Skocz do zawartości

Krasnorosty kontra ... cierpliwość.


rafilight
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ku mojemu zdziwieniu zwalczyłem krasnorosty :shock: , sam w to nie mogę uwieżyć. Z tym cholerstwem miałem do czynienia od początku założenia akwarium.Już wyjaśniam wszystko pod spodem :

 

Tak te glony mnie wkurzały że już myślałem nad zakończeniem akwarystyki, ale tego nie zrobiłem. Już miałem dosyć tych glonów, dodatkowym czynnikiem utrudniającym było to że mieszkam w Chełmie i jak wiadomo że tam są podziemia kredowe to i woda twarda :cry: .Zwalczyłem tych cwaniaków taką o to bronią: Nakupiłem dużooooo zielska aż połowę wywaliłem i dałem z kilka krewetek babuti i red fire.Ku mojemu zdziwieniu na drugi dzień krasnorostów już o połowę mniej, glony przegrały z roslinami gdyż nie miały już odżywki, krewetki trochę zgłodziłem i pozjadały glony :)).Częścią tego sposobu było też zmniejszyć o połowę dawkę nawozów.Gdy już zaobserwowałem że roślinom brakuje minerałów to powoli zwiększałem dawkę :)

 

I o to mój sposób

NIE gwaratuje że u każdego zadziała ;) ale u mnie jak najbardziej zadziałało Jestem z siebie zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 miesiąc temu...

Podłączę się pod temat:

W moim akwa po raz kolejny nastąpił wysyp tych glonów, problemu takiego stanu rzeczy jeszcze nie zdiagnozowałem, natomiast mam pytanie:

 

Czy mogę (czy jest sens) przełożyć rośliny które póki co nie są zaatakowane do jakiegoś słoiczka czy wiaderka. Dałbym na dno trochę świeżego substratu i dojrzałej wody z drugiego akwarium. Sęk w tym, że woda w tym słoiczku nie była by filtrowana, ewentualnie mógłbym tam poświecić parę godzin lampką. Czy taka izolatka ma sens bycia? Ile rośliny przetrwałyby w takich warunkach (mogę oczywiście podmieniać wodę)? Boje się, że jeżeli szybko czegoś z tym nie zrobię lub przegram walkę to całość roślin będzie do wyrzucenia... Licze się z tym, że i tak może mnie czekać restart.

 

Rośliny które by tam powędrowały to anubiasy, microsorium, pelia i różne rodzaje mchów czyli w zasadzie cieniolubny - oczywiście tylko "zdrowe" niezaglonione okazy.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!!!

Półtora miesiąca temu założyłem akwa ...

Mam krasnorosty, i co dalej?

Rozumiem, że herbatka zastanawiam się nad terapią łączoną z EC tylko pytanie czy takie dawki nie zaszkodzą rybkom. Czy ktoś tego próbował?

 

Informacje o akwa:

Pojemność 112l

Oświetlenie 2x11W AQUAEL Econoline 12h

Filtracja AQUAEL turbo filter 500

grzałka 140W

Flora:

Żabienice, Cabomba, trochę trawy

Fauna:

10 neon innesa

3 gupiki (lada dzień narybek)

3 kiryski lamparcie

3 cierniooczki

2 zbrojniki niebieskie

 

Wiem Cierniooczki i kyryski źle dobrane, ale musiałem iść na kompromis, a kompromisy nigdy nie są idealne.

 

PISOWNIA. Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K. herbata ale jak? Rozumiem, że łyżka /250ml/100l dawka podzielona ale jak podzielona, czy codziennie bo to też nie jest dla mnie jasne a jeśli nie, to co ile dni.

Ja wczoraj zrobiłem "napar" na 112l z łyżeczki w 250 ml wlałem i raczej zaczyna to przypominać BW. Dziś nie zapaliłem w akwa światła i mam zamiar zrobić tak jeszcze jutro i w niedzielę [ale czy to wystarczy jako "zaciemnienie, czy powinienem jeszcze je czymś okryć (jak papugę)]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Moim zdaniem, herbata nie działa. Co to znaczy herbaty z węglem ? Nie zna takiej. Zaciemnieniem pomożesz krasnorostom i wykończysz rośliny. Mateusz 90 wykończysz ryby czarną herbatą. Chyba, że robisz herbatę dla rodziny.

 

1) Wyczyść filtr z większych kawałków zanieczyszczeń w wodzie odlanej z akwarium. Tylko nie szoruj bo wykończysz bakterie.

