Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wprowadzenie do awkarium żywych roślinek

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 bartovx

bartovx

Przechodzień

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 24 maj 2018 - 18:25

Witam!

Mam zamiar wprowadzić do mojego 60l akwa żywe roślinki zamiast obecnych, sztucznych. W skład mojego akwa wchodzą:

1 skalar (tak wiem, że powinno się trzymac więcej i w większym akwa, ale wcześniej akwa nie było moje)

6 neonek

1 glonojad (zbrojnik)

1 sumik (nie znam nazwy, nigdzie nie mogę też jej znależć. to jest taki mały, brązowy sumik, może ktoś wie)

5 bystrzyków pięknopłetwych

3 prystelki

Jakie roślinki mi polecacie aby nie były zbyt trudne w uprawie, ale cieszyły oko? 

Pozdrawiam,

bartovx

#2 Kokokabana

Kokokabana

Dyskutant

• Użytkownik
  • 166 postów

Napisano 25 maj 2018 - 17:28

Do uprawy roślinek potrzebne są parametry wody, odpowiednia temperatura i dobre światło.
Na dobry początek poleciłbym Ci zrobić trawnik z henia. Jak się henio przyjmie to reszta mało wymagających również.
Luty 2018___________________Kwiecień 2018
40fe380ab653cd12m.jpg 2af72ca5d8051a5em.jpg

#3 DavyJones

DavyJones

Fanatyk

• Użytkownik
  • 1250 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 31 maj 2018 - 10:57

Na dobry początek poleciłbym Ci zrobić trawnik z henia. Jak się henio przyjmie to reszta mało wymagających również.

Nie przyjmie się, ponieważ:

Mam zamiar wprowadzić do mojego 60l akwa żywe roślinki zamiast obecnych, sztucznych.

Podłoże jest w zasadzie martwe. Nie było tam żadnych żywych roślin.

Najlepiej zrobić restart całego akwarium. Ewentualnie wprowadzać gatunki naprawdę niewymagające: Rogatek, moczarka

Moje roślinne 200l http://forum.superak...-200l-roślinne/

Pokrywa oświetleniowa z PCV http://forum.superak...wa-z-pcv-60x30/

#4 mrkojiro

mrkojiro

Wyjadacz

• Użytkownik
  • 618 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzice

Napisano 12 czerwiec 2018 - 08:23

Mam zamiar wprowadzić do mojego 60l akwa żywe roślinki zamiast obecnych, sztucznych.

Bardzo dobre posunięcie. Każda sztuczność powinna wylecieć z akwarium.

W skład mojego akwa wchodzą: 1 skalar (tak wiem, że powinno się trzymac więcej i w większym akwa, ale wcześniej akwa nie było moje) 6 neonek 1 glonojad (zbrojnik) 1 sumik (nie znam nazwy, nigdzie nie mogę też jej znaleźć. to jest taki mały, brązowy sumik, może ktoś wie) 5 bystrzyków pięknopłetwych 3 prystelki

Misz masz gatunkowy. Skalar na pewno do oddania. Dla bystrzyków też wypadałoby mieć te 80cm chociaż. Nie napisałeś które neony. Jedne preferują wodę chłodniejszą (Innesa), inne cieplejszą i wymagają większego zbiornika (Czerwone). Koniecznie dowiedz się jaką twardość i odczyn ma woda w Twoim akwarium, bo może się okazać, że obsada jest całkowicie do zmiany dla jej i Twojego dobra. 

Jakie roślinki mi polecacie aby nie były zbyt trudne w uprawie, ale cieszyły oko? 

Anubias, mikrozorium, kryptokoryna, mech,  moczarka, pistia... z nieco bardziej wymagających to saggitaria subulata czy np rotala rotundifolia. 

a dobry początek poleciłbym Ci zrobić trawnik z henia.

Bardzo nietrafiona porada. Autor nigdy nie hodował roślin wodnych = nie ma doświadczenia = nie ma warunków = henio nawet się nie przyjmie. To wymagająca roślina. Nawet monte carlo bym autorowi nie polecił.

