki jakie dostałem to


  - Chyba dwa mieczyki jeden na pewno drugi nie wiem bo jest bardzo malutki.
  - Trzy danio tygrysie bodajże ( wujek google )
  - I jakieś 13 do 15 sztuk glonojadów ( fachowa nazwa to chyba Gyrinocheilidae, też znalazłem w google).


  Wszystkie te rybki oddałem do sklepu zoologicznego dla ich bezpieczeństwa.


  Co zmieniłem w moim odziedziczonym akwarium


  - Podłoże Sina Aquarienkies schwarz 2-3mm


  Do tego zastosowałem kulki gliniano torfowe.


  Roślinność
  - Micranthemum Monte Carlo


  - Anubias nana 'Pinto'


  - Armoracia Aquatica


  - Żabienica ocelotowata - Echinodorus Ozelot


  - Blyksa japońska – Blyxa japonica


  - Kabomba - Cabomba


  - Wywłócznik - Myriophyllum


  Ze względu na umiarkowaną roślinność w tym zbiorniku zastosowałem dwa rodzaje oświetlenia 2x15w.


  - Osram 15W/827


  - Hagen Aqua Glo 15W/18000k


  - Jedną listwę LED 3W/4000k


  Zmieniłem również filtrację tego zbiornika tymczasowo zastosowałem Fluval U2.


  Zainstalowałem również bimbrownię do podawania w dzień Co2 w nocy zaś napowietrzam pompką napowietrzającą.


  Wczoraj postanowiłem zrobić testy wody :


  NO3-10mg/l
  NO2-0,25mg/l
  PH-6,8
  GH-8°d
  KH-6°d
  Temperatura 24°C


  Akwarium cały czas dojrzewa

  :cool:

  • 1
   entry
  • 2
   comments
  • 8797
   views

  Recent Entries

  Bartosz Kowalski
  Latest Entry

  Mam duże akwarium i mam w nim około 86 ryb Pyszczak mi się okocił i 38 ryb mam na +

   

   

   

   

   

   

   

  pod dołem jest ta ryba która mi się okociła.

  • 1
   entry
  • 2
   comments
  • 10280
   views

  Recent Entries

  Witam wszystkich,

  Wraz ze zmianą mieszkania na większe pojawił się pomysł powiększenia baniaka. Jako że od 2 lat posiadam zbiornik zaledwie 30l, pomyślałem o małym blogu, w którym to na bieżąco będę mógł się dowiedzieć co robię źle i jakie mam możliwości. Czasu mamy sporo więc wszystko będzie można na spokojnie przemyśleć. Od raz wspomnę że czytałem naprawdę dużo, ale ile osób, tyle opinii i ciężko o jednoznaczne wnioski.

   

  No więc zaczynając od początku – lokalizacja. Baniak będzie stał przy najdłuższej ścianie w bardzo dobrze oświetlonym salonie (słońce wpada do okien mniej więcej 9-15) – z doświadczenia z obecnym zbiornikiem wiem (pokój jest ustawiony do światła pod bardzo podobnym kątem) że temperatura wody latem (oczywiście bez grzałki) w skrajne upały dochodzi do 28-30 stopni , pomimo opuszczonej rolety w oknach. Z tym niestety nie da się (zakładam) za wiele zrobić. Średnia to 25-26 stopni.

   

  Wymiary akwarium

  W grę wchodzą maksymalnie : 100 lub 120X40X50 (D x S x W), co daje nam 200 lub 240l brutto. Teoretycznie mógłbym mieć również 50cm szerokości . Pytanie podstawowe, co oprócz litrażu i zwiększonej powierzchni obsady roślin mogę na tym zyskać? Czy przybliżenie wymiaru do dwóch złączonych sześcianów (podobno jest to proporcja idealna) będzie miało znaczący wpływ? Idąc dalej, mam zamiar zamówić jeden z zestawów na allegro (cena to ok 500zł). Fakt – pokrywa nie uderza ani wyglądem ani funkcjonalnością, lecz cena urzeka.

  Oświetlenie .

  W zestawach w 99% to 2x30W T8. Aby przynajmniej przybliżyć się do 0,5W/l, dokupiłbym 1 lub 2 T5 39w.

   

  Filtracja.

  Zapewne użyję mechanika z zestawu – ok 1000l/h + zewnętrzny. Faworytem jest jak na razie JBL CP e1501 (podobno świetny stosunek ceny do jakości) – pytanie czy taki zestaw podoła? A może w podobnej cenie mogę mieć coś lepszego? Słyszałem sporo dobrego o chińczykach jak np. HW – 304B. Czy potrzebuje jeszcze dodatkowo prefiltra jak np HW-603A?