2) Podmień 50% wody na świeżą z kranu ( odstaną 24h). Za kilka dni (4) kolejne 40%.

 

nemo130: Tu się zgadzam, zielona herbata nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład węglowy do filtra zewnętrznego. Co do podmian, to co tydzień idzie 50-60% Woda z kranu tyle, że swoje odstoi (Aby chlor odparował) .

Filtr Hanza, akwa 200l. Kabomby i moczrki jak szalone rosną inne rośliny też wypuszczają nowe pędy, ale krasnale wciąż są! i mają się dobrze... Porastają wszystko, szyby, deszczownicę, rośliny (z wyjątkiem Kabomb, czemu nie wiem). Teraz czekam na Gałęzatki, podobno wciągają azotany i inne jak szalone. Akwa stoi w zacieniontym miejscu 0,5m od okna. Trochę światła wpada, ale na róg baniak (są tam kabomby i się świetnie mają). Co tydzień skrobię żabienicę i aubiasy inne jak Kryptokorynę przycinam najbardziej zarażone pędy, podobnie z Bacopą, ale to już zaczyna być robotą głupiego...

Zmieniłem dietę rybą na 100% mrożonek, aby zniwelować resztki z płatków, zauważyłem, że molinezja pomoga w walce z krasnalami, ale mizernie jej idzie:P

 

Edit:

 

 

Chyba sięgnę po broń ostateczną. Już za długo mnie irytują glony. Wymienię 80% na 100% kranówę i dodam chemię Algumin lub coś mocniejszego jeśli znajdę. Co do wpływu korzeni na glony to się nie zgodzę. Jak mam akwarium 7lat i korzenie w nich tak pierwszy raz mnie krasnorosty zaatakowały.

 

Czy ktoś wie gdzie mogę kupić środek Tetra Algizit??? Podobno działa cuda w walce z tym dziadostwem.

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój, sprawdzony sposób na krasnale - jako przykład 100l akwarium. Czyścimy akwarium, usuwamy stare i mocno porośnięte glonem liście roślin. Czyścimy szyby akwarium - jednym słowem, prace pożądkowe ;-). Zlewamy 50% wody. Strzykawką nabieram 10ml EasyCarbo(żaden zamiennik !!!) i "polewam" krasnale. Uzupełniamy wodę w akwarium - najlepiej RO + mineralizator.

Nawozy - dawki codzienne:

NO3-1,4mg/L

PO4-0,1mg/L

K-2mg/L

CO2

Nawozy mikro odstawiamy - zaczynamy podawać po pozbyciu sie problemu.

Easycarbo podajemy codziennie - normalne dawki.

Po tygodniu znowu to samo.

 

Edytowane przez mardow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mardow to polewanie EC rzeczywiście tak im szkodzi? Bo chcą mi zjeść korzeń - dosłownie go pokryły w całości a wyjąć go żeby wyczyścić nie mam możliwości.

Opisałem wszystko dokładnie i rzeczowo - potrzebujesz jeszcze jakiegoś bodźca żeby spróbować :twisted: 

Zapewniam, nie jestem żadnym przedstawicielem firmy EL  :icon_e_biggrin:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Kiedyś walczyłem,one to już chyba jak na korzeń się uprą to nie ma rady,lubią prąd wody i wodę dobrej jakości.Rosły tylko na korzeniu,wcześniej był mech,Fissidens geppi ,nie wiem jaka jest polska nazwa.

Na  początku je usuwałem odruwały się robiły syf a akwa,a były naprawdę dorodne. Dałem spokój.

Obrosły gęsto cały karzeń i był szary . Fjanie to wyglądało razem z mchem.Czasem więcej krasnali ,a czasem zarstało bardziej

mchem,wyrażnie żadne nie chciało zdominowac drugiej.

Na wylocie filtra jeszcze klka sztuk się zabawiało pradem,a tak nigdzie indziej nie rosły.

 I to może było moje szczęscie,na roślinach to raczej słabo wyglądają.

Edytowane przez Matematyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt niby w syfie rosą,to ja miałem syf? heheeh

Ten korzeń ładnie świerdział siarką,może to zainicjowało wzrost tego glona.

Wpisałem w google i rzeczywiscie-wbiłem się w szok.Miałem dobre parametry wody.

 

A teraz wbij się w jeszcze trochę większy szok i zadbaj o piswnię. Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...