Teraz podstawowe pytania ode mnie do Autora:

Jakie masz oświetlenie? Jaka filtracja? Jak często podmieniasz wodę? Posiadasz testy NO3? Jakie masz podłoże?

• Luna lubi to

Kostka 30cm @ 27l Neocardina Davidi "Blue Velvet"

Cierpliwość - cnota akwarystów. Pamiętajmy o niej udzielając rad początkującym, bo najbardziej doświadczeni też kiedyś zaczynali

#5 bartovx

bartovx

Przechodzień

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 12 czerwiec 2018 - 09:25

Witaj!
Obecnie akwa jest pod opieką rodziców, bo jestem na 3dniowej wycieczce.
O oświetleniu i filtrze odpisze w piątek gdyż nie pamiętam.
Podłoże żwirkowe, neony innesa,woda podmieniana raz na 1, co najwyżej 2 tygodnie, 1/4 wody. Testów NO3 nie mam, przyznam, że nigdy nie robiłem. Jak takowe testy zrobić?
Jednak w porównaniu z tym, jak Tata prowadził akwa (trzymał 4 skalary, czyszczenie 1 na miesiąc itp.), uważam, ze jest lepiej 🙂
Pozdrawiam
Bartovx

#6 mrkojiro

mrkojiro

Wyjadacz

• Użytkownik
  • 618 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzice

Napisano 14 czerwiec 2018 - 20:12

Lepiej, to zawsze lepiej, ale najlepiej gdy jest dobrze ;) Do tego dążymy. Czekam zatem na dodatkowe informacje i najlepiej zdjęcie zbiornika.

Testy się kupuje i masz w nich instrukcje jak je wykonywać. Wystarczają na bardzo długo. Ja mam testy na pH, GH-KH, NO3, PO4, wszystko od Zoolek, chwalę sobie. Ponoć test NO3 z JBL jest lepszy, ale ja na swój nie narzekam, trzymam 10mg/l i akwarium nie zgłasza problemów. Aha, zapomniałbym, testy wyłącznie kropelkowe. Paskowe można sobie wsadzić do... szafki i nie wyciągać nigdy więcej.

• bartovx lubi to

Kostka 30cm @ 27l Neocardina Davidi "Blue Velvet"

Cierpliwość - cnota akwarystów. Pamiętajmy o niej udzielając rad początkującym, bo najbardziej doświadczeni też kiedyś zaczynali

#7 bartovx

bartovx

Przechodzień

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 14 czerwiec 2018 - 21:15

Witaj
No niestety, ale nie podam Ci oświetlenia gdyż nie wiem, Tata też nie wie jakiej mocy (wiemy jedynie ze to neonówka). Filtr kaskadowy Aquarel FZN-1 230V-50Hz-7,2W.
Pozdrawiam, bartovx
No i jeszcze zdjęcia, dzisiaj przyjechałem, za czyszczenie za chwilę się zabieram
Tylko tu się nie da przesłać, wiec sorki.
PS. Kontynuuje (chyba to źle) zwyczaj Taty, że światło pale tylko pod wieczór, to wychodzi 3-4 h. Chyba to źle, nie? Ile powinno się palić światło w akwa?
Pozdrawiam
Bartovx

#8 DavyJones

DavyJones

Fanatyk

• Użytkownik
  • 1250 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2018 - 10:38

No niestety, ale nie podam Ci oświetlenia gdyż nie wiem, Tata też nie wie jakiej mocy (wiemy jedynie ze to neonówka).

Prawdopodobnie świetlówka 14W lub 15W.

No i jeszcze zdjęcia,[...] Tylko tu się nie da przesłać, wiec sorki.

Da się. Inni to robią.

światło pale tylko pod wieczór, to wychodzi 3-4 h. Chyba to źle, nie? Ile powinno się palić światło w akwa?

Od 8 do 12 godzin. Przy 3-4 godzinach rośliny nie będą rosły.

Użytkownik DavyJones edytował ten post 15 czerwiec 2018 - 10:41

Moje roślinne 200l http://forum.superak...-200l-roślinne/

Pokrywa oświetleniowa z PCV http://forum.superak...wa-z-pcv-60x30/

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!