Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie rośliny i co pod piasek?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kokokabana

Kokokabana

Małomówny

• Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 18:30

Witam.

Do 300l zbiornika chce zrobić biotop coś ala Malawii, ale z roślinami. Jakieś anubiasy, spiralisy, może rogatek na środku, albo po bokach.

Pytanie moje jest takie, jaki piasek dobrać i co pod piasek, żeby te rośliny nie gniły od korzeni, a fajnie mi rosły w górę i załamywały się na tafli wody. 

Ponieważ chcę coś ala tanganika/malawi interesuje mnie jasny wręcz biały piasek, domyślam się że kwarcowy odpada?

Kulek gliniano torfowych mam dość dużo od kolegi co likwidował akwarium z Paletkami. Problem z tymi kulkami pojawia się podczas czyszczenia odmulaczem. Jak rozkopie piach z kulką to po-za-mia-tane :P 

Mam jeszcze paleczki nawozowe z zoolka, efekt bedzie podobny.

Użytkownik Kokokabana edytował ten post 06 grudzień 2017 - 18:47

112L zamknięte. Oświetlenie jarzeniowe 2x 12W barwa ciepła. KH 14, Ph 6,9, Co2 +/-20mg/l

Filtr Aquael 500 turbo + Aquael cyrculator 1000 filtr DIY(porcelana, wata, żwirek zeolit) + Deszczownia.

Obsada: 4 samiczki Prętnika + 4 Samce, 2 Gurami złote parka, bojowniki(1 samiec, 3 samice) charakter o dziwo przyjazny  ;)

4 Kosiarki jak podrosną wejdą do 300L, 2 kirysy weloniaste - spiżowe, 2 glonojady/ zbrojniki niebieskie.

Roślinki liściaste, mchy i trawiaste.

Podłoże Bazalt + Granit i piaskowce

Glony : Zielenice i Compsopogon Nie poddaj się i walczę :P

+ Nowe akwarium 300L, gdzie przeniosłem skalary.

#2 ahr

ahr

Ban Master

• Moderator
  • 1914 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 grudzień 2017 - 19:12

roblem z tymi kulkami pojawia się podczas czyszczenia odmulaczem. Jak rozkopie piach z kulką to po-za-mia-tane

Jak stosujesz takie praktyki to nic dziwnego, że walczysz z glonami.

jaki piasek dobrać i co pod piasek, żeby te rośliny nie gniły od korzeni,
Nie widzę związku.

W Malawi/Tanga i tak ryby Ci przekopią podłoże.

sml_gallery_8283_309_86545.gifsml_gallery_8283_309_27530.gif
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

#3 Kokokabana

Kokokabana

Małomówny

• Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 21:33

Chodzi mi o to, że rośliny w podłożu 100% piasek nie urosną. Do tego strefy beztlenowe itd.

Przy czyszczeniu sobie poradzę, gorzej jak trafię na kulkę tofową, albo tak jak mówisz ryby mi przekopią.

To może, pod piasek, jakiś grubszy żwirek, tylko jaki?

112L zamknięte. Oświetlenie jarzeniowe 2x 12W barwa ciepła. KH 14, Ph 6,9, Co2 +/-20mg/l

Filtr Aquael 500 turbo + Aquael cyrculator 1000 filtr DIY(porcelana, wata, żwirek zeolit) + Deszczownia.

Obsada: 4 samiczki Prętnika + 4 Samce, 2 Gurami złote parka, bojowniki(1 samiec, 3 samice) charakter o dziwo przyjazny  ;)

4 Kosiarki jak podrosną wejdą do 300L, 2 kirysy weloniaste - spiżowe, 2 glonojady/ zbrojniki niebieskie.

#4 Dawidk

Dawidk

Dyskutant

• Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 22:08

Po pierwsze po co czyścisz piasek odmulaczem? Anubiasy przytwierdzamy do kamieni, korzeni a nie sadzimy ich w podłożu. Rogatek też bierze nawozy ze słupa wody więc po co Ci jakieś kulki g-t czy inne pałeczki nawozowe?

Chcesz biały piasek to tylko kwarcowy.

#5 Kokokabana

Kokokabana

Małomówny

• Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 22:20

Jeszcze nic nie czyszczę. Dopiero zakładam i szukam ciekawych rozwiazań ;)

#6 ahr

ahr

Ban Master

• Moderator
  • 1914 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 grudzień 2017 - 22:59

Ja bym przyjął, że nie odmulasz. Mieszaniem podłoża zajmuje się obsada. Zagrzebują w podłożu nawóz, który ewentualnie wykorzystają rośliny. Ale jest szansa, że rośliny też wykopią. Mógłbyś ewentualnie "kącik roślinny" obstawić i przysypać kamieniami, ryby nie wykopią, więc można coś tam wetknąć, a rośliny korzeniami sobie znajdą drogę po całym akwa jak będzie taka potrzeba.

Jak dasz grubszy żwirek pod spód to i tak wylezie on z czasem na wierzch, więc tutaj raczej kamienie. Albo epifity (np. anubias).

A strefami beztlenowymi się nie przejmuj: każdy o nich słyszał, a nikt nie widział. I na pewno nie w malawi.

#7 AkwaMichał

AkwaMichał

Forumowicz

• Użytkownik
  • 66 postów

Napisano 07 grudzień 2017 - 18:34

A strefami beztlenowymi się nie przejmuj: każdy o nich słyszał, a nikt nie widział. I na pewno nie w malawi.

Oj, nie widział, ale z pewnością poczuł :P 
Tu nie ma się co martwić - strefy beztlenowe to głównie robota tła strukturalnego i ziemi ogrodowej (ale jeśli ta druga jest dobrze zabezpieczona to nic się złego nie powinno dziać).

Użytkownik AkwaMichał edytował ten post 07 grudzień 2017 - 18:34

#8 ahr

ahr

Ban Master

• Moderator
  • 1914 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 grudzień 2017 - 18:51

Zapach wyciąganej ze zbiornika ziemi jest dość specyficzny. Ale czy ma to związek ze strefami beztlenowymi, tym śmiertelnym wrogiem akwarystów minionej epoki? To zapach rozkładu materii organicznej. A strefy beztlenowe są niezbędne bakteriom beztlenowym, ważnym ogniwie obiegu azotu w akwarium. W tej chwili setki jak nie tysiące posiadaczy zbiorników roślinnych czy LT na ziemi powinno drżeć o los swoich podopiecznych. Dlaczego tak nie jest? Bo to nieprawda. To bzdura wymyślona na potrzeby zamaskowania braku wiedzy i sprzętu do filtracji w czasach średniowiecza akwarystycznego.

• Luna i Dawidk lubią to

#9 Peter007

Peter007

Gawędziarz

• Użytkownik
  • 122 postów
  • LokalizacjaOpoczno

Napisano 08 grudzień 2017 - 19:14

Chodzi mi o to, że rośliny w podłożu 100% piasek nie urosną

A skąd niby taka głupota wyssana? U siebie mam sam piach i przycinki muszę robić co 3 tyg. Nad kryptokoryną to już nie panuję ;)

#10 Kokokabana

Kokokabana

Małomówny

• Użytkownik
  • 35 postów

Napisano dziś, 13:20

Założyłem akwarium na bazie ziemi ogrodowej i piasku kwarcowego. Założyłem je z myślą że wszystko pójdzie po mojej myśli z wiedzą jaką posiadam i z tego co widziałem, czy gdzieś czytałem, ale efekty dopiero zobaczę później. Na razie wygląda to obiecująco. Parę godzin po zalaniu woda zaczęła nabierać temperatury i dojrzewać. Następnego dnia mleko obniżyło się już o 70%.

Zrobiłem osobny temat o moim świeżo zalanym akwarium tutaj:

Użytkownik Kokokabana edytował ten post dziś, 13:21

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!