Skocz do zawartości

Alergia na akwarium?


Tirpitz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Od ponad roku mam kaszel, robiłem RTG klatki, USG gardła, bylem u gastrologa, pulmonologa, alergologa i laryngologa. Pulmonolog dał leki na refluks, gastrolog stwierdził po wywiadzie że to nie jego działka, alergolog nie wykrył nic, laryngolog stwierdził że nic prócz alergii nie widzi. Badanie krwi z rozmazem ręcznym wykazało podwyższony poziom gran. kwasochłonnych, mam psa i królika, pies był w podstawowych testach u alergologa, potem robiłem badanie krwi na psa i królika i nic nie wykazały te badania.

Może zatem jestem uczulony na akwarium? Mam 140l w swoim pokoju 3,5x3 m. Woda sama w sobie problemem nie jest, nie mam żadnych dolegliwości po kąpieli a lubię dłużej się popluskać, ale może coś co wydzielają ryby lub rośliny? Teraz robiłem małe przemeblowanie, od 2-3 godzin mam nieustannie mokre ręce do łokci i lekko mnie swędzą, poszedł bym w tym kierunku tylko o co się tutaj zaczepić? Czy alergia na akwarium to nie zbyt ogólne sformułowanie?

Edytowane przez Tirpitz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dobre warunki w akwarium to raczej mało prawdopodobne że masz alergię na wodę no chyba że masz tzw "gnojówkę" w akwarium. W akwarystyce najczęściej alergie są na suchy pokarm dla ryb który w czasie podawania jest wdychany lub przez kontakt może podrażniać skórę. Proponuję zadbać o czystość wody w akwarium i zamienić suche pokarmy na żywe lub mrożone. Jak to nie pomoże to raczej szukaj przyczyny gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium na dziś jest tydzień po restarcie a kolega sugeruje mi gnojówkę, nie ładnie :) No nic, oprócz akwarium mam jeszcze jedną możliwość i po niej pójdę do lekarza, choć jak mówiłem, akwarium to dość obszerny temat.

Edytowane przez Tirpitz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rodzinie miałem podobny przypadek. Skończyło się likwidacją akwa. Problemem najprawdopodobniej był pokarm.

 

A jak stwierdzono że to akurat akwarium, wizyta u alergologa i tam wspomnienie o takiej możliwości czy badanie krwi samodzielnie? Jeśli badanie krwi to jakie, bo ogólnego na akwarium nie widzę?

Edytowane przez Tirpitz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Likwidować "na próbę" akwarium nie zamierzam, nie łatwo upchnąć tyle gratów mieszkając w bloku, zresztą pod 140l przebudowałem komodę i do innych celów się ona już nie nadaje.

 

Alergia na pokarm... to przynajmniej wydaje się możliwe do oderwania od większej całości, jak to zweryfikować? Dodam że pokarm trzymam albo w torebkach foliowych z zamkiem (10 rodzajów tabletek), ochotka mrożona w lodówce (aktualnie brak) i suche płatki w słoikach zamykanych z gumową uszczelką... zatem czyżby kontakt 1-3 razy na dobę wystarczał i to bez objawów na skórze, swędzenia po karmieniu itp?

Objawy u mnie to suchy kaszel albo swędzenie/drapanie w gardle i próba odkrztuszania gęstej wydzieliny, słabo efektywne odkrztuszanie nawiasem mówiąc, wszystko nasila się przeważnie wieczorami, podczas snu spokój,

 

Właściwie to miałem już rozglądać się za psychologiem, uznając że kaszel jest wynikiem jakiś ukrytych problemów ale badanie krwi wykazało jednak podwyższony poziom parametru który może oznaczać właśnie alergię.

Edytowane przez Tirpitz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...