Skocz do zawartości

Azotany i ich kontrola


domus12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy badając poziom jonów NO3- można regulować podmiany wody?

Doprecyzowując Czy jeśli przed podmianą mamy np. 30 ppm NO3- i podmieniamy np. 15l wody do NO3- 10 ppm to to wystarcza ? 

Czy więc dzięki temu można normalnie empirycznie wyznaczyć ilość wody do podmian nie zawsze równą 1/3 litraża ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem twojego pytania. Napisz gramatyczne.

Podmiana wygląda tak:

- ze zbiornika o pojemności X1 litrów z zawartością NO3 X (jednostki do przypisania) odlewam X2 litry wody.

- wlewam X2 (+ to co wyparowało) litrów wody o zawartości NO3 Y.

Reszta to zwykle równanie z chemii ze szkoły podstawowej...

W ten sposób można wyliczyć jaka jest końcowa zawartość azotanów.

W przypadku gdy Y =0 to zawartość po podmianie = X*(X1-X2)/X1

 

Sent with handy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, po prostu samemu mierzyć azotany i podmieniać wodę wiadrami ale nie zawsze 1/3 akwarium, co w moim przypadku byłoby dość optymalne. Należy zbijać NO3do 10 ppm Zawsze, czy do ilu ?

i jaki w takim razie jest wzór na ilość wody którą musimy podmienić, gdy woda po podmianie ma wynosić 10 ppm?

Edytowane przez domus12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystko znajdziesz odpowiedź na forum, lub u wujka. Naprawdę nie chce ci się ani trochę wysilić?

A tak przy okazji - przy ustabilizowanym akwa ze stałą obsadą nawet nie trzeba robić testów na azotany, bo po pierwszych pomiarach będziesz wiedział jak często i ile podmieniać.

 

Sent with handy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie matematyczne pytanie jeśli X3=(X*X1)-(Y*X2)/X1 (Gdzie X3 to stężenie po podmianie) to jaki byłby wzór na X2 ?

I też nie wiem czy ten wzór jest dobry, gdyż powinno być X3=(X*X1)+(Y*X2)/X1 dla

X1-pozostała woda po podmianie (litraż-X2)

X2-podmieniana woda

X-stężenie przed podmianą

Y-stężenie wody podmienianej

Czy mógłbym liczyć na pomoc z tym wzorem na objętość tych podmian w litrach ?

Edytowane przez domus12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz miał dużo roślin które będą "wciągały" związki azotu czyli nawet bez podmiany będzie 0.

To całe te obliczenia możesz sobie o kant d.. tyłka rozbić.

Podmiany to nie tyko azot.

 

Zajmij się lepiej obsadą w swoim akwarium a nie ilością podmian.

Innesy to ryby subtropikalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu właśnie mi chodziło o to czy gdy mogę podmieniać tylko gdy NO3- jest powyżej 10 czy nie? Tak ogólnie z chemicznego punktu widzenia to jakie są chemiczne założenia? rozcieńczamy stężenia jonów NO3- i jakich jeszcze ? Czy dałoby się oprzeć zwykłe podmiany na jakimś wzorze z punktu widzenia chemicznego? , a nie 

 

po pierwszych pomiarach będziesz wiedział jak często i ile podmieniać

 A z neonami to o co chodzi ? zbyt wysoka temperatura? A tak na marginesie, proponujecie nie przerybiać i dostosowywać warunki precyzyjnie do ryb, a w pytaniu o sprecyzowanie podmian to jakoś niestety nikt nie pomoże. 

Edytowane przez domus12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tego się nie da sprecyzować.

Nikt nie wiesz co masz w wozie w kranie i jakie masz lub będziesz miał ryby.
Jak byś tylko dolewał wodę wyparowaną wszytskie pierwiastki ulegają kumulacji.
Np. masz miedzianą instaację wodną to kumuluje się miedź, w pewnym momencie jej wartość dochodzi do poziomu szkoliwego i ryby zaczynają chorować a nikt nie wie dlaczego...
Dlatego przyjeło się podmiany rzędu 30 % żeby do takich rzeczy nie doprowadzać.
Usuwasz materię organiczną i inne pierwiastki których testami niestety nie wyłapiesz.

 

 

w pytaniu o sprecyzowanie podmian to jakoś niestety nikt nie pomoże.

Przecież w 90% gdzie kolwiek masz coś na ten temat, jest 30 %, to Ty szukasz jak to ominąc i podmieniać jak najmniej.
Co byś chciał żeby ktoś Ci napisał? Nie musisz wcale?

 

 

 

A z neonami to o co chodzi ? zbyt wysoka temperatura?

