Skocz do zawartości

Ortografia i gramatyka - zasady


mei
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wiem, ja wiem!! Przy rejestracji na forum, każdy musi zdać test z języka polskiego, no chyba, że ktoś zdawał maturę, to może wysłać kopię świadectwa do ahaeda, ale wyniki poniżej 75% nie będą brane pod uwagę.

Ja miałam z podstawy 56% a z rozszerzenia dokładnie 30% :P i co teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Szczerze mówiąc drażni mnie trochę podejście użytkowników z zagranicy, którzy twierdzą, że nie mają polskiej klawiatury i będą pisać jak leci.

 

Przypominam, że to nie jest problem aby zainstalować opcję polskiej klawiatury i zmieniać ją ALT+SHIFT.

 

Sam mieszkam w Danii i jakoś daję radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto to mówi...lub raczej powinienem napisać "mowi".

Powinienes napisac raczej "pisze". Nigdy nie mailem problemow z czytaniem zdan ktore nie zawieraly polskich znakow i nikt nigdy wczesniej nie zwrocil mi uwagi - w jezyku potocznym nie uzywam polskich znakow od ok 6-7 lat co nie zmienia faktu ze znam zasady pisowni polskiej i kiedy naprawde trzeba to uzywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...nie masz problemów?

 

Napisz do dziewczyny:

Zrób mi tę łaskę i przyjdź na imprezę.

Tylko bez polskich liter. :P

 

Obecnie prawie każde, szanujące się forum, wymaga pisania po polsku.

Bez polskich znaków, owszem, rozumiemy co piszesz, ale nie wygląda to najlepiej. Czyta się to jak dyktando napisane przez dyslektyka. Czegoś brakuje. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...nie masz problemów?

 

Napisz do dziewczyny:

Zrób mi tę łaskę i przyjdź na imprezę.

Piszesz tak do swojej dziewczyny nawet z polskimi znakami?

 

Obecnie prawie każde, szanujące się forum, wymaga pisania po polsku.Bez polskich znaków, owszem, rozumiemy co piszesz, ale nie wygląda to najlepiej. Czyta się to jak dyktando napisane przez dyslektyka. Czegoś brakuje. :P

Nie jestem pewien, ale jezeli mamy sie spierac o zasady pisowni polskiej to te 3 przecinki mi nie pasuja - przeczytaj sobie to na glos...

 

Wiem, ze wikipedia nie jest najlepszym zrodlem wiedzy, ale mozna skorzystac http://pl.wikipedia.org/wiki/,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż jak to mówią mądrzy ludzie, atak jest najlepszą formą obrony.

Czytasz książki? Otwórz pierwszą lepszą. Zobacz na umiejscowienie znaków interpunkcyjnych, w tym przecinków. Trochę inne bywa, zależnie od sytuacji? No widzisz, a błędów ortograficznych autorzy w książkach nie robią. Zamiast skupiać się na przecinkach, skup się na sensie zdania.

 

Tak zupełnie btw. ja polecam regulamin, a dokładnie punkt o czerwonej czcionce. Radzę patrzeć na takie rzeczy, kolejne ostrzeżenie to w tym wypadku przymusowe wakacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie mailem problemow z czytaniem zdan ktore nie zawieraly polskich znakow i nikt nigdy wczesniej nie zwrocil mi uwagi - w jezyku potocznym nie uzywam polskich znakow od ok 6-7 lat co nie zmienia faktu ze znam zasady pisowni polskiej i kiedy naprawdę trzeba to uzywam.

Z pisaniem to bywa różnie...

 

To wiedz, że tu naprawde trzeba i pisz poprawie skoro możesz (jak sam napisałeś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale Cie nie atakuje...robisz z igly widly, bo chcesz pokazac jak to bardzo dbasz o pisownie, a sam robisz byki. Ja Ci mowie o zasadach pisowni polskiej, a Ty mi o ksiazkach.

