Skocz do zawartości

Nowe akwarium (kilka pytań)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Mam na imię Piotr mam 29 i mieszkam w okolicach Darmstadt w Niemczech. 

 

Około 14 dni temu zalałem mój pierwszy w życiu zbiornik. Jest to narożne akwarium firmy juwel (190l). 

Wyposażenie:

-filtr juwel comfort

-grzałka eheim 150w

-pokrywa wraz oświetleniem jarzeniowym 1x18w tropic + 1x18w natural 9000k

 

Jako podłoże dałem ziemie aqua basic plus firmy jbl i przykryłem to czarnym żwirkiem kwarcowym.

 

Docelowo ma byc to akwarium ogólne z naciskiem na dużą ilość rybek (oczywiście rybki małe) plus dość spora ilość roślinności (zależy mi na trawniku i czymś co ładnie obrasta korzenie i skały)

 

I teraz kilka pytań ode mnie:

1. Czy to normalne ze od 14 dni testy wody wychodza takie same (testy paskowe jbl)?

2. Jaki testy byscie proponowali?

3. Jak rozwiazac problem swiatla gdyz wiem ze jest go za mało?

4. Jakie nawożenie bedzie miało sens u mnie (zależy mi na wzroscie i barwach roślin)?

5. Co sądzicie o bimbrowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie na pewno 18W? Standardowo było 2x28W i chyba tak masz, co przy takim litrażu to i tak poniżej minimum dla roślin.

Juwel Trigon to najbardziej nieudany zestaw tej firmy.

 

 

 

Czy to normalne ze od 14 dni testy wody wychodza takie same (testy paskowe jbl)?

Tak, to normalne przy testach paskowych. Powinieneś użyć testów kropelkowych.

 

 

 

Jak rozwiazac problem swiatla gdyz wiem ze jest go za mało
 

No trzeba coś dołożyć. Możliwości jest kilka:

  • dodatkowa belka Juwel (w niektórych modelach to możliwe, musisz sprawdzić)
  • paski LED
  • dodatkowe stateczniki i świetlówki (tzw zestaw do modernizacji pokryw)

 

 

Jakie nawożenie bedzie miało sens u mnie (zależy mi na wzroscie i barwach roślin)?

 

Najpierw zrób/określ docelowo moc światła.

 

 

 

Co sądzicie o bimbrowni?

Osobiście jestem za. Przedkładam dobry bimberek na sklepową wódeczkę. Nigdy mnie po tym głowa nie bolała.

W akwarystyce mało przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie na pewno 18W? Standardowo było 2x28W i chyba tak masz, co przy takim litrażu to i tak poniżej minimum dla roślin.

Juwel Trigon to najbardziej nieudany zestaw tej firmy.

 

 

Tak, to normalne przy testach paskowych. Powinieneś użyć testów kropelkowych.

 

 

No trzeba coś dołożyć. Możliwości jest kilka:

 

  • dodatkowa belka Juwel (w niektórych modelach to możliwe, musisz sprawdzić)
  • paski LED
  • dodatkowe stateczniki i świetlówki (tzw zestaw do modernizacji pokryw)
Najpierw zrób/określ docelowo moc światła.

 

 

Osobiście jestem za. Przedkładam dobry bimberek na sklepową wódeczkę. Nigdy mnie po tym głowa nie bolała.

W akwarystyce mało przydatne.

Co do testów to zakupie kropelkowe (poleć cos)

Moc oświetlenia zaczytana z żarówek. Zestaw uzywany

A co byś powiedział na całkowitą zmianę na Led?

Edytowane przez dzidek8989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moc oświetlenia zaczytana z żarówek. Zestaw uzywany

Wygląda na to, że belka oświetleniowa była modyfikowana. Oryginał ma 2x28W.

 

 

 

A co byś powiedział na całkowitą zmianę na Led?

LED zapewne ma przyszłość ale jeśli chodzi o akwarystykę roślinną to jeszcze długa droga do tego.

Jakbym miął robić akwarium tylko z rybami to wybrałbym LED. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że belka oświetleniowa była modyfikowana. Oryginał ma 2x28W.

 

 

LED zapewne ma przyszłość ale jeśli chodzi o akwarystykę roślinną to jeszcze długa droga do tego.

