Skocz do zawartości

Stelaż stalowy pod akwarium 240L (120x40)


Majsterpil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, popełniłem ostatnio stelaż stalowy pod moje 240L. Stało się to przez brak zaufania do komody którą zakupiłem z akwarium. Podejrzewam że pełne akwarium z wodą, podłożem, dekoracjami może ważyć blisko 300kg. Komoda z płyty 18mm zbita na kołki nie brzmi dobrze przy takim obciążeniu. Niedługo będę miał w domu małe dziecko, dookoła stoi sprzęt elektroniczny - za dużo złego mogło się wydarzyć. Niby to obciążenie statyczne ale przed nalaniem wody drzwi otwierały się normalnie, a pod obciążeniem trzeba było się z nimi szarpać. 

 

Stworzyłem prosty projekt, a że dysponuję sprzętem to do realizacji potrzeba było tylko trochę czasu i tak powstała owa konstrukcja.

 

F3p2Sm2p_t.jpg

 

Łącznie zużyłem 2szt profilu stalowego 30x30x2 o długości 6m

 

QbfUQpJA_t.jpg SVDoe73P_t.jpg

 

Do regulacji poziomu służy 6szt stopek M10.  Wspawałem tuleje z gwintem które opierają się o górną ściankę w profilu a do dolnej są przyspawane. Blat to dwie płyty HDF 18mm skręcone ze sobą.

 

MCd5IxWX_t.jpg TAGNUf6E_t.jpg

 

Jest już nieźle ale mój projekt zakładał wykorzystanie komody co się powiodło. Do nóg i górnych profili dospawałem uszka z otworem dzięki którym blat i boki jedynie dokręciłem do stelaża. 

 

vU9Knebf_t.jpg

 

Wygląda trochę inaczej. Nie wiem czy lepiej czy gorzej ale śpię spokojnie. 

 

FK37iYTY_t.jpg

 

Na komodzie pianka na środku akwarium miała 4mm grubości, a po rogach 1mm. Teraz leży idealnie równo. 

 

Uff... Czas na pokrywę. 

Edytowane przez Majsterpil
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie prościej było zrobić stelaż i wykorzystać starą komodę jako okładkę. Podejrzewam też że wyszło mnie to taniej bo jakieś ~125zł.

 

Ciężar wyobraziłem sobie jako 3 dorosłych lekko grubszych facetów na komodzie. A potem wyobraziłem sobie jak się bujają :D

Z drugiej strony widziałem w galerii handlowej 300L na szafce która przypominała bardziej stolik do kawy. Może i przesadzam ale zanim rzuciłem politechnikę to widziałem parę prób wytrzymałościowych różnych materiałów i mam od tamtej pory inne spojrzenie na świat.

Edytowane przez Majsterpil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...