Tak, zbyt wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, nie chciałem niczego omijać, nie taki był cel, tylko skąd wiemy że akurat 30%, obserwacje ? czy może jakieś badania w tym kierunku? Chciałbym po prostu z analizować podmiany, by się dowiedzieć czemu akurat 30% a nie np. 25% ?

A tak po za tematem jakie można by było badać jeszcze związki z testów, które nie są dostępne ? Jeśli chodzi chodzi o związki organiczne to można by było sprawdzać zawartość różnych grup funkcyjnych, nawet kolorymetrycznie, tylko czy byłby tego sens ? Np. wykrywanie amin, zapewne występujących w akwarium ?

 

A z tą temperaturą to w na takiej stronie (http://www.aqadvisor.com/) mi taką podało że będzie uśredniona dla wszystkich ryb, nie wiem może 25 stopni ? A co do parametrów to wszystko ok? Dać jeszcze liście dębu ?

Edytowane przez domus12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziękuję za odpowiedź, nie chciałem niczego omijać, nie taki był cel, tylko skąd wiemy że akurat 30%, obserwacje ? czy może jakieś badania w tym kierunku? Chciałbym po prostu z analizować podmiany, by się dowiedzieć czemu akurat 30% a nie np. 25% ?
W uproszczeniu: pokolenia akwarystów metodą prób i błędów opracowały 'przykładową' podmianę, która nie jest na tyle drastyczna, by zaburzyć równowagę w akwarium, a jest na tyle duża, by zbiornik dostał zastrzyk świeżej wody. Jak masz dużo ryb, to robisz większe lub częstsze podmiany. Jak masz mało ryb, to mniejsze lub rzadsze. I obserwujesz, jak się te organizmy trzymają - czy chorują, na co chorują, jak się zachowują. Nie ma magicznych procentów zależnych od czegośtam, każdy  zbiornik to osobny, sztuczny ekosystem, który rządzi się odrobinę innymi zasadami zależnie od tego, co do niego wsadzisz. Ciekawym aspektem jest analiza, którą wymieniasz, bo...

 

 

 

A tak po za tematem jakie można by było badać jeszcze związki z testów, które nie są dostępne ? Jeśli chodzi chodzi o związki organiczne to można by było sprawdzać zawartość różnych grup funkcyjnych, nawet kolorymetrycznie, tylko czy byłby tego sens ? Np. wykrywanie amin, zapewne występujących w akwarium ?
Jak masz ochotę, to analizuj co tylko się da. Zrób sobie nawet wykresy i rozpiskę co względem czego jak szybko się kumuluje w jakich stężeniach. I porównaj z kondycją ryb. Tylko nie przeginaj ze stężeniami, do których dopuścisz, żeby to nie podeszło pod eksperymenty na zwierzętach ;)

 

 

 

A z tą temperaturą to w na takiej stronie (http://www.aqadvisor.com/) mi taką podało że będzie uśredniona dla wszystkich ryb, nie wiem może 25 stopni ? A co do parametrów to wszystko ok? Dać jeszcze liście dębu ?
To, co dla jednej ryby jest temperaturą optymalną, dla innej może być minimalną lub maksymalną, ale mieści się w 'widełkach' i stronki będą podawać, że np. można trzymać razem neony Innesa ze skalarami - bo 25-26 będąca górną (i temperaturą tarła) dla neonów Innesa jest tolerowana dołem przez skalary. To nie znaczy, że obydwu zwierzakom będzie to pozytywnie działać na zdrowie. Wręcz przeciwnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki pomysł by zacząć analizować związki organiczne w akwariach, tak na pierwszy rzut oka można by było się chyba zająć DOC i DON czyli związkami węgla i azotu w akwarium. Czy może ktoś wie czy są już takie testy ? Ewentualnie co by można było jeszcze mierzyć ? 

A jeszcze jak już mam te neony to temp. na 25 stopni ustawić?

Edytowane przez domus12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę kupować, mogę oznaczyć to dość dużo dokładniej :) 

Z tym testem na CO2 to chyba lepiej mierzyć pH i alkaliczność (KH wody) i z tabeli odczytywać. 

W czym mógłby na pomóc test na DOC i DON ?

Te pierwszy to chyba przy stosowaniu alternatywnych metod zastępowania węgla lub gdyby ktoś miał roślinne to mógłby sprawdzać stężenia przy stosowaniu węgla w różnych postaciach, gdyż możliwe że niektóre typy roślin wolą węgiel w formie organicznej, istnieje też teoria że mogą go wchłaniań bez pośrednio, zależnie od formy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...