   

  Co do głównego pomysłu na zagospodarowanie zbiornika, nie muszę trzymać się jednego biotopu, chociaż względnie dopasowany do parametrów wody biotop a przynajmniej region, na pewno ułatwiłby jego utrzymanie.

   

  Parametry mojej kranówki:

  Z pasków:

  No2 – 0

  14<GH<21

  KH – 15

  PH – 7,6 -7,8

   

  Testy kropelkowe:

  No3 – 1

  PO4 - 0

   

  Na pewno chciałbym akwarium towarzyskie i ‘ruchliwe’, w miarę zrównoważone między roślinami i rybami. Bardzo podobają mi się gurami, w szczególności czekoladowe i samuraj. ale musiałbym mocno walczyć ze swoją lekko zasadową i dosyć twardą wodą. Odpadają na pewno skalary.

  Bardzo proszę o ewentualne propozycje obsad. Mieszkam w Olsztynie więc zakładam że dostępność rybek jest całkiem spora. Pragnę jednak zaznaczyć że wciąż uważam się za dosyć początkującego akwarystę, więc drogie, bardzo wymagające ryby i rośliny, możemy sobie póki co odpuścić.

   

  Będę wdzięczny za wyrozumiałości oraz odpowiedzi na podkreślone kwestie i uwagi co do całości.

  • 1
   entry
  • 4
   comments
  • 10544
   views

  Recent Entries

  Misiek03
  Latest Entry

  Jak to jest że niektórym w akwarium układa się od początku a mi ... Od założenia chyba 3 inwazje glonów i cztery ślimaków ślimaki się skończyły bo są odpowiednie ryby ale glony... albo może też się zepsuć grzałka a może jakać epidemia na przykład rybiej ospy ? Czemu nie ? Przecież to moje akwarium Też tak mieliście ? macie ?

  Pozdro ;-)

  • 1
   entry
  • 3
   comments
  • 13117
   views

  Recent Entries

  nyga
  Latest Entry

  blog-0947594001424979869.jpg

  Dzisiaj przyjechało do mnie akwarium, używane - po znajomości. Miało być 140l, wyszło w praniu co innego

  ;)

  Baniaczek ma jeszcze nalepkę sklepową 160l. Dość zaniedbany, zagloniony, zakamieniony. Kilka godzin później w miarę stał się przejrzysty. Jeszcze tylko 20kg żwiru, parę roślinek, kilka rundek spacerkiem z wiaderkiem i odpoczywa. Ja też!

 4. hanuer
  Latest Entry

  Nie wiem od czego zacząć. Może najpierw osada:

  3x Skalar

  1+2 Pielęgniczka agassizii

  1+1 Pielęgniczka Kakadu

  12 Kirysek panda

  20 Neon czerwony

  7 Otosek

  xxx Helenka

   

  Tak więc wszystkiego w zasadzie przybyło. Prócz skalarów i gupików. Tych drugich pozbyłm się całkowicie.

   

  Rośliny praktycznie wogóle nie rosły więc zamontowałem jeszcze jedną świetlówkę 30W. Całość to teraz 105W. Dopiero jakieś 3 tygodnie świeci ale wydaje i się że jest lepiej. Z roślin zostały tylko Hydrocotyle tripartita sp. Japan i Hygrophila polysperma. Reszta padła a mchy wyrzuciłem.

   

  Wszystkie prefiltry wyrzucilem. Działa tylko HW-303 (apropo złych opini na temat tego filtra - po ponad roku użutkowania jestem bardzo zadowolony) i mały filterek wewnętrzny który w zasadzie nic nie daje ale jest. Zamierzam go wymienic na Eheim pick-up 2012. Jednak będzie wewnętrzny, mimo wszelkich moich oporów, :P

  • 1
   entry
  • 3
   comments
  • 25297
   views

  Recent Entries

  kondzio27
  Latest Entry

  Może mi ktoś powiedzieć o której i gdzie odbywa się giełda akwarystyczna we wrocławiu? Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

 5. Sprawa ze startem się nieco przedłużyła ale w końcu udało się.

  Wystartowałem w ubiegły weekend tj. 2.02.2014.

