Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium - kraby, raki, ryby ? jak to ugryźć.


PIR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Powoli zabieram się do założenia swojego pierwszego akwarium. Do tej pory, do czynienia miałem tylko z wężami, jaszczurkami czy pająkami.

Bardzo chciałbym akwarium morskie, ale uważam, że to za wcześnie. Muszę się obyć z akwarystyką, stąd padło na akwarium słodkowodne.

 

 

Co posiadam :

Co do zbiornika - akurat trafiła się okazja i za 50f kupiłem takie coś :

Akwarium panoramiczne pojemność 65l

Wysokość całkowita szafka+akwa 111cm

Wysokośc akwa 42cm

Szerokość 60cm

Głębokość 33cm

 

W zbiorniku jest zintegrowany filtr wody - nie znam jego parametrów - mogę bez problemu zainwestować w coś innego.

Grzałka wody - http://www.interpet.co.uk/Products/Heating/Heaters/Deltatherm-Heater-100-Watt

 

Jaką mam wizję ? : chciałbym akwarium wielogatunkowe, ryby i kraby lub/i  raki - wiem, że nie wszystkie gatunki można łączyć. Chciałbym zainwestwować w jakieś bardzo kolorowe rybki.

 

Niestety nie mam o tym pojęcia, stąd moja wizyta na forum. Liczę na zrozumienie i pomoc z waszej strony.

 

Pozdrawiam

Piotr

 6210a4e629d59f42f985b4ff3e31b76f.png2ab588ff72912fc9daf1a7421eac36c6.png

Edytowane przez PIR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaką mam wizję ? : chciałbym akwarium wielogatunkowe, ryby i kraby lub/i raki - wiem, że nie wszystkie gatunki można łączyć. Chciałbym zainwestwować w jakieś bardzo kolorowe rybki

1. Akwarium musi odstać chociaż 3 tygodnie z działającym systemem filtracyjnym, by zawiązała się biologia.

2. Przy tych ceramicznych ozdobach nastaw się raczej na drobne jajożyworódki - Endlerki, Gupiki. Mogą z nimi żyć raki CPO. I w takiej wielkości akwarium naprawdę nie szarżuj z czymś więcej, bo jeśli to pierwsze zetknięcie z akwarystyką, to bardzo łatwo jest paść ofiarą własnej pogoni za kolorami i przerybić. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu sugeruję zmianę podłoża na na zwykły piasek kwarcowy, bo ten żwir nie dość, że pomniejsza optycznie zbiornik, to jeszcze kłuje w oczy. Wszystkie ozdoby ceramiczne wg mnie do wywalenia, bo wyglądają jeszcze gorzej niż ten żwir... Postaw na wspomniany już piasek, jakiś naturalny korzeń i/lub kamienie niezmieniające parametrów wody. Do tego mało wymagające żywe rośliny (anubias, kryptokoryna, nurzaniec, mikrozorium, mchy). Akwarium od razu zyska na naturalności i przy okazji narazisz się na mniejszą inwazję glonów. No i kropelkowe (!) testy wody na GH, KH, pH by się przydały w kwestii doboru obsady. 

Spróbuj znaleźć informację na temat filtra. Przy tym litrażu dobrze byłoby gdyby zagwarantował przepływ ok 500 l/godz (mierzone bez wkładów) no i żeby dysponował jakąś konkretną powierzchnią filtracyjną, żeby upchać trochę ceramiki. Wydajna filtracja biologiczna to serce akwarium, bo to właśnie ona przerabia wszystkie szkodliwe dla ryb związki azotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...