Skocz do zawartości

Kulki gliniano torfowe - pytanie do przepisu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Znalazłem na innym forum przepis jak zrobic te kulki i mam do was pytanko.

Czy musze uzyc jeszcze Ferro Aktiv do robienia tych kulek czy nie.

Bo mysle ze Symfonia złota i K2SO4 wystarcza.

 

Witam.

 

Tutaj podaję przepis na kulki gliniano- torfowe.

 

 

Kulki robisz według różnych procedur moja jest taka:

 

1. glina 2 porcje

2. torf 1 porcja

 

Roztwór do rozrabiania mieszanki glina:torf (2:1) :

 

1. Woda destylowana 300ml lub przegotowana i odstana bez kamienia i innych niespodzianek

2. Symfonia złota ok 3 łyżeczki do herbaty na każde 300ml wody

3. K2SO4 - 1 płaska łyżeczka do herbaty lub mniej na każde 300ml wody

4. Ferro-activ około 20ml-30ml na każde 300ml wody

 

nie stosuję innych pierwiastków do kulek, bo uważam, że resztę lepiej dodawać dolistnie w płynie

 

Przygotowanie:

najpierw mieszasz torf i glinkę dokładnie

 

potem odsypujesz ile ci pasuje np. do dużego talerza i dolewasz tyle nawozu alby uzyskać konsystencję ciasta nie za rzadkiego lepiej jak jest gęste i się nie lepi

 

ale musisz dobrze wymieszać tak aby nie było suchych miejsc w tym cieście bo kulki się będą rozpadać

 

wygrzewasz je w temp ok 150-220 st przez ok 30-45 min po wyłączeniu zostaw jeszcze na 15 min aby ostygły w piekarniku

 

następnie wyciągasz i pakujesz w foliowe woreczki ale już zimne kulki nie mogą być ciepłe bo woreczki mogą zaparować i niepotrzebnie zawilgocą kulki

 

tak przyrządzony nawóz możesz przechowywać przez ok. 8 miesięcy więcej nie próbowałem ale pewnie też będzie można stosować tylko że może być już niepełnowartościowy ze względu na rozpad niektórych związków żelazowych

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

nie jestem w stanie powiedzieć dokładnie ile czego masz dać. Wiadomo, że stosunek musi być 2:1 (czyli na 300g mieszanki dajesz 200g gliny i 100g torfu). Podejrzewam, ze jak dasz proporcje 300g na 300ml to będzie za rzadkie ciasto by formować kulki, ale zaczął bym właśnie od takiego stosunku. Na 300ml roztworu 300g mieszanki (2:1). Jeżeli będzie za rzadkie to dalej robisz po 100g mieszanki (66g gliny i 34g torfu) dokładasz i sprawdzasz jaka jest konsystencja. Czynność powtarzasz aż do uzyskania odpowiedniej masy. Formujesz kulki i jazda do pieca. Jak spróbujesz to będziesz już wiedział ile mniej więcej na 300ml roztworu trzeba mieszanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przepraszam za odkopanie tematu ale nie widzę sensu zakładania następnego o takiej samej tematyce.

 

Mam kilka pytań co do kulek gliniano torfowych:

 

1. Skąd wziąć odpowiednią to tego celu glinę?

2. Czy torf może być taki ze sklepu ogrodniczego?

3. Jakie nawozy najlepiej dodać do tej mieszanki?

4. Czy mogę wzbogacić kulki o Easy Carbo?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

kilanek11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...