Jakbym miął robić akwarium tylko z rybami to wybrałbym LED.

 

Z tego co widzę były dwie opcje oświetleniowe oświetleniowe wyborze. T8 2x18 lub T5 2x28.

 

Co w moim przypadku jest najlepszym rozwiązaniem. Pozostawić to 2x18 i dołożyć Led czy przerobić na 2x28 plus Led?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na trawniku, ale jednocześnie nie chciałbyś podawać CO2 z butli to powinieneś celować w oświetlenie o mocy około 70W w przedziale przodu i środka akwarium. Tylny narożnik powinien być jakoś osobno lekko doświetlony. Ciężko jest dobrać odpowiednie oświetlenie do akwarium narożnego. Jeśli świetlówki w pokrywie są ustawione tak, że równomiernie oświetlą 3/5 akwarium licząc od przodu, to rozwiązanie 2x28W byłoby tutaj wskazane, przy czym dobrze gdyby dodatkowo znalazła się tam świetlówka dodatkowa o mocy 18W lub jakiś ledowy substytut o mocy 10W (wskazane mocne diody min. 10x1W, bo akwarium jest wysokie). Sumarycznie byłoby to około 70W lub nieco ponad. Natomiast narożnik zbiornika albo obsadzić mało wymagającymi roślinami, umieścić tam jakieś kamienno-korzenne dekoracje z anubiasami czy coś, albo też dołożyć nieco światła. 

 

Wniosek: Przerabiaj na 2x28 + 18W lub 2x28 +10W LED. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na trawniku, ale jednocześnie nie chciałbyś podawać CO2 z butli to powinieneś celować w oświetlenie o mocy około 70W w przedziale przodu i środka akwarium. Tylny narożnik powinien być jakoś osobno lekko doświetlony. Ciężko jest dobrać odpowiednie oświetlenie do akwarium narożnego. Jeśli świetlówki w pokrywie są ustawione tak, że równomiernie oświetlą 3/5 akwarium licząc od przodu, to rozwiązanie 2x28W byłoby tutaj wskazane, przy czym dobrze gdyby dodatkowo znalazła się tam świetlówka dodatkowa o mocy 18W lub jakiś ledowy substytut o mocy 10W (wskazane mocne diody min. 10x1W, bo akwarium jest wysokie). Sumarycznie byłoby to około 70W lub nieco ponad. Natomiast narożnik zbiornika albo obsadzić mało wymagającymi roślinami, umieścić tam jakieś kamienno-korzenne dekoracje z anubiasami czy coś, albo też dołożyć nieco światła. 

 

Wniosek: Przerabiaj na 2x28 + 18W lub 2x28 +10W LED.

 

Ok. Czyli wrzucam 2x28 świetlówka (jaka barwa i ile lm) + dorzucam Led 10 w (masz jakiś konkret z Led co moglbym wrzucic)

 

Dodam ze obecne oświetlenie mam z odnośnikami czy jak to się tam nazywa (może to wazne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odbłyśnikami, owszem ważne bo masz mniejsze straty światła. Świetlówki najlepiej o barwach 6500K i 8500K. Co do ledów to musisz się zastanowić bo niełatwo będzie umieścić je w pokrywie tak, by jej nie uszkodzić. Chyba, że chcesz się bawić w taśmy LED o szczelności IP65 lub IP68. Dobrym wyjściem będzie tzw oświetlenie dodatkowe na świetlówce T5 ale tu masz chyba tylko 24-watowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odbłyśnikami, owszem ważne bo masz mniejsze straty światła. Świetlówki najlepiej o barwach 6500K i 8500K. Co do ledów to musisz się zastanowić bo niełatwo będzie umieścić je w pokrywie tak, by jej nie uszkodzić. Chyba, że chcesz się bawić w taśmy LED o szczelności IP65 lub IP68. Dobrym wyjściem będzie tzw oświetlenie dodatkowe na świetlówce T5 ale tu masz chyba tylko 24-watowe.

 

Chyba ze dodałbym drugą belkę i trochę przerobi

obecna pokrywę inwtedy byłoby podwójne oświetlenie. 2x18 + 2x28 to by dało 92 wat jak dobrze licze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...