Skocz do zawartości

Brzanka Titteya - nowotwór, mykobakterioza czy co?


katija
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wprowadzę dane wg wzoru:

 

1. Akwarium 160l

 

2. Zbiornik założony ok. 6-10 miesięcy temu. Dojrzewał bez ryb ponad miesiąc.

 

3. Filtr wewnętrzny Eihel (czy jakoś tak) 800-1000l/h, włączony 24/7

 

4. Obsada: danio różne szt.17, prętniki miodowe szt.4, bocje lochahate szt.2, piskorki kuhla szt.2, zbrojnik niebieski szt.1, otosek szt.2, brzanki titteya szt.6 + krewetki RC

 

5. Rośliny: kryptocoryny green, brown, giga; nurzaniec, rogatek, moczarka, ludwigia red, 5 rodzajów mchów - ogólnie dużo roślin

 

6. Napowietrzanie z filtra, grzałka, oświetlenie z pokrywy 2x60W

 

7. Zastosowane kulki gliniano-torfowe, sporadycznie i doraźnie na glony carbo w płynie, okresowo potas w płynie. Pokarm suchy Sera i Tetra, mrożony bez rureczników i ochotki, warzywa

 

8. no2 - 0,01 (przy podmianie wody dochodzi do 0,05 max); no3 <10 mg/l (przy podmianie wody <20 max); ph 6.9 - 7.0; kh 7-8 st.d; gh 12 st.d; po4 nie wiem bo nie mam testów - używane testy są kropelkowe więc myślę, że w miarę dokładne

 

9. temp 26 st.

 

10. Podmiany 20-30% wody co 2-3 tygodnie, czyszczenie dna przy podmianach bez wzruszania (wiruję wężem nad podłożem co podnosi odchody, resztki pokarmu, strzępy roślin itp.), filtr czyszczony raz w miesiącu (płukanie gąbki w wodzie z podmiany bez osadu)

 

11. Zabijcie mnie, ale dopiero dziś zauważyłam u Titteyki tę narośl/guz! Jest umiejscowiony na brzuchu, pod lewą płetwą. Sporej wielkości, jakby o pomarszczonej fakturze, jasny ale nie biały. Ryba energiczna, z apetytem, porusza się sprawnie. Jednym słowem nie wyróżnia się zachowaniem od pozostałych ryb.

 

Nie wiem czy ze zdjęcia cokolwiek wywnioskujecie, ale cholernie trudno zrobić dobre zdjęcie rybie w ruchu, zwłaszcza że przystopowuje zwrócona prawą stroną, a nie lewą - z guzem.

 

Co mnie interesuje: czy można to wyleczyć i jak? (nie mam wolnego zbiornika... ani dodatkowego osprzętu) Czy jest to zaraźliwe? (nie chciałabym stracić pozostałych ryb)

 

post-22590-0-96980100-1525626956_thumb.jpg

post-22590-0-57949700-1525626973_thumb.jpg

post-22590-0-87698400-1525626990_thumb.jpg

post-22590-0-21061800-1525627006_thumb.jpg

post-22590-0-27348300-1525627028_thumb.jpg

post-22590-0-73050300-1525627046_thumb.jpg

post-22590-0-51086300-1525627058_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Minęło już trochę czasu od napisania posta, więc nie wiem czy coś się zmieniło, ale napiszę mimo to.

Rzeczywiście ze zdjęć trudno wywnioskować co to za narośl. Cokolwiek by to nie było, widać, ze jest spore, więc w zaawansowanym stadium.

Piszesz, że nie masz osobnego zbiornika, ale moim zdaniem jak najszybciej, należy zakupić akwarium, minimum 25 litrów, albo jak masz możliwość to nawet 60 litrów. Rybę należy natychmiast przenieść do w pełni urządzonego akwarium (filtr, grzałka, podłoże i żywe rośliny). Wodę użyj z ogólnego i wtedy możesz (w tym przypadku) od razu przenieść brzankę.

Powinnaś to zrobić szybko, bo jeśli narośl jest np. wynikiem działania bakterii i pęknie, zarazisz sobie pozostałe ryby. Jeśli to "tylko" nowotwór, to nie ma ryzyka dla reszty obsady, ale tego na razie nie wiemy.

Co do leczenia i ewentualnych rokowań to ciężko stwierdzić, więc się nie wypowiadam.

Natomiast zalecam koniecznie szybko odizolować tę brzankę od reszty ryb. Jeśli w osobnym zbiorniku po prostu dożyje sobie sobie późnej starości, to będziesz miała dodatkowe akwarium, tak na wszelki wypadek. Ale mi to wygląda na już zaawansowane stadium problemów trawiennych, możliwe, ze nawet o nadkażeniu bakteryjnym, więc zostawiając ją w ogólnym sporo ryzykujesz.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...