Skocz do zawartości

APTECZKA


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sklepach zoologicznych preparatów leczniczych "do wyboru i koloru". Pozwolę sobie jednak opisać zawartość domowej apteczki na podstawie jednej z książek o chorobach ryb akwariowych.

Podstawowe środki chemiczne, które powinny się znaleźć w naszej apteczce akwarystycznej, to przede wszystkim:

- akryflawina - np. AKRYFLAWINA Tropical - podstawowy preparat akwarystyczny do dezynfekcji wody i zwalczania zakażeń - choroby: pleśniawka, pleśnienie ikry, fleksibakterioza, martwica płetw

 

- FMC - np. Tropical, Zoolek - silnie działający preparat odkażający, przeciw pierwotniakom, bakteriom i grzybom - choroby: ospa rybia, oodinoza (choroba welwetowa), pleśniawka

 

- chloramina - np. CHLORAMINA Tropical - dezynfekcyjny preparat bakterio- i pierwotniakobójczy

 

- błękit metylenowy - np. Tropical, Zoolek - choroby: ospa rybia

 

- nadmanganian potasu - dostępny w formie proszku i tabletek - środek odkażający - choroby: pleśniawka, ospa rybia

 

Zapewne w każdym domu znajdzie się kilka gramów soli; powinna być niejodowana. Sól ma silne działanie bakterio i grzybobójcze, i nie ma odrobiny przesady w stwierdzeniu, że kilka gramów soli może uratować nasze ryby! Należy jednak mieć na uwadze ryby pochodzące z kwaśnych i miękkich wód - mogą być wrażliwe na ten minerał.

 

- sól kuchenna niejodowana - choroby: ospa rybia, pleśniawka, choroba welwetowa (oodinoza), trichodinoza (inwazja pasożytów powodująca białoniebieskawe, śluzowate naloty), ichtiobodoza (objawy, to delikatne zmętnienie skóry), chilodoneloza (białoniebieskawy nalot wywoływany przez rzęski)

 

Kolejnym wspomagającym "lekiem" na niektóre schorzenia jest...

- wysoka temperatura - stosuje się ogrzanie wody do temperatury 32-33*C - choroby: ospa rybia, choroba welwetowa (oodinoza), ichtiobodoza, spironukleoza, BLOAT (rozdęcie)

- nieznaczne podniesienie temperatury - stosuje się podniesienie temp. o 3-4*C - choroby: martwica płetw, przekarmienie ryb, przeziębienie błędnika, BLOAT (rozdęcie)

 

Są oczywiście takie choroby, które wymagają "potraktowania" ich specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami, ale posiadanie tych wymienionych powyżej pozwoli na szybkie zareagowanie, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy.

 

Niestety choroba nie wybiera dnia ani godziny, ryby zapadają na nią w najmniej odpowiednim momencie, np. w święta, dni wolne od pracy - wówczas trudno jest kupić odpowiedni lek.

Często też zdarza się, że albo pozostały nam zbyt małe ilości środków chemicznych do przeprowadzenia kuracji, albo po prostu ich nie posiadamy. W pierwszym wypadku możemy kuracji dokonać w mniejszej ilości wody, dostosowując litraż do odpowiedniej dawki leku, natomiast w drugim - pozostają nam szeroko dostępne środki, które odnajdziemy np. w kuchni lub w domowej apteczce. Należy jednak pamiętać, aby w miarę szybko zastąpić je odpowiednimi lekami dostępnymi w sklepach akwarystycznych.

 

 

 

ahaed: temat został podklejony.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maziama, dziękuję Ci za takie profesjonalne podejście do sprawy. Mam jeszcze nadzieję że ten temat nie zniknie w lawinie innych tematów.

 

 

- FMC - np. Tropical, Zoolek - silnie działający preparat odkażający, przeciw pierwotniakom, bakteriom i grzybom - choroby: ospa rybia, oodinoza (choroba welwetowa), pleśniawka

 

 

 

Akurat z tego środka, to osobiście, jestem niezadowolony. Stosuję go od tygodnia, i nie ma poprawy, a wręcz przeciwnie. Padła mi jakaś połowa obsad. Może jestem odosobnionym przypadkiem (mam nadzieję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akryflawiny już nie sprzedają, jest zastąpiona lekiem o nazwie Healthosan. Stało się tak bo weszły nowe łunijne przepisy o antybiotykach, a akryflawina się do takich zaliczała, teraz trzeba do weterynarza z rybkami żeby dostać niektóre leki. Podobnie jest z baktopurem itd... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dodałbym jeszcze do apteczki (mam nadzieję, że nie łamię żadnego pkt. regulaminu - chodzi o krypto reklamę) preparat z Sery o nazwie Ectopur. Nie jest to bezpośredni lek, ale wspomaga w leczeniu niektórych pasożytów zewnętrznych poprzez uwalnianie aktywnego tlenu. Składa się z nadboranu sodu ( w zetknięciu z wodą tworzy nadtlenek wodoru - wodę utlenioną, w przemyśle spożywczym stosowany m.in. do usunięcia E.Coli), boran sodu (stosowany w lecznictwie m.in. na zakażenia drożdżycą) oraz chlorek sodu inaczej sól kuchenna (zastosowanie-wiadome).

Oprócz tego można podać go profilaktycznie przy wprowadzeniu nowego nabytku w celu zmniejszenia stresu. Czasami zdarza się, że trzeba "szybko" natlenić wodę. Podanie Ectopuru (lub zbliżonego składem preparatu) doraźnie może pomóc. Zawarty tlen w preparacie uwalnia się dwustopniowo - w pierwszej kolejności jest gwałtowne uwolnienie aktywnego tlenu z rozpadu nadboranu sodu ( wspomaganie aktywnym tlenem w leczeniu pasożytów i grzybiczych zakażeń), następnie tlen jest uwalniany bardzo wolno kilka godzin później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...