Skocz do zawartości

Tarło welona


Blanka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z moimi welonami. Mam parę w 120 l, poza nimi są dwa mieczyki i 4 glonojady. Welony składają ikrę co 7-10 dni od listopada 2017. Są już bardzo "zmęczone" samiec traci kolor i chudnie, ogon ma "zwiędły" .  Samica jest w lepszej kondycji. Temp 24 stopnie, pH- 6,4, NO2 -0, NO3 koło 100.

Nie zależy mi na młodych, co mogę zrobić żeby przestały się trzeć?

Nie jestem doświadczonym akwarystą, akwarium dostałam pół roku temu z powodu wyjazdu dotychczasowych opiekunów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Są już bardzo "zmęczone" samiec traci kolor i chudnie, ogon ma "zwiędły" . Samica jest w lepszej kondycji. Temp 24 stopnie, pH- 6,4, NO2 -0, NO3 koło 100.

Zła kondycja samca to raczej wina złych parametrów wody a nie zmęczenia tarłem. NO3 na poziomie 100 jest już bardzo szkodliwe - koniecznie podmień wodę kilkakrotnie w ciągu najbliższych dni żeby zbić azotany.

 

Generalnie welony to brudasy a Ty masz 2 w 120L (to nie jest jakoś bardzo dużo jak na te ryby), pytanie jeszcze jaką masz filtrację ale obstawiam że pewnie nie za specjalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam filtr zewnętrzny AQUAEL, przepływ 650l. Z NO3 walczę od jakiegoś czasu, było jeszcze gorzej :( , oczywiście popełniłam kilka błędów bo podmieniałam mniej wody i wkłady do filtra wymieniałam zbyt rzadko. Teraz  podmieniam wodę co tydzień ok 25% zbiornika. Byłam u weta z tą rybą, doktor stwierdził że NO3 może być przyczyną, ale tarło co 7-10 dni też wpływa na kondycję. Żadnych pasożytów ani bakterii nie znalazł. Nic mi nie poradził w  temacie tarła.

Czy są  jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się NO3?

Dodam jeszcze że glonojaday też rozmnażają się regularnie, no ale nie częściej niż raz na miesiąc, nie wyławiam narybku, tylko w kubełku co i rusz znajduje jakiegoś młodego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam filtr zewnętrzny AQUAEL, przepływ 650l

 

 

wkłady do filtra wymieniałam zbyt rzadko.

Co to za filtr, kubełkowy?

Co to znaczy że "wymieniałaś wkłady" ??

 

 

 

Dodam jeszcze że glonojaday też rozmnażają się regularnie, no ale nie częściej niż raz na miesiąc, nie wyławiam narybku, tylko w kubełku co i rusz znajduje jakiegoś młodego.

Zbrojniki to również mocno brudzące ryby więc dokładają sporo od siebie w kwestii podbijania azotanów - zwłaszcza jak są ich aż 4 w 120 L.

 

 

 

Czy są jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się NO3?

Zrównoważona obsada i stosowna dla niej filtracja a także rodzaj wkładów filtracyjnych.

Dużo roślin szybkorosnących.

Częste podmiany.

 

PS. Warto byś dorzuciła zdjęcie baniaka, czasem na fotce można dojrzeć jeszcze coś co stanowi problem w Twoim baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to filtr zewnętrzny, kubełek. 4 warstwy filtracyjne (gąbka, wata, Zeomax Plus i ceramika). Ostatnio dowiedziałam się że waty nie można płukać, tylko się wymienia, a żwirek Zeomax trzeba wymieniać co miesiąc (zgodnie z zaleceniem Producenta AQUAEL). 

Te zbrojniki to dwa dorosłe i dwa młodziaki, które się u mnie urodziły, ale jeszcze nie dawno było trochę więcej tych młodych, już je oddałam.

Roślin nie mam dużo , ale są duże :) , jedyne jakie uchowały się przy tych rybach, nawet ostatnio jedna zakwitła.

W sumie są 2 welonki, 4 glonojady ( w tym dwa małe)   i 2 mieczyki.

Jak często mogę podmieniać wodę? Czy mogę częściej niż co tydzień?

załączam zdjęcie. Woda trochę mętna , ale właśnie welonki skończyły składać ikrę, zwsze robią wtedy straszny zamęt

post-25200-0-94725800-1524572836_thumb.jpg

Edytowane przez Blanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te welony są ogromne już, nic dziwnego że nie możesz utrzymać azotanów w ryzach. Roślin właściwie nie masz więc nie ma co konsumować NO3.

 

 

 

Tak to filtr zewnętrzny, kubełek. 4 warstwy filtracyjne (gąbka, wata, Zeomax Plus i ceramika). Ostatnio dowiedziałam się że waty nie można płukać, tylko się wymienia, a żwirek Zeomax trzeba wymieniać co miesiąc (zgodnie z zaleceniem Producenta AQUAEL).

Ja bym ten zeomax zastąpił ceramiką by było jej jak najwięcej.

 

 

 

Jak często mogę podmieniać wodę? Czy mogę częściej niż co tydzień?

W zasadzie wodę możesz podmieniać stosownie do sytuacji. A NO3 około 100 oznacza sytuację że trzeba ją wymieniać częściej niż to teraz robisz, teraz trzeba reagować szybko - wymień co 2 dni z 50% i tak do skutku aż zejdziesz z tymi azotanami.

 

Szczerze to nie wiem co Ci radzić bo moim zdaniem na dłuższą metę to akwarium w takim układzie nie może istnieć.

Obsada brudzi jak cholera, filtry tego nie ogarną a ciągłe i duże podmiany to też nie rozwiązanie na stałe. 120L dla takich ryb to za mało. Roślin musiałoby być więcej i to jak już wspomniałem szybkorosnących - typu rogatek, żeby pochłaniać te azotany. Ale jak mówisz że żadne inne rośliny Ci tam nie wytrzymują no to słabo to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle :( , czyli większe akwarium? Te welony młode są jeszcze, maja ok 3 lat i rzeczywiście ciągle rosną. A problem (gorsza kondycja) zaczął się jakieś 2 miesiące temu. Zadziwia mnie ta ich płodność mimo złych warunków.  Bo te dorosłe glonki to już kilkunastoletnie są, pewnie większe nie będą.  Wynika że  muszę im metraż zwiększyć ;)  .

Dziękuję bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...