 

"Stoi znak z ograniczeniem do 70, a Ty mi mowisz - ZOBACZ JAK LUDZIE JEZDZA WSZYSCY PO 85 i przy tym nie powoduja wypadkow".

 

Popraw literowki, bo to sa przeciez powazne bledy ortograficzne i po raz 10 powtarzam Ci ze "NIE TRZEBA".

 

Co do wakacji - jestem tutaj krotko i zauwazylem ze na forum akwarystycznym latwiej otrzymac odpowiedz dotyczaca pisowni niz akwariu, ryb, wiec jak na razie nic mnie tu nie trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego literówka, co innego celowe "olewactwo".

6. Pisownia:

6.3. Nie piszemy postów z wciśniętym klawiszem „caps lock”. Duże litery świadczą o krzyku, co nie jest tolerowane.

Widzisz znowu sie czepiasz bzdur. Nie wiem czy to taki wiek, czy wyniosles to z domu, ale kolejny raz sie czepiasz nie majac racjii. Nie potrafisz czytac ze zrozumeniem zdan ktore zawieraja polskie znaki. Uzylem duzych liter w czesci posta w celu ekspresji emocji.

Za prywatne aluzje i dwukrotne łamanie punktów regulaminu dotyczącego pisowni, czwarte ostrzeżenie, a więc odpoczynek. Trochę czasu na dodanie "polski programisty" do palety języków. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Powiem tak, przeginacie troche. Ortografia ortografia lecz nie bede instalowal polskich znakow tylko poto aby sie wypowiadac na waszym forum i pozatym pewnie bym sie zapominal naciskac tego porypanego alt, siedze na innych forach polsko jezycznych i nikt nie robi problemu. Siedze w stanach troche lat i zabardzo nie pisze sie tutaj po Polsku, wiec sorry, chodze nago !!

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, przeginacie troche. Ortografia ortografia lecz nie bede instalowal polskich znakow tylko poto aby sie wypowiadac na waszym forum i pozatym pewnie bym sie zapominal naciskac tego porypanego alt, siedze na innych forach polsko jezycznych i nikt nie robi problemu. Siedze w stanach troche lat i zabardzo nie pisze sie tutaj po Polsku, wiec sorry, chodze nago !!

Dołączona grafika

 

W takim razie sajonara ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Dokładnie!

 

Za czasów bardziej surowych modów było o wiele mniej ludzi, którzy pisali bez znajomości podstaw interpunkcji i ortografii.

 

Teraz czasem gdy czytam niektóre posty, to nie dziwi mnie to, dlaczego Polska jest uważana za poje**** kraj mimo tego, że wielu polaków opatentowało wiele rzeczy, o których nawet nie śniliście. O Waleczności za wolność nie wspomne...

 

Dla mnie każdy POLAK powinien znać podstawy. Tutaj jest forum akwarystyczne, a nie historyczne; nie każdy potrafi zidentyfikować tutaj jakiego rodzaju są to hieroglify i co przedstawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak zgadzam sie z toba lecz ja dostalem dwa upomnienia za to ze nie zaczynalem zdania z duzej litery i nie stawialem kropek na koncu. to jest troche chore. jak ktos pisze bez ladu i skladu rozumiem ale come on !!

O ile się dobrze orientuję w angielskim również zdania zaczyna się z dużej litery i kończy kropką więc nie strugaj takiego ''hamerykanina''.

 

Skoro rozumiesz to wszystko ok, bo właśnie tak piszesz.

 

Jesteś na polskim forum to pisz poprawnie! Jak się nie podoba to jest mnóstwo angielskojęzycznych, gdzie nie trzeba nadużywać ''Alt'a''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam od siebie, że niebawem regulamin forum będzie ostrzejszy pod tym względem, szczególnie wobec osób które wykręcają się brakiem polskich liter bo mieszkają za granicą.

Przypominam że nie ma czegoś takiego jak brak polskich znaków w komputerze, to kwestia lenistwa że ich nie włączysz/używasz. Siedzisz na innych forach, a tu się nie podoba? Nie loguj się. Tutaj piszemy poprawnie.

no tak zgadzam sie z toba lecz ja dostalem dwa upomnienia za to ze nie zaczynalem zdania z duzej litery i nie stawialem kropek na koncu. to jest troche chore. jak ktos pisze bez ladu i skladu rozumiem ale come on !!

I zaraz dostaniesz trzecie. A wiesz za co? Nie za nie napisanie dwa razy dużej litery, ale za to że masz głęboko gdzieś polecenia moderacji i za robienie tych samych błędów nawet podczas narzekania na warny które dostałeś za to samo.

 

Ostatni raz: tutaj piszemy poprawnie. Nie pasuje = nie pisz wcale. Krótka piłka. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy macie po trosze rację,ale jak widać poprawna pisownia jest tutaj problemem.

Tylko czy karanie w czymś pomoże?

Nie sądzę,jak widać problem trwa długo,długo.A warnów/banów ile za to poleciało 1000,więcej,co to zmieniło?

W mądrych krajach znajduje się rozwiązanie,i nie bądźcie w szoku to działa.O lenistwo też łatwo kogoś posądzać ale też nikomu nie chce się założyć pomocnego tematu/ lub nie da się by ten problem rozwiązać,tylko kto to powinien zrobić,ciekawe.

Atreyu co sądzisz o takim temacie który pomagał by w znalezieniu języka polskiego w komputerze,nawet w formie graficznej jak trzeba może coś wymyślisz.Myślę o temacie podobnym do tego: fotografowanie-akwarium-oraz-obrobka-zdjec-t10176.html?hilit=fotografowanie%20i%20obr%C3%B3bka%20zdj%C4%99%C4%87. Myślę że to załatwiło by sprawę.

Ja nie założę bo mi aż tak bardzo nie przeszkadza pisownia ważne by choć było wiadomo o co chodzi i dokładne opisanie akwarium/problemu.

Gdyby owy temat powstał i gość niepiszący regulaminowo po jego zapoznaniu nadal by pisał nie tak,to już nic go nie tłumaczy i sam bym mu won powiedział;

Taka propozycja.Da się taki temat założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu co sądzisz o takim temacie który pomagał by w znalezieniu języka polskiego w komputerze,nawet w formie graficznej jak trzeba może coś wymyślisz.Myślę o temacie podobnym do tego: fotografowanie-akwarium-oraz-obrobka-zdjec-t10176.html?hilit=fotografowanie%20i%20obr%C3%B3bka%20zdj%C4%99%C4%87. Myślę że to załatwiło by sprawę.

Ja nie założę bo mi nie przeszkadza pisownia ważne by choć było wiadomo o co chodzi.

Gdyby owy temat powstał i gość niepiszący regulaminowo po jego zapoznaniu nadal by pisał nie tak,to już nic go nie tłumaczy i sam bym mu won powiedział;

Taka propozycja.Da się taki temat założyć?

Wprawdzie nie jestem Atreyu ;) ,ale pomysł moim zdaniem godny uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno miał być taki temat, zrobiłem nawet wszystkie screeny "step by step". Nakreśliłem co i jak w planie. Trochę mi to zabrało czasu, bo miało to być dobrze zrobione...po czym padł mi dysk i straciłem ochotę na robienie tego samego jeszcze raz. Może kiedyś się zmotywuje, chyba że zrobi to ktoś wcześniej i będzie to w miarę ok, kliknięcie po kliknięciu żeby każdy "debil" zrozumiał.

 

Temat tematem, zasady pozostają takie same. Nie ma taryfy ulgowej. Zwykle to kwestia lenistwa. Jak ktoś chce mieć polskie znaki, to wystarczy 30s w Google. Szczytem szczytów jest ich wybiórcze stosowanie, albo unikanie np. dużych liter [przypadek kolegi wyżej].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...