Skocz do zawartości

[300l] Akwarium Towarzyskie


Kokokabana
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako że jest to moje pierwsze tak duże akwarium, ale wymarzone z dzieciństwa, wreszcie wystartowało po 20 latach ;)

Miałem sporo dylematów jak to wszystko rozwiązać finansowo i praktycznie, no i oczywiście, żeby w przyszłości wpuścić do niego zadowolone kolorowe rybki.

Może się komuś przyda wiedza, którą nabyłem, może się czegoś ciekawego jeszcze dowiem, co ktoś zrobił by lepiej, ale ogólnie przecież chodzi tu o to żeby się Mi podobało i może kogoś zainteresuję takim biotopem. Wiadomo wszystkich nie zadowolisz :P

 

Z racji tego że budżet okrojony , bo miało wyjść 1000zł i tak przekroczyłem o 200zł, nie licząc oczywiści paliwa i robocizny.

-250zł Oświetlenie led (moduły power led 180 stopni 1Wx35 szt, zasilacz 12V-50W, Taśma led 5metrów RGB 12V14.1W i profil aluminiowy)

-270zł Nowe akwarium 300l + grzałka 300W gratis ( pan miał wystartować ale coś nie poszło)

-320zł Filtr kubełkowy 2000l/h Aqua nowa (Była promocja z 450zł, w zestawie ceramika, węgiel, zeolit, gabki)

-150zł 30kg piasek kwarcowy, 35kg łupek kwarcowy, ziemia ogrodowa sucha, kermazyt.

-40zł rośliny (6 korzeni kryptokoryny, żabienica 1 doniczka, 2 małe korzenie anubiasa z odzysku :P )

-17zł czarna okleina 2m/50cm z castoramy na tło akwarium

Reszta poszła na projekt pokrywy z pleksi, oklejoną taśmą aluminiową od wewnątrz, otwieraną z dwóch stron do środka na zewnątrz.

 

Opis zdjęć:

1. Przymiarka piachu i kamieni. W tym przypadku musiałem pojechać dokupić . post-25018-0-16582200-1513338819_thumb.jpg

2. Z początku miałem pomysł z dwiema wyspami z podłożem, ale ostatecznie, ziemia poszła w jedną wyspę, umiejscowiona zostanie pod kamieniami.

Ziemia wcześniej osuszona i wymieszana z keramzytem, gdzeiś 10kg. Po wyłożeniu piachu kulki torfowe w miejsce gdzie pójdą rośliny. post-25018-0-35299500-1513338911_thumb.jpg

3. Siatka na ziemię z wyciętym nożykiem szparami na rośliny. post-25018-0-58504800-1513339115_thumb.jpg

4. Posadzone pod siatkę rośliny korzeniami do ziemi, zasypane piaskiem. Tutaj ważne żeby rośliny odlewać, bo szybko zwiędną. Można też dolać już trochę wody. post-25018-0-15157000-1513339390_thumb.jpg

5.Ułożyłem starannie Łupki w piasku z szczególną ostrożnością na rośliny. post-25018-0-55639100-1513339417_thumb.jpg

6.Czas na zalewanie letnią wodą. post-25018-0-82738600-1513339574_thumb.jpgpost-25018-0-92269700-1513339622_thumb.jpg

7.Godzina 14:00 podłączony filtr i teraz tylko czekać. post-25018-0-74441900-1513339729_thumb.jpg

8.Po 3 godzinach z włączoną grzałka i oświetleniem. post-25018-0-40679100-1513339792_thumb.jpg

9.Następnego dnia rano ,czyli po 12 godzinach. post-25018-0-28524300-1513339972_thumb.jpg

 

Będę tu od czasu do czasu zaglądał i dodawał nowe zdjęcia, nawet te gdy coś się będzie złego działo, odpukać ;)

 

Kwestia oświetlenia. Białe światło z modułów + czerwony z niebieskim na maksa z paska ledowego rgb. Tutaj z 2m paska, bo brakło czasu na lutowanie.

Finalni pasek poszedł 5m na jednej listwie umiejscowiony w środku.

post-25018-0-26749300-1513340178_thumb.jpg

No i efekt nocny ala UV z samego paska ledowego post-25018-0-85977900-1513351905_thumb.jpg

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@2x up Kto co lubi

Moja założenie początkowe to biały piasek i coś co się kojarzy z wodorostami. Uzyskać efekt dopływu jeziora Malawii rzeki Zambezii gdzieś w Mozambiku. czyt. Kanał Mozambicki

 

@1 up

Żadna przesada. Gdybym nie poczytał i zasięgał opinii innych bardziej doświadczonych akwarystów, myślisz że bym się specjalnie z tym kłopotał? ;)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

rośliny (6 korzeni kryptokoryny, żabienica 1 doniczka, 2 małe korzenie anubiasa z odzysku )

Jeśli do tych roślin jest potrzebna ziemia pod piachem to ja się chyba starzeje i już nie nadążam. Ale ok, Twoje akwarium więc wsadzaj tam sobie co chcesz. Tak jak wcześniej pisałem, akwarium z wyglądu ok, ale ziemia niepotrzebna. Z resztą sam zobaczysz za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowanie, ziemia to nie tylko nawożenie - w tamtejszych strefach beztlenowych rozwijają się bardzo pożyteczne bakterie (przy restarcie to niestety lekko czuć i lepiej ze względu bezpieczeństwa dobrze w tym czasie wietrzyć mieszkanie).

Zresztą ziemia nie wypuszcza związków do słupa wody, a trzyma je w bezpiecznym podłożu.

 

 

Ziemie widzę, że głównie jest na tej wyspie z kamieni, więc ryby raczej nie powinny tego rozkopać.

Mi się efekt bardzo podoba, ale tj. Gawłowi kryptokoryny mi tutaj nie pasują wizualnie.

Edytowane przez AkwaMichał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama pomysł nie wziął się tylko z samej wizji i pomysłu, ale niektóre rybki takie jak kosiarki ( poch. Azja, ale gdziś czytałem, że można je spotkać również w afryce wschodniej), które przerzucam do większego, potrzebują też coś jeść.

Mnie tam się kryptokoryna podoba ;)

Żabienica w piachu nie da rady, anubiasy tak, ale skoro zmiksowałem, bo też chciałem jakąś trawę między skałkami, to ziemia pod skałkami była nieunikniona.

Piachu jest tak dużo pod kamieniami i tak ciasno, bo inaczej kamienie by się poprzewracały, że nie da rady na podkopy.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila chwila, bo nie bardzo rozumiem, chcesz wpuścić do tego akwarium kosiarki? Zastanów się czy Ty chcesz aby na pewno robić malawi czy może Azję? 
Ja nie wiem skąd miały by się wziąć kosiarki w Afryce, ale być może coś mnie ominęło? 
Chcesz ze sobą łączyć ryby z zupełnie innymi wymaganiami, może na sam początek podaj parametry wody w akwarium? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem już naprawdę wiele  akwarium Malawi, ale kosiarki to jeszcze nie widziałem w takim nigdy. Piszesz że kosiarki można spotkać w afryce, być może... 

Ja powiem tak. U nas w Rybnickim zalewie, niejednokrotnie wyławiano skalary jak i inne pielęgnica jak również piranie (potwierdzone w niejednej gazecie). Myślisz że jak bym chciał stworzyć biotop polski to mógłbym do akwarium wpuścić karpia, szczupaka i piranie np.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ja... Po kolei. W strefie beztlenowej rozwijają się pożyteczne bakterie... OK. Ale ta strefa nie będzie beztlenową jak pyski się do niej dokopią, a nawet moje małe brzdące 3-4cm kopią tak że dokopują się do pianki która jest na dnie. I tu kolejny problem/błąd w zakładaniu malawi czy tanganiki. Kamienie ZAWSZE układamy na macie/piance/styropianie itd. itp. która znajduje się BEZPOŚREDNIO na dnie. U Ciebie najpierw jest ziemia, potem siatka, potem piach i dopiero kamienie. Pyski podkopią, kamień pier...dyknie i masz zalane mieszkanie. Znowu. Moje 3-4 cm brzdące podkopały się tak że gdyby nie pianka + kilka sklejonych kawałków kamieni ze sobą to mam po zbiorniku.

Zależy jakie ryby chcesz tam wpuścić. Kryptokoryna nie tyle co nie pasuje, co nie przetrwa. Zostanie albo zjedzona (mbuna), albo wykopana (non mbuna oraz mbuna).
Do malawi jeśli już coś ładować do twarde, duże anubiasy które wiążesz/kleisz do kamoli. MOŻE nie zjedzą.

Oświetlenie nocne... A myślałem tylko w kiepskich zoologach takie montują.

Kosiarki + pyszczaki to niezła zupka. Jak Ty będziesz karmił kosiarki? Dorosłe osobniki nie jedzą glonów, a do zwykłego pokarmu, uwierz mi w starciu z pyszczakami się nie dostaną.

Nie wiem kogo Tyś się radził pisząc że ,,bardziej doświadczonych" akwarystów, ale... Może załóż temat na klub.malawi, ale tam to Cię raczej za bombki powieszą


P.S. Kubełek całkiem spoko. Teraz tak, co będzie czyściło wodę mechanicznie? U mnie mam 2x Aquael Unimax 250 + prefiltr narurowy 10" na każdym z wlotów, dodatkowo Aquael TurboFilter 2000 i jako tako jest czysto. Przy podrostkach a nie rybach. Wszystko w akwarium mniejszym niż Twoje (240l), więc w większym lepiej nie będzie.

P.S.2. Masz źle ustawiony wlot/wylot filtra. Wlot musi być w miejscu o najsłabszym prądzie. Czyli krótko mówiąc ,,pod" wylotem. Teraz cały syf dosłownie przelatuje obok wlotu. Grzałkę z kolei dajemy w miejsce o mocnym nurcie.
 

Edytowane przez AkwarystaArtur
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że to nie jest typowy biotop malawii, nigdzie nie pisałem że będą w nim pyszczaki. Kosiarki z racji że mam 4, i tak nie ogarniają z glonami w 112L, póki co mają 4-5cm, ale wydaje mi się że im się spodobają ogromne liście Kryptokoryny i będą pływać ze Skalarami, które już nawet nie walczą o terytorium, nie rosną jak kiedyś, bo wygryzły je gurami i prętniki budujące gniazda w pływających roślinach.

 

Skalary się wszędzie przyjmą, byle było gdzie pływać i prąd nie będzie za mocny. 

W każdym bądź razie jeszcze kombinuję co z obsadą.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ty będziesz karmił kosiarki? Dorosłe osobniki nie jedzą glonów

 

Nie wiem skąd taka opinia o kosiarkach.

Odkąd pamiętam mam kosiarki i jeżeli jest to oryginał, czyli  Crossochelius siamensis, to będzie jadła glony zawsze.

u siebie mam kłopoty z utrzymaniem mchu, bo zostają z niego tylko ogołocone nitki. 

 

Ale do Malawi to stanowczo nie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny piszę, że to nie jest typowy biotop Malawii. Ma tylko sprawiać takie wrażenie, ale pod piachem jest żyzna gleba z której wyrastają wysoko rosnące rośliny.

 

Jak dla mnie Kosiarki to ryby stadne, z tym że kosiarki pasują wszędzie tam gdzie są rośliny i wymagają długich akwariów z racji sporej długości dorosłych osobników.

Ps. posiadam te prawdziwe, żywią się wyłącznie tym co znajdzie się na liściach czy kamieniach/szybie lub jakiś mniejszy suchy pokarm, sa dwubarwne z czarnym paskiem od dzioba po sam ogon, no i maja te wąski na pyskach.

 

Przesadzacie moim zdaniem. Hodowcy trzymają ryby w pustych akwariach, na giełdach trzymane w woreczkach np po 50 szt. i jakoś żyją.

 

Akary ze skalarami i kosiarkami ? ;)

Ewentualnie harem sumów rekinich ze skalarami? :D

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumy rekinie rosną do około 1,3m (40kg). Nie, to nie pomyłka. Ponad metr.

Malawi w którym nie ma pyszczaków, a są skalary itd. to amazonia z niepasującymi kamieniami.

Młode kosiarki będą jadły zawsze glony. Dorosłe tylko wtedy gdy nie mają alternatywnego pokarmu roślinnego. Jeśli będzie się rzucać spirulinę itd. glonu nie tkną.

Hodowcy nie trzymają ryb w woreczkach/szklankach. To handlarze. I to na ,,h" i to na ,,h", ale spora różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem się będzie wrzucać ogórka dla kosiarek jak urosną, na razie chętnie przesiadują na liściach i szybach.

 

Parametry sprawdzę po 2 tygodniach, jak trochę woda dojrzeje. Lupek kwarcowy nie zmienia parametrów wody, jak i piasek kwarcowy.

 

Ciekawy filmik , nie jestem sam z kryptokoryna ;)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt sumy rekinie rosną ogromne, widziałem takiego w Katowicach. Sklep na 3 stawach koło Media Marktu, z tym że większego akwarium już nie planuję.

 

@Dawidk

Parametr wody ma odczyn zasadowy . Zoolek pokazal 6,8-7,0, JBL 7,0 KH3 = GH 5,4

W kranie jest 8, tak więc z tego wynika że nic nie zatwardza wody, a co2 poprawi parametry wody do odczynu zasadowego/obojętnego.

 

@3dzień

Jeszcze trochę woda mętna , trochę brakuje do krystalicznej, ale nie ma się co dziwić, żadnej chemii nie wlewałem.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jakoś żyją
Autorze, proszę, przeanalizuj to sformułowanie pod kątem długotrwałej opieki nad żywymi zwierzętami w warunkach domowych, gdzie w założeniu powinny spędzać resztę swojego życia, a nie w warunkach sklepowych (przejściowych), czy u hodowcy (linia produkcyjna byle szybko i dużo). Nie nakłaniam do zmiany swojego podejścia, po prostu do zastanowienia się nad tym, co łatwe, a co właściwe i wybrania tak, by nie skracać zwierzakom życia w imię zasady "byle jak, byle się dało".

 

:)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Oczywiście, że się z Tobą zgadzam, ale mam też nadzieję że czytałeś wcześniej o czym pisałem, a to że tak to ująłem, było tylko odbiciem piłeczki, dla tych co twierdzą że Labeo się do takiego akwarium nie nadają.

Długie akwarium mają? mają

Gdzie żerować mają? mają

Kryjówki też są i to mnóstwo, pod liśćmi, między kamieniami

Parametry wody są odpowiednie.

 

Dylemat pojawi się dopiero jak urosną, ale wtedy rośliny również

 

A że to takie moje wymarzone akwarium, ala błękitna laguna. Na pewno znajdą się w nim Ladeo dwubarwne, kosiarki, kiryski, pielęgnice czerwonobrzuche i skalary, bo niby czemu nie?

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to że labeo są terytorialne i nie akceptują innych grubowargów (kosiarek) już pomijasz?

Masz obsadę z trzech różnych biotopów a akwarium z czwartego biotopu i liczysz że ktoś cie poklepie po plecach?

Popatrz też na oświetlenie w twoim akwarium a jakie preferują twoje ryby ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz to wszystko z jakiejś strony czy z własnego doświadczenia?

 

Wybacz, ale kosiarki, kiryski, otoski, zbrojniki to rybki które kwalifikuję do rybek dennych. Jedyne co wyróżnia kosiarki to że są to ryby stadne, jeśli jakaś z tego powodu zginie, to tak widocznie musiało być, a nie że moja wina :) Po za tym nie słyszałem żeby samiec zadzgał samicę z powodu wrodzonego terytorializmu. To tylko ludzie mają coś podobnego w naturze, Ci patologiczni :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...