Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zbijanie pH

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawelec_k

pawelec_k

Podglądacz

• Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 17 listopad 2017 - 00:19

Witam jestem amatorem dopiero rok się bawię w akwarystykę więc proszę o wyrozumiałość.

Mam dojrzały zbiornik 55 l. ogólny(5 gupików, 5 danio, 4 kiryski pigmeje, 2otoski i ze 20 krewetek RC)

Filtracja eheim experience 150 (oryginalne wkłady).

Żwirek przykryty podłożem aktywnym które miało stabilizować i zbijać pH do 6,5

(https://sklep.roslin...rne-p-7190.html).

Regularne podmiany 20% co 10 dni.

Parę roślin jak widać na zdjęciu

https://photos.googl...kJzS3ZwWkRkeE5B.

Od jakiegoś czasu próbuje zbić pH z 7,6 do obojętnego lub 6,8 głównie dla krewetek

Wodę w kranie mam miękką więc teoretycznie zdatną na zbijanie.

Kranówka:

pH 7,6 GH 5, KH 3

Akwarium:

pH 7,4 GH 8, KH 4

Do zbijania chciałem używać liści i kory migdałecznika, szyszek olchy ale niewiele to daje. Może za mało wrzucam.

Teraz pytania na które nie znalazłem odpowiedzi.

1. Czy przyczyną może być bardzo niski stan co2(nie badałem wynika z tabeli)? Dodam że nawożę carbo w płynie lecz czasem omijam dawki). Czy da radę bez butli? Bo nie za bardzo chcę robić z tego małego zbiornika labolatorium zwłaszcza ze stoi w pokoju u dzieci.

2. Co oznacza „unikaj gwałtownych wahań pH” jakie tempo zmian jest odpowiednie bo nigdzie nie znalazłem odpowiedzi?

3. Czym zbijać bezpiecznie i naturalnie pH gdy szyszki i liście zawodzą? I tu jeszcze raz w jakim tempie?

Jeśli ktoś może zaproponować mi jakąś literaturę ale nie dla prawdziwych chemików tylko bardziej dla laika który chciałby cieszyć się akwarystyką :)

Dziękuję za poświęcony mi czas. 

#2 Mapet

Mapet

Ban Master

• Moderator
  • 4529 postów
  • Lokalizacjaul. Sezamkowa

Napisano 17 listopad 2017 - 02:58

Kranówka:  GH 5, KH 3

Akwarium:  GH 8, KH 4

Coś Ci podnosi twardości i to raczej problemem, a podnosić Ci może np ceramika w filtrze.

"Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko podczas zbierania wody z podłogi."

Zanim coś napiszesz, zapoznaj się z TYM(klik)

Nienawidzę teoretyków, których wiedza nie ma nic wspólnego z ich doświadczeniem.

280 L, 90L, 75 L i inne

#3 Aisulim

Aisulim

Wyjadacz

• Użytkownik
  • 642 postów
  • LokalizacjaMława

Napisano 17 listopad 2017 - 10:53

Przy takich parametrach wystarczy czymś zakwasić wodę, a ph spadnie spokojnie. Armatka torfowa by zrobiła robotę tyle, że większość torfów daje też kolor herbaty do wody, a nie wiem czy Ci to nie przeszkadza. Podobno (nie sprawdzałem tego osobiście) torf z Castoramy jest suchy i nie barwi prawie wody. Taka zależność: torf mokry barwi wodę, a suchy nie. :) Może temat Ci się przyda. Na pw podrzucę Ci link do tematu armat. Jest co czytać :)

Ze zbijaniem ph należy bardzo uważać bo mogą być zgony. Gdzieś czytałem (jeśli się mylę proszę o poprawkę), że zmiana o 0,2 na dobę może być już groźna dla ryb. Więc polecam naprawdę spokojnie tym bardziej, że mając kh3 buforu już prawie nie masz i wprowadzenie każdego rodzaju zakwaszenia wody może spowodować nagły spadek ph.

Użytkownik Aisulim edytował ten post 17 listopad 2017 - 11:00

#4 pawelec_k

pawelec_k

Podglądacz

• Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 19 listopad 2017 - 14:13

Ze zbijaniem ph należy bardzo uważać bo mogą być zgony. Gdzieś czytałem (jeśli się mylę proszę o poprawkę), że zmiana o 0,2 na dobę może być już groźna dla ryb. Więc polecam naprawdę spokojnie tym bardziej, że mając kh3 buforu już prawie nie masz i wprowadzenie każdego rodzaju zakwaszenia wody może spowodować nagły spadek ph.

Wiesz może jakie tempo zbijania pH jest odpowiedznie?  

#5 Aisulim

Aisulim

Wyjadacz

• Użytkownik
  • 642 postów
  • LokalizacjaMława

Napisano 21 listopad 2017 - 11:27

Tak jak pisałem. Bezpiecznie będzie o 0,1 na dobę tak mi się wydaje. Jeśli miałbyś twardości zerowe to możesz użyć preparatu Tropical Ph minus. Efekt bez koloru :)

#6 k0zz

k0zz

Dyskutant

• Użytkownik
  • 206 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 19:55

Nie raz zdarzało mi się podnieść / obniżyć PH z 7.8 na 6.8 i odwrotnie w ciągu 24 godzin.

Nigdy nie zauważyłem żadnych złych objawów u ryb.

Być może dlatego, że po wzroście na 7.8 szybko ( około 24 godzin ) wracałem na 6.8.

Działo się tak, gdy nie zauważyłem, że CO2 się skończyło.

Oczywiście nie twierdzę, że takie akcje są dobre dla ryb.

W takich akcjach brały udział neonki, kiryski, ostosy, bojownik, pielęgnice ramireza.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!