  Mała fotorelacja.

  blogentry-18840-0-28586700-1392069039_thumb.jpgblogentry-18840-0-16915700-1392069059_thumb.jpgblogentry-18840-0-61081200-1392069085_thumb.jpgblogentry-18840-0-53310100-1392069137_thumb.jpg

  • 1
   entry
  • 3
   comments
  • 15846
   views

  Recent Entries

  Lukasz11
  Latest Entry

  Witajcie mam taki problem gdyż jestem początkującym amatorem w tej dziedzinie i włączyłem oświetlenie o 7:00 i wyłączyłem o 21:00 ( dobrze to robie? ) o dziwo temperatura sięgła prawie 30 stopni co się stało może za długo oświetlałem albo nie w tej porze dnia lub moja żarówka jest do kitu (zwykła żarówka 25W) A moje akwarium jest 30L-owe.Mam jeszcze żąrówkę energooszczędną 11W pasowałą bydo akwarium 30L i nie wytwarzała takiej temperatiury a akwarium?Dzięki za pomoc...........A teraz drugi problem mam nowiutki filtr wewnętrzny i strasznie głośno chodzi a jest całkiem nowiutki ( głośno znaczy że słuchać z odległości około 2-3 m) Dzięki za pomoc.

   

  Aha czy żąrówka energooszczędna może być w akwarium?

 6. laserx

  • 1
   entry
  • 8
   comments
  • 17452
   views

  Recent Entries

  Po wielu próbach zrobiłem własny odmulacz z odzyskiem wody i chce podzielić się jego konstrukcją . Jako zbiornika na brudy użyłem zwykłego słoika po ogórkach około 0,5 L , jego nakrętkę trzeba było zmodyfikować gdyż cienka blacha poddawała by się deformacji . Na rynku daremnie szukać pojemnika szczelnego , przeźroczystego , taniego .

  Materiały :

  1. słoik ~0,5L lub więcej (sklep spożywczy )
  2. wąż do benzyny i oleju fi 8/1,5mm ( sklep motoryzacyjny )
  3. 2 kątowniki do węża fi 10 wew , lepsza szczelność ( sklep motoryzacyjny )
  4. pompka zewnętrzna do wody AQNAEL MK-650 ( sklep zoologiczny )
  5. gąbka do filtra ( sklep zoologiczny )
  6. kawałek płyty pleksi grubości 2~3mm , na uchwyt ( zawieszkę ) pompy
  7. rurka z pleksi fi 14~20mm długość według potrzeby tzn. ponad wysokość akwarium (sklep zoologiczny dla wędkarzy lub jakieś opakowanie np. Po wielkim wiertle :) )
  8. pojemnik na filtr , gąbkę , np. plastikowa buteleczka ( wkład do świecznika )

  Potrzebne będą jeszcze elementy ( łączniki ) wykonane na tokarce zrobione np. z Boracetalu jakiś prętów plastikowych . Nie będę się szczegółowo rozpisywał , chodzi o ideę .

   

  Działa idealnie

   

   

  60L

  Tetratec 700

  buczek

  LED R/G/B/W 80szt.

  3 Danio

  7 Gupików

  4 Mieczyki

  3 Zbrojniki

 7. Dzisiaj wybrałem się do zoologa po rośliny mn.:żabienice ocelota,moczarke kanadyjską i gałęzatke.Akwarium zalane, podłoże jest,korzeń jest może jutro wstawie fotki.

 8. blog-0406804001377450159.jpgDzisiejszy dzień był pełen prób i błędów. Postanowiłem uruchomić akwarium i tak też uczyniłem, lecz to ciągle nie jest to co chciałem uzyskać. Podłoże zmieniałem już 2 razy, a ciągle mi się nie do końca podoba. Najpierw był mieszany jasny żwirek, potem sam czarny bazalt i w końcu narodziło się to co możecie teraz zobaczyć. Mieszanka jasnego żwirku z bazaltem oraz piaskowa plaża. Jutro spróbuję jeszcze raz (mam nadzieję że ostatni) z podłożem z czystego piachu. Kamienie i kawałek drewienka które aktualnie znajdują się w zbiorniku pozostawię tak jak są. Niby to tylko pare kamyczków, ale ustawiałem je dobre 10 minut :)

   

  Fauna: brak

   

  Flora: (znikome ilości)

  - eleocharis parvula

  - hygrophila corymbosa

  • 1
   entry
  • 4
   comments
  • 23113
   views

  Recent Entries

  adminnew
  Latest Entry

  blog-0865718001368560780.jpgTestowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym. Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.Testowy wpis na blogu testowym.

   

   

   

   

   

  argus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPGargus.JPG

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 4587
   views

  No blog entries yet

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 440
   views

  No blog entries yet

  • 2
   entries
  • 0
   comments
  • 4182
   views

  No blog entries yet

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 2736
   views

  No blog entries yet

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 13136
   views

  No blog entries yet

  • 1
   entry
  • 0
   comments
  • 2596
   views

  No blog entries yet

×