Skocz do zawartości

czarne plamy na tetrach - co to jest?


luna1976
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

moje tetry kolumbijskie (3 sztuki z 10) mają bardzo dziwne objawy chorobowe, coś takiego widziałam tylko u ryb złowionych w jeziorze.

Na ciele mają rozsiane czarne plamy, a jedna z nich ma dodatkowo jakby narośl na pyszczku.

Ryby są aktywne, przyjmują pokarm, rosną. Mam je od miesiąca, przebarwienia pokazały się ok tygodnia temu.

 

Akwarium ma pojemność 240 litrów, nie stosuje nawozów, rośliny to nużańce i anubiasy, podłoże piach. Podmiany raz w tygodniu 25%, PH 7, GH - 15, KH - 6, NO3 - 20.

 

Obsada - 4 sewerum (ok 10cm), 2 skalary (ok 7cm), 10 tetr kolumbijskich, 5 miedzików obrzeżonych , 3 kiryśniki, ampularie.

 

w załączeniu fotki chorych ryb

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

co to może być? Jak to leczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo stron przejrzałam szukając chorób objawiających się takimi czarnymi plamami i to jedyne co znalazłam... Postaram się streścić tylko to, co konkretnie dotyczy tych objawów (poniżej podaję również źródła z których zaczerpnęłam informacje) bo naprawdę dużo tam jest do czytania (oczywiście warto przejrzeć cały materiał) Nie mam 100% pewności, czy to na pewno ta choroba ale może ci to pomoże...

 

"Choroba zwana czerniaczką- nazwa pochodzi od charakterystycznych objawów u zarażonych ryb. Do nich należą czarne plamy na skórze i płetwach. Barwnik czarny odkłada się dookoła cysty (torebek łącznotkankowych) z metacerkarią. Plamy mogą być wypukłe lub płaskie (zależnie od stopnia otorbienia). U ryb metacerkarie lokalizują się na płetwach w skórze i mięśniach. Pierwszym żywicielem pośrednim są w większości ślimaki wodne, a ryby są drugim żywicielem pośrednim. (...) Przy znacznej inwazji ryby są ociężałe w ruchach, a w skrajnych przypadkach trącą zdolność poruszania się. Są wtedy biernie unoszone z wodą. Chore ryby czasem mogą źle żerować, chudną i zdarza się, że giną. (...) Metacerkarie mogą po pewnym czasie obumierać, ryby powracają do zdrowia, ale nawet i wtedy na powierzchni ich ciała pozostają ciemne plamy (...)

Cysty z metacerkariami w skórze są nie do zwalczenia, z czasem same obumierają, a jedynym sposobem unikania zarażenia jest eliminowanie z akwariów ślimaków, które je przenoszą i są niezbędne w cyklu życiowym przywr.

Podobne zmiany na skórze i objawy –czarne plamy, mogą powodować nowotwory wywodzące się z komórek barwnikowych u ryb. Powstają z melanomakrofagów. Zagadnienie dotyczy zwłaszcza nowotworów komórek barwnikowych, zawierających czarny barwnik - melaninę, tzw. czerniaków (melanoma). Obejmują one gałki oczne, skórę i mięśnie. Zmiany nowotworowe nie występują często, obejmują większe obszary zaczernienia."

 

"Choroby wywoływane przez metacerkarie pasożytujące w różnych narządach:

Metacerkarie po opuszczeniu ślimaka wnikają do ryby i otarbiają się w narządach wewnętrznych (serce, nerki, pęcherz pławny, otrzewna, mięśnie, jelito, skrzela, oczy), pod skórą (reakcją organizmu jest odkładanie się wokół otorbionych larw melaniny, która daje powstającym plamom kolor czarny – czerniaczka), na płetwach, pod pokrywami skrzelowymi,.

Tak różnorodne miejsce usadowienia się metacerkarii różnych gatunków przywr daje bardzo zróżnicowany obraz objawów. Są to osowiałość, skrzywienie kręgosłupa, słaby apetyt, wychudzenie, obrzęk skóry, nadmierne wydzielanie śluzu, owrzodzenia skóry, wynaczynienia, przekrwienia, objawy nerwowe, martwica płetw i skóry, zmiany w narządach wewnętrznych, śnięcia, Natężenie objawów wynika głównie z intensywności inwazji. (...)

W leczeniu należy uwzględnić charakter objawów i leczyć ryby podobnie, jak przy innych chorobach pasożytniczych wywołanych przez płazińce. Wybierać należy preparaty działające od wewnątrz (pokarm) i/lub z zewnątrz ciała ryby (kąpiele)"

 

W tym linku http://www.pawiookie.pl/index.php?optio ... &Itemid=12 podano środki lecznicze, które można zastosować, między innymi FMC lub sól kuchenną (nie jodowaną)

 

Źródła...

http://www.pawiookie.pl/choroby/przywry-wewnetrzne.html

http://www.forum.tropheus.com.pl/index. ... 637&page=1

 

Reasumując... Warto sprawdzić, czy ryby mają jeszcze jakieś objawy oprócz tych plam. Zwróć u wagę czy faktycznie nie masz plagi ślimaków, które akurat przy tej chorobie aż nazbyt "pomagają" i trzeba by się ich pozbyć. No i ewentualnie rozpocząć leczenie... Przy czym jeśli jest to jednak nowotwór (czerniak) leczenie może się okazać nie skuteczne, ale nie jest to zaraźliwe, w przeciwieństwie do czerniaczki, która może się pojawić również u pozostałych ryb.

 

Tyle ja znalazłam, ale może ktoś ma inne pomysły co do diagnozy... Pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za ogrom materiałów.

Myślę że to może być to. W akwarium nie mam żadnych ślimaków za wyjątkiem 5 ampularii i niewielkiej ilości świderków.

Czyli powinnam pozbyć się ampułek, ze świderkami trudniej bo w podłożu siedzą. chore tetry mogę wrzucić do izolatki i przeleczyć np solą niejodowaną. Reszta ryb nie ma żadnych objawów więc w ogólnym nie chcę szaleć.

Chore ryby mają apetyt,szybko rosną i są całkiem żywe ale u jednej znalazłam jakąś narośl, jedna tetra jest pokrzywiona - ale taka była i nie ma plam.

Jak sądzisz czy usunięcie tylko ampularii i izolacja chorych wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu mam dylemat, co ci doradzić... Teoretycznie każdy ślimak teraz może być "współwinowajcą" tej dolegliwości i trzeba by było dać leki do ogólnego, żeby choróbska się pozbyć i ze ślimaków (oczywiście hipotetycznie, bo nie mam pojęcia czy to działa też na nie - tak na chłopski rozum tłumacząc ;) ) Ale... leki w ogólnym to nie jest dobry pomysł, sama zresztą też to przyznałaś. Ja bym leczyła tak jak zaproponowałaś - osobno chore ryby, w "szpitaliku". Nie wiem, czy ma sens oddawać te ampularie, po pierwsze nie masz plagi ;) a po drugie są też inne ślimaki więc oddanie kilku chyba nic tu nie zmieni. Jak uda ci się wyleczyć chore rybki i już je dasz z powrotem do ogólnego to jeszcze przez dłuższy czas miej na wszystkie ryby oko. Jeśli znowu zaczną się pojawiać te plamy, to chyba trzeba będzie zastosować "drastyczniejsze" środki. Mam nadzieję jednak, że to nie będzie konieczne. Daj znać o rezultatach leczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...