Skocz do zawartości

Akwarium LT dla początkującego


Goku
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie.

Chciałbym się dowiedzieć czegoś o akwarium LT dla początkującego.

Wiem, że to głównie roślinne, ale jak ostatnio oglądam takie baniaki to wyglądają bardzo pięknie i chciałbym się dowiedzieć czy jest ono trudne w utrzymaniu?

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W LT jak w każdym akwa trzeba trochę wiedzy i obeznania w temacie. Zerknij sobie w dział "rośliny i ich pielęgnacja" podklejony temat o ziemi ogrodowej (nie mogę wkleić linka coś). Nie wiem jakie widziałeś akwaria także ciężko napisać czy dany efekt łatwo czy trudno uzyskać. Może wrzuć jakąś fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium low tech powinno być, wg jego idei, łatwe i tanie w utrzymaniu, a czas poświęcany na jego pielęgnację powinien być znikomy. Takie główne zasady prowadzenia zbiornika LT to:

- żyzne podłoże, z którego rośliny będą czerpać składniki odżywcze (ziemia ogrodowa), a na to piasek lub drobny żwir w odpowiedniej ilości

- filtracja raczej mechaniczna + zapewnienie cyrkulacji w zbiorniku. Filtracja typowo biologiczna nie jest konieczna.

- oświetlenie w przedziale 0,2 do 0,5 W/litr bez specjalnych wymagań

- duża ilość mało wymagających roślin

- woda raczej twarda i zasadowa, bogata w minerały

- podmianka wody raz na pół roku w ilości nawet 50%

- brak nawożenia

 

To są wytyczne wg książki Diany Walstad. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że to nie jest gotowy przepis, bo każdy zbiornik jest inny i każdy ma swoje własne problemy. Tutaj wchodzi doświadczenie akwarysty.

 

Jeśli miałbym te wytyczne przerobić na swoje potrzeby to wyglądałoby to tak:

- wydajna filtracja biologiczna i mechaniczna

- oświetlenie 0,3-0,4 W/litr z mile widzianą barwą dla roślin (pasmo czerwone)

- podmiany wody raz w miesiącu w ilości 15-20% (tu warto mieć testy na NO3 i po prostu trzymać rękę na pulsie)

- nawożenie potasem i ewentualnie carbo w naprawdę niewielkich ilościach

- reszta czyli podłoże i ilość roślin tak jak wyżej.

 

Jak widać, ja mam luźne podejście do tematu low tech. Nie jest powiedziane, że musi być wszystko jak w książce bo inaczej to już nie jest LT. Niektórzy nazywają takie modyfikacje mid techem. Może i słusznie :) Tak czy inaczej w obu przypadkach nakład czasowy i finansowy nie jest duży. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak powinno wyglądać pH w takim baniaku i czy ziemia ogrodowa może być taka jak kupuje się do roślin np na balkon?

Mega podoba mi się taka koncepcja, ale tak nie jestem przekonany do końca i probuje się zorientować w sytuacji.

Ostatnio u mnie też miałem sporo roślinek, ale moja żona wpadła na genialny pomysł żeby kupić molinezje i mimo karmienia spiruliną wykończyły mi wszystkie roślinki :( i muszę wszystko od początku robić dlatego pomyślałem nad czymś takim i może jakieś małe rybki typu neonki.

 

P. S.

A jak wygląda właśnie kwestia rybek bo to akwarium jest raczej małe bo 54 litry.

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia uniwersalna, najzwyklejsza. Przy ziemi najważniejsze jest to, żeby mieć co najmniej 4cm bardzo drobnego podłoża aby nic nie dostawało się do słupa wody. Roślin musi być dużo, jak najwięcej. Roślin później nie przesadzamy, a jeśli chcemy się jakiejś pozbyć, to trzeba ją wyciąć tuż przy podłożu bo jakikolwiek ruch może sprawić, że ta ziemia po prostu wypłynie. To są minusy i konieczności tej idei.

 

Zbiornik 54-litrowy jest dość mały, a więc dość małe rybki powinny się tam znaleźć. Jednak żeby w ogóle rozmawiać o obsadzie, musisz znać swoje GH i pH wody. Bez tego nie ruszymy.

 

Jest jeszcze inna opcja. Wcale nie trzeba stosować ziemi ogrodowej żeby mieć fajne efekty. Można śmiało stosować kulki gliniano-torfowe, które trzeba co jakiś czas uzupełniać. Taką kulkę wsadzamy tylko tam, gdzie rośliny rosną w podłożu, a przy przesadzaniu też łatwiej zapanować nad bałaganem. Do tego dajesz piasek kwarcowy, który wygląda bardzo naturalnie i pozwala przy okazji trzymać ryby denne (jeśli parametry również pozwalają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parametry teraz nie patrze bo przy okazji zrobiłbym restart więc twardość będzie w granicach średnio twardej bo tak miałem na początku i jeśli kupię piasek w akwarystycznym to myślę, że pH będzie w granicy 7, a rybki myślałem neonki inessy, ale nie wiem czy dobrze.

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz średnio-twardą to raczej Neonki odpadają, bo to ryby wód miękkich. Czym sprawdzałeś te parametry? Piasek możesz w OBI kupić taki do piaskownic, zapłacisz tyle co nic za bardzo dużą ilość. Kup sobie lepiej testy na GH-KH i pH, ale kropelkowe, i sprawdź porządnie tą wodę. Ja myślałem, że mam GH=10 bo tak wodociągi podawały, a okazało się, że mam 17. No różnica ogromna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy mam kropelkowe na GH i pH, jak mierzyłem pH prosto z kranu to było 7, a jak wrzuciłem piasek prosto z marketu to już 7.6 więc nie wiem czy warto piasek z marketu jak tak bardzo podnosi pH, a twardość ostatnio mierzyłem i było chyba 16 jak dobrze pamiętam

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, a jak wygląda filtracja w takim akwarium?

Czytałem trochę po internetach i opinie są bardzo różne, co strona to inne opinie.

Wiem, że głównie chodzi o filtracje mechaniczną czyli teoretycznie gąbka, a jak z resztą filtracji bo np myślałem żeby czasem (w sensie może na początek użyć węgla aktywnego).

A i ważne pytanie, jak w takim akwarium wygląda ewentualny restart bo gdzieś znalazłem info, że to raczej bardzo rzadko bo tylko jak ziemia straci właściwości, ale jaki to czas i po czym to poznać?

 

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Panowie, a jak wygląda filtracja w takim akwarium?

Teoretycznie może być jak w każdym innym, czyli kubeł, kaskada czy cokolwiek co pasuje mniej więcej do litrażu. W zasadzie może być biologiczno mechaniczna tak jak w innych typach baniaków.

Niemniej dobrze postawiony LT spokojnie może się obyć na samym mechaniku którego zadaniem jest w zasadzie bełtanie wody. Za właściwą filtrację odpowiadają rośliny (zwykle w typowym LT chcemy ich sporo) i flora bakteryjna podłoża.

 

 

A i ważne pytanie, jak w takim akwarium wygląda ewentualny restart bo gdzieś znalazłem info, że to raczej bardzo rzadko bo tylko jak ziemia straci właściwości, ale jaki to czas i po czym to poznać?

No restarty w LT na ziemi są bardzo brudne, totalny sajgon robisz więc już musisz wszystko wtedy stawiać od nowa (czyli na przykład nie użyjesz starego piasku bo będzie wymieszany z ziemią a zatem nowe podłoże = dłuższe dojrzewanie). Restart to właśnie raczej jak Ci ziemia już wyjałowieje, a ten czas jest różny bo zależy jaka ziemia i jak intensywnie wykorzystywana (czyli ile roślin i jak szybko rosnące, czyli np jak więcej będzie światła to rośliny szybciej rosną i szybciej ciągną z ziemi co najlepsze). Po kondycji roślin będziesz widział, że ziemia zaczyna niedomagać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w LT wymagane jest tak długie dojrzewanie akwarium?

Pytam ponieważ gdzieś na jakimś blogu widziałem, że to raczej zbędne i wystarczy odczekać dzień czy dwa czyli póki jest chlor w wodzie, a później spokojnie można wrzucić rośliny i rybki.

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A czy w LT wymagane jest tak długie dojrzewanie akwarium? Pytam ponieważ gdzieś na jakimś blogu widziałem, że to raczej zbędne i wystarczy odczekać dzień czy dwa czyli póki jest chlor w wodzie, a później spokojnie można wrzucić rośliny i rybki.

No przykro mi ale natrafiłeś na jakiś bzdurny blog gdzieś autor nie ma pojęcia co pisze.

W LT na ziemi dojrzewanie jest konieczne, mało tego, takie akwa dojrzewa dłużej a stabilizuje się nawet kilka miesięcy. Ziemia oddaje do słupa wody rożne rzeczy, dlatego ważny jest ten okres ok 6-8 tygodniowego dojrzewania, kilka podmian które zmniejszą ilość tych mniej pożądanych substancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie wiem dlaczego ludzie takie rzeczy piszą skoro nie ma to nic wspólnego z prawdą :(

Starałem się znaleźć kilka informacji na ten temat, ale jak się okazuje jeśli się nie zapyta człowiek to może znaleźć masę bzdur :(

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...