Skocz do zawartości

wkład do filtra


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

chcę zrobić wkład do filtra z kilku elementów. w moim filtrze woda wpływa od dołu i wypływa u góry

na dół chcę włożyć watę potem żwirek potem węgiel aktywny a na koniec gąbkę

czy sądzicie by ten pomysł był dobry i jeśli macie jakieś inne pomysły to jestem otwarty na propozycje

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja mam troszkę inne pojęcie na temat węgla ;).

Skutecznie działa w oczyszczaniu wody na dwa sposoby :

- po skończonej kuracji lekami ( wyciąga niepotrzebne nam związki z wody , po czym wkład wyrzucamy)

- oraz jako normalny wkład biologiczny, będący na stałe w filtrze (podmieniamy tylko niewielkie ilości węgla podczas czyszczenia filtra).

 

Zanim się rzucicie z krzykiem na mnie proponuje troszkę poszukać na temat węgla w akwarium.Nie tylko to, co jest powtarzane jeden przez drugiego w co drugim poście ;).Kiedyś węgiel był podstawowym wkładem biologicznym w filtrach, nie zawsze na półkach stały wkłady eheim-a,tetry,jbl......

Można poczytać na ten temat np. tu : http://www.malawi.pl/artykuly/wegiel.htm

Reszta tematów jest tutaj : http://www.google.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal się będę upierał, że węgiel warto stosować tylko w określonych sytuacjach, ewentualnie co kilka miesięcy włożyć wkład na 2 tyg. i potem go usunąć. Na dłuższą metę zdecydowanie więcej problemów niż korzyści no i to...

Węgiel stosujemy w filtrach głównie po to, aby pozbyć się zanieczyszczeń natury organicznej. Niekiedy, paradoksalnie, może być to również poważną wadą węgla. Chodzi o akwaria, w których zastosowano biologiczną metodę usuwania azotanów – denitryfikację. Proces ten realizowany jest przez mikroorganizmy żyjące w warunkach niedotlenionych. W wyniku tego do prawidłowego funkcjonowania potrzebują łatwoprzyswajalnych związków organicznych jako pokarmu (np. cukry czy alkohole). Zastosowanie węgla aktywnego może spowodować pozbawienie bakterii tych substancji i w efekcie denitryfikator przestanie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Według mnie nie za bardzo . Sądzę że nitki z niej mogą być wciągane w wirnik lub wypychane do akwa , są one dosyć drobne . Poza tym nie wiem czy wata nie jest nasączana jakimś detergentami .

 

Jano - ja się nie upieram że w każdym zbiorniku węgiel się sprawdzi ;) , zależy kto co szuka i co chce osiągnąć . Chciałem tylko przedstawić sytuację że węgiel nie ma tylko jednego zastosowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład filtracyjny z węglem aktywnym chemicznie usuwa takie substancje, jak pestycydy, usuwa z wody przykre zapachy oraz substancje, które prowadzą do zaszlamienia i zażółcenia wody.Ten element filtracyjny należy wykorzystywać tylko do określonego celu i przez krótki czas. Zaleca się usunięcie go z filtru po okresie od 5 do 10 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie chce się upierać przy swoim bo sam nie używam węgla w filtrze ;) . Ale węgiel ma dużo więcej zalet niż można sądzić po opiniach ogólnie powielanych na forach . Węgiel ma swoje zalety i wady , tylko trzeba to umiejętnie wykorzystać , stosować go świadomie .......a zresztą , ok , niech będzie :stosujemy go tylko i wyłącznie po kuracji lekami i to przez krótki okres czasu ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajmy w skrajności ;) Warto co jakiś czas zainstalować taki wkład, usunie on wszelkie substancje szkodliwe które jest w stanie zaabsorbować natomiast wchłonie też np. nawozy które podajemy w celu poprawienia wzrostu roślin więc używanie go non stop nie wydaje mi się zasadne. Wszystko jest świetnie napisane na stronie do której link podał ahaed, jak to się mówi wszystko jest dla ludzi tylko w odpowiedniej dawce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dokładnie jano !! Uważam że najpierw trzeba ocenić co potrzebujemy i co chcemy uzyskać a potem podejmujemy decyzje co i jak . Potrzebujemy węgiel lub chcemy go mieć w filtrze to dajemy , jak nie to nie . Ja nie próbuję nic nikomu na siłę udowodnić bo sam węgla nie używam :D . Ale nie lubię jak ktoś napisze coś i każdy to powiela, nie czytając całości oraz nie doszukując się sedna sprawy ;) . Węgiel owszem po lekach jak najbardziej ale nie tylko , są też inne zalety lub wady które już nie każdy potrafi widzieć !! Poszła fama ,że węgiel tylko po lekach i tylko do tego się nadaje i każdy teraz tak to przedstawia . A prawda jest całkiem inna . To ostatnie to nie do ciebie jano ;) tak tylko ogólnie pisze , więc bez nerwów :D . Ja też uważam że wszystko dla ludzi, ale z umiarem i rozsądkiem :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

a w w filtrze wewnętrznym trzeba mieć węgiel bo przez węgiel pobiera wode(chyba :mrgreen: )

 

mod: Sumik, jak jesteś tu tylko po to aby nabijać posty,( o czym świadczy twój podpis pod profilem), albo wprowadzać ludzi w błąd, to nie masz tu czego szukać. Przyznaje ci ostrzeżenie bo to nie pierwsza taka twoja "akcja" dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...