Skocz do zawartości

Ślimak ampularia. Co warto o nim wiedzieć?


_Mateusz_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem sobie ślimaka do akwarium 25l żeby mi wyjadał odchody ryb. I mam takie pytania: czy ampularia potrzebuje pokarmu roślinnego? Jaka temperatura jest dla tego ślimaka odpowiednia? Trochę o tym ślimaku czytałem w internecie i sam nawet zauważyłem że ślimak jest aktywny w dzień i zjada to co "nie żyje" też słyszałem że nie zjada żywych roślin tylko obumarłe rośliny.

Czy tylko ten ślimak ma się żywić tym co zostawiły po sobie ryby czy jakąś karme trzeba temu ślimakowi kupić? Załuważyłem że zjada też pokarm w granulkach dla kirysków.

Proszę o odpowiedź.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że klasyczne zagranie... najpierw kupuję, a później "próbuję" się czegoś dowiedzieć o swoim podopiecznym... Polecałbym robić to odwrotnie.

 

Po pierwsze ślimaki nie jedzą odchodów. Może ja jestem zacofany i niech ktoś mnie poprawi ale nie znam mieszkańca akwarium, który zjada odchody. Od czyszczenia akwa jest właściciel i częściowo filtr. Ślimak żywi się glonami oraz pozostałościami jedzenia. Druga i najważniejsza rzecz to taka, że te ślimaki są strasznymi brudasami i są zbyt duże na taki mały zbiornik. Lepiej jakbyś zakupił jakiegoś mniejszego ślimaka, a tego oddał. Może helmeta? Mam nadzieję, że te kilka minut, które dla Ciebie poświęciłem nie okażą się stratą czasu. Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ampularie są ślimakami tropikalnymi. Funkcjonują w zakresie temperatur 18-28 ale wytrzymują też wyższą. Im wyższa temperatura tym aktywniejszy jest ślimak. Długość życia ślimaka związana jest tez z temperaturą. Im cieplej tym krócej żyją. W chłodnej wodzie pozostają nieaktywne. 

 

Dostępne w Polsce Ampularie to z reguły A.pomacea diffusa. Nie zjadają żywych roślin ale obumierające chętnie przekąszą. Pomidory, ogórki banany, padłe zwierzęta. Moje lubiły pomidory. Tabletki dla ryb dennych są chyba najwygodniejsze. 

 

To duży ślimak (trzeba go liczyć jako obsadę) i trzeba go dokarmiać. "Karmienie" go tylko rybim gównem to zbrodnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał do wyboru śmierć z głodu albo jeść odchody to co byś wybrał? 

 

Jeśli Ampuła zjada pokarm dla kirysków to sypnij trochę więcej i każdy się naje.

 

Najtańsze tabsy dla wszystkożernych ryb dennych to grosze. Dla kirysów za duże a ślimak się naje do syta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ampularie składają jaja nad taflą wody, np pod pokrywą. Oddychają tez powietrzem atmosferycznym. Czasami potrafią wyjść z akwarium w poszukiwaniu "lepszego życia".

Kruche, zmacerowane, dziurawe skorupy to efekt złej diety. Brakuje im wapnia i/lub też woda jest dla nich za miękka. 

 

Dokarmiaj ślimaki jak w poście wyżej napisałem. Tabletki są najlepsze. Jest też coś takiego jak wapno dla papug/kanarków. Mocuje się to tuż nad taflą wody przy szybie akwarium. Ampulariem będą to zjadały, co powinno korzystnie wpłynąć na ich skorupę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niektóre ślimaki z rodzaju Pomacea, w akwarystyce znane pod nazwą „ampularia” są groźnym szkodnikiem upraw roślin na całym świecie. Ich negatywny wpływ na uprawy został opisany także w Europie, a kolejne badania naukowe wykazały realne zagrożenie dla krajów Europy Południowej, w tym wielu członków Unii Europejskiej. Choć nie wszystkie gatunki z tego rodzaju faktycznie szkodzą, ze względu na możliwy problem z rozróżnieniem gatunków (zarówno przez pracowników inspekcji, jak i prywatnych właścicieli, akwarystów), UE wydała Rozporządzenie regulujące rozprzestrzenianie się przedstawicieli rodzaju Pomacea, a więc wszystkich „ampularii”. Polski rynek akwarystyczny jest obecnie jednym z głównych źródeł tych ślimaków w Europie. Choć w samej Polsce ślimaki te nie stanowią zagrożenia dla upraw (uwolnione osobniki najprawdopodobniej nie przeżyłyby chłodniejszego okresu zimowego), tak ich dalsze rozprzestrzenianie na kontynencie może przyczynić się m.in. do wzrostu cen wybranych produktów spożywczych, z których korzystają obywatele UE, także Polacy. 

Więcej o gatunkach inwazyjnych znajdziecie na:

https://www.facebook.com/LowcaObcych/posts/206625164096564?__tn__=K-R

http://www.kumakshrimp.pl/ias/#pomacea

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DavyJones napisał:

Kruche, zmacerowane, dziurawe skorupy to efekt złej diety. Brakuje im wapnia i/lub też woda jest dla nich za miękka. 

 

Dokarmiaj ślimaki jak w poście wyżej napisałem. Tabletki są najlepsze. Jest też coś takiego jak wapno dla papug/kanarków. Mocuje się to tuż nad taflą wody przy szybie akwarium. Ampulariem będą to zjadały, co powinno korzystnie wpłynąć na ich skorupę. 

 

Umnie dostęp mają do materii organicznej w gigantycznych ilości plus groszek i sałata. Do tego dochodzi mix tabletek plus mielona dębina z algami.

Obstawił bym nadmiar garbników czyli zbyt miękką wodę.

Problemy zaczęły się po wprowadzeniu limnobium do ziornika. Zaczęły spadać swobodnie z 40cm w dół na środku zbiornika. 

Nadmiar uszkodzeń mechanicznych też im nie pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...