Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Parametry wody

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Daniel1993

Daniel1993

Małomówny

• Użytkownik
  • 27 postów

Napisano 05 styczeń 2018 - 17:01

Witam moje akwarium to 240l (120x40x50) gęsto obsadzone roślinami głównie proste gatunki do tego oświetlenie 2x30w t8 +1x 39w t5 dodatkowo z przodu dwie rury 110cm na taśmach led 8520 i kilku odcinkach 5630 czerwono- niebieskich 3:1. Po dołożeniu oświetlenia rośliny wyraźnie ruszyły ale pojawiły się różne problemy typu dziury w liściach itp. Chciałbym się poradzić bo trochę zacząłem eksperymentować i już sam nie wiem co z tym zrobić. Podaje co2 z butli do tego carbo w płynie, k2so4, KNO3, mikro intermagu, MgSo4*7H20 , mam też fosfor którego do tej pory nie podawałem ,bo wiecznie było go dużo. Wodę mieszam też z RO. Filtracja to dwa filtry aquaela midikani 800 i unimax 250 po obu stronach akwarium

Parametry z poprzedniego pomiaru 2 tygodnie od założenia oświetlenia:

F 0,15 mg/l

NO3 20 mg/l

KH 10

GH 13

K 15 mg/l

NO2 0 mg/l

Ca 75 mg/l

Mg 9 mg/l

PH 7,1- 7,2 

PO4 tu ciężko powiedzieć ale stawiałbym od 3 do 5 mg/l test zoolek tak jak cała reszta

Co tydzień do podmiany stosuję 30l RO + 37l z kranu gdzie:

KH-15

GH-18

PH 7,1

NO3 4-5

Fe 0

PO4 0

Ostatnio zwiększyłem dawkę potasu i magnezu oraz więcej wody RO (30l na 37 kranu) i po 3 tygodniach parametry z przed chwili to:

Fe 0,25 mg/l

NO3 20-50mg/l - ciężko dokładnie trafić ja bym stawiał że coś pomiędzy może z 30 mg/l

PO4 0,5-1 mg/l - takiego wyniku jeszcze u mnie nie widziałem bardzo spadło

Ca 65 mg/l

Mg 30 mg/l

K 25 mg/l

KH 9*

GH 17*

CO2 17 ppm wg kalkulatora 

PH 7,2

I tu moja prośba do bardziej zaawansowanych akwarystów ,bo już trochę się mieszam z tym wszystkimi zależnościami i proporcjami przekopałem internet i sam już nie wiem na jakie parametry się kierować czego ma być ile jakie proporcje i jak to zrobić dawki sobie już sam dobiorę powoli. Widzę ,że pomimo zwiększenia rozcieńczenia wodą RO to GH wzrosło zamiast zmaleć pewnie przez większe dawki makro ? Proszę o pomoc osoby które faktycznie coś z tego ogarniają. Dzięki i pozdrawiam 

#2 Kokokabana

Kokokabana

Bywalec

• Użytkownik
  • 79 postów

Napisano 05 styczeń 2018 - 22:20

Niedobór jakiś związków, bądź przebajerowałeś z nawożeniem. Zamiast RO podlej rośliny odstaną kranówką. Jeśli się boisz, że zbyt drastycznie podniesie się twardość, czy odczyn wody, to spróbuj wodę w baniakach 5L. Oaza z Biedry ma 6.8 miękka, sam sprawdzałem.

Cała reszta to proces obserwacyjny i dość czasochłonny. Zmianę zaobserwujesz pewnie dopiero na nowych liściach. Stare z dziurami jeszcze długo minie zanim się zregeneruje. Ważne żebyś znalazł optymalne warunki, dla roślin i zwierzaków ;)

Jak dla mnie, masz zbut twardą wodę przy zasadowym odczynie. 15KH to już grubo ponad normę dla wielu gatunków rybek.

Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć w internecie , dano o optymalnych warunkach dla roślin akwariowych. 6.6-7.2 KH 4-10

KH i GH to to samo, z tym że KH to wersja niemiecka.Gdzieś czytałem że KH to 1.5 GH, ktoś potwierdzi?

Użytkownik Kokokabana edytował ten post 05 styczeń 2018 - 22:28

#3 DavyJones

DavyJones

Fanatyk

• Użytkownik
  • 1214 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 05 styczeń 2018 - 22:24

Po dołożeniu oświetlenia rośliny wyraźnie ruszyły ale pojawiły się różne problemy typu dziury w liściach

Zwiększenie natężenia światła skutkuje szybszą wegetacją roślin i większym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. "Dziury" świadczą o niedoborach. Powinieneś pomyśleć o suplementacji CO2, micro i maco.

Moje roślinne 200l http://forum.superak...-200l-roślinne/

Pokrywa oświetleniowa z PCV http://forum.superak...wa-z-pcv-60x30/

#4 Mapet

Mapet

Ban Master

• Moderator
  • 4529 postów
  • Lokalizacjaul. Sezamkowa

Napisano 06 styczeń 2018 - 07:32

Zamiast RO podlej rośliny odstaną kranówką.

Jak dla mnie, masz zbut twardą wodę przy zasadowym odczynie.

Jedno przecież zaprzecza drugiemu bo:

Co tydzień do podmiany stosuję 30l RO + 37l z kranu gdzie:

KH-15

GH-18

PH 7,1

Więc jeżeli po zmieszaniu prawie pól na pół kranówy z RO tzn że  kran ma beton...

Jeśli się boisz, że zbyt drastycznie podniesie się twardość, czy odczyn wody, to spróbuj wodę w baniakach 5L. Oaza z Biedry ma 6.8 miękka, sam sprawdzałem.

Przecież ma RO więc po co go wysyłasz do biedronki?

Powinieneś pomyśleć o suplementacji CO2, micro i maco.

Podaje co2 z butli do tego carbo w płynie, k2so4, KNO3, mikro intermagu, MgSo4*7H20 , mam też fosfor którego do tej pory nie podawałem ,bo wiecznie było go dużo.

;)

Daniel nie podawaj magnezu , bo i tak masz twardą wodę, możesz zwiększyć ilość wody RO w stosunku do kranówy, być może to Ci blokuje wchłanianie pierwiastków.
Jakie to rośliny, jakie podłoże? Pokaż zdjęcie akwarium.

"Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko podczas zbierania wody z podłogi."

Zanim coś napiszesz, zapoznaj się z TYM(klik)

Nienawidzę teoretyków, których wiedza nie ma nic wspólnego z ich doświadczeniem.

280 L, 90L, 75 L i inne

#5 ahr

ahr

Ban Master

• Moderator
  • 1929 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 styczeń 2018 - 08:43

Te parametry nie wyglądają najgorzej. Ale tak jak Mapet radzi odstawiłbym magnez i odwrócił proporcje wody do podmian. Powinno to dać dość przyjemną wodę dla roślin. Tylko ewentualnie jeszcze wzmocnienie podłoża jakimiś kulkami g-t czy pałeczkami.

sml_gallery_8283_309_86545.gifsml_gallery_8283_309_27530.gif
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

#6 Daniel1993

Daniel1993

Małomówny

• Użytkownik
  • 27 postów

Napisano 06 styczeń 2018 - 12:24

Dzięki za zainteresowanie moim problemem zaraz podeślę fotkę a przyszło mi do głowy że warto sprawdzić jak jest z Ca i Mg w kranie ,bo test zakupiłem nie dawno i w wygląda to tak : Ca 125 mg/l  a Mg 15 mg/l do tego wyliczyłem GH z tego testu 17,5 st. to mniej więcej zgadza się z tym co wychodziło z testu GH/KH testy zooleka. Kiedyś dawałem mniej wody RO jakieś 20l na 47l kranówki. Mimo że zwiększyłem ilość RO to twardość nie bardzo się ruszyła a może nawet w górę ,bo pewnie jednocześnie zwiększyłem dawkę Mg i K dobrze rozumiem ? 

Wrzucę też listę roślin jaką mam w akwarium nie są to wszystkie gatunki ,bo niektórych nazwy nie znam:

-Ludwiga repens
-Kryptokoryna Wendta
-Kabomba 
-Rogatek sztywny
-Vallisneria spiralis Tiger 
-Nadwódka Wielonasienna 
-Nadwódka szerokolistna
-Kryptokoryna
-Moczarka kanadyjska

-Echinodorus Harbii 

-Echinodorus Green Ocelot

Podłoże to taki mój autorski pomysł miałem tak w mniejszych akwariach wcześniej i się sprawdzało  zacznę od dołu:

- odrobina ziemi ogrodowej może kilka solidnych garści na całe 120x40 cm

- trochę suchej rozdrobnionej gliny

- na to piasek żółty gruba warstwa może z 4 cm

- na koniec cienka warstwa drobnych kamyków 

Stosuję też kulki glina torf pod korzenie 

Mieszkańcy akwarium to:

- ryby żyworodne mieczyk/ molionezja / głupik 

- parka zbrojników pospolitych

- grupka kirysów z poprzedniego akwarium chyba 4 szt 

- jedna kosiarka i jeden samiec gurami - na wykończeniu stare jak świat :)

- oddział krewetek red cherry :D

Może nie każdemu się spodoba jestem świadom tego że trochę tam bałagan :) Pytanie teraz jakie proporcje RO i czy jednak ten magnez to odstawić czy może dawać ale mniej ? Jakie właściwie powinny być proporcje gdzieś czytałem że Ca/Mg/K to 4/1/3 ale u mnie to chyba nie osiągalne przy tak wysokim Ca. Jest jakiś złoty "przepis" do jakich parametrów mam dążyć ? Też dziwi mnie ten spadek PO4 ,bo zawsze było dużo a tu taki skok a może to w dobra stronę ? Tak to wygląda u mnie.

Załączone miniatury

• IMG_20171229_171714.jpg
  • IMG_20171229_171723_HDR.jpg
  • IMG_20171229_171724_HDR.jpg
  • IMG_20171229_171751_HDR.jpg
  • IMG_20171229_171805_HDR.jpg

#7 ahr

ahr

Ban Master

• Moderator
  • 1929 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 styczeń 2018 - 12:46

Kiedyś dawałem mniej wody RO jakieś 20l na 47l kranówki. Mimo że zwiększyłem ilość RO to twardość nie bardzo się ruszyła a może nawet w górę ,bo pewnie jednocześnie zwiększyłem dawkę Mg i K dobrze rozumiem ?

Żeby osiągnąć docelową zmianę parametru to potrzebujesz około 10 podmian, tak od razu to nie będzie widoczne po prostu. Ale kombinujesz dobrze. Zmniejsz dawki siarczanów to i GH nie będzie tak rosło. A jak zwiększysz proporcje RO-kran to łatwiej Ci będzie osiągnąć ten współczynnik Ca-Mg bez podnoszenia GH.

sml_gallery_8283_309_86545.gifsml_gallery_8283_309_27530.gif
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

#8 Daniel1993

Daniel1993

Małomówny

• Użytkownik
  • 27 postów

Napisano 06 styczeń 2018 - 16:22

Tak zrobię a jak z pozostałymi parametrami typu Fe, NO3, PO4 itd jakie wartości będą tam dobre ,bo czytam trochę i wszędzie co innego. Podajcie czego ma być ile a ja już jakoś będę celował :D i jeszcze jak ten stosunek Ca/Mg/K  4/1/3 czy jakoś inaczej bo też wszędzie co innego czytam a i jeszcze CO2 ile ma być wiem ,że pewnie ciężko trafić w idealne ale właściwie jak patrzę to każdym parametrem da się coś ruszyć. Macie jakieś "książkowe" proporcje i wartości ? 

#9 DavyJones

DavyJones

Fanatyk

• Użytkownik
  • 1214 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 07 styczeń 2018 - 16:33

Może nie każdemu się spodoba jestem świadom tego że trochę tam bałagan

Akwarium w stylu Jungle. Jest taki. Totalny chaos, przypadkowość i potworna gęstwina.

Jedna rada. Powinieneś skracać łodygowce. Kiedy są wyrośnięte tak jak u Ciebie to zacieniają niższe rośliny. Same też tracą dolne liście i nie wygląda to ciekawie.

Moje roślinne 200l http://forum.superak...-200l-roślinne/

Pokrywa oświetleniowa z PCV http://forum.superak...wa-z-pcv-60x30/

#10 Daniel1993

Daniel1993

Małomówny

• Użytkownik
  • 27 postów

Napisano 08 styczeń 2018 - 00:40

Ja właściwie lubię takie mocno zarośnięte akwaria ale faktycznie rośliny walczą o światło. Wracając do poprzedniego pytania ktoś coś poradzi jak to jest z parametrami, proporcjami itd ?

#11 Kokokabana

Kokokabana

Bywalec

• Użytkownik
  • 79 postów

Napisano 08 styczeń 2018 - 13:08

Chodziło mi o to, skoro podaje RO, to może brakować jakiś witamin, bądź składników mineralnych. I tak ma twardą wodę jak na RO, a żeby zbytnio nie namieszać, to zaproponowałem wodę z biedry. Może coś zatwardza wodę? jakieś kamienie.

#12 Daniel1993

Daniel1993

Małomówny

• Użytkownik
  • 27 postów

Napisano 08 styczeń 2018 - 21:52

Oprócz kamyków na podłożu innych tam nie ma ale żadne to wapienie nic z tych rzeczy zwykle otoczaki drobne sortowanie

#13 coku

coku

Podglądacz

• Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 09 styczeń 2018 - 01:25

Jak masz filtr RO i butle CO2 to czemu tego nie używasz tak jak trzeba ?  :eek:  podmieniaj samo RO a zejdziesz do 1/4 swojego Ca czyli jakieś 30mg/l a później mieszaj ro:kran 4:1 bedziesz miał miękką wode w baniaku to mniej podajesz nawozów i szybciej pozbędziesz sie glonów  :razz: . Poza tym masz sporą obsade wiec chyba nie musisz wcale podawać azotu jedynie może fosfor delikatnie ale nie koniecznie sam sprawdź . A poza tym nie kazdy zbiornik jest taki sam i nie ma złotej recepty tylko mniej wiecej kazdy sie trzyma n:p 10:1 fe 0,2-0.5 micro intermagu wylicz z kalkulatora zulixa a k i mg dopasowac do ca . Mam nadzieje że na tym forum nie banuja za pomoc w szukaniu podpowiedzi gdzies indziej to obejrzyj na youtube filmy o liczeniu w kalkulatorze zulixa i jakie proporcje trzymac na kanale PRZEMEK P itp . A z tym baniakiem i sprzętem mógłbyś założyć holendra tylko swiatła troche dodać  :razz: bo RO i Co2 z butli robi całą robotę 

#14 Mapet

Mapet

Ban Master

• Moderator
  • 4529 postów
  • Lokalizacjaul. Sezamkowa

Napisano 09 styczeń 2018 - 07:34

obejrzyj na youtube filmy o liczeniu w kalkulatorze zulixa

http://forum.superak...kulator-zulixa/
Temat trochę starszy od jego filmiku...

"Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko podczas zbierania wody z podłogi."

Zanim coś napiszesz, zapoznaj się z TYM(klik)

Nienawidzę teoretyków, których wiedza nie ma nic wspólnego z ich doświadczeniem.

280 L, 90L, 75 L i inne

#15 Daniel1993

Daniel1993

Małomówny

• Użytkownik
  • 27 postów

Napisano 09 styczeń 2018 - 18:14

Mam jeszcze pytanie odnośnie ryb mam głównie zyworodne gatunki i tu pytanie czy miękka woda będzie dla nich ok ? Jest jeszcze druga sprawa małe akwarium około 30l techniczne trzymam tam narybek i samice w kotnikach jest w pełni wyposażone ale leje tam kranówkę czy jakbym chciał przenosić ryby między tymi akwariami to będzie to jakiś problem dla ryb czy lepiej w obu trzymać te same parametry ?

#16 coku

coku

Podglądacz

• Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 10 styczeń 2018 - 00:24

Na jednej ze stron o akwarystyce znalazłem ph 6.5-7,5 gh 8-20 wiec nie widzę problem poza tym poszukaj w google jest wszystko tylko trzeba poszukać , a wode najlepiej miec taka sama czy podobna w obydwu 

#17 kubota

kubota

Gawędziarz

• Użytkownik
  • 115 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 14 styczeń 2018 - 10:47

Ph 6,5 dla żyworódek? Coś mało wiarygodna ta strona. Dla takich ryb woda zasadowa i twarda.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!