Skocz do zawartości

Rośliny obumierją na potęgę...


gregoryfx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam poważny problem z roślinami, obumierają w błyskawicznym tempie, brązowe liście, dziury, odpadające całe liście, jeszcze w pięknym odcieniu czerwieni. Akwarium 60L Diversa z oryginalnym oświetleniem LED.

 

-Filtr kaskadowy Aquael na 200l a w nim obecnie - gąbka, zeolit, ceramika, phosmax basic na glony i wata filtracyjna. Wcześniej miałem jeszcze węgiel aktywny, ale podczas walki z glonem usunąłem z filtra.

 

-Napowietrzacz Aquael OXYPRO

 

Z glonami walczyłem za pomocą Tetra AlgoStop depot i faktycznie pomogło, bo miałem istną plagę glonów jak szczotka i nitek - tabletki stosowałem przez ok .2 tygodnie ale w tym czasie dokupiłem roślinki nowe i momentalnie po 1 dni już zaczęły żółknąć, brązowieć końcówki, dziury itp. więc teraz je usunąłem ze zbiornika.

 

Wodę podmieniam 20L na 2 tygodnie i odmulam dokładnie też dno co 3 tygodnie.

Temperatura wody 24-25 C

 

Stosuję takie preparaty:

 

-AZOO Plus Supereme Bioguard

-Tetra Easy Balance

-Tropical Bacto Active

-Tropical Multimineral - nawet ten ogólnie polecany preparat nie pomógł zahamować niszczenia roślin.

-Super Plants - to też po stosowaniu już kilka dni żadnych zmian nie zauważyłem aby coś przystopowało.

-Tropical Sanital

-Sera fishtamin dla rybek.

 

Przed atakiem glonów, nie miałem takich problemów owszem roślinki może tak nie były mega zielone, ale nie rozpadały się na moich oczach :( W ogóle żałuję że je kupowałem, bo pewnie nawet przenieś je do innej wody, bez grzałki, natlenienia i świtała tylko przyspieszę proces. Większość roślinek mam w koszyczku z watą, bo przez obecny żwirek wszystko mi wychodziło i pływało po zbiorniku.

 

Czytałem że z pewnością brakuję potasu i żelaza, ale pewnie bez testu wody się nie obejdzie. Więc jakie polecacie kupić, sprawdzone i dobre?

Co sądzicie o takiej walizce? https://sklep.wodna-kraina.pl/zoolek-aquaset-2-10w1-test-no3-gh-kh-ph-po4-fe-k-ca-hit-

 

Niżej zamieszczam zdjęcia mojego zbiornika:

 

https://photos.app.goo.gl/DE5GkKXi1BgLpmKm1

 

 

Proszę o pomoc, aby jeszcze zdążyć uratować roślinki. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świat i Szczęśliwego Nowego Roku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki kupowane w sklepie akwarystycznym. Stare są sfatygowane po ataku glonów, ale widać że się pomału odbudowują, jednak ich kondycja też jest marna. Dlatego sądzę że to wina wody skoro w sklepie ładnie wyglądały a w moim zbiorniku się rozlatują w mgnieniu oka. Dziś garść liści wyławiałem ze zbiornika a łodygi niektórych są już puste w środku i wiotkie.

 

Aktualnie wszystkie roślinki w koszyczkach przeniosłem do wiaderka. Wodę przefiltrowałem przez dzbanek z filtrem aby woda była miękka. Mieszkam na wsi i mam własną pompę głębinową to woda niestety ma dużo kamienia. Do akwarium wlewam normalnie ale profilaktycznie odczekuję 24H.

Dodałem uzdatniacza choć przy podmianie do akwarium tego nie robię i żywe bakterie dla nowych zbiorników Tropical Bacto Active, podłączyłem zastępczy filtr i lampkę aby roślinki miały światło - mam nadzieje że to pomoże dopóki woda w akwarium będzie zdatna dla roślinek.

 

Tylko co dalej?

Edytowane przez gregoryfx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nowym zbiorniku, może tak być, że stare liście umrą, ale jeśli są nowe to dobra wróżba.

Nie przesadzaj z nawozami, jeśli masz mało roślinek, to roślinki powinny dawać radę z samej podmiany wody, bez nawożenia .

 

No i te doniczki doniczki. Wyciągnij i powąchaj ;)  Zasadź w nowej, albo posadź w podłożu.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

-Filtr kaskadowy Aquael na 200l a w nim obecnie - gąbka, zeolit, ceramika, phosmax basic na glony i wata filtracyjna. Wcześniej miałem jeszcze węgiel aktywny, ale podczas walki z glonem usunąłem z filtra.

 

To jedna z przyczyn ataku glonów.

 

 

 

Akwarium 60L Diversa z oryginalnym oświetleniem LED.

 

To też.

 

 

 

Stosuję takie preparaty:   -AZOO Plus Supereme Bioguard -Tetra Easy Balance -Tropical Bacto Active -Tropical Multimineral - nawet ten ogólnie polecany preparat nie pomógł zahamować niszczenia roślin. -Super Plants - to też po stosowaniu już kilka dni żadnych zmian nie zauważyłem aby coś przystopowało. -Tropical Sanital -Sera fishtamin dla rybek.

 

To też

 

 

 

-Napowietrzacz Aquael OXYPRO

 

...i jeszcze to

 

 

 

Z glonami walczyłem za pomocą Tetra AlgoStop

 

i to. 

 

Podsumowując. Totalny chaos, wzajemnie się wykluczające kroki. Akwarium jest kompletnie zdestabilizowane. Biologia - w sensie cyklu azotowego - nie istnieje w tym ziorniku.

 

Napchanie filtra całą paletą wkładów nie musi zapewnić zdrowej wody. W większości wypadków wystarczy tylko gąbka, ewentualnie z dodatkiem ceramiki.   

 

Stosowanie wkładów pochłaniających mikro i makro a potem podawanie ich w nawozach/preparatach - sam chyba to widzisz - nie ma sensu.

 

 

Ponadto rośliny wyjmuje się z koszyków i sadzi w podłożu - bazalt to jedno z gorszych do uprawy roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...