Skocz do zawartości

Wprowadzenie do awkarium żywych roślinek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam zamiar wprowadzić do mojego 60l akwa żywe roślinki zamiast obecnych, sztucznych. W skład mojego akwa wchodzą:

1 skalar (tak wiem, że powinno się trzymac więcej i w większym akwa, ale wcześniej akwa nie było moje)

6 neonek

1 glonojad (zbrojnik)

1 sumik (nie znam nazwy, nigdzie nie mogę też jej znależć. to jest taki mały, brązowy sumik, może ktoś wie)

5 bystrzyków pięknopłetwych

3 prystelki

 

Jakie roślinki mi polecacie aby nie były zbyt trudne w uprawie, ale cieszyły oko? 

 

Pozdrawiam,

bartovx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek poleciłbym Ci zrobić trawnik z henia. Jak się henio przyjmie to reszta mało wymagających również.

 

 

Nie przyjmie się, ponieważ:

 

 

Mam zamiar wprowadzić do mojego 60l akwa żywe roślinki zamiast obecnych, sztucznych.

  Podłoże jest w zasadzie martwe. Nie było tam żadnych żywych roślin.

 

Najlepiej zrobić restart całego akwarium. Ewentualnie wprowadzać gatunki naprawdę niewymagające: Rogatek, moczarka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Mam zamiar wprowadzić do mojego 60l akwa żywe roślinki zamiast obecnych, sztucznych.

Bardzo dobre posunięcie. Każda sztuczność powinna wylecieć z akwarium.

 

 

 

W skład mojego akwa wchodzą: 1 skalar (tak wiem, że powinno się trzymac więcej i w większym akwa, ale wcześniej akwa nie było moje) 6 neonek 1 glonojad (zbrojnik) 1 sumik (nie znam nazwy, nigdzie nie mogę też jej znaleźć. to jest taki mały, brązowy sumik, może ktoś wie) 5 bystrzyków pięknopłetwych 3 prystelki

Misz masz gatunkowy. Skalar na pewno do oddania. Dla bystrzyków też wypadałoby mieć te 80cm chociaż. Nie napisałeś które neony. Jedne preferują wodę chłodniejszą (Innesa), inne cieplejszą i wymagają większego zbiornika (Czerwone). Koniecznie dowiedz się jaką twardość i odczyn ma woda w Twoim akwarium, bo może się okazać, że obsada jest całkowicie do zmiany dla jej i Twojego dobra. 

 

 

 

Jakie roślinki mi polecacie aby nie były zbyt trudne w uprawie, ale cieszyły oko? 

Anubias, mikrozorium, kryptokoryna, mech,  moczarka, pistia... z nieco bardziej wymagających to saggitaria subulata czy np rotala rotundifolia. 

 

 

 

a dobry początek poleciłbym Ci zrobić trawnik z henia.

Bardzo nietrafiona porada. Autor nigdy nie hodował roślin wodnych = nie ma doświadczenia = nie ma warunków = henio nawet się nie przyjmie. To wymagająca roślina. Nawet monte carlo bym autorowi nie polecił.

 

Teraz podstawowe pytania ode mnie do Autora:

Jakie masz oświetlenie? Jaka filtracja? Jak często podmieniasz wodę? Posiadasz testy NO3? Jakie masz podłoże?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, to zawsze lepiej, ale najlepiej gdy jest dobrze ;) Do tego dążymy. Czekam zatem na dodatkowe informacje i najlepiej zdjęcie zbiornika.

Testy się kupuje i masz w nich instrukcje jak je wykonywać. Wystarczają na bardzo długo. Ja mam testy na pH, GH-KH, NO3, PO4, wszystko od Zoolek, chwalę sobie. Ponoć test NO3 z JBL jest lepszy, ale ja na swój nie narzekam, trzymam 10mg/l i akwarium nie zgłasza problemów. Aha, zapomniałbym, testy wyłącznie kropelkowe. Paskowe można sobie wsadzić do... szafki i nie wyciągać nigdy więcej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

No niestety, ale nie podam Ci oświetlenia gdyż nie wiem, Tata też nie wie jakiej mocy (wiemy jedynie ze to neonówka). Filtr kaskadowy Aquarel FZN-1 230V-50Hz-7,2W.

Pozdrawiam, bartovx

No i jeszcze zdjęcia, dzisiaj przyjechałem, za czyszczenie za chwilę się zabieram

Tylko tu się nie da przesłać, wiec sorki.

PS. Kontynuuje (chyba to źle) zwyczaj Taty, że światło pale tylko pod wieczór, to wychodzi 3-4 h. Chyba to źle, nie? Ile powinno się palić światło w akwa?

Pozdrawiam

Bartovx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ale nie podam Ci oświetlenia gdyż nie wiem, Tata też nie wie jakiej mocy (wiemy jedynie ze to neonówka).

 

Prawdopodobnie świetlówka 14W lub 15W.

 

 

 

No i jeszcze zdjęcia,[...] Tylko tu się nie da przesłać, wiec sorki.

 

 

Da się. Inni to robią.

 

 

 

światło pale tylko pod wieczór, to wychodzi 3-4 h. Chyba to źle, nie? Ile powinno się palić światło w akwa?
 

 

Od 8 do 12 godzin. Przy 3-4 godzinach rośliny nie będą rosły.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

@DavyJones, @mrkojiro to może powiem co przez ten jakże długi okres czasu (ponad rok) zrobiłem w zakresie mojego domowego akwa ;)

mam nowe akwa, 120 l, 80x40x35 (dł, szer, wys). Podłoże = substrat podżwirkowy+żwirek, nie odgrodzone jednak niczym, co chyba było dużym błędem, no ale cóż, już "po ptokach", dekoracje - kamienie, korzeń. Rośliny = 3 microsoria pteropus trindent, których jednak się pozbędę, dużo rozszczepiionych microsoriów mini, z których większości również się pozbędę i 2 gat. mchów = flame i phoenix.. Akwarium mam od ponad tygodnia. Oświetlenie LED + lampa akwar. od aquaela aquaplant bodajże. Co do ryb, będę dopiero kupował. Wszystkie z tamtego poszły do moich znajomych-akwarystów. 

 

mam zamiar zakupić rośliny: rogatek sztywny, rotala colorata, eleocharis parvula sp.'mini', Vallisneria Asiatica. 

Zobaczymy co z tego będzię :) 

Pozdrawiam

ps : inne konto, inny mail, zapomniałem hasła 2x, tutaj i do m. poprzedniego maila ;) 

;)

Edytowane przez bartovx2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...