Skocz do zawartości

Jakie rośliny i co pod piasek?


Kokokabana
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Do 300l zbiornika chce zrobić biotop coś ala Malawii, ale z roślinami. Jakieś anubiasy, spiralisy, może rogatek na środku, albo po bokach.

Pytanie moje jest takie, jaki piasek dobrać i co pod piasek, żeby te rośliny nie gniły od korzeni, a fajnie mi rosły w górę i załamywały się na tafli wody. 

Ponieważ chcę coś ala tanganika/malawi interesuje mnie jasny wręcz biały piasek, domyślam się że kwarcowy odpada?

 

Kulek gliniano torfowych mam dość dużo od kolegi co likwidował akwarium z Paletkami. Problem z tymi kulkami pojawia się podczas czyszczenia odmulaczem. Jak rozkopie piach z kulką to po-za-mia-tane :P 

Mam jeszcze paleczki nawozowe z zoolka, efekt bedzie podobny.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

roblem z tymi kulkami pojawia się podczas czyszczenia odmulaczem. Jak rozkopie piach z kulką to po-za-mia-tane

Jak stosujesz takie praktyki to nic dziwnego, że walczysz z glonami.

 

 

jaki piasek dobrać i co pod piasek, żeby te rośliny nie gniły od korzeni,
Nie widzę związku.

 

W Malawi/Tanga i tak ryby Ci przekopią podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przyjął, że nie odmulasz. Mieszaniem podłoża zajmuje się obsada. Zagrzebują w podłożu nawóz, który ewentualnie wykorzystają rośliny. Ale jest szansa, że rośliny też wykopią. Mógłbyś ewentualnie "kącik roślinny" obstawić i przysypać kamieniami, ryby nie wykopią, więc można coś tam wetknąć, a rośliny korzeniami sobie znajdą drogę po całym akwa jak będzie taka potrzeba.

Jak dasz grubszy żwirek pod spód to i tak wylezie on z czasem na wierzch, więc tutaj raczej kamienie. Albo epifity (np. anubias).

A strefami beztlenowymi się nie przejmuj: każdy o nich słyszał, a nikt nie widział. I na pewno nie w malawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A strefami beztlenowymi się nie przejmuj: każdy o nich słyszał, a nikt nie widział. I na pewno nie w malawi.

 

Oj, nie widział, ale z pewnością poczuł :P 

Tu nie ma się co martwić - strefy beztlenowe to głównie robota tła strukturalnego i ziemi ogrodowej (ale jeśli ta druga jest dobrze zabezpieczona to nic się złego nie powinno dziać).

Edytowane przez AkwaMichał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapach wyciąganej ze zbiornika ziemi jest dość specyficzny. Ale czy ma to związek ze strefami beztlenowymi, tym śmiertelnym wrogiem akwarystów minionej epoki? To zapach rozkładu materii organicznej. A strefy beztlenowe są niezbędne bakteriom beztlenowym, ważnym ogniwie obiegu azotu w akwarium. W tej chwili setki jak nie tysiące posiadaczy zbiorników roślinnych czy LT na ziemi powinno drżeć o los swoich podopiecznych. Dlaczego tak nie jest? Bo to nieprawda. To bzdura wymyślona na potrzeby zamaskowania braku wiedzy i sprzętu do filtracji w czasach średniowiecza akwarystycznego.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem akwarium na bazie ziemi ogrodowej i piasku kwarcowego. Założyłem je z myślą że wszystko pójdzie po mojej myśli z wiedzą jaką posiadam i z tego co widziałem, czy gdzieś czytałem, ale efekty dopiero zobaczę później. Na razie wygląda to obiecująco. Parę godzin po zalaniu woda zaczęła nabierać temperatury i dojrzewać. Następnego dnia mleko obniżyło się już o 70%.

Zrobiłem osobny temat o moim świeżo zalanym akwarium tutaj:

http://forum.superakwarium.pl/topic/50898-300l-polskie-malawii-start/?do=findComment&comment